LHC - numa' miine nu-i poimiine :)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Cica s-ar fi amanat pana pe 21 octombrie. De la Mircea Badea citire... O fi bine? O fi rau? Da' mai avem o luna si ceva sa ne pregatim de bataia cu turcii

Eileen Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Mie imi suna a bine 2 lucruri:
- f. multi bani investiti in proiect;
- experimentul are loc in Elvetia.

In Elvetia exista de vreo doua sute de ani o gaura neagra care suge aproape tot banetul de pe glob!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta69

parerea mea ca fizician,si unul care nu face bascalie ..si nici nu are pretentia ca se pricepe la fizica particulelor e ca experimentul e intr-adevar unul care va schimba cu siguranta fizica moderna!
ce i-a apucat pe astia sa faca asa experiente?!
pai daca nu-i mai apuca pe cate unii sa faca experiente de-a lungul istorei, azi eram la stadiul de oameni primitivi...
totdeauna omul a fost speriat de necunoscut ....si au existat si vor exista totdeauna sceptici ....
sunt convinsa ca s-a luat in calcul toate variantele posibile si ca exista si solutii in cazuri de urgenta...
un fizician pt a intelge femomenele din natura/univers e nevoie sa transpuna la nivel microscopic ceea ce se intampla la nivel macroscopic

asa ca nu va faceti probleme,maine(de maine) istoria se va schimba...in bine



Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!


Violeta,
Si sotul meu este fizician si e teeeeribil de incintat de experimentul asta,de seri intregi imi explica una-alta dar io-s tamiie de fizica cuantica si fizici din astea .Cica in Univers sunt ciocniri mai puternice decit asta din experiment asa ca pina acum,conform teoriei cu "gaura neagra",am fi fost inghititi demult .




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mi se pare extraordinar sa se afle raspunsurile la atitea intrebari! Probabil in vreo suta doua de ani astea or sa fie fleacuri dar pentru generatia noastra ar fi Marea Descoperire, numai minte sa avem sa intelegem tot. Asa ca le doresc mult succes!Singurul risc e ca experimentul sa nu iasa la nivelul asteptat.Asa ca fetelor hai sa ne aratam natura curioasa a femintitaii noastre, ca vorba aia o avem din plin nu aia ingrijorata din orice fleac. Acu' marea mea grija e ca nu o sa-mi pot ajuta copii la teme cind or fi la scoala si or sa rida lesinati pe sub birou haha vai de fizica noastra. Tre sa ne antrenam neuronii sa facem fata la ce o sa vina. Si unii nervii ori simtul umorului pt explicatiile religioase la raspunsurile stiintifice ce (sper) ca o sa vina.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldowww.ana-alesia.ro " target="_blank">Ajutam o bebelina mica sa ajunga acasa? Va asteptam aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Astia de la PC sunt penibili cu protestul lor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

eu am vazut la tv pe un canal f destept ca f multi prezicatori si cercetatori preconizau sf. lumii pe 21-12- 2012. asa ca s-a amanat se pare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Citind art:
http://www.guardian.co.uk/science/2008/sep/10/cern.particlephysics
am aflat raspunsul la una din "intrebarile" mele ref la acest experiment... adica
"Is Cern's work worthwhile? ... "It's certainly not going to lead to a quality-of-life improvement, but even from just a cultural point of view it's important to know. There are certain things that a civilised, enlightened society should try to know. If it also captures the admiration and imagination of children who get into science as a result - which I think it will - then it is surely a good thing."

http://www.guardian.co.uk/science/2008/jun/30/cern.particle.collisions
"The effort to understand the natural world is not a humble enterprise, and neither should it be. It provides otherwise unimaginable insights that illuminate our brief existence here on this lonely planet.

The LHC is the next immodest step in the noble tradition of unlocking the mysteries of the heavens. That is its ultimate justification. "




Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Reclama ascunsa la berea Heineken
‘refresh the parts other beers cannot reach’

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7604293.stm



Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

S-a amanat experimentul????Daca da,nu pot sa cred c-au cedat!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

eu am auzit ca experimentul continua
daca apare vreo gaura neagra ,sa stiti ca ...
desi eu ma indoiesc ca ar putea absorbi pamantul asa o mica gaura,chiar neagra fiind

Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput