Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Neatza burtici

Bun venit noilor gravidute!
Pt dureri de cap incearca un masaj in zona dureroasa, mie asa mai imi trece.Si pe mine m-a durut sambata capul pt ca am stat la tv si m-am linistit asa.

Alina 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Lysbeth pe mine m-au tot incercat dar pana aseara au fost putine si suportabile. Aseara insa a fost cumplit. Mi-a trecut dupa ce am dormit. Sper sa fi fost de la vreme... ca habar nu am ce as putea lua in caz contrar.
Sa te faci bine!

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_27 spune:

Neata burtici!
V-am citit putin si in week-end dar n-am apucat sa va scriu........

Florik - imi pare nespus de rau pentru ce ai patit. Te inteleg perfect pentru ca si eu am trecut prin acelasi necaz acum cateva luni. Nu vreau decat sa iti spun ca nu esti singura si ca, desi e nedrept ceea ce ni se intampla, sunt sigura ca va iesi soarele si pe strada ta. Capul sus si incearca sa te ridici singura si sa incepi lupta pentru un alt bebe....
Curaj draga mea!

Felicitari si bun venit noilor gravidute, sarcina usoara si bebei sanatosi va urez!


tuturor!

Alina 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ziua buna fete dragi
Sangerari nazale, nas infundat, sangerari gingivale
Aceste elemente de disconfort sunt rezultatul efectelor hormonale asupra tesuturilor gatului, gurii si nasului. In mod obisnuit nu au efecte majore si este posibil sa nici nu fie observate. Cand suflati nasul este posibil sa observati o cantitate mica de sange in secretia eliminata. Suflati nasul cu blandete si opriti o posibila sangerare usoara prin strangerea usoara a nasului intre police si index pentru cateva minute. Consultati medicul daca aveti sangerari nazale dese sau daca sangerarile nu se opresc in cateva minute de compresie nazala. Orice infundare nazala pe care o aveti in timpul sarcinii nu ar trebui sa fie foarte intensa si poate fi ameliorata prin suplimentarea cantitatii de apa baute sau prin folosirea unui umidificator rece in dormitor.

Consultati medicul inainte de a va auto-administra cantitati mari de medicamente contra racelii sau nasului infundat. Pentru a preveni sangerarile gingivale sunt indicate periaje dentare reduse ca intensitate si durata folosind periute de dinti moi.
31+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_27 spune:

lysbeth- eu zic sa-l suni pe medicul tau. Spune-i de durerile de cap si mai ales, spune-i de sangerarile nasale. Sa nu fie ceva legat de tensiune.....nu strica sa-i dai un telefon.
Si eu am avut dureri timp de o saptamana non stop si medicul mi-a zis sa imi iau tensiunea de doua ori pe zi.......mi-a trecut cu masajele pe care mi le facea sotul....


Alina 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

durerile de cap la gravida
Starea de graviditate a femeii este o stare normala, naturala in care femeia capata o responsabilitate in plus, acum este responsabila si de sanatatea fiintei care creste in interiorul ei, si stie ca tot ce face in aceasta perioada de graviditate, incepand cu sentimentele, gandurile, eforul fizic si intelectual, alimentatia, tratamentele si medicamentele , pot afecta dezvoltarea fizica si psihica a copilului in interiorul pantecelui si dupa nastere.

Majoritatea gravidelor acuza dureri de cap destul de frecvent īn timpul sarcinii, mai ales pe parcursul primului #351;i ultimului trimestru. Dac#259; īn primul trimestru de sarcina durerile de cap, pe langa cauzele obisnuite pot fi cauzate si de modificarile hormonale, cresterea volumului de sange din circulatia sagvina. In mod normal in cel de-al doilea trimestru de sarcina, frecventa aparitiei de dureri de cap datorate sarcinii ar trebui sa scada pe masura ce organismul gravidei se obisnuieste si se adapteaza la noua stare. In cel de-al treilea trimestru de sarcina durerile de cap pot aparea mai frecvent datorita modificarilor de statica, de deformare a coloanei vertebrale, modificari ale centrului de greutate datorita cresterii abdomenului.

Nu po#355;i #351;ti exact dac#259; vei avea sau nu dureri de cap īn timpul sarcinii #351;i nici dac#259; ele se vor r#259;ri sau, dimpotriv#259;, durerile de cap vor fi mai dese pe parcursul graviditatii. S-a constatat ca aproximativ 60% dintre femeile care sufereau de migrene, stari depresive, dureri de cap īnso#355;ite uneori de grea#355;#259; si v#259;rs#259;turi īnainte de a r#259;māne īns#259;rcinate, constat#259; o sc#259;dere a frecven#355;ei #351;i intensit#259;#355;ii durerilor de cap īn timpul graviditatii; aceast#259; ameliorare se observ#259; mai ales dac#259; migrenele si durerile de cap apareau īn jurul perioadei de menstruatie.

De ce am dureri de cap ?
Cauzele durerilor de cap nu sunt cunoscute decat in proportie foarte mica, dar se stie ca exista unii factori care pot duce la declansarea durerilor de cap. De exemplu: stari de stres, oboseala, lipsa de somn, certuri, ganduri negative, nesiguranta, modificarile fiziologice, perioada mestruatiei, probleme cu sinuzita, consumul de alcool, mancaruri grele, etc.
Durerile de cap sunt cel mai adesea usoare (aproximativ 60% din cazuri), dand o stare de discomfort sau o simpla presiune neplacuta, in aproximativ 25% din cazuri, durerile de cap sunt mai acute si se simte o presiune mai mare, si se poate simti si o pulsatie deranjanta, in aproximativ 5% din cazuri, durerile de cap sunt foarte acute, chinuitoare, pulsatiii puternice, iti simti capul de parca ar fi prins intr-o menghina, te deranjeaza zgomotul, lumina si capacitatea de concentrare este foarte mica.

Cum scap de durerile de cap?In perioada de graviditate este indicat ca gravida sa ia cat mai putine medicamente, multe dintre medicamente fiind total contraindicate, iar pentru multe alte inca nu s-au facut studiile care sa demonstreze ca sunt inofensive pentru gravida si bebelusul ei, si oricum majoritatea medicamentelor contin substante chimice, care pot avea efecte nebanuite, de aceea pentru a scapa de dureri de cap este bine sa foloseste metode terapeutice naturiste, metode care nu au efecte secundare.

Terapie inforenergetica pentru dureri de cap
Din experienta s-a observat ca cea mai eficienta metoda terapeutica pentru dureri de cap si practic fara efecte secundare este terapia inforenergetica, care poate fi efectuata de un inforenergetician. S-a constatat din practica ca tratamentul inforenergetic pentru durerile de cap are efect imediat, in aproximativ 90% dintre cazuri durerea de cap dispare in maxim 5 minute de la aplicarea terapiei inforenergetica, in aproximativ 5% din cazuri durerile de cap dispar in maxim 1 ora de la aplicarea terapiei inforenergetica, iar la un procent de 5% din cazurile cu dureri de cap terapia are doar un efect de atenuare a dureri si a simptomelor specifice durerii de cap, dar poate fi si fara efect. Durata terapii poate fi intre 2 si 20 de minute in functie de fiecare caz in parte si de experienta terapeutului. Terapia inforenergetica aplicata de un inforenergetician cu experienta nu are absolut nici o contraindicatie.

Eficienta terapiei inforenergetica este data de filozofia si metoda de abordare a oricarei forme de suferinta in general si a durerii de cap in caz particular.

Eficienta tratamentului inforenergetic in tratarea durerii de cap depinde foarte mult de calitatea si experienta terapeutului, precum si de respectarea de catre pacient a recomandarilor terapeutului.

Tratamentul prin presopunctura si masaj
Exista pe suprafata corpului diverse puncte care au legatura cu anumite meridiane energetice, centri energetici sau terminatii nervoase a caror stimulare prin presopunctura si masaj determina diminuarea sau chiar disparitia durerii de cap. O parte din aceste puncte de presopunctura poti sa ti le stimulezi si singur. Eficienta acestei metode pentru tratarea durerilor de cap variaza foarte mult in functie de terapeut si de cauzele durerii de cap. In cazul plicarii presopuncturii este foarte important ca cel care stimuleaza aceste puncte sa fie calm si linistit, o stare de stres sau agitatie a terapeutului putand induce gravidei o stare asemanatoare.

Tratamentul cu plante medicinale
Exista diverse plante care aplicate sub forma de unguente, macerate si infuzii. Sunt cunoscute si folosite cu eficienta pentru eliminarea durerilor de cap ceaiurile de musetel, galbenele sau sunatoare.
31+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

Hormonii sarcinii mai par s#259; declan#351;eze #351;i dureri de cap la unele femei. Durerile de cap mai pot fi declan#351;ate #351;i de oboseal#259;, tensiune, foame, stresul fizic sau emo#355;ional. Ar fi bine s#259; evi#355;i antialgicele pe durata sarcinii, dat fiind c#259; exist#259; #351;i alte modalit#259;#355;i de a preveni #351;i vindeca durerile de cap. M#259;nānc#259; dup#259; un program regulat, #351;i bea destule lichide. Tehnicile de relaxare #351;i exerci#355;iile fizice te vor ajuta, prin īnl#259;turarea stresului #351;i tensiunii. Ī#355;i mai po#355;i masa tāmplele sau ceafa, aplicānd o presiune moderat#259; circular. Īncearc#259; s#259; folose#351;ti #351;i comprese reci sau fierbin#355;i aplicate pe ceaf#259; sau umeri, sau un #351;ervet cu ghea#355;#259; aplicat pe frunte. #350;i dat fiind c#259; oboseala poate contribui la durerile de cap, ai grij#259; s#259; te odihne#351;ti īndeajuns. Iar dac#259; durerile de cap devin mai severe #351;i persistente #351;i ai senza#355;ia c#259; vezi puncte īn fa#355;a ochilor, sau ai palmele #351;i fa#355;a moi #351;i pufoase, consult#259; imediat moa#351;a sau medicul, care se vor asigura c#259; nu este vorba de pre-eclampsie sau de toxemie.
31+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

imi pare rau ca mesajul anterior se vede asa dinc cauza diacriticelor oricum se pote intelege va ofer si un tabel cu lunile de sarcina noi dupa el ne ghidam si mi se pare foarte corect
Luna 1 - 1-4 saptamani
Luna 2 - 5-8 saptamani
Luna 3 - 9-13 saptamani
Luna 4 - 14-17 saptamani
Luna 5 - 18-22 saptamani
Luna 6 - 23-27 saptamani
Luna 7 - 28-31 saptamani
Luna 8 - 32-35 saptamani
Luna 9 - 36-40 saptamani
sanatate si numai bine dragelor
31+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

salutare burtici!

am lipsit iar ca am fost bolnava si am stat in concediu medical. am citit numai la acest capitol si cand am timp mai citesc si in urma sa vad ce ati mai facut.
am vazut ca avem multe fete noi asa ca va urez la toate sarcini usoare!

referitor la durerile de cap cel mai bine este ca medicul fiecareia sa va recomande remediul. eu pot sa va spun ca saptamana trecuta cand aveam dureri de cap urechi si dantura dr mea mi-a recomandat piafen. mi-a spus chiar ca se da in anumite cazuri si ptr sustinerea sarcinii si pot sa iau fara probleme dar sa nu abuzez. am luat doar 3 apoi mi-a fost mai bine si nu am mai luat...

va pup pe toate!



silvi 11 +
http://community.webshots.com/user/flovivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

tot eu ca am ramas in urma cu o saptamana la semnatura

silvi 12 +
http://community.webshots.com/user/flovivi

Mergi la inceput