Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (51)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Naty felicitari pentru .
Ioana sa-mi zici si mie daca iei legatura cu cei de la patut.
Mvb de ce ti-e rusine de dr.de familie, cand cotizezi nu ti-e rusine.... si la cat cotizam... Eu am fost tare nesimtita... si i-am cerut trimiteri peste tot, inclusiv pentru investigatiile sotului...

Lor nu le e rusine sa ceara bani....

Poze ..
http://bd.lilypie.com/W4rsp3.png

16+ Maria-Alexandra
Doamne ajuta-ne sa ne creasca mari si sanatosi bb-ii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Mai fetelor, de ce sa va fie rusine de medicul de familie?Pai nu face si asta parte din meseria lor?E dreptul vostru sa beneficiati de analize gratuite sau de medicamente compensate...

Lavinia, 17+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

nu stiu de ce imi e rusine sa cer compensata

da bani chiar nu mi-a cerut si nu am dat niciodata la doctora de familie. nu m-am gandit ca ar trebui ca doar nu sunt mare bataie de cap - merg, cantar, tensiune, gata.

23+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Ioanasi noi ne intrebam zilele astea cum o sa-l imbracam pe BB cand o sa-l aducem acasa......sotul meu m-a intrebat``il facem sarmalutza sau cum?``......mai tineti minte paturelele alea albe matlasate?....eu una asa mi l-am imaginat pe BB.....strans ca o sarmaluta in paturica aia alba satinata si cu funda rosie prinsa cu agrafa in coltul de sus......pe bune asa imi inchipui un BB abia nascut!......la urma urmei n-am nici un habar ce tinuta va purta BB in prima lui iesire!

22+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

frumos bebe cu funda rosie

eu cred ca al meu va fi in cosmonaut si paturica - da si mie imi plac aia sarmalute, nu stiu de ce

23+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Mvb, dupa ce o sa incepi sa achizitionezi hainute, o sa incepi sa faci scenarii cu ce sa-l imbraci.Eu nu i-am luat prea multe haine inainte si bine am facut ca am primit o gramada de toate marimile asa ca pana la un an nu am cumparat decat cateva chestii.Dar pt bebe am cumparat niste lucrusoare din Londra si am stiut din primul moment ca alea vor reprezenta prima lui tinuta, si asa a fost.

Acu depinde de persoana, da mie nu prea imi place ideea de sarmaluta.Parca nici nu vezi copilu, nu il simti...cand mi l-au pus in brate la maternitate in ziua plecarii ma simteam asa mandra de comoara mea, lumea intorcea capul sa vada copilu...si mai vedeam persoane iesind cu bebe infasat, cu caciula pe cap si batista pe fata...in iunie...nu mi-a placut deloc ideea.

Lavinia, 17+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu in primele luni mi-am platit integral tratamentul..si dupa ce vezi ca se duc cateva milioane bune din buzunarul tau si ca ai putea sa mai salvezi niste bani nu te gandesti la rusine.Mie nu-mi era rusine,ci dna mea voia scrisoare medicala de la dr mea ginecolog,ca retetele normale nu-i ajungeau,Plus ca am stat exclusiv in pat si numai gandul ca stau cate 5-6ore sa astept pe acolo pe la usa pt o reteta ma facea sa o las balta.Totusi,apoi cand mergeam pt o analiza sau pt CM,profitam de situatie si ii ziceam.Insa nu am luat decat utrogestanul si niste no-spa,si asta acum de 1luna,dar tare bine prinde.Mi-a facut reteta pe 2 luni..asa ca abia in oct mai trebuie sa merg la ea pt alta,ca se pare ca nu renunt eu prea curand la utrogestan si no-spa.
Multe le-am platit,fie ca nu se dadeau oricum compensat,fie ca erau tratamente de urgenta si nu mai stateam eu dupa retete compensate.


POZE
Minunica mea
22+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavini
si mai vedeam persoane iesind cu bebe infasat, cu caciula pe cap si batista pe fata...in iunie...nu mi-a placut deloc ideea.


(brrr.. oamenii astia m-au oripilat intotdeauna! eu nu inteleg cum cand tu esti in tricou si pantaloni scurti imboscanezi un biet mormoloc care nici nu poate sa isi faca termoreglare asa cum trebuie.... si te miri de ce plange din toti rarunchii )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Pai da, Roxana, sunt din astia de moda mai veche...io o mai patesc si acum cu copilu in parc, se ia lumea de mine ca raceste copilu..si bona imi zice saptamana trecuta dupa ce i-am atras atentia sa nu ii mai puna copilului sosete in picioare ca tre sa se aeriseasca si el, ca ea ce sa mai faca, ca in parc se iau babele de ea ca ea e imbracata si copilu in tricou si pantaloni scurti la 8 dimineata...Ce probleme existentiale are si bona...de parca o platesc babele...

Anyway, cand am plecat cu Andrei din maternitate, adusesem si o caciulita, dar mai mult asa, sa fie tinuta completa...si desi am insistat sa nu ii puna caciula pe cap, tanti aia care il imbraca a zis ca nu se poate, sa tin copilu cu caciula pana la masina..ma rog, i-am dat-o jos in secunda in care am iesit pe usa..

Lavinia, 17+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

aia cu batista pe fata ma dispera si pe mine

cred ca-si imagineaza ca copiii mici is cumva bolnavi sau ceva de ii infofolesc asa... acuma la noi va fi caz normal ca nastem iarna. da mor de drag cand vad bebei cu piciorusele goale... fara sosete si papucei

23+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput