Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Si apropo de vazutul la termen Eli, eu am renuntat demult la ideea de 40 de saptamani. Mi-am fixat ca si tinta sa rezist pana la 36. Doca mi-a zis ca in cazul meu si 34 ar fi suficient de in regula, ca oricum o sa ma pregateasca - o sa imi faca dexametazona pe la 30-32 de spatamani. Asa ca orice zi pe care bebe o va petrece in burtica peste cele 36 de saptamani o voi privi ca un bonus.

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Mirtha draga nici eu nu mai stiu cu ce ocazie .. dar pentru ceva sigur erau ...acum sunt tot mai convinsa ca tre sa iau lecitina
Simona inca o data bafta maine la spital
Elilov ai vazut ca ai trecut cu bine de ziua de azi ...si la fel va trece si cea de maine

Criss 24+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Simona, bafta maine la cerclaj, sa treci cu bine peste interventie!
Corina, Carmendu, mai aveti palpitatii sau s-a obisnuit organismul?

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

Poze BB2 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

salutare fetelor!

ce ati mai facut??as vrea sa citesc tot, dar e cam tarziu ...si plec si io inspre pat..is cam nervoasa in ultimul timp...e prea cald, sunt 40 grade zilnic..si neavand aer conditionat acum(si eu ma mut in apartamentul nou peste o luna)...ma cam lasa rabdarea!afara arsita, in casa arsita..la munca arsita..asa ca am devenit o bestie..ia o pauzare gravida cu burta de 106 cm (am masurat-o si io)..foarte suparata ..ma cam lasa puterile..e prea cald!!

cherie 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

pauzare=ia o pauzare????ca asta am scris io..why?


cherie 22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirtha

Tratamentul nu l-am intrerupt nici de data asta brusc.
De la momentul 0 cind a fost pus diagnostic sarcina in evolutie mi s-au dat 6 pe zi , doua dimineata , doua dupa amiaza , doua seara. Apoi treptat dupa 11 sapt. - cred nu imi aduc aminte foarte sigur daca dupa 9 sapt. sau dupa 11 , ca parca eram teleghidata atunci - la fiecare 2 sapt. mi se miscora doza pina 18 sap. Am luat exact cum mi s-a spus.
De la 26 de sapt.- in urma unui control mi s-a dat iarasi tratament 3 pe zi Utro , 3 pe zi NoSpa. Mi-am micsorat-o singura la doua , apoi la unul si acum nu mai iau deloc.
Si nici nu mai vreau sa iau .Si pentru ca imi este teama ca voi intimpina aceleasi probleme ca tine si ca restul cunostintelor : lipsa dilatie dar si pentru faptul ca aveam ceva dureri . Poate ca nu erau de Utro , poate a fost doar o coincidenta. Tot ce pot spune este ca dupa ce nu le-am mai luat nu am mai avut nici un fel de dureri in zona imediat superioara pubisului.
Iau NoSpa doar cind imi aduc aminte si de abia astept sa merg la control sa imi spuna ca nu mai este cazul sa iau nimic!!!! - visez eu precum calul la ovaz.

Mirtha 28+ Eva



Aoleu, cand intru din an in paste, citesc ca nu e chiar atat de roz sa iei utrogestan pana la final; mie mi s-a precizat sa iau cam pana la final 4 pe zi (2 dimineata si doua seara), cica in saptamna 37 o s avedem daca il intrerupem;

Kitacu fulgulet +21-22s si Andrei (10.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

'Neatza fetelor! Poftiti la cafea, cornuri , suc, lapte.. ce doriti!
Simona felicitari pentru putzulica si astazi tinem pumnii ca toate sa decurga bine la spital!!!
Mada_bra felicitari pentru baietel!!
ancutadiana bine ai venit si sarcina usoara iti doresc!
Criss, am pus doar atat pentru ca pana in sapt 10 am slabit 4kg...asa ca acum am aproape aceeasi greutate pe care o aveam inainte de sarcina, dar multumita greturilor teribile de atunci am scapat de suncile pe care le depozitam intr-o veselie inainte de sarcina..am timp de acum sa le pun la loc ..si -n plus..
Diana insanatosire grabnica micutei Nasturel. Ai fost dura cu fondul de ten si penseta.
Mie mi s-a zis sa merg aici la spital sa cer o lista cu cele necesare bagajului , asa ca eu inca nici macar habar n-am ce trb sa pun(doar ce-am mai citit din ce ati scris voi) oricum am si eu prima piesa de bagat in geanta:un set de lenjerie intima de unica folosinta,aa si hainutele pt bebe inafara de piesa mai grosutza ce se da pe el la externare.
O zi frumoasa si racoroasa va doresc tuturor!!!

23+Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Bravegirl mi-am amintit, ca sa ..logout ai incercat sa apesi pe semnul acela maro, cu sageata rosie de langa "logout?" poate merge...
si eu la inceput am crezut ca nu pot ...

23+Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11
Mav si cine se mai plangea de dureri pubiene, si pe mine ma doare ingrozitor, mai ales noaptea. In unele nopti ma ajuta sotul de ma intorc de pe o parte pe alta. Ligamentele mele se intind de zor ca daca merg 20 de metri sau cobor 2 etaje, ma doare in partea dreapta ca la apendicita dar dr m-a asigurat ca nu e. Dupa ce ma odihnesc, imi trece. Ah, si am uitat sa va spun faza cea mai tare, am 63 KG la 24 de saptamani. Am luat de la inceputul sarcinii numai 7 Kg.
Hai ca daca nu am scris de atata timp, am acum un mesaj kilometric. Va pup.

Mihaela 23+ Mihai Cosmin
Gargarita lui mami
Pozele mele


Citat:
citat din mesajul lui Mirtha

Stiam eu ca uitasem ceva....uitucenie de gravida:

Cit despre durerile pubiene , ce sa mai spun , la mine e jale mare. Ma doare de imi iese prin ochi. Si nu mai vorbesc de ligamente ci pur si simplu simt dureri osoase. Si cind merg , si cind stau si oricind. Uneori imi vine sa ma tin de toata dinsa cu toate mainile , daca ma intelegeti ce vreau sa spun si sa merg cracanici. Deocamdata reusesc sa ma abtin eroic de la orice gesturi irationale. Deocamdata!
Cele care nu stiti inca senzatia va astept la cotitura.

Mirtha 28+ Eva


Neatza!
Gravidutele mele dragi, v-am citit in graba si nu sunt in stare sa va raspund in parte, imi pare rau! De altfel, tre' s-o tai la munca (si copilul meu inca nu s-a trezit, doarme bustean...)... nu mai am timp oricum...

Mirtha, m-ai facut sa rad cu pofta! Faptul ca si tu si mamiseli si inca vreo doua-trei gravidute... descrieti aceleasi dureri pe care le am si eu, ma face sa ma simt mai bine (cel putin dpdv psihic).

Dandusa, Corina, multumesc mult-mult pt tot! M-am mai gandit, nu vreau sa va creez probleme suplimentare (si asa le aveti voi pe ale voastre), pana la urma o sa dau comanda pe bimbomarket si gata, scap si eu de o parte din griji.

...N-am mai fost la dr din iunie... si am programare abia pe 19... abia astept sa-mi vad si eu comoara... si sper ca-i un grasunel... Ca despre marimea burtii... nici nu ma mai vait, este imensa oricum (mai mare acum decat o aveam la Sebi la 40 de sapt)... Am inceput s-o sustin cu mainile cand merg e strada, sigur sunt tare caraghioasa... arat ca un Hopa-Mitica...

Otilia merci de intrebare... Mi-e greu cu H... sunt foarte inflamati, dar ce sa zic... deja m-am obisnuit cu gandul ca n-am incotro... Intentionez sa-i operez clasic ("modern" am incercat la Proctoline si am aruncat banii in vant), dupa ce voi termina cu alaptatul... ca, fizic, nu mai pot... Eu inca n-am avut curaj sa iau Elevitul (mi-e teama de constipatie) si Detralexul (totusi nu e sigur cum/daca il afecteaza si pe bebe)... sunt cu cutiile pe birou... Sa vedem ce-mi zice dr la urmatorul control... presupun ca o sa mai fac si niste analize...

Va pup pe toate!

28+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Neatza!
Noi acum fugim spre Bucuresti. La 14.40 am eco. Sa-mi tineti pumnii sa fie bine.
Otilia- inca am palpitatii, tremur, vertij si alte alea. Dar bebe sa fie bine, ca eu suport. cica trebuie pana la sfarsit sa le iau. La mine tinta e 34 de saptamani.
Ocean- problema la mine e ca nu mai am nimic langa logout. Deci nu am pe ce apasa....Cred ca doar la desktop sa am, ca la Mac nici urma.
Va pup pe toate si sper sa vin cu vesti ffffffff bune.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput