Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici11

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teosica spune:

Mamicilor, eu azi sunt disperata
Am revenit din minivacanta la tara, la parintii mei. Am stat aproape 3 saptamani. In prima saptamana Daria nu a mancat mai mult de 300 ml/zi, dormea mult asa ca in disperare am adus-o in Oradea la un consult. Totul pare OK, doar anemia persista si leucocitele erau putin mari. Zilele astea mergem cu o proba de urina pt urocultura fiindca numai asta a ramas neverificat. Dr zicea ca acest nivel crescut al leucocitelor se poate datora si faptului ca nu mananca decat ff putin.
In fine, azi am cantarit-o...
In 3 saptamani a pus doar 150 gr
Nu mai stiu ce sa fac.
Bea lapte numai de la mine
Mi s-a sugerat la spital sa incep sa-i dau putin suc de citrice, apoi dupa 1 saptamana alt fruct sau morcov .
Ea are 5 luni si 1 saptamana si doar 3800 gr. E foarte vesela, gangureste si rade tot timpul, e tonica, dar nu pot sa nu fiu ingrijorata la cat de putin mananca si cat de greu asimileaza.
Ea rar bea 100 ml la o masa. De obicei 60-70 apoi pauza 1/2 ora dupa care inca 50-60.
A mai trecut cineva prin asta??? Ce sa fac?

Draga Dalma,
hai sa-ti povestesc putin din experienta noastra. Matei al meu s-a nascut la 25 saptamani cu 1200g. Normal ca a avut si el anemie de prematuritate pana pe la 5-6 luni, in acest timp lua foarte putin in greutate si obosea foarte repede. Doctorita care l-a urmarit ne-a recomandat sa-i facem injectii cu NeoRecormon pentru cresterea hemoglobinei. Dupa 10 injectii nu a mai facut nici o cadere, si a inceput sa ia bine in greutate, i-a venit pofta de mancare. Eu i-am mai dat in timpul asta si vitamine Polivital pentru pofta de mancare. Cat despre alimentatie pana la varsta lui corectata de 6 luni, adica varsta reala 9-10 luni nu i-am introdus altceva decat lapte, de preferinta matern. Eu din pacate la 4,5 luni mi-am pierdul laptele.
Parerea mea este ca trebuie sa te asiguri ca nu e nimic in neregula cu leucocitele alea crescute si o sa fie bine. Si mie nu mi se pare ca mananca atat de putin pentru greutatea ei. Un copil prematur nu trebuie comparat cu copiii nascuti la termen.
Matei la 2 ani are 11kg si 85cm inaltime. A recuperat foarte bine si cu greu il prindem prin casa.

Oricum felicitari sunteti niste invingatoare...
Sa cresteti mari si sanatoase va doresc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teosica spune:



Draga Dalma,
hai sa-ti povestesc putin din experienta noastra. Matei al meu s-a nascut la 25 saptamani cu 1200g. Normal ca a avut si el anemie de prematuritate pana pe la 5-6 luni, in acest timp lua foarte putin in greutate si obosea foarte repede. Doctorita care l-a urmarit ne-a recomandat sa-i facem injectii cu NeoRecormon pentru cresterea hemoglobinei, asta dupa ce am incercat in prealabil cu fier. Dupa 10 injectii cu NeoRecormon hemoglobina i-a crescut si nu a mai facut nici o cadere, a inceput sa ia bine in greutate, i-a venit pofta de mancare. Eu i-am mai dat in timpul asta si vitamine Polivital pentru pofta de mancare. Cat despre alimentatie pana la varsta lui corectata de 6 luni, adica varsta reala 9-10 luni nu i-am introdus altceva decat lapte, de preferinta matern. Eu din pacate la 4,5 luni mi-am pierdul laptele asa ca am trecut pe lapte praf.
Parerea mea este ca trebuie sa te asiguri ca nu e nimic in neregula cu leucocitele alea crescute si sa vorbesti cu doctorita cum puteti sa faceti sa-i cresteti hemoglobina. Si mie nu mi se pare ca mananca atat de putin pentru greutatea ei. Un copil prematur nu trebuie comparat cu copiii nascuti la termen.
Matei la 2 ani are 11kg si 85cm inaltime. La 4.5 luni avea 2500g. A recuperat foarte bine si cu greu il prindem prin casa. Si nu se cunoaste diferenta fata de copiii de 2 ani nascuti la termen.

Oricum felicitari sunteti niste invingatoare...
Sa cresteti mari si sanatoase va doresc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dalma,
referitor la anemie voi nu luati chiar nimic? Karla inainte sa iasa din spital avea hemoglobina foarte mica 6 si ceva desi lua fier picaturi. I s-a facut o transfuzie de sange si a plecat din spital cu hemoglobina putin peste 8. La ultimul control i-a iesit aproape 10 dar inca continuam sa luam fier.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Va rog spuneti-mi si mie cate ore dorm cel mai mult timp legat pe timp de noapte bebelusii prematuri? La cate ore sa o trezesc daca nu da semne de foame? Stiu ca parerile sunt impartite, de aceea as vrea sa imi spuneti va rog cum ati procedat voi.


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalma

Hristos a Inviat

Mamicilor, eu azi sunt disperata
Am revenit din minivacanta la tara, la parintii mei. Am stat aproape 3 saptamani. In prima saptamana Daria nu a mancat mai mult de 300 ml/zi, dormea mult asa ca in disperare am adus-o in Oradea la un consult. Totul pare OK, doar anemia persista si leucocitele erau putin mari. Zilele astea mergem cu o proba de urina pt urocultura fiindca numai asta a ramas neverificat. Dr zicea ca acest nivel crescut al leucocitelor se poate datora si faptului ca nu mananca decat ff putin.
In fine, azi am cantarit-o...
In 3 saptamani a pus doar 150 gr
Nu mai stiu ce sa fac.
Bea lapte numai de la mine
Mi s-a sugerat la spital sa incep sa-i dau putin suc de citrice, apoi dupa 1 saptamana alt fruct sau morcov .
Ea are 5 luni si 1 saptamana si doar 3800 gr. E foarte vesela, gangureste si rade tot timpul, e tonica, dar nu pot sa nu fiu ingrijorata la cat de putin mananca si cat de greu asimileaza.
Ea rar bea 100 ml la o masa. De obicei 60-70 apoi pauza 1/2 ora dupa care inca 50-60.
A mai trecut cineva prin asta??? Ce sa fac?

Doamne ai grija de Daria Maria

Daria minunea noastra-Poze

Povestea nasterii






Dalma, nu mai stiam nimic de voi!
Cati cm s-a lungit? Noi cand crestem in cm nu prea crestem in g. Nici Luana nu suge mult la o masa si nici mese foarte multe nu are.
Despre diversificare nu stiu ce sa spun inca, si eu am auzit ca unii recomanda la prematuri, dar la cate am citit si despre alergiile alimentare, mi-e cam teama. Adica eu stiu totusi ca aparatul digestiv e pregatita de diversificare la 6 luni, indiferent de tipul de alaptare, dar asa mi-au spus si mie, ca dupa 4-5 luni e bine sa trecem incet la suculete. Deocamdata nu avem nici 3 luni inca, vedem cum evoluam.
Vezi cum vor iesi si analizele. Pt anemie luati ceva?
Ce face cand nu mai vrea sa suga? Adoarme la san? Sau refuza sanul?
Va pupam, si asteptam vesti de la voi.


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ayla21,
Karla in primele luni se trezea cam la 4 ore si jumatate. Apoi de pe la trei luni si jumatate a inceput sa doarma cam 6 ore legate pe noapte. Se culca in jur de 23.00 si se trezea la 5.00. Acum la sapte luni doarme cam 9 ore legate noaptea. Adoarme la 21.00 si se trezeste la 6 dimineata. Eu nu am trezit-o niciodata cand dormea sa o hranesc. Sunt de principiu ca atunci cand ii este foame cere ea. De aceea ii si zice alaptare la cerere.
Pentru anemie noi luam fier (ferum hausmann) picaturi in functie de greutatea corpului.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Johanna multumesc.
Luana doarme in media cam 5-6 ore legat pe noapte, a luat constant in greutate, si dr a zis sa las copilul sa doarma, ca ea creste si din somn. Dar multi ma acuza ca las un prematur sa doarma atata. Astazi am facut vaccinul HepB + DTP + VPO, si la control are 3,400 kg si 49 cm. Suntem fetite mari! Si cuminti.
Tare as vrea sa tin legatura cu voi, caci voi stiti mai bine.
Vrem si noi in listuta, se poate?

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

No, am fost la analize cu Daria..iar..
Leucocitele sunt 14 000 deci mari
Examen de urina nu am putut sa facem ca nu am reusit sa colectam. Duminica stau cu recipientul la putulica ei pana face pipi.

De mancat, e inca in greva foamei.
Anemia nu e accentuata. Are 10,5. Si continuam cu fier.

Nu mai stiu ce sa fac, luni suntem programati la neonatolog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teosica spune:

Cat am stat internata cu copilul in spital, pentru examenul de urina asistenta a luat proba din pampers. A presat o hartie speciala pe pamers. Proba s-a luat din hartia aceea imbibata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia48 spune:

Buna!Am nascut prematur in 25.01.2004,la 35 saptamani,o fetita de 1650Kg si 42 de cm.Acum este sanatoasa si ffff isteata.Are la 5 ani si 4 luni,20 Kg si 120cm.A ramas totusi cu intoleranta la lactoza,dar mergem inainte si cred ce tot ce a fost greu a trecut.Mamicilor de prematuri le spun sa aiba multa rabdare si sa nu dispere!!!Prematurii sunt foarte puternici desi nu par asa.Acest site este ceva grozav.Poate daca l-as fi de descoperit atunci,la inceputul carierei mele de mama de prematur, m-ar fi ajutat fff mult.Sau poate nu as fi avut timp de el!!Va doresc numai bine,copilasilor vostrii!

Mergi la inceput