Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

iuca - nici eu nu iau multivitamine gen elevit sau materna. nu mi-a recomandat medicul(si bine a facut, ca nu am nevoie de pofta de mancare in plus)decat acid folic de 1mg doua/zi, magneb6 4/zi si utrogestan tot 4/zi. oricum nu te mai chinui cu testele de sarcina, nu te ajuta cu nimic. singurul lucru ce te va linishti va fi ecografia, s-ar putea sa nu se auda inima inca, si eu tot la 6sapt+1zi am auzit-o prima data, dar sa vezi ce frumos o sa ti se para sacul cu embrionul ala mic. nici la noi nu a venit prea ushor sarcina asta si am fost si eu la fel de stresata, dar m-am linishtit dupa a doua ecografie cand am vazut ca a crescut si e in grafic. chiar daca ai ramas cu chisturi(deshi nu cred, daca ai facut pregny s-au spert sigur toti foliculii) din cate stiu nu afecteaza sarcina.

9+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Nici eu nu iau multivitamine, decat acid folic 1mg/zi o sa iau pana termin cutia si apoi gata !
Medicul mi-a prescris si magne B6 dar cam uit sa le iau... si la analize mi-au iesit toate ok deci nu as avea nevoie de vitamine, pofta de mancare am destula,,


13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

bubulina o fabrica de produse de carne e inchisa de nu stiu cand. Se numeste Maple Leaf, au retras 220 produse, e scandal mare ca au livrat salamurile pt MC Donalds, Burger King, MR. Sub astea fiind un fel de fast food-uri. !5 oameni sunt morti in Ontario si alti nu stiu cati in spital. Va spun ca sunt stresata ca eu mai am mancat cate un sandwich.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

aris iti multumesc mult Am facut doua fiole de Pregnyl de 5000 UI, ai dreptate e posibil sa se fi spart toti.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

buna discutia despre multivitamine in primul trimestru de sarcina. Acum ce sa mai inteleg?????? Mie la prima vizita la medic (pe atunci aveam 5 sapt) mi-a recomandat Acid folic (2/zi) si Elevit (1/zi)ca suplimentar alimentar si duphaston (3/zi). Si mie mi se pare ca ce contine elevitul are si acidul folic sau mai degraba elevitul contine acid folic, dar acum ce sa zic....De ieri, am terminat acidul folic (o cutie), sunt in a 10sapt, iar azi am sunat la medicul de fam sa intreb daca iau in continuare, (mai tarziu sun si la medic gineco), iar med de fam mi-a spus ca trebuie sa iau mult timp de acum in colo. Asa ca...e bine, nu e bine...de ce unii medici recomanda cu toata caldura suplimente nutritive , altele vad ca nu va recomanda...e clar ca nu respiram cu totii acelasi aer.... Cat despre pofta de mancare...la mine nu a existat nici o schimbare (nu ca as avea nevoie) ma asteptam ca de la vitamine sa rup frigiderul sau sas folosesc randeaua sa trec prin usi, dar nu....din contra...au apetitul ffff scazut (curios, inainte de sarcina, tineam multeeeeee cure de slabire, si abia ma abtineam de la mancare, ori acum nu ma tenteaza nimic). Doar cat am fost in spital, atunci ma trezeam de la 6 dimineata sa mananc, de am cerut mancare si de la spital ca nu mai veneau ai mei cu mancare de acasa (cu ce comandasem eu). Dar de cand am revenit acasa, am revenit si la obiceiurile culinare... Apropo, voi de cate ori mancati pe zi (mese serioase, si ce mai mancati, ca eu...). Toata lumea imi spune ca voi avea un copil mofturos la cate fitze fac acum la mancare, si sincer nu sunt fitze (v-am spus ca mancam din orice pozitie inainte de sarcina). Eu am fixuri pe zile...adica, sapt trecuta am cerut ciorba (de orice fel) - spun am cerut caci imi face mama macare sau sotul , caci eu daca as sta in miros de mamcare, as - De vreo 3 zile mananc orice pe baza cartofi (salata orientala, cartofi fieti, piure si iar de la capat), Asta numesc eu ca sunt la zilele cartofului. Insa diminetile le dedic laptelui. De sapt trecuta, beau dimineata lapte, fie gol fie cu fulgi. Si multe fructe, in restul zilei / am avut zilele merelor verzi, acum sunt la pere...si in recunoastere au intrat strugurii.
Hai ca se vede ca ma simt bine azi...Am scris numai eu...De fel sunt cam vb lunga, dar nu vreau sa va stresez prea tare cu trairile mele.
Si inca astept raps privind produsele de ingrijire corporala, ce creme folositi, de corp, de fata, eventual pt sani?

Vb mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Va pup fetelor!

Nici eu nu iau Elevit sau vitamine, iau doar Utrogestan 4/zi, Acif folic cu complex de B-uri 1/zi si Magne B6 4/zi. Mi-au iesit analizele cam proaste, probabil ca o sa imi dea ceva sa iau, ma duc dupa 1 sept la doctor.

In rest, stau bine cu simptomele, dar m-a apucat de vreo 2-3 zile o somnolenta....mama mama

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

Salutare

Fetelor, doctorul meu mi-a spus ca acidul folic este important pana in ziua a 29-a a conceptiei, si fff important ca aceste suplimente cu acid folic sa fie luate cu 3-6 luni inainte de conceptie sau cel putin 1 luna inainte, ideal sa fie luate si de viitorul tatic De asemenea a mentionata de la prima eco ( 5 saptamani ) ca vitamine imi va prescrie dupa primul trimestru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

Florik,

legat de intrebarea ta cu cremele, uite eu inainte foloseam produse pe baza de apa termala ( crema de zi, demachiant, apa termala ) pe care le folosesc in continuare; folosesc in continuare si pudra, rimel, ruj, doar cu vopsitul parului voi lua o pauza. crema pentru burtica ma gandesc mai incolo, cu toate ca am auzit ca e bine ca pregatirea sa inceapa de acum, din primul trimestru, si ma gandesc la o gama care am vazut-o in farmacii si in reviste de specialitate dar care din pacate nu-mi amintesc cum se numeste. mergi in farmacii, gen sensiblu si cu siguranta le vei gasi acolo.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Doamne fereste, Olga, oamenii astia sunt chiar iresponsabili! Bine ca au inchis fabrica, altfel ar mai fi fost si alte victime. Am intrebat pentru ca totusi nu se face chiar asa usor listeria si in majoritatea cazurilor exista niste simptome. Eu cred ca momentan poti sa stai linistita, dar e bine sa poti face totusi analiza asta la un moment dat, poate il convingi pe medic sa ti-o recomande.
Pisik06, de ce spui ca ti-au iesit analizele proaste? Sper ca nu e grav!

Bubulina

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

Fetelor, tot eu

Am urmatoarea intrebare, luati vreuna din voi duphaston si utrogestan in acelasi timp ? initial mi s-a prescris utrogestan, am fost la o alta eco si surpriza - iminenta de avort ( s-a desprins usor sacul ) desi eu nu am simtit nimic neobisnuit, motiv pentru care mi s-a prescris si acest duphaston si bineinteles fara efost si stres. le voi lua impreuna pana cel putin pana in saptamana 12, din cate am inteles sunt cam acelasi lucru, ambele continand progesteron, mai are cineva aceasta schema de tratament ??

Mergi la inceput