Evolutia motrica la prematur-experienta noastra

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salut! nu am mai avut timp sa mai intru...Andrei cere atentie non-stop si nu ma pot desprinde de el.
Ali intr-adevar a fost tare emotionant cand baietii s-au luat de manutza....sper ca a fost ok drumul inapoi catre medias....noua ne-a zis la gimnastica ca e foarte bine si se prezinta tare bine Andrei si nu trebuie sa imi fac probleme ca este aproape de intoarceri si sa nu imi fac griji ...sa continusm cu exercitiile de fiecare zi. Sper ca si voi sunteti bine
Ella si noi iesim afara in fiecare zi cate 1-2 ore depinde cat vrea sa stea....uneori iesim si de 2 ori pe zi ca sa doarma ca in casa nu vrea sa dorma decat reprize a cate 30 de min. si apoi desigur ca e nervos ca nu si-a facut somnul....vreau sa te intreb ceva...devine totul un pic mai usor dupa ce incep sa stea singuri in funduletz si sa se joace? sau macar cand incep sa mearga si sunt mai mari si ne putem intelege cu ei? sau sa nu imi fac sperante?...macar sa stiu sa ma pregatesc sufleteste..multumesc

Andreea de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti mamici de pitici,

Andreea, eu pot spune cu mana pe inima ca intr-adevar de la o varsta lucrurile devin mai usoare! Deci speranta exista! In cazul nostru primul pas in directia asta a fost somnul intreg peste noapte incepand de la 5 luni si apoi organizarea meselor care a presupus si diversificarea. Astfel eu am reusit undeva de pe la 6-7 luni sa-i dau 5 mese pe zi: lapte dimineata (de la mami!), fructe piure, piure de legume fierte, cereale integrale si lapte din nou la culcare. Andreea, fireste ca fiecare copil are personalitatea si nevoile lui si de aceea nu exista tipare... insa exista statistici care ne ajuta sa intelegem cam pe unde este "normalul". Asa, si in cazul tau: de la o vreme lucrurile se vor aseza si nu vei mai fi asa pe fuga. Insa te inteleg: e greu, e tare greu... Esti sfarsita de oboseala si vrei sa vezi o luminita la capatul tunelului. Din toata inima iti spun sa stai linistita caci intr-o zi, asa ca o mare minune a lui Dumnezeu, puiul tau va dormi mai linistit in reprize mai lungi si vei respira si tu. Eu in ideea de a o invata pe puiutza mea si un pic independenta, i-am cumparat tarc de joaca cam de pe la 6 luni. A fost un succes: si acum, dimineata dupa ce se trezeste si ii dau laptic o asez in tarc (tarcul are cam 120cm pe 120cm) cu jucariile ei! Eu in tot timpul asta pot manca, pot bea cafeaua, pot sa va scriu , pot face curat, etc. Fireste, Andreea ca sunt multe posibilitati nu doar aceasta cu tarcul iar tu le vei descoperi pe rand. Iti urez mult succes! Si apoi eu sunt pe "aici"... si daca pot ajuta cu ceva din experienta mea o voi face cu toata inima!

Ali, tu te-ai "topit" saracutza... Puiul tau tot treaz este noaptea? Lasa ca ii vor creste lui dintisorii toti si atunci veti dormi ca ingerasii! Multi pupici si sanatate va doresc!

Va pup pe toate mamicile si puiutzii lor! Doamne ajuta!

Alina si puiutzul Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Saptamana trecuta am tras putin chiulul ca m-am mutat la parintii mei sa mai dorm si eu putin noaptea.De 2 nopti suntem acasa si normal ca dormim tot asa rau.
Andreea sa stii ca si noi tot asa suntem cu dormitul in timpul zilei.Acum avem mai putine reprize de somn dar cand eram pe la 6 luni si daca era urat afara si nu ieseam deloc aveam 5 reprize de somn de 30 min.Acum avem numai 4 reprize dar mai nou are ultima de pe la 4.30-5 dupa masa de cate 1,5 ore.Stiu cum e cu asa un somn ca nu ajungi sa faci nimic in casa.Asta e....

Ella multumesc de sfaturi.Am incercat si cu papa noaptea si nu am vazut sa doarma mai linistit.Sper ca e de la dinti si sa iasa odata.
Intre timp am implinit 8 luni si avem 73 cm si 8,2kg.Multmesc lui DUmnezeu ca mcar Andrei mananca foarte bine si nu a refuzat nimic pana acum.Ca avem asa un somn asta e....nu avem ce face.Mai rezist cateva sapt si daca nu se potoleste il iau langa mine in pat ca nu mai am ce face, poate asa va dormi mai bine.
A...,si a inceput sa stea singur in fundulet dar la inceput mai aplecat in fata si se sprijina cu manutele de genunchi.Si cand ii dau mainile se trage singur in fundulet.Deci se simte ca avansam dar cum el ar fi trebuit sa aiba de fapt 6,5 luni se pare ca toate le face la vremea la care ar fi trebuit sa le faca.
Va pupacim si sa speram ca vin vremuri mai bune.( nopti mai bune...)


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti mamici,

Ali, multa putere sa-ti dea Dumnezeu: greu, tare greu este cand nu dormi noaptea! Imi amintesc... Insa ceea ce este foarte important ai spus chiar tu: Andrei mananca bine, ia bine in greutate! Acelasi noroc l-am avut si eu cu Ella: nascuta la 1750g a ajuns la 10kg la un an, mancand ca un urs! In privinta noptilor cand baietzelul nu prea doarme, probabil ca nu prea se poate face mare lucru... Unii copii dorm de la inceput toata noaptea (am aici o amica a carei fetitza a dormit de la inceput toata noaptea! ) iar altii (din cate am auzit si eu) sunt "vorbareti" si pe parcursul noptii pana pe la un an! Ah, nu exista reguli: imi dau si eu cu presupusul... Si apoi fiecare copil are un "ceva" al lui care te
face cu nervii. La mine, spre exemplu, Ella a vomat ca o campioana pana la un an! Ali, am schimbat-o de la piele si de 3 ori in jumatate de ora! La inceput cand am adus-o acasa de la spital nu am dormit cateva saptamani. Ea fiind asa micutza (a venit acasa cu 2050g) noi am decis s-o tinem in dormitorul nostru in patutzul ei pentru cateva saptamani. Ei, Ali, voma si in somn cred! Muream de frica sa nu se asfixieze cu propria voma... Doamne, ce am mai tras! Si cate haine am mai cumparat! Avea la un moment dat 36 de body in aceeasi marime. Insa si eu si sotul meu am vomat pe rupte ca bebelusi. Ce putem sa-i cerem copilului?! Am fost cu ea la medic si ne-au spus ca e naspa ca e asa dar e sanatoasa tun! Asa e ea: vomita! Toate au trecut insa si noi suntem nebuni dupa ea!

Ali, e foarte important ca Andrei a inceput sa stea in funduletz! Toate noptile nedormite sunt uitate atunci cand il vezi cum creste... lasa, ca stiu eu! Tot asa voinici sa va tina Dumnezeu!

Aaa, vroiam sa te intreb daca tu ai idee cum ai fost tu ca bebe sau sotul tau? E important sa stii. Eu stiu de la soacra mea ca sotul meu a fost un copil foarte usor de crescut iar de la maicutza mea, Dumnezeu s-o ierte!, stiu ca am fost foarte, foarte cuminte si am dormit toata noaptea... Poate afland despre cum ai fost tu te ajuta sa prezici ceva despre noptile ce vor veni.

Trebuie sa plec din pacate: copilul meu plange de rupe! Cred ca s-a saturat de stat in tarcul de joaca.

Andreea si Ali, va pup si va urez odihna pe cat de mult posibil!

Multa sanatate,
Alina si puiutzul Ella[quote]citat din mesajul lui ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ella si noi am avut pribleme cu vomatul pana la vaccinul de 4 luni.Atunci i s-a mai taiat din pofta de mancare in sensul ca manca mai putin si mai des si de atunci foarte rar am mai patit-o.Si Andrei dadea lapticul afara si pe nasuc.Prima data cand am patit-o eram in spital dimineata.Asistentele cred ca erau atipite pe undeva.Fetele din salon dormeau si ce sa fac l-am luat in brate si am fugit pe hol sa caut asistenta.M-a certat ca de ce l-am scos din salon dar eram asa de speriata.Apoi spaima de acasa ca se ineaca in somn.Norocul nostru era ca nu prea a vomat in patut.Din cauza acestei probleme trebuia sa-l tinem mult in brate si asa s-a invatat puiutul sa doarma in brate si inca si acum ne chinuim cu dezvatatul.
Si eu si sotul am fost niste copii cuminti si usor de crescut.Asa ca sper sa fie si Andrei la fel.Eu totusi sper sa iasa dintii si sa ne potolim ca altfel e tare cumintel.
Buna idee cu tarcul.Probabil ca vom cumpara si noi unul cand va sta in fundulet.
Pupici lui Ella.



ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ButterflySim spune:

Fetelor mai cu experienta la odisee ce stiti de sectia de prematuri de la Municipal? Tocmai a nascut la ei o prietena de-a mea o fetita de 1,100 kg si 36 cm. E asa mica. Dar e ok copilasul respira singurica papa, aluat scor Abgar 7 desie asa micuta. Trebuie sa stie ceva? Teste screeninguri care ar trebui facute?

Va multumesc din suflet pt orice info.

9+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salutari!
Ella multumesc mult de incurajari...intr-adevar asa este...fiecare copil are personalitatea lui si uneori te mai face cu nervii, dar toate trec cand il vezi cum zambeste, cum rade, cum evolueaza. multi pentru voi
Ali voi ati implinit 8 luni si nu aveti niciun dintisor?...intreb pentru ca vad ca si Andrei al meu de vreo saptamana incepe sa se trezeasca tot mai des noaptea si il mananca tare gingiile.

ce sa va mai spun? Andrei inca nu se intoarce de pe o parte pe alta, adica se duce asa intr-o parte dar apoi revine nu face intoarcerea de tot...in schimb aproape ca sta singur in funduletz, se clatina desigur si daca il pun sprijinit intre perne se ridica si vrea cat mai in funduletz sa stea

Andreea de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Andreea, pustiulica al meu de vreo 2,5 luni tot saliveaza si se tot freaca la gingiute.Dar inca nu i-a iesit nici un dinte.
Ai rabdare cu intorsul pe burtica , toate le fac la timpul lor.Eu abia pe la 5,5 luni am inceput sa-l pun in carut pe pozitia de semiinclinat.Nu-l forta.Am auzit la o emisiune un doctor spunand ca nu trebuie fortati copilasii sa stea in fundulet sau sa mearga in picioare pentru ca le afecteaza coloana.Eu am fost mai fricoasa la faza asta.Cum te sfatuieste si dna Eniko.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

[font=Arial]Buna ziua mamici si pitici,

Draga Simm, in primul rand multa sanatate sa le dea Dumnezeu prietenei tale si puiului ei! Cu multa iubire si rabdare vor izbandi amandoua in lupta ce le asteapta, sa nu-ti faci griji! Si soricelul meu s-a nascut mic cu 1750g iar acum e o dolofanica de 10,5kg la 13 luni. Din pacate eu nu iti pot da informatiile necesare legate de testele ce se fac la nasterea unui copil prematur deoarece fetitza mea a mers foarte bine din prima clipa si au scos-o chiar din salonul de terapie intensiva unde se aflau copiii prematuri la vreo 30 de ore dupa nastere. Insa te sfatuiesc din suflet sa contactezi medicii minunati care scriu si ei pe acest site si care din pacate au trecut si ele, unele, prin infricosatoarea experienta a nasterii unui copil prematur. Ele ca mamici si medici sunt in masura sa te sfatuiasca si sa te ghideze.
Andreea, voiam doar sa-ti spun sa nu-ti fa griji in privinta rotitului de pe spate pe burtica si invers caci mititeii astia fac multe lucruri cam cand vor ei. Ella mea a stat bine pe fund la 8 luni asa ca RABDARE! Apoi cand s-a ridicat in picioare la 11 luni, a facut-o intr-o zi de 3 ori si apoi 3 saptamani nu a mai miscat nimic. Toate vin... la timpul lor.
Ali, legat de tarcul de joaca sa stii ca eu am pus-o pe Ella noastra in tarc de pe la 6-7 luni. Si ce daca nu poate sta pe fund?! Sa vezi ce dragutz se joaca acolo singurei intinsi pe spate pe saltelutza! N-ai treaba. Jucariile in tarc si gata! Apropos, eu am pe cineva care face astfel de tarcuri din lemn si este din Sf. Gheorghe. Daca te intereseaza iti dau datele lui si chiar informatii legate de preturi.
Intorcandu-ne la capacitatea deosebita a copilului meu de a voma, Ali, la noi a fost greu si super frustrant! De unde sa incep?! Cand in sfasit, asa pe la 2 luni, Ella a avut putere sa traga de la san (pana atunci m-am muls zi si noapte! ), a inceput sa vomite si mai tare cred. Adica dupa 40 de minute de supt la ambii sani, ea arunca cu jet pe mine si cate 100ml cateodata. Sincer am incercat toate pozitiile de alaptare si nu a mers. Astfel a trebuit sa ma intorc la muls deoarece noi ii dadeam sa bea in pozitie aproape verticala si atunci voma mai putin... A fost infricosator caci spre deosebire de Andrei al tau ea a vomat si in patutz, si peste patutz si pe unde a putut ea! A trebuit sa-i ridicam salteaua in pat la 30-40 de grade ca sa nu se sufoce cu propria voma. Si uite, dormea asa avand caputzul mult mai sus decat popoul. Asta a fost solutzia la noi! Eu stiind ca va trebui s-o cresc singura am evitat cat am putut statul foarte indelungat in brate la mama. Ali, am procedat cum am stiut si eu mai bine... am mai intrebat pe aici si iata, multumesc lui Dumnezeu creste mare si frumoasa! A..., am uitat sa-ti spun si cat de frumos e puiul ciorii!

Fetelor, plec caci am "vorbit" o gramada... si doar acum cand Ella doarme apuc si eu sa mananc ceva in tihna!

Pupici la mamici si la pitici!

Alinutza de Ellutz dragutz![/font=Arial]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Stiu cat e de frumos puiul ciorii!!!!!

ali

Mergi la inceput