Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VonHelen spune:

Buna dimineata!

astazi pacatuiesc fetelor! mi-am facut o cafelutza pe care am de gand sa o savurez citind ce ati mai scris pe forum de ieri pana azi!!!
dupa -amiaza mergem sa luam rezultatele analizelor..alt stres, dar sa speram ca va trece cu bine!

in ceea ce priveste epilatul eu folosesc epilatorul saptamanal pe picioare..nu am rabdare sa creasca sa ajung la ceara pt ca port fuste si pantaloni trei sferturi si nu-mi permit sa astept sa devin Yeti.
iar pubian inainte foloseam benzi de ceara rece cu care ma faceam singura, dar acum e si foarte dureros si incomod , asa ca tot saptamal rezolv problema cu lama...ideal ar fi ceara dar am inteles ca durerea in zona poate genera contractii, asa ca nu ma risc!

25+
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte" Michael Levin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Buna dimineata fetelor !

Mi-e o ciuda fantastica pe situatie din toate punctele de vedere.
Singurul lucru bun din toata faza asta cu statul la pat este faptul ca pot citi lejer ceea ce pina acum citeam pe bucati. Am mai reusit sa citesc Anne Bacus si pina la urma constat ca e chiar buna tipa. Pe gustul meu : explica optiunile pe care le are logic , rational.
Si cea mai mare parte din argumneatari pe mine chiar m-au convins.
Nu are pasaje lungi si obositoare ci scurt , direct la obiect si....argumentat .
Am ajuns la pasajul cu luatul in brate cind plinge - niste explicatii super faine - , cu mincatul la program si spalatul bebelului.
O recomand fara rezerve ca pe o carte ce poate constitui un reper pentru ingrijirea bebelului dupa ce venim cu el din spital. E de fapt pina la 6 ani dar incepe cu inceputul - de la 1 zi.

Imi pare rau ca nu pot participa la discutiile voastre , imi lipseste acest lucru. Dar am reusit sa cumparam cablu pt. a extinde accesul la net si in dormitor .Sper ca pina la sf. sapt. sa putem face operatiunea "extinderea" si sa fiu din nou prezenta fara sa fiu nevoita sa stau in "sezut" - pe scaun , pozitie nociva , obositoare pt. bebe . Pt. cine are un job static , sfatul ginecei mele este ca la 2 ore sa se ridice si daca nu are spatiu pentru o plimbare , 10 minute sa se invirta in jurul scaunului.

Durerile mai sunt prezente , parca s-au mai diminuat in intensitate dar au urcat undeva mai sus de ovar. Pina acum erau doar inghinal. Sper sa nu dau buzna peste gineca pina la sf. saptaminii. Ginypral inca nu am luat : pe prescriptie scrie "la nevoie" in caz de contractii . Dar eu contractii nu am decit atunci cind fac un efort fizic - si chiar si atunci sunt nedureroase. Si cum de luni stau in proportie de 90% in pat lungita la orizontala.....

Cu adevarat ma ingrijoreaza faptul ca o simt pe Eva foarte jos , mai dar jos ! Parca ar fi ajuns in pasa si acolo loveste . Dar numai cind sunt in orice alta pozitie decit orizontala. Cind stau la orizontala o simt peste tot. Cum ma ridic si chiar cind stau pe scaun parca ajunge in pasa cu loviturile.

Am mai primit de la prietena mea un alt link ref. la dispozitiv pentru tinut bebe pe pozitie laterala - pentru cine nu vrea sa foloseasca paturica sul - http://www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=4030 .
E similar celei de la Chicco http://www.price.ro/specificatii_chicco_perna_pentru_nou-nascuti_25870.htm.

Intreba cineva despre lista cu produsele pe care trebuie sa le avem pentru bebe la spital . Cred ca aici putem gasi raspunsurile (si nu numai , sunt o multime de site-uri pe tematica mama si copilul in care sunt alcatuite liste - nu e complicat da-ti cautare dupa cuvinte gen lista bebe sp[ital , leste bebelusului etc.): http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47715

Fetelot care ati nascut deja intr-un sital din Rom(la extranei nu cunosc particularitatile , nu stiu nimic despre sistemele straine deci daca este cazul sau nu de lista cu produse ) poate reusiti sa aduceti ceva modificari sau suplimentari listei pe care am afisat-o cu bagajul gravidei. Macar sa o votati per ansamblu !
Nu de alta dar eu iau in calcul varianta unei nasteri premature.

Diana deci astazi esti in focuri ?
La multi ani , multa sanatate si noroc ! Asteptam pozici.

Pup restul fetelor si la dublu pe cele care venit din concedii - ca pe fiul ratacitor !

Dea imi pare rau pentru vestile mai putin bune - diabetul gestational. Tine-te tare caci varianta opusa...nu cred ca e de acceptat. Ai voie sa folosesti orice artificii pentru a reusi sa mergi inainte !

Merg in pat ca deja am intins coarda.

Mirtha 29+ Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Voiam sa scriu ca o asteptam pe printesa asa cum merita: cu casa luna!
Gynie,multa multa sanatate tie si sotului tau!Suntem alaturi de tine si asteptam vesti bune!

Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nov-dec2008 spune:

CAPITOL NOU


pupici, Mariuca

Mergi la inceput