Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (104)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

baiatul unui prieten de-al meu are talasemie majora ,este mai mare cu o luna ca Ania.e greu,trebuie sa faca transfuzii in fiecare luna si va trebui sa faca transplant de maduva.este foarte scump 150.000 eur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Petro, imi pare rau ca nu ne-am sincronizat sa socializeze si fetitele noastre, noi deja am ajuns in Giurgiu cat timp voi sunteti la Focsani, acum am vazut mesajul pe telefonul pe care am binevoit sa-l uit acasa. Poate avem alta ocazie in viitor.
Ce-i cu pozele astea cu mirese sexy si mistoace? Votam sau nu?


Printesa
Citeste o poveste
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui slimatei
eu is rupta ..vin sa ma laud si eu cu ceva..cred ca iar am tras vre'un curent ceva..nustiu ..dar mi s-a anchilozat iar un sold..de nu mai pot..o durere...si daca dau sa fac vreo miscare brusca ma taie cu sageti..de-mi taie respiratia..e urat tare... astia aici ii spun "colpo della straga" adica m'a lovit vrajitoarea daca o prind..mama cei fac... mi-e frica cu picia ...ca e asa energina si sa nu apuc sa o tin atunci cand..titirezul meu..dar poate azi imi va face macar ea viata mai usoara oare va intelege...

Nu mai invinui bietul curent ca e si el un vantulet acolo...Mai bine ia matale niste Ca+Mg si sa vezi cum iti trec junghiurile.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Adra,bine ati revenit.Sa va fie de bine vacanta,chiar daca nu a fost ceea ce v-ati dorit.Important e ca ati mai schimbat decorul.
Pupici Evei si Sofiei. Niste frumoase.
Cat despre bunici...Ai mei parinti n-au facut niciodata parte din viata nepotilor,ceea ce e mai dureros si mai frustrant decat daca ar fi facut-o la modul ala bagaret si cicalitor. Socrii acum sunt OK,inca n-am ajuns la "super OK" dar perseveram.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata!! am revenit!!

bubulica mea are aproape 10 kg!! si 76 cm!! fontanela fffff mica, aproape inchisa. in rest e fff bine!! de luna viitoare incep sa ii dau lapte de vaca.

stef, un pusi mare!!
ellis, buna papica ai facut!! in legatura cu pastilele, eu nu mai le iau de vreo saptamana doua (nici nu stiu exact) si nu am pus kg inapoi!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami Lavi si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Bravo Iasminuco!!!!!!!!!!

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria
6-7.30 dimineata: san
11.00: fructe (cam 150 gr. cu 3 bisciti si branzica) - uneori papa in 2 transe, ca nu vrea altfel
15.00: legume cu sau fara carne/ou(2 lingurite!!!) si daca binevoieste 1/2 dintr-un iaurt
16.00 (vin eu acasa) si ii dau sa suga (ma gandesc ca e nemancata si mi-e mila)
17.30-19.00: incerc iaurt cu fructe, biscuiti...de obicei nu vrea; uneori mai vrea san
21.00-21.30: 100 ml lapte praf cu 2 masuri cereale
3.00: san

Ma tot gandeam la voi (pupici la bonsaiul frumusel ) si la regatul ce ziceai ca-l dai celui ce-o poate face sa manance...
Am rascolit un pic in urma ca nu-mi mai aduceam aminte exact programul vostru de masa. Ca principiu e super OK,doar ca prea seamana a fi copiat din carti. Arata a program de mamica super grijulie,care vrea sa stie ca totul e asezat la punct si virgula.Eu zic ca aici trebuie facuta o schimbare,o personalizare a programului si a nevoilor printesei.Bineinteles,dupa o sedinta de super relaxare a mamicii.
Acum imi dau cu parerea...
Masa de la ora 11,asa cum ti-am zis si ieri mi se pare a fi prea consistenta si prea aproape de masa de pranz.Masa de la 11 e considerata a fi o gustare,menita a ridica glicemia,care scade vertiginos in apropierea pranzului.Deci,trebuie sa fie ceva usor,racoros si nicidecum ceva consistent.Un singur fruct cu o lingurita de cereale sau branza e suficient,un iaurt sau juma de iaurt ,un compot...sau ce-i mai place ei...eventual ii poti da numai suculet de fructe,si asta e considerat tot gustare.
Daca ia gustarea la 9-9.30 poti schimba pranzul la 14,de exemplu.Sau chiar 15,nu-i bai.Te mulezi pe nevoile ei.Piureul de legume fa-l mai gustos cu ceva usturoi,condimente si chiar un pic de sare,daca asta o va face sa manance.Adauga cateva picaturi de lamaie sau bors de casa,au vitamina C si stimuleaza pofta de mancare,pe langa ca fixeaza fierul.
Daca papa la 14-15 chiar si cateva lingurite,nu-i bai,ii faci completarea cu tzitzi la 16 cand ai spus ca vii acasa.
Gustarea de dupa amiaza pe la 19-20 si lapticul inainte de culcare.
N-o forta sub nici o forma,incet incet isi va reveni,ai sa vezi.

Ea cu cine sta in timpul zilei,cat esti plecata?Esti sigura ca nu exagereaza cu cele 2 lingurite,care de fapt pot fi...4? Si toata chestia asta cu nemancarea nu poate fi o forma de protest/"razbunare" ca ai plecat?
Scuze daca am insistat,dar chiar as vrea sa fiu de folos si asta din experienta de mama de copii mofturosi si nu numai fugarita din cauza de experienta de culinareasa.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Eva si Sophia
Poze 1
Poze 2

Printesa
Citeste o poveste
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)


doua papusi,una mai frumoasa ca alta....si ce babane sunt..ptiu,ptiu sa nu fie cu deochi
poza asta http://good-times.webshots.com/photo/2642703560101682984wgFxuZ e

AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

gata!! am revenit!!

bubulica mea are aproape 10 kg!! si 76 cm!! fontanela fffff mica, aproape inchisa. in rest e fff bine!! de luna viitoare incep sa ii dau lapte de vaca.

stef, un pusi mare!!
ellis, buna papica ai facut!! in legatura cu pastilele, eu nu mai le iau de vreo saptamana doua (nici nu stiu exact) si nu am pus kg inapoi!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami Lavi si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



si noi avem tot 76cm dar in ceea ce priveste kg suntem cu mult in jos fata de Iasmi....avem 8.300
Felicitari Iasmi!!!
primim si poze?

AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Miha, multumesc frumos pentru toate sfaturile si pentru ca-ti faci timp pentru noi O sa tin cont de tot ce mi-ai zis, desi recunosc ca mi-e teama sa "subtiez" masa de la 11 pt ca nu stiu daca altceva va manca...Dar o sa incerc...Nu m-am gandit niciodata ca programul nostru seamana cu cel din carti Incerc sa fiu o mamica flexibila, dar e adevarat ca problema mancarii ma streseaza...probabil si copilu' simte asta si e un cerc vicios...O sa incerc sa remediez. Cat despre "razbunare" pt ca am lasat-o si m-am intors la munca...nu stiu...eu zic ca nu, desi e adevarat ca eu am avut perioade cand reuseam sa-i dau si 100 gr de legume si era aceeasi reteta. Pitica sta cu soacra...NO COMMENT...ca nu ma mai opresc :)...dar pare sa-i placa, rade la ea, se lasa luata in brate, se bucura s-o vada...Si eu m-am gandit ca a fortat-o si de asta face pitica asa...dar n-am cum sa verific :(...Hai ca tre sa fug acum, dar multumesc din nou si mai vb!
Adra, bine ati revenit!

Mergi la inceput