Scoala Anastasia Popescu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

As readuce in discutie aceasta scoala particulara. Se pare ca nu avem nici o sansa in etapa 2 la o scoala de stat mai "rasarita" asa ca ne-am decis sa ne indreptam spre invatamantul privat. Am analizat tot ce se putea analiza (conditii, departare de domiciliu si, nu in ultimul rand, taxe) si ne-am oprit la 2 variante: scoala Anastasia Popescu si Spectrum. Dar cel mai convenabil - ca distanta - ar fi aceasta scoala (deoarece Spectrum s-a mutat pe Energeticienilor - ar trebui sa apelez la transport platit).
Asa ca apelez la mamicile acestui forum care cunosc "din interior" conditiile si modul in care se face "carte" in cadrul acestei scoli. Pun si eu cateva intrebari - daca e posibil sa primesc un raspuns:
- cate ore de engleza / germana / franceza se fac pe saptamana in clasa zero / clasa I; in general limbile straine se fac intensiv?
- se face pregatire pentru examene tip Cambridge (engl) / DELF/DALF (germ)?
- daca s-a inscris cineva anul acesta la pregatitoare/clasa I: a dat si un test de limba sau vreun interviu cu copilul?
- am observat ca scoala apartine unei fundatii ortodoxe; intrebare: se exagereaza cu orele de religie - mai mult decat in cadrul unei scoali obisnuite?

In general, v-as fi recunoscatoare pt orice informatie care ne-ar putea ajuta sa luam o decizie in cunostinta de cauza. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Poate cineva sa-mi spuna si mie ce taxe au pentru anul scolar 2013 - 2014, clasele primare? De asemenea, m-ar interesa daca au activitati pe toata durata verii sau nu.

Mergi la inceput