Mamici norocoase de sept-oct 2008 (113)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Nici pe net n-am noroc, nu reusesc sa ma log-ez pe webshot so nexam poze.

Dar as vrea sa raspund la cateva intrebari legate de nasterea vaginalacf experientei de la prima nastere:

- de ce nu impingi bine? la mine au fost 2 motive: dormisem in ultimele 36 de ore max 5-6 ore din cauza de inceput de travaliu undeva la miezul noptii precedente ( am nascut seara urmatoare pe la 9 ) si cel mai important:nu iesisem deloc afara toata ziua, mancasem pe la ora 12 si am simtit cand cobora bebe ca fac pe mine, mi s-a facut groaznic de rusine, am inceput sa plang si m-am blocat pur si simplu, nu am reusit sa trec peste si sa ma "screm" cu toate fortele! Mi-a explicat moasa ca e bebe nu e caca, dar autocontrolul asupra jenei mele nu a reusit din cauza de oboseala extrema. Asa ca eu cred ca e tare buna o clisma daca nasti natural, macar stii cand simti ca faci pe tine nu se poate deci sigur e bebe.

- moasa care apasa pe abdomenEu personal i-am multumit enorm pentru interventie ca din 2 apasari a iesit copilul iar eu ma chinuiam de 15 minute degeaba. Am aflat de curand de la dr ca aceasta manevra se mai numeste " forceps oltenesc" . De fapt moasele o folosesc ca sa evite utilizarea forcepsului cand mama nu reuseste sa faca expulzia.Citisem si eu pe net anterior nasterii plangeri ale mamicilor referitor la aceasta manevra in care moasa era prezentata ca un fel de bruta sau urangutan care se urca pe mamica obosita de atata chin sa-i sporeasca durerea. Eu zic ca daca nu priviti lucrurile asa nu are de ce sa va fie frica. Doare de 10 ori mai putin decat contractiile de dinainte de epidurala, dureaza cateva secunde o apasare deci durerea este chiar suportabila. Daca in loc sa te gandesti ca vine monstrul sa-ti sporeasca chinul te gandesti ca vine cineva sa te ajute sa scoti copilul prins undeva inauntru si care abia asteapta sa scape de acolo, cooperezi cu acea persoana lasand-o sa-si faca treaba si te concentrezi asupra controlului propriei respiratii atunci chiar va trece foarte repede si cu un rezultat extraordinar: tipatul copilului tau! Si cred ca orice mamica prefera forceps-ul oltenesc forcepsului clasic!

- epiziotomiaE taietura in toata regula care te doare de mori ca orice taietura dar numai cand stai in fund, exista pozitii sau elemente ajutatoare ( gen colac cu care eu nu m-am inteles dar alte mamici l-au apreciat ) . Dar oricum in cateva zile ajungi sate obisnuiesti cu durerea respectiva si nu mai pare asa nashpa. Mai greu este cand organismul iti respinge ata cum mi s-a intamplat mie de m-am trezit cu o treime din taietura deschisa si n-am avut decat sa astept sa se vindece natural, proces ce a durat vreo 2 luni ( atunci pot spune ca n-am mai simtit nici macar jena acolo jos )Acolo e si destul de peste mana de ingrijit. Dar n-am ramas cu nicio trauma si eu am avut ghinion. In general am inteles ca dupa o saptamana-2 nu mai simti nicio durere.

Nu trebuie sa ne fie frica de nastere in sine dar trebuie sa fim constiente si pregatite ca o sa ne doara mai mult sau mai putin, limitat in timp din fericire. Si cand te gandesti la puiul din burtica sau te uiti la puiul din brate si mai stii ca in scurt timp oricum nu te mai doare nimic devine ft suportabil...

Si fug la nani ca vad ca mi-e somn. Doamne ajuta, poate reusesc si eu sa depasesc in noaptea asta 5 ore de somn.

Pupici

Edit. 300 am vazut PMul tau. O sa caut mail-ul si ti-l trimit cel tarziu in we.
Anis merci!


Nadina, mama de Serban (20 aug 2005 ) si Mara in burtica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Simodina,da' tu nu ai somn?
In alta ordine de idei, o sa ma gandesc la ce nelamuriri mai am pentru ca raspunsurile tale atat de detaliate ma lamuresc foarte bine.

31+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambetmic spune:

simo, foarte bune lamuririle tale
singura problema pe care o am eu cu nasterea naturala, e partea aia cu apasatul pe abdomen, deoarece am o laparoscopie de un an, si cicatricile de la ea pot fi afectate de o apasare prea puternica
si vorba tzitziri-ei (ce fel suna ) o sa ma gandesc ce intrebari as avea sa-ti spun ca ai explicat f bine ce si cum

in alta ordine de idei, de doua zile parca a inceput sa-mi placa sa vin la servici, asa de bine e dimineata cand ies afara si e racoare
ieri am avut niste cu colegi care nu vor sa priceapa lucruri simple, dar azi mi-am propus sa-i ignor si sa-i las sa se dea singuri daca nu vor sa asculte

pe mine ma sacaie din ce in ce mai rau spatele ... nu mai pot dormi decat pe partea stanga si sa mai stau asa treaza pe spate ... cum ma intorc pe partea dreapta ma sufoc si ma dor rau coastele
cred ca o sa ma duc sa fac un masaj la spate ... poate ma mai lasa durerea

31+ cu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Neata!

Vazut poze cu mamici frumoase taaare tare! Ce decolteuri aveti! [:D[] adevarul e ca e si pacat sa nu profitam de chestia asta, eu una o sa cam plang dupa ei. L-am intrebat pe sot intr-o zi de ce sanii mari sunt corelati obligatoriu cu o burta mare?

Simodina multumesc, nu te strofoca prea tare, mailul ala nu e inca o urgenta. Cand il gasesti e bun gasit.

Zambetmic si pe mine ma chinuie o durere de sale, care ieri difuza si pe piciorul stang la fiecare pas, se intampla ca a inceput sa imi preseze un nerv... Trebuie sa indur cu stoicism pana nasc, eu nici inainte nu am fost straina de dureri de spate dar macar foloseam diclofenac unguent odata pe an cand nu mai puteam de durere. In afara de durerea de spate, mie bebe imi impinge in diafragm cred, ca simt uneori ca mi se disloca partea de sus a abdomenului. Corelat cu asta, trage de un muschi situat exact deasupra stomacului. S-a intins asa de tare incat locul ala ma ustura pur si simplu. Pana mai acum, doar cand stateam pe scaun. De cateva zile si la orizontala. Mai patiti ceva asemanator? Aveti idee de vreun remediu? E cam aiurea sa duc dureri continue de la 30 de saptamani. Le asteptam mai tarziu.

Am fugit ca azi trebuie neaparat sa nu intarzii la serviciu si eu nici aranjata nu-s, ca mi-era foame .


31+ fara nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata burtici

Va invit la cafelutza

Valentina 31 + David

Asa creste gandacelul nostru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Neata si de la mine!
In sfarsit ultima zi de serviciu!!!!
De luni intru in concediu de odihna, urmand ca de pe 2 septembrie sa inceapa prenatalul mult asteptat. In ultimul timp v-am urmarit din umbra, n-am intervenit pt. ca n-am avut lucruri importante de spus. Totusi, zilele astea am terminat si noi de zugravit camera bebelinei - am ales un verde fistic de care eu sunt indragostita, a iesit mult mai bine decat culoarea din catalog. Totodata am achizitionat si patutul si dulapul bebelinei pe nuante de lemn natur care se potrivesc perfect cu zugraveala. Am ochit si un covoras vesel, numai ca trebuie sa ajung la un alt magazin sa-l cumparam, caci unde am fost noi nu aveau decat varianta mica. De saptamana viitoare sper sa pot fi si eu mai activa pe forum si sa am si lucruri interesante de imparatsit cu voi. Intre timp, trebuie sa remarc cateva lucruri:
Nausica, imi place tare mult numele de Ania, dc. si voi v-ati hotarat pt. acesta e perfect!
300, imi place si combinatia de Anda Teodora. Teodora simplu, personal mi se pare un pic cam serios, cu toate ca e un nume f. frumos si cu rezonanta.
Eva, am vazut burtica maaaaaaaaaaaaare si frumoasa


Andreea
31+ Eva Maria
Vineee bebelusa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid2003
Eva, ti-am scris PM. Doar atat, pe scurt, asa mi-a zis doctorul. Daca nu scrie negru pe alb "Streptococ B absent sau prezent" nu se ia la socoteala ca inseamna ca nu l-au cautat. Si ca nu sunt multe laboratoare care il fac, deci asistentele sunt cam confuzate peste tot si zic cum mi-au zis mie la euroclinic "daca e ceva iese la examenul de culturi"...vax. Nu e asa. Trebuie cautat separat. Atata tot.



Kid, da-mi voie sa nu cred ca nu e Streptcoc B pe lista. Si nu pe asistentele de la Euroclinic trebuie sa le intrebi, Euroclinic au doar cabinet de recoltare, nu laborator, analizele pleaca si se interpreteaza la laborator la Medisystem, acolo trebuia sa suni si sa intrebi ce ti-au analizat la bacteriologic, nu pe asistente.
Alea pe care le enumeri tu gen candida sunt micoze, deci micologic e examenul, la bacteriologic era interesant sa ii iei la intrebari pe Medisystem. Pentru ca ai platit bacterilogic si ei iti rapund cu micologic, chestii diferite. Si atunci intelegeai de ce nu cred.
Eu in S37 reiau analiza Streptococ B, cel mai probabil o fac in Polizu, deci vom vedea si a doua analiza ce zice.

Iar ce ziceai in PM, acelei fete ii putea iesi a doua oara pozitiv pentru ca s-a contaminat intre timp, nu pentru ca nu i l-au analizat prima oara. Merci, oricum, de explicatii si PM

Vazut poze de la intalneala! Radiati, fetelor!

Si inca ceva! Eu nu pun poze, fetelor, sa incepeti paranoia "Vai, eu am burta mica si bebe nu stiu cum este blabla!", ci sa ma vedeti pe mine. Nu mai faceti comparatii fara rost, noi suntem amandoi inalti si venim din familii de oameni inalti, in familia sotzului meu nu exista femei sub 180cm, plus ca sunt insarcinata cu baiat iar Luca e un copil f mare, dupa masuratori ecografice! Nu toti copiii vor fi lungani sau grasuni sau mai stiu eu cum! Asa ca, pls, nu mai faceti comparatii care nu fac decat sa va alimenteze panici de tot felul! Si am mai priceput ceva, o alta explicatie. Fetele care au plecat deja de la o talie normala, acum nu au cum sa vada vreo mare diferenta in burta, asa le este conformatia, mie mi-a crescut un burtoi pentru ca inainte acolo era groapa si aveam 62cm, e normal acum, fata de structura mea osoasa mica, sa iasa in evidenta burtoiul! Pupici sa nu va mai ganditi la cai verzi pe pereti, toti bebeii sunt bine!

33+ LUCA

Atat mai este pana vine !!!!

AMR 43 ZILE!!!

POZE
VIDEOS LUCA!!!



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

'Neata fetele!
Am vazut aseara pozili..ce dragutze sunteti,dar ptr ca-mi era somn n-am scris nimic sa nu cumva sa pierd momentul.
toate

34+bbelina
AMR 6 saptamani
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Neata,am vazut poze cu gravidute frumoase de la intalnire!

Am vazut ca vb de carusel pt patut,eu am luat de la bimbomarket aceasta steluta http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=1575&c_id=39&cf_id=42 in loc de carusel mi s-a parut mult mai draguta si mai utila.exista si in carrefoure de la primii pasi ceva asemanator daca va intereseaza.

si pt ca ati vb atata de nastere,azi noapte am visat numai nasteri naturale,mai exact te-am vizat Muuh ca ai nascut natural

Tzitziri cum esti cu secretile?a mai curs ceva???eu totusi zic ca nu era dopul.

Va pup pe toate!

asa creste minunea noastra,un baietel

Doamne ajuta in continuare!Mai avem 5s!

35+LUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eva, laboratorul unde se fac analizele Euroclinic este fie laboratorul policlinicii Berceni fie la Micomi.La Micomi am impresia ca trimit in general analizele pe care incaseaza bani(nu cele facute pe asigurare). Toate rezultatele mele de la Euroclinic au antetul policlinicii Berceni.De aia si dureaza mai mult la ei o analiza decat in alta parte....ca nu au laborator propriu.
Medisystem e tot sistemul de asigurari private Interamerican - cuprinde spitalul si toate clinicile lor sau cu ce au colaborare.Dar nu au laborator de analize propriu,numai al lor.

Asa cum am mai zis, eu am descoperit acum vreo doi ani un Streptococ B la analizele facute la Euroclinic.Deci sigur il fac/faceau.

31+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput