Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Multumesc de urari, dlagutele mele!
W...girl, bine ai revenit, ti s-a cam simtit lipsa pe-aici!


......................



Nu am citit nimic din ce ati scris, nu am avut timp nici sa respir azi. Am vrut insa sa va spun ca fix acum patru ani eram in travaliu (inca in peroada durerilor crunte)...si parca a fost ieri, m-a apucat plansul...Exact acum o ora si ceva mi se rupsese apa in timp ce dormeam, acum eram deja la spital si ma vaitam de mama focului. Nu-mi vine sa cred ca de atunci au trecut patru ani!

Gata, incerc sa dorm si eu putin ca maine o sa am o zi grea! Va pun poze cu Bugs Bunny si cu piticii!

Dandusa, de-abia astept sa te instalezi acasa si sa intri la odisee.

Leeloo, transmite-i lui Gynie ca suntem alaturi de ea si ca ii uram sotului ei insanatosire rapida, ca mami si bebe au nevoie de el!

Diamisha, Andy, Otilica, pupicei si voua din partea Nasturelului si noapte buna din partea mea!

.................


Hihihi, cand eu va povesteam ce nasoala e partea cu epilatul, nu m-a bagat nimeni in seama. Bine, e drept ca eu eram stresata de data trecuta cu chestia asta, stiam clar ca la un moment dat o sa fie jale...Si prin luna a opta o sa fie imposibila operatiunea "lama" chiar si pe pipaite. Si eu am o mare pb cu asta, insa cred ca de data asta o sa ma duc la cosmetica, la epilat cu ceara in sapt. 37, alta solutie nu vad. Sper sa nu se declanseze contractiile de la asta, dar macar sunt la termen, adica mie oricum imi scoate dr mea firul de la cerclaj la sfarsitul sapt. 37...



_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 26+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Diana: Asteptam poze cu piticii!

Dea: Cu viata sociala, respectiv culturala, e mai ok in Montreal. Sunt multe festivaluri gratuite toata vara ( de film, de jazz, de artificii etc.), exista o zi pe an in care poti vizita gratuit toate muzeele din oras, plus cupoane si reduceri pt. diferite spectacole.... Exista si destul de multi romani (desi, cum ziceai si tu, "oferta" e mai slaba) si pana la urma gasesti cativa oameni care sunt, cat de cat, pe aceeasi lungime de unda ca tine. Montrealul e un oras destul de european, ca stil de viata. Lume pe strazi, in centru, pana noaptea tarziu/dimineata devreme, terase, galagie, viata (poate si din cauza faptului ca poti lua alcool de oriunde, orice alimentara sau benzinarie sau butic de colt ). Am vizitat si Toronto de cateva ori, dar nu am regasit aceeasi atmosfera, ci mai degraba una business. Ca inamici, enumeram lipsa timpului liber (adica munca aproape pe sistem american), clima (ierni luuuuungi si friguroaaaaseeee), separatismul si xenofobia impinse pana la paroxism (daca iti povestesc ultima chestie...lesini!), emigrantii.

Otilia: Amerianilor le cam place la Montreal, din cauza atmosferei generale (cum descriam si mai sus). Dar cum US si Canada au legaturi stranse de afaceri si nu numai, cam tot ce se intampla/zvoneste la ei are repercursiuni mai mult sau mai putin intense si aici. Chestia cu pretul in scadere al caselor tot apare in ziare de ceva vreme....acum sa vedem ce va fi. Era dragut ca, in perioada in care $ canadian il depasise pe cel american, mergeau canadienii la greu in US sa-si cumpere masini (pt. ca ofertele si preturile din US sunt mai bune decat cele de aici). Si mureau dealerii canadieni de ciuda! Oricum, s-a scumpit benzina! (asta e marea durere pe continentul asta in ultimele luni). Si toate sunt afectate de chestia asta. Dar tot la americani e mai ieftina!
Cred ca mai vroiam sa scriu ceva (adica toata vorbaria de sus ducea spre o concluzie), dar... nu mai stiu ce. Gravideala asta!

Andy 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wndyctygirl spune:

Asaaaaa...sa continuam...lipsa de timp si iernile lungi , friguroase si pline de zapada sunt si inamicii nostrii principali...si ma uitam fratilor ca in Arizona o casoaie aproape noua cu cu piscina si 6 camere superaranjate costa 180 de mii de dolari, adica e mai ieftina decat una in Bucuresti si approape la fel de mult ca apt meu in Chicago...si zau ca ma impulsioneaza sa fac planuri....
ANDY da, asa e, ne-a spart benzina, mai ales pe mine caci conduc 120 de mile pe zi....in afara de faptul ca influentza nefasta se regaseste in toate preturile, in special in cel al mancarii...
Pe de alta parte, m-am saturat cumplit sa alerg dupa bani si niciodata sa nu fie destui...pe cuvant, si soatza si eu muncim ca niste caini, ne vedem din an in Paste si banii , desi sunt din ce in ce mai multi, ne ajung din ce in ce mai putin...e o lupta inegala si mai mult pshihologica, e un joc jidanesc sinistru, un cerc vicios in care ne afundam din ce in ce mai profund...traim ca sa consumam si nu mai avem puterea/energia sa ne bucuram de lucruri cu adevarat extraordinare in simplitatea lor...suntem inglodati in credit carduri , sufocati de dobanzi si angoase existentiale si....nefericiti...contactul uman este din ce in ce mai restrans, ne robotizam/blazam pe zi ce trece si singurul instrument pertinent de linistire este lamentarea continua si paguboasa...si ne trezim complet PARALIZATI mental si emotional...


Asadar, caut o solutie...


De asta ii dadeam dreptate Dandusei , intrebarea este cum se poate face pace cu lupta asta interioara cumplita?

26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wndyctygirl spune:

Concediul postnatal e o gluma aici...iei 3 luni si tre sa te prezinti urgent innapoi la munca...DAR....daca muncesti la o companie cu mai putin de 15 angajati ca mine, nu ii obliga legea sa iti acorde nici un fel de concediu sau beneficii...
Asadar nu stiu cum voi rezolva problema asta spinoasa...nu pot nici sa-mi bag picioarele si sa dau chix, sa-mi nenorocesc creditul si sa intru in faliment...dar pe de alta parte...nici nu vreau sa imi trimit copilul la gradinita de la 2 luni ca sa ma intorc sa dau la coasa...ca sa ne permitem Disneyland, Ralph Lauren stuff, samd....
Si atunci ma apropii de pietre si tac , vorba lu' Nichita...si ma gandesc ca ma va ajuta Doamne Doamne sa iau o decizie la momentul potrivit...si ca uneori in viatza e bine sa mai lasi planurile si controlul(asta clar tre sa invatz) si sa traiesti un pic...
Asa ca tre sa invatz de la Dandusa cum sa STRALUCESC DE FERICIRE ...


26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wndyctygirl spune:

Andy btw, bebelina se va naste cu buletin de Bush , da...eu sunt doar rezidenta, barbata-miu e cetatean si zana mica va fii si ea cetateanca americanca...si ma umfla rasul pentru ca parca vad ca o sa renunta urgent la ea cand ne caram de aici...
hai ca am iesit din buda cu melancolie...
Cheriebaby, faza cu diabetul sta cam asa: la testul de o ora de glicemie provocata mi-a iesit o valoare extrem de mare si mi-au spus ca sunt 90% siguri ca am diabet gestational...
M-au trimis la test de trei ore de glicemie provocata( iti baga pe gat glucoza si iti iau sange din ora in ora timp de trei ore) si conform rezultatelor nu am diabet dar sunt foarte aproape...asadar, tre sa am mare grija ce bag pe bot!

M-am invinovatit pana la loc comanda...insa adevarul este ca diabetul de sarcina , in cele mai multecazuri, nu se face din vina mamei... si nu are nici o legatura cu ce mananci ! Bine, daca esti un elefant american de 200 de kile care se hraneste numai cu junk food toata ziua...ei....atunci a ta e vina...
Si zau ca nu intelegeam cu ce-am gresit....pentru ca sucuri dulci n-am baut, ciucalata si alte dulciuri n-am bagat in mine la greu...singura explicatie ar fi fructele( 7-8 pe zi) si tona de pepene rosu pe care le-am ingurgitat cu mare pofta!
Desteptii astia spun ca diabetul gestational se datoreaza placentei care secreta unii hormoni care blocheaza sau reduc productia de insulina...drept pentru care zaharul din sange nu mai poate fi procesat cum se cuvine...


26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Diana, sa-ti traiasca Nasturelul! Asteptam pozele!

Gynie, curaj, o sa treceti si pesta asta!

Andy08, vorbesti cumva de varsta?!?!?! Pai eu am fost si UTC si cred ca inca mai stiu pe dinafara toate catecelele alea de pe vremuri, aveam caiete cu rezumate din discursuri, ore de informare politica.... ce vremuri.
Apropos de cantecele... era ala cu "Noi in anul 2000, cand nu vom mai fi copii....." Ce departe mi se parea anul 2000!!! Eram copil si tot socoteam ca atunci voi avea astronomica varsta de 28 de ani!!! Era ceva de neconceput!

Wndy, bine ai revenit! Aici nu ai cum sa te simti izolata, ca in indepartata ta America! Cat despre maniaco-depresivii tai, pune-i sa-ti citeasca mesajele din urma, poate ii apuca rasul si uita de crizele sinucigase... Dar sa nu le dai mesajul asta mai recent cu neajunsurile, ca se aprinde butonul cu "OK, panic"

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

'neata fetelor,

Gynie, sanatate multa sotului!
N-am intrat ieri, pt. ca m-am agitat cu termopanele...gata le avem si pe astea...si bineinteles ca am facut curat din nou...dar asa mai usor.
Maine merg s-o vad pe bebelina cum danseaza, abia astept.

Ramo 22+

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Otilia, cum ai facut sa il pacalesti pe bebe sa plece cu capul de langa col? Al meu e inca de la 19 sapt asezat asa. Tot caut pe net solutii, dar gasesc numai sfaturi despre cum sa se aseze pe pozitie pentru nastere naturala, ori pe mine asta chiar nu ma intereseaza

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Legat de epilat, eu maine merg la cosmetica...n-am mai fost de la 17 sapt, sper sa nu fie dureros.
Fetelor, cam cat dureaza eco morfo fetala de trim 2?Sper sa nu am o surpriza neplacuta maine cu Pop...sa nu-mi raspunda la intrebari sau sa nu-mi faca filmulet ca lumea.O sa-i spun de cum intru ca tati nu a putut sa vina, dar ca asteapta filmuletul intreg si detalii despre bebelina lui.

Ramo 22+

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Bebecris,bine ai revenit din vancanta!
Eli,multa multa sanatate!
Simona ma bucur ca esti bine!Ai grija de tine si de bebe!
Burtici,noi suntem bine....ocupati cu renovarea balconului...deeeee....vrem s-o asteptam pe printesa a
Va urez multa,multa sanatate si sa dea Dumnezeu sa auzim numai de bine!

Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png

Mergi la inceput