Nikon D40 sau D60?

Nikon D40 sau D60? | Autor: sim_stoian

Link direct la acest mesaj

Vreau sa achizitionez un aparat foto Nikon, dar nu stiu pentru care sa optez: D40 sau D60? In oferta de pe emag, ambele au inclus un obiectiv de 18/55. E OK obiectul asta? Sau sa aleg un body de D40 sau D60 cu un obiectiv mai bun? Ce parere aveti?


Jurnal de calatorii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

E OK obiectivul asta, dar iti trebuie si unul 55-200 sau chiar 300, depinde cat tele vrei. Obiectivul 18-55 il folosesti la wide-angle.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu am un D60 cu obiectiv de 18/55.Nu e rau pentru amatori asa ca noi.Daca vrei ceva performant poti alege alt obiectiv insa pentru poze de vacanta ,la copii toata ziua si la diferite evenimente e super.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Dar despre Olympus ce parere aveti?
As vrea sfaturi despre ceva aparate cumparate in ultimul timp pentru ca trebuie sa schimbam si noi si inca prospectam piata si ofertele.
Voi ce recomandari aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

mamici dragi, spor la achizionat aparate foto!
indiferent de ce aparat alegeti sfatul meu este sa fie un DSLR si sa nu aiba obiectivul din kit! personal cred ca cea mai inteleapta investitie este intr-un body si un obiectiv separat.
in privinta obiectivelor, discutiile pot fi nesfarsitee... pentru inceput as recomanda un obiectiv tip zoom (nu focala fixa) din plaja medie (intre 24 si 70). ca regula generala cu cat un obiectiv are plaja focala mai mare, cu atat performantele lui optice sunt mai mici. in timp, pe masura ce faceti fotografii, o sa va doriti cu siguranta un obiectiv tele (intre 80 si 300) si un wide (intre 16 si 24), asa ca mai puneti bani la buget si pentru ele.
cand decideti ce obiectiv vreti, aveti grija ca aparatele DSLR la preturi normale nu au senzor full frame, asa ca inmultiti cu 1,6 ca sa aveti plaja focala corecta.
informatii detaliate despre aparate, obiective si performantele lor gasiti pe stevesdigicams si pe dpreview.

un weekend frumos tuturor!

impresii de calatorie

Mergi la inceput