Mamici anti-stres de ianuarie-februarie 2009 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

...o ultima interventie...
Streptococul de grup B (GBS), este o bacterie regasita in flora saprofita a organismului si care nu este periculoasa pentru adultii sanatosi. Daca la adulti nu este asociata cu nici o afectiune si este deseori trecuta cu vederea, la nou-nascut poate deveni in schimb periculoasa deoarece poate provoca infectii grave.

Streptococul de grup B este diferit de cel din grupul A. Streptococul din grupul A este o bacterie care traieste in mod normal la nivelul mucoasei faringiene si produce infectii la acest nivel (faringite, amigdalite).

Streptococul din grupul B, beta hemolitic se regaseste la 10-30% dintre femei in secretia vaginala si regiunea perianala, si este usor transmis la copil in timpul nasterii pe cale naturala.

Screeningul pentru streptococul de grup B este important deoarece odata identificat acesta trebuie tratat (sterilizat), pentru a exclude transmiterea lui la nou-nascutul care poate dezvolta infectii grave.

Fara tratament antibiotic corespunzator, 1% dintre copii nascuti din mame GBS pozitive, vor dezvolta infectii grave neonatale cu streptococ B hemolitic (sepsis, meningita, pneumonie).

Infectia cu streptococ B, beta hemolitic este cea mai frecventa infectie neonatala cu debut precoce, in primele 24-48 de ore de la nastere si netratata corespunzator poate determina sechele pe termen lung sau chiar decesul copilului.

Septicemia este cea mai frecventa manifestare a infectiei cu streptococ B hemolitic (30-40%), fiind urmata de meningita care este destul de greu de tratat si poate creea probleme pe termen lung (scaderea acuitatii vizuale, paralizie cerebrala, tulburari de dezvoltare si comportament, epilepsie, etc).

Pana la 5% dintre acesti copii nu vor supravietuii, indiferent de tratamentul instituit.

Screeningul impotriva streptococului de grup B, devine astfel extrem de important. Toate gravidele trebuie testate intre saptamanile 35-37 de sarcina, pentru a putea astfel institui tratamentul corespunzator si a scadea riscul transmiterii bacteriei la nou-nascut.

Administrarea tratamnetului antibiotic odata cu inceperea travaliului reduce de asemenea riscul transmiterii perinatale a germenelui la nou-nascut.

19+BogdanDoamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Bey, nu vreau sa va stresez si eu mai mult decat necesar, dar la mine toxoplasmoza nu s-a manifestat in nici un fel. Am avut-o, am anticorpi IGG, nu o am in prezent, IGM negativ, dar de tratat eu nu am tratat-o pt ca nu am stiut ca sunt bolnava. E de inteles si ma asteptam sa o fi avut-o, am crescut la tara, nu spalam legumele, fructele, mancam din aceeasi farfurie cu pisica, gustam carnea de sarmale pe care o prepara bunica...

Tuchi de ce esti suparata?

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aydan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Tuchi - dupa cum cred ca ai sesizat ceea ce discutam chiar e foarte legat de ceea ce traim zi de zi! Dar nu cred ca nu ne putem permite sa glumim si sa ne simtim bine! In continuare ne vom raspunde una alteia la intrebari legate de aceasta perioada, dar pe langa ce analize facem, ce mancam, cat ne ingrasam, cand mergem la doctor si toate celelalte cred ca e important sa nu uitam sa fim optimiste! Incercam sa legam prietenii si cred ca e bine sa lasam oamenii din jurul nostru sa vada si persoana nu numai femeia gravida! Partea psihologica a problemei e una foarte importanta, e important sa crezi ca totul va fi bine, iar bebe va veni la timp si va fi sanatos! Oricum fiecare dintre noi avem temerile nostre - nenumarate de altfel - iar sustinerea psihologica chiar conteaza! Eu am propus acest "anti-stress" in idee unei odisei optimiste, vivace, placute!
Cam atat!


20+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StelaPopescu spune:

voi nu beti bere fara alcool?, ca eu nu ma mai satur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Raluca, ai perfecta dreptate. Sincer eu nu vad care sunt acele discutii care "ne-au indepartat de ce traim noi"...ba din contra.
Imi pare sincer rau ca Tuchi crede asta...dar fiecare cu parerea ei...si cu hormonii ei

Alina21+ cuEMAde ianuarie

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Stela eu am incercat sa o evit. Am avut o perioada de o luna in care am baut cred ca in total 4 sticle din alea mici de bere fara alcool.
Dar sa stii ca si berea fara alcool contine un procent miiiiiic,mic de alcool, nu e periculos, dar nu cred ca tb sa exageram cu consumul, adica nu in fiecare zi.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aydan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Stela, ATENTIE! Bere ingrasa rau!!!

Alina21+ cuEMAde ianuarie

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

roxanaz, sunt data peste cap cu somnul, de asta uit de ele...

Fetelor, eu ziceam ca vreau doi copii, dar la cat m-am crizat si inca ma crizez cu Daria... Acum nu mai am dureri de loc, nimic, parca nici n-as fi gravida, nici burta nu mi-o mai simt ca inainte, zici ca a disparut, brusc, starea aceea de gravida, care, oricat de problematica ar fi fost la mine (dureri si iminenta de avort), ma tinea in priza ca am un puiut in burtica, un puiut care creste si de care trebuie sa am grija... Acum ma simt asa... goala... parca am pierdut ceva important... Fata nu a mai miscat de doua zile... Eu numai la prostii ma gandesc, numai pe Michelle o am in cap... Lumea zice ca prea multe fite fac eu, prea sunt ipohondra si panicoasa, dar Dumnezeu stie... Soacra mi-a transmis ca, daca mai am dureri, sa fac bine sa rabd, ca medicamentele ii fac rau Dariei...

pyc, eu eram obeza (conform IMC-ului) cu mult inainte de sarcina, cand mi-au testat medicii IMC-ul, a iesit 40 fata de 25, cat trebuia sa iasa, atunci aveam 63 sau 65 de kg la 163 de cm inaltime, cand am ramas gravida, aveam 75 de kg la aceeasi inaltime, insa nu am colesterol, glicemia a iesit OK si niciun caz de diabet in familie, nici gestational, nici de alalalt...

Astazi am fost pana la banca (e la 10 minute de mers pe jos de noi), cand am venit si am intrat in bloc, am simtit cum mi se inmoaie picioarele si ma ia cu lesin... Am reusit sa ajung in casa si m-am dus direct in pat, am dormit vreo 4 ore, ca noaptea mereu ma trezesc si stau de bebelina, ca n-o simt, si ce faaaccc???

Alina, ceai de ceapa pentru raceala aia, desi e groaznic la gust...

pusyketa, iti trebuie intervalele conform varstei sarcinii, ca sa vezi unde te incadrezi...

Raluca, la tine trece repede timpul? Ca la mine trece ca melcul...

Eu, pana acum, am dat bani asa (exceptand medicamentele):

Echo de confirmare sarcina - 7 saptamani si 3 zile - 30 de RON
Echo de pliu nucal (masurat gresit) - 13 saptamani si 1 zi - 63 de RON (cu o poza)
Consult ginecologic (urcat pe masa, verificat col si forma uterului - fara nicio alta intrebare despre istoricul medical - si avea ce sa ma intrebe) - 13 saptamani si 1 zi - 60 de RON
Echo de urmarire - 17 saptamani si 1 zi (parca) - 63 de RON (fara poza)
Echo morfofetala 3D (Iosup, Fortis) - 20 de saptamani fix - 350 de RON (5 poze)
Echo de urmarire (facuta in spital, asa, de chichi, sa vada daca bebele e bine, daca misca si lichidul amniotic e in cantitate normala) - 21 de saptamani si 4 zile - 30 de RON (20 la doctorita si 10 la asistenta)

Io n-am facut streptococul B...

dya, felicitari pentru fetita!

cu Daria Nandini de 22+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StelaPopescu spune:

acum nu va imaginati ca-mi i-au bere la 2 l, am descoperit niste cutii de 250 g si una din asta imi este mai mult decat suficient, dar in comparatie cu perioada de dinainte cand putea trece si anul si sa nu gust berea acum

apropo de kg, eu in primele 8 saptamani am luat aproape 5 kg si doar atat pana acum sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Selene, nu te poti duce undeva sa verifici cordul copilului? Spui ca nu ai mai simtit-o de doua zile, inainte o simteai zilnic? Nu vreau sa te panichezi aiurea, dar poate ca ar fi bine sa faci o eco sau sa asculte doctorul inima. Eu asa as face in locul tau, de altfel asta am si facut in momentul in care mi s-a parut ca nu mai simt miscarile. Este foarte posibil ca bb sa fie intr-o pozitie in care sa-ti fie mai greu sa o simti. Pune-i niste muzica (lipeste-ti castile de burtica, bea un pahar de suc de portocale si mananca ceva, apoi intinde-te in pat si incearca sa vezi dc simti ceva. Sfaturile astea le-am primit de la doctor, pt cazul in care nu simt copilul.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aydan

Mergi la inceput