Rugaciune colectiva pentru a avea un copil(17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

buna fetele mele.........


ana cum nu scriu?????e adevarat ca nu mai scriu de 2-3 ori pe zi dar ma straduiesc sa nu lipsesc....te salut si azi ca sipana acum.....si astept ca in curand sa spui si tu.....azi sunt fericitaaaaaaaaaa

eu.....chiar sunt fericita....l-am simtit pe bebe pt prima data chiar daca unii ar zice ca e prea devreme....mi-a dat 3 impunsaturi.....senzatie minunata....

syris....ai 2 fete minunate....sa va traiasca si sa fie sanatoase....

cleo nici nu-mi vine sa cred ca ai aparut....este o dulceata....sa fie sanatosi pruncii tai....si uite ca noi ne descurcam cum putem....ne-ai indrumat mult....acum trebuie sa-ti indrumi pruncii....

pup pe restul fetelor si sper ca de acum inainte sa reinvie micul nostru forum....caci in curand se termina si concediile si vara....

13+

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

Doamne ajuta!
Dragele mele eu intru mai rar sa scriu, dar sa stiti ca de citit citesc tot timpul si imi reinoiesc mereu listuta pentru biserica.
Vineri am ajuns la Sfantul Maslu la noi la catedrala si m-am bucurat tare mult cand l-am auzit pe parintele ca citeste listuta noastra in timpul slujbei.
Cleo ne bucuram mult ca sunteti bine, nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul parca acum ne anuntai ca pleci in concediu si noi toate iti doream sa te intorci cu bebe in burtica.
Virginia, micuta Maria a primit Taina Botezului, de ziua mea, Sfantul Ilie sa-i fie alaturi si sa o ocroteasca.
Syris, ti-am admirat si eu fetitele, sa iti aduca multe bucurii si sa fie sanatoase.
Cami, ma bucur mult pentru ceea ce traiesti, iti doresc sarcina usoara in continuare si poate reusim sa ne vedem la o plimbarica pe faleza.
Marryan, mmc_nd, georgia, livsy si toate fetele va imbratisez, va multumesc ca existati si va doresc tot binele din lume.


Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

BUNA TUTUROR!

Cu ce sa incep ?!... Hai sa incep asa: Cleo, ma bucur enorm de vestile bune, ne-a fost dor de tine! Te cred ca esti fericita cu baieteii tai, cine nu ar fi?! Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa va binecuvanteze familia cu toate binecuvantarile, sa fiti credinciosi si sa sporiti in credinta, sa fiti sanatosi si veseli si sa luminati mereu pe cei care va iubesc! Dumnezeu sa va ajute in toate!

Iti multumesc pentru urari, trag nadejde ca atunci cand Dumnezeu va ingadui imi voi putea tine pruncul sau pruncii in brate, in cea mai deplina fericire!

Cami, ei, ziceam si eu asa.... nu sari .... sigur, tu esti mereu pe baricade, dar mie, sincer, imi lipsesc vremurile acelea cand scriai de 2-3 ori pe zi, na! Oricum, scrie cand poti tu cum poti, oricum ma bucur. Ai grija de tine si de BB si fii in continuare tot la fel de vesela, ca tare bine faci!!!!

Criss, multumesc! Te imbratisez si eu si iti doresc tot binele si sa se indeplineasca ceeace va doriti cat mai curand, cu Binecuvantare de la Dumnezeu!

Va las acum.... sper sa ne vedem cat mai curand toate, aici pe forum! (si nici in realitate n-ar strica!)

Va imbratisez mult mult pe toate, Georgia, Magdita, Ana, Malina, TOATE FETELE (cu rugamintea din nou sa ma iertati ca am spus prea putine nume.... seara la rugaciune le spun pe toate...) Va iubesc! TUTUROR!

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

Explicati-mi va rog ,ce inseamna exact insuficienta LH?Mi-a spus la biorezonanta ca as avea asa ceva.Ginecologul mi-a dat anterior analize FSH,prolactina,estradiol,progesteron si toate au fost bune.LH nu mi-a dat ca analiza si acum am avut aceasta surpriza.Cum se trateaza aceasta insuficienta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna ziua dragutelor,

Va citesc zilnic dar de scris nu am mai scris fiindca nu am avut nici prea multe ganduri. ma rog in fiecare zi, marturisesc ca in ultima luna m-am rugat exclusiv pentru tatal meu, si sigur toate aceste rugaciuni si ganduri, sperante indreptate spre Dumnezeu m-au ajutat sa am inima usor mai linistita, dar durerea si dorul sunt inca stapane pe sufletul meu.

Va doresc tuturor un post usor in continuare.

Ma bucur mult pentru Cami, te pup si te imbratisez cu drag, imi aduci un zambet de fiecare data cand scrii despre bebe asa frumoooos.

Maryan, ce mai faci?

Va pup pe toate si ma gandesc mereu la voi, cu speranta si ganduri bune.

Mara

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

LH (hormonul luteinizant) este hormonul care provoaca ruptura foliculului ovarian antrenand astfel ovulatia. El declanseaza o crestere a secretiei de progesteron de catre corpul galben aparut prin transformarea foliculului ovarian.

Acesta este hormonul secretat de hipofiza. El provoaca la femeie ovulatia si mentine operational corpul galben . La barbat , LH stimuleaza producerea de testosteron de catre testicule.

FSH - acest hormon foliculo #150; stimulant este secretat de hipofiza.La femeie el determina maturarea foliculilor in prima faza a ciclului menstrual.La barbat , el activeaza producerea spermatozoizilor de catre testicule .

ESTROGENI - hormoni ovarieni secretati de celulele foliculare .Cel mai important este estradionul .Acesti hormoni favorizeaza aparitia caracterelor sexuale secundare la pubertate .Ei controleaza la ciclu ingrosarea endometrului .

PROGESTERON - acest hormon ovarian produs de corpul galben este foarte important , deoarece el permite pastrarea mucoasei uterine pana la sfarsitul ciclului si pe perioada sarcini .

TESTOSTERONUL - acest hormon masculin este produs de testicule. El activeaza producerea de spermatozoizi si favorizeaza aparitia caracterelor sexuale secundare la pubertate .

Dezechilibrul hormonilor sexuali are rezultate dramatice asupra dezvoltari fetusului. Prea mult estrogen , intr-un moment nepotrivit , poate transforma un organism purtator de gene masculine intr-unul cu infatisare aparent feminina . In mod similar , abundenta de androgeni poate avea ca rezultat organe sexuale masculine la un fetus feminin din punct de vedere genetic.

Desigur , codul genetic al fiecarei fiinte este responsabil cu supervizarea productiei hormonilor sexuali , astfel incat aceste interferente sa nu produca decit foarte rar. Dar oameni de stiinta au descoperit ca mediul in care traim este atat de poluat cu substante chimice , incit accidental se pot produce alterari ale functiilor hormonilor .

Pubertatea este consecinta unor modificari endocriniene programate inca de la diferentierea sexuala a embrionului. Hormoni, care aproape ca nu s-au manifestat deloc in primii 10 ani de viata, incep acum sa orchestreze o serie de modificari care diferentiaza trupul masculin de cel feminin , actionand asupra cacarcterelor sexuale si secundare .

Cresterea caracterelor sexuale primare incepe atunci cand hipofiza declanseaza secretia a doi hormoni: hormonul luteinizat LH si hormonul folico #150; stimulant. Acesti doi hormoni influenteaza , la baieti , dezvoltarea testiculelor sau gonadelor , care produc testosteronul , iar la fete , maturizarea ovarelor, care vor incepe sa produca doi hormoni #150;cheie , estrogeni si progesteronul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopatra70 spune:

Dragele mele,

V-am scris mai inainte mai mult am apasat din greseala pe o tasta si mi s-a sters totul,asta e ,am scris din nou.
Va doresc concediu placut fetelor care sunt plecate sa-si incarce bateriile pentru un an de munca!Sa veniti relaxate,vesele si luminate acasa cu un bebe in pantecel sanatos si voios!
Eu anul trecut am tinut postul Maicutei Domnului din 1-15 august dupa cum stiti si minunea s-a produs cu rugaciune multa,acatiste,ajutorul vostru minunat,am reusit sa-mi indeplinesc visul cel mai frumos din viata mea,imi amintesc cu drag de acea perioada frumoasa pe care nu o voi uita niciodata.Va multumesc inca o data ca ati fost alaturi de mine neincetat prin rugaciuni,acatiste,incurajari si iubire, multumesc Lui Dumnezeu sa v-am intalnit !
Daca as putea as face o minune pentru fiecare sa ramane-ti gravidute toate in acceasi luna dar nu pot, Dumnezeu decide cand e momentul potrivit , va veni pentru fiecare dar trebuie rabdare multa,credinta,iubire de Dumnezeu , oameni si o sa se indeplineasca dorinta.
Simt zilnic prezenta Maicutei Domnului si a Lui Dumnezeu in viata mea,mi-au dat multe semne si am inteles ca ma iubesc,o sa va mai povestesc despre semnele acestea in zilele urmatoare.
Va multumesc tuturor pentru urarile frumoase,sunt bucuroasa ca suntem din nou impreuna!
Iar nu v-am scris la fiecare dar trebuie sa le dau puisorilor laptic ca s-au trezit.
Va iubesc si va doresc ca Dumnezeu si toate puterile ceresti sa reverse peste fiinta voastra multa lumina si pace interioara!Dumnezeu sa faca miracole pentru fiecare sa fiti fericite si implinite.Post binecuvantat!Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa3 spune:

dragi fete,

pentru cele care sint interesate de manastirea Sadinca iata site-ul care a fost dat in uz de citeva zile:
http://www.manastireasadinca.ro/

tot acolo gasiti si conturile in euro, us sau lei daca vreti sa faceti donatii. manastirea urmeaza sa fie sfintita pe 14 septembrie, data pina la care trebuie terminate chiliile, pictura din interiorul manastirii. orice ajutor din partea fiecareia dintre noi conteaza. eu inca ramin uimita cum o biserica a putut fi construita in numai 6 luni. Dumenezeu face minuni!

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

Va rog ajutati-ma cu informatii:daca cumva a facut cineva analiza LH,in ce zi a ciclului a facut-o? Pentru ca eu am facut analizele celelalte progesteron,FSH,etc- prin cunostinta la recoltare singe,ginecologii citi am consultat(si am consultat totusi..) nici nu s-au gindit sa-mi dea astfel de analize,mi-au spus ca nu este nimic,fiecare femeie mai pierde sarcini..etc.Ulterior m-am dus cu rezulatele de la analize si le-am aratat,mi-au confirmat ca sunt bune si cam atit..
Va rog frumos ajutati-ma pentru ca as vrea sa fac si aceasta analiza,ulterior sa ma duc la gineco cu rezultatul...Ce sa zic,daca imi recomandati sa schimb medicul ...ce sa mai schimb,ca am cautat 1,2,..7 gineco si nici unul nu se gindea si la astfel de analize
hormonale...Am facut din proprie initiativa,am cautat si prin cartea de gineco din facultate,am vorbit cu medicii gineco..cu care sint colega de spital(eu am alta specialitate evident),mai ramine sa ma duc la titularul cursului de la facultate sa-i spun ca am terminat in anul cutare si sa ma ajute..

Deci,in ce zile ale ciclului ...ati facut voi aceasta analiza...si ce tratamente...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

Pentru analizele celelalte ca sa aflu ce se intimpla le-am facut in cu totul alte zile decit recomandarea gineco..ca sa aflu ce imi trebuie.Imi recomandasera niste zile imposibile...am calculat,am mai intrebat in dreapta-stinga,am vorbit cu biochimista de la spital si pina la urma m-am lamurit cind sa le fac.Dar vreau sfaturi suplimentare pentru ca pacientii stiu de multe ori muulte si bine.Pentru un ciclu la 26 zile fix in ultimele 6 luni,cind sa fac analiza LH??

Mergi la inceput