LHC - numa' miine nu-i poimiine :)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu tot nu inteleg ce vor astia de fapt sa faca si sa afle...Ceea ce se va intampla va fi doar acolo in interiorul laboratprului,sau vor iesi si afara???

Ilse sotul tau zice ca e safe???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

simpla speculatzie, oare?
http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2008/02/06/scitime106.xml

Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Ramonella buna intrebare, da cica doar inauntru, intr-un tunel de aproape 30 de km, sper sa nu zic prostrii, ca nu prea am dat eu importanta la detalii d-astea, cand am auzit de materie si anti-materie,alte dimensiuni si materia neagra din care e alcatuit universul, cu toata nestiinta mea dar serios ca m-am cam pus pe ganduri.

Cica singura chestie urata care se poate dezvolta e sa nu le iasa experimentul.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Eu tot nu inteleg ce vor astia de fapt sa faca si sa afle...Ceea ce se va intampla va fi doar acolo in interiorul laboratprului,sau vor iesi si afara???



Poate vor iesi ,dar sub alta forma.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

OMG, ce vraiste facurati cu subiectul asta!!!
Acuma-i numa' bun de dus la "birfe" sau la "okiu' vinat".:(
-----------

Mamici, sint convinsa ca puteti mai mult de-atit!!!!!
------------

Citat:

(1) Acceleratorul asta nu putea fi experimentat la nivel de laborator ?!
(2)Cum reusim noi oamenii sa facem experimente , care au si varianta distrugerii vietii pe pamant?!
(3)De ce ne risca viata si existenta , o mana de cercetatori ?!
(4)De ce e aleasa Europa ?!
(5)As putea sa pun o mie de intrebari cu " de ce "" , insa daca e adevarat, ca exista riscul de a dispare viata pe pamant , nu ar fi trebuit sa fie toata lumea de acord cu un astfel de experiment ?!
(6)Stau ci ma gandesc, cine sunt mai periculosi pentru omenire :
teroristii sau cercetatorii ?!
(7)Sa ne apere Dumnezeu !!!


1. Nu. Nu incape in eprubeta.
2. Nu exista riscul de care spui.
3. Nu risca nimeni nimic.
4. Ca sa le dea cu tifla celor de la Fermilab, al caror Tevatron nu va mai fi cel mai cel :)))
5. OK, dar participarea la referendumul planetar propus de tine ar trebui conditionata de sustinerea unui test cuprinzind citeva intrebari elementare. L-ai trece?
6. Teroristii.
7. Asa sa faca.
------------------------

Citat:
cred (dar este f posibil sa ma insel ) ca nici unul dintre membrii DC nu stie atat de multa fizica incat sa ne explice noua muritorilor de rand, pe intzelesul nostru, ce anume se va intampla exact maine...

Ba exista membrii DC capabili de asa ceva, absolventi de fizica & stuff, dar le e lene sa-si stearga praful de pe diploma si, folosindu-se de abilitatile deprinse la cursul de pedagogie, sa faca efortul de care spui. E mai simplu sa faca bascalie de noi.


Asa ca ne vom descurca singure.

Iata un site in care puteti gasi sumedenie de explicatii, pe intelesul oricui: www.stiintaazi.ro/" target="_blank">Stiinta azi. Daca aveti rabdare sa-l rasfoiti, nu va va parea rau. Sint mai multe articole legate de tema noastra, sint usor de gasit, nu mai dau link-uri la fiecare in parte.

Iata si un filmuletz explicativ cu privire la natura experimentelor ce se vor face.

--------------------

M-am intrebat care-o fi cauza/scopul intregii telenovele crosetate pe marginea inaugurarii LHC-ului.
Sa fie mina celor mentionati la pct.4? Nu, ar fi muuuult prea meschin.
Sa fie chiar departamentul PR de la CERN, sa fi gindit o abila lovitura mediatica menita sa aduca evenimentul in atentia celor care altminteri nu s-ar fi interesat de el?
Nu stiu, insa, la urma urmei, ar fi chiar pacat sa fii contemporan cu o asemenea "intreprindere" si habar sa n-ai.



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Ileana,
Si mie mi se pare un subiect foarte interesant. De-abia astept experimentul de maine si rezultatele acestuia, care e musai sa fie transmise pentru marele public intr-un limbaj cat mai accesibil, cu un grad mai redus de stiintificitate. In acest sens, link-ul dat de tine este super

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

UIte ce am gasit eu:

http://cristianiosub.wordpress.com/2008/09/07/experimentul-lhc/

S-ar putea sa fie si pe site-ul Stiintaazi.
Eu am inteles ca mai exista chestii din astea prin lume ,iar acesta va fi de 7 ori mai puternic decat cel american Tevatron.Si va tot functiona,trebuie sa ne obisnuim cu ideea,se preconizeaza ca abia in 2010 o sa fie la capacitate mare.
Uite,in asemenea momente,regret ca nu am apucat o cariera stiintifica.
Iileana a fost foarte la obiect cu raspunsurile la intrebari.
Cate experimente se vor fi facut pana acum in lume si noi nu am avut habar!
Parerea mea este ,ca daca ar exista un risc adevarat,s-ar fi intervenit pana acum pe diverse cai politice pentru stoparea lui.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Tocmai ce-am gasit inca un articol pe intelesul oricui (vrea sa inteleaga ceva): www.hotnews.ro/stiri-esential-4278674-acceleratorul-particule-marile-intrebari-fara-raspuns.htm" target="_blank">Acceleratorul de particule: marile intrebari fara raspuns .

hai ca o scoatem noi la capat :)))


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Multumesc Ileanama duc sa studiez link-ul!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Haideti sa vedem si partea plina a paharului!
Apocalipsa de maine de la pranz este singura posibilitate de a anula cealalta Apocalipsa, mult mai mare, care va avea loc seara cand vom lua bataie de la Insulele Feroe (posibila gaura neagra a fotbalului romanesc).

Mergi la inceput