Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Se pare ca eu sunt in urma cu noutatile..Selene ce-ai patit de ai ajuns la spital?Si de ce te-au internat?
Ma rog,am aceleasi intrebari ca ale roxanei.
Eu umblu brambura dupa diverse acte...
Ref la intratul in postnatal..eu o sa intru la 30 de sapt,adik la 1 nov,iar de prin sept intru in medical..Sincer prefer sa stau in pat cum imi zice dr,dar la mine acasa decat din cauza jobului sa ma apuce ceva si sa zac in spital nush cat..Fereasca D-zeu de ceva mai aiurea!Luam carti,lenevim pe net,la tv..vedem noi..


POZE
Minunica mea
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ati citit, pana la urma? Scuze ca a durat atata...

cristi_2003

1. Durerile sunt (erau) intense, ca si cum cineva ti-ar fi infipt un cutit, un burghiu, un stilet in partea stanga, l-ar fi tinut acolo si din cand in cand l-ar fi rotit / miscat cate un pic, sa nu uiti ca e prezent. Trebuie sa urmaresti daca ti se intareste concomitent burta. Eu nu am urmarit asta, nu stiam de chestia asta.

2. Cand i-am spus doctorului, el m-a controlat pe masa si mi-a spus ca e iminenta de avort. I-am spus de fibroamele uterine descoperite de dr. Iosup, a spus ca fibroamele dau iminenta de avort, dar ca pentru fibroame nu exista tratament specific, deci se intervine pentru inlaturarea durerilor / decontractarea uterului.

3. Tratament: injectiile din spital (amestec No-Spa, Piafen si Plegomazin), de 3 ori pe zi, din 8 in 8 ore, plus Duphaston si Gynipral, cate o pastila din fiecare de 3 ori pe zi, din 8 in 8 ore. Atentie la Gynipral, e tare! A zis ca, daca apar contractii f. puternice, Gynypralul se poate lua si la 6, si la 4 ore. Se incepe, de regula, cu o jumatate de tableta, pana se obisnuieste organismul cu efectele.

Sarcina mea e in continuare cu iminenta de avort. Colul e inchis, nu am scurgeri / sangerari.

cu Daria Nandini de 21+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Selene, bine ca sunteti bine. Da-ne detalii si despre voi.
Cat despre conditiile din spital, cam astea sunt in general. Si cu asigurarile asa e, nu platesti asigurari, nu ai gratuitate.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200519+
Delu Prichindelu'
BB2
Tudor
Vacanta 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

multumesc de raspuns selene - ai grija mare de voi

ce e ala fibrom?

19+ cu Traian Carol

the greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cristi, inca ceva:

Prelungirea duratei durerilor a aparut in timp, nu s-a produs dintr-o data. La inceput, mai scurta, apoi, dupa vreo 2-3 saptamani, mai lunga, si apoi, continua si naspa. N-as vrea sa te sperii, dar prefer sa zic adevarul.

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Obstetrica-ginecologie/Fibromul_uterin_1274.htm

Fibromul uterin este o masa celulara ce se dezvolta la nivelul uterului. Fibromul se poate dezvolta in interiorul cavitatii uterine, la exteriorul uterului sau in grosimea peretelui acestuia.
Fibromul mai este numit si tumora fibroasa, leiomiom sau miom, dar acesta nu este o tumora maligna (cancer). Fibromul nu trebuie tratat decat in momentul in care creeaza probleme.
Fibroamele sunt mai frecvent intalnite la femei de 30–40 de ani. Pana la varsta de 50 de ani, 80% din femei prezinta fibroame uterine.

Fetelor, bine v-am regasit!

cu Daria Nandini de 21+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selene,stai cumintica in pat si urmeaza tratamentul.Sanatate multa si sa dea Dzeu sa fie bine.

POZE
Minunica mea
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Selene, SOCANT.Multumim mult pentru "povestioara".Bine ca acum esti OK.

Uite, de ce, daca ai posibilitatea, devine o necesitate un spital privat.Macar acolo te trateaza ca pe un OM nu ca ...ca si cum NU AI EXISTA.

16+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Selene, acum trebuie sa stai linsitita. Presupun ca ti-au dat Cm, nu?

Cristi, ai si tu grija si nu mai face nimic. Ia-ti si tu un CM! Vezi ce zice si dr.

Ledi, mai bine sa previi decat sa vindeci, asa ca daca e mai bine sa stai acasa, stai acasa.

Eu stiu ca ma dau fortoasa cand zic ca vreau sa stau la servici pana in ultimul moment, dar atunci nu stiu cum voi fi: va fi frig, poate ploaie sau zapada, cine stie. oricum, daca va fi urat, in special gheata, voi sta cu siguranta acasa, ca eu le am cu alunecatul (...si nu numai pe gheata, ci si in baie, pe scari etc).

Cat despre spitale, cam asta e situatia peste tot. Oricum, chestia cu tigara si cu regulile referitoare la pozitia pernei, e deja de nebunie a asistentei sefe.

Bee16+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

merci selene

abia astept sa merg la doctor

19+ cu Traian Carol

the greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Cadia, de acord cu tine cu spitalele private, insa eu cred ca sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti. La spitalele private platesti pentru confort, respect, conditii igienice pentru tine si pentru bebe si de multe ori pentru notorietatea medicului cu care vrei sa nasti. Sunt neajunsuri la capitolul aparatura. La cele de stat insa poti beneficia de aparatura (doar la unele, stiu), insa la capitolul "drepturile omului", mai usor.

Eu voi naste, cu ajutorul lui Dumnezeu, la un spital privat, dar sunt constienta de dezavantajele pe care le ofera, ca si de avantaje, de altfel.

Bee16+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput