Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Ma intreb si eu, desi nu sunt inca mamica. Oare nu e mai bine sa mearga in colectivitate, chiar cu virusi, pentru ca astfel se calesc, fac anticorpi si apoi sunt mai rezistenti?


Bee, e bine pentru ala mare. Dar mi-e teama pentru cel mic. Un virus care n-ar pune probleme la cel mare, ar putea da complicatii serioase la un bb de o luna. Intelegi?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200521+
Delu Prichindelu'
BB2
Vacanta 2008
Bulgaria 2008
Tudor la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003
daca vine vreodata racit faci carantina la bebe pana ii trece

Usor de zis, greu de facut. Pana iti dai seama ca e al mare racit, deja virusul s-a dus si la restul din casa. Au si virusii astia perioada de incubatie in care nici nu stii ca i-ai luat.




Andreea, mami de Tudor- 10.08.200521+
Delu Prichindelu'
BB2
Vacanta 2008
Bulgaria 2008
Tudor la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vero, atunci nu se prea vedea burtica. cam asa e si in Spania cu siesta... e normal datorita climei.
Andre_ea, izolarea la un bb mic o faci mai usor - el oricum sta mai mult intr-un loc. si are ceva anticorpi si de la tine - prin alaptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

andreea eu nu l-as duce. Sunt de parere ca virusii se raspandesc mult mai usor in colectivitate si una e un copil de 3 ani cu rosu in gat/otita/enterocolita sau mai stiu eu ce, alta e un bebelush (cum de altfel sti si tu ). Pe de alta parte, cred ca il zapacesti pe Tudor mai rau asa.
In plus, se poate sa nu se obisnuiasca si sa il chinui cateva luni degeaba. Sincer, in locul tau l-as mai tine un an acasa.
Eu una in general nu prea sunt pro-gradinita si nu sunt de acord cu ideea ca toti copiii sunt fericiti acolo si se obisnuiesc. Pe mine m-au dat la gradi la 2 ani jumate si 4 ani de zile am plans non-stop, nu m-am acomodat de loc, nu mi-am facut nici un prieten acolo, nici vorba de "socializare". La 6 ani jumate m-au dat la scoala unde mi-a placut din prima, iar acum sunt una dintre cele mai sociabile persoane (asta nu zic eu, ci cei din jur).
Am crezut mult timp ca am fost un caz izolat cu neadaptarea la gradi, dar intre timp am mai auzit nu stiu cate cazuri (sotul meu, trei colege de birou, mai multi prieteni si copii ai prietenilor). Tocmai azi imi povestea prietena mea cum baiatul ei cel mare, care acum intra in clasa 1 a plans toti cei trei ani de gradi, in fiecare dimineata se agata de usi, covoare, scaune, tot ce-i statea in cale numai sa nu-l lase acolo.

Apropos, Ioana mea a bocit azi intr-una si a vomat toate fructele mnacate acolo, de suparare.



Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 20+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

andreea asa e cu cele 4 luni de stat acasa, eu insa am o situatie mai speciala, care nu imi permite sa stau atata. Din pacate.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 20+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

am auzit si eu de copii care urasc gradi. da atunci nu inseamna ca e ceva problema cu gradinita la care merge? cu educatoarea?

zic si eu asa - eu pe ale mele educatoare din prima zi le-am jucat cum am vrut, am obtinut orice de la ele. si daca nu imi dadeau furam eu pe la spatele lor. saracele - cred ca s-au bucurat cand au scapat de mine. si la serbare trebuia sa vina una langa mine sa ma tina pe loc - altfel ieseam in fata si ziceam eu toate poeziile si tot. si eram cea mai mica de pe acolo...

21+ cu Traian Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Naty, merci de raspuns!
Ioanei, sa fie dintre copiii care se acomodeaza la gradi.
Inceputul e greu pentru toti.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200521+
Delu Prichindelu'
BB2
Vacanta 2008
Bulgaria 2008
Tudor la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

si sa nu cumva sa uit - daca ma plictiseam plecam acasa. si astea innebunite ma cautau peste tot - pana s-au invatat...

21+ cu Traian Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Andre_ea, izolarea la un bb mic o faci mai usor - el oricum sta mai mult intr-un loc. si are ceva anticorpi si de la tine - prin alaptare.


Da' pe Tudor crezi ca o sa pot sa-l tin in loc?
Oricum din experientele anterioare, cand a racit Tudor am racit si noi adultii. Si acum e si el racit si mama care e cu el la tara.
Se plimba virusii prin toata casa.

Hai ca v-am zapacit destul cu subiectul asta. Il mai rumeg si vad eu ce fac. Multumesc de raspunsuri!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200521+
Delu Prichindelu'
BB2
Vacanta 2008
Bulgaria 2008
Tudor la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

andreea asa e cu cele 4 luni de stat acasa, eu insa am o situatie mai speciala, care nu imi permite sa stau atata. Din pacate.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 20+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI



Nu stiu de ce aveam impresia ca sunt obligatorii, de aia ziceam de 4 luni.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200521+
Delu Prichindelu'
BB2
Vacanta 2008
Bulgaria 2008
Tudor la 3 ani

Mergi la inceput