PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui celiane

gudinde, am vazut ca ai intrat..nu cred ca ai vazut intrebarea mea de aceea indraznesc sa o mai pun inca o data: credeti ca imunostim (contine gheara matei si echinacea) e contraindicat in tratamentul cu siofor? as vrea sa iau pentru intarirea imunitatii.
va si va multumesc!


celiane
Sorry Cred ca n-am vazut intrebarea.
Eu personal nu vad de ce n-ar merge. Si eu iau alte tratamente impreuna cu siofor: uneori naturiste, alteori alopate, plus un tratament homeopat permanent.
De curand am facut o cura de papaya (capsule) si nu mi-a fost rau, nu am avut nici o problema.
Cred ca e important sa fi atenta la semnalele pe care le da corpul tau. Daca simti ceva ciudat sau iti e rau ... opresti, dar altfel, la nivel teoretic nu vad de ce n-ai lua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Nu stiu daca ati vazut stirea ca tratamentul pentru infertilitate din cauze hormonale va fi suportat de casa de asigurari. Stiu ca nu toate fetele de subiect vor chiar acum un bebe, dar e bine de stiut pentru ca noi ne incadram "la fix". Bine, mai trebuie constituite nu stiu ce comisii la nivelul caselor de sanatate dar am inteles ca e unda verde.

In rest, celiane, imi pare rau dar nu stiu daca ar putea interactiona cu sioforul, mai bine intrebi dr. Stiu, majoritatea dr. sunt rezervati in privinta tratamentelor naturiste.
codru bafta in lupta cu pcos. Scrie 10 mesaje ca sa scapi de moderare si sa iti apara in timp real.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

codru23,

Bine ai venit pe
Mesajele tale nu apar imediat pt ca sunt moderate. Baga 10 mesaje rapid ca sa scapi de moderare.
DHEA-S ul sa sti ca trebuie sa fie in mod normal spre limita inferioara a intervalului de normalitate, iar testosteronul peste 1 este mult.

Ultima ta postarea pt mine a fost de-a dreptul cutremuratoare si m-a ravasit profund pt ca pt mine inrautatirea sindromului s-a numit corticoterapie. Cortisolul inrautateste rezistenta la insulina (care este de fapt cauza PCOS) si de aici un intreg lant. Eu dupa corticoterapie m-am ingrasat.
In fine ... sunt foarte multe de spus; dar nu exista boli ci bolnavi. Sper din suflet ca tie sa-mi mearga bine.

Ar fi FOARTE bine daca ai ajunge in Ungaria la un medic SPECIALIZAT pe ac. problema, care mai are paciente cu PCOS, care are anumite rezultate etc. Din pacate nu toti medicii stiu exact care sunt ultimele tratamente la nivel mondial. Si asta este valabil peste tot nu doar in Romania.

Kir intra mai rar pe forum si s-ar putea sa nu-ti vada postarea. Incearca sa o contactezi si pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

multumesc psj, pentru gandul tau

am vazut ca toate aici a-ti facut testul de toleranta la glucoza, dar mie nu mi-a spus de asa ceva; eu as vrea sa il fac totusi.
oricum cred ca in Bucuresti medicii sunt mult mai pusi in tema cu acest sindrom decat aici in Arad
poate imi da cineva recomandari in Timisoara sau Ungaria...in cel mai rau caz ma indrept spre Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

psj am avuzit aseara la stiri. Cred ca este un mare pas inainte, dar sincer am avut asa un moment de ... ... cand ziceau de cate acte si cata birocratie trebuie ca sa obti acele fonduri. Printre altele ziceau ca femeile trebuie sa aiba la dosar inclusiv dovada ca nu au trompele infundate ca sa obtina fonduri pt stimulare. Asa m-a .... chestia asta cum nu pot sa-ti spun. Asta inseamna HSG, ori tu sti ce parere am eu despre HSG. Dar trebuie sa recunosc ca reprezinta un mare pas inainte. Sper doar, ca in timp sa mai reduca din birocratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui rudyi

buna fetelor

ma alatur si eu voua cu diagnosticul de "ovare ploichistice" pt care in prezent urmez un tratament homeopat...am citit ce ati scris pe forum si am si eu o nelamurire: am fost la dr si mi-a dat sa fac LH si FSH in ziua 21...am vazut de mai multe ori ca spuneati ca in z2 sau z3 ar trebuii facute

poate ma poate lamuri si pe mine cineva

mi-a mai dat sa fac si tgo, tgp, progesteron, estradiol, prolactina si sideremie




rudyi,

Bine ai venit pe !

Imi pare rau, dar eu una nu stiu de ce un medic ar cere LH si FSH in z 21.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

gudinde draga,
multumesc pentru explicatii si imi pare rau sa aud ce ti s-a intamplat din cauza cortizonului
din pacate si eu incep sa ma ingras ..incet dar sigur; mananc tot mai putzin, fac sport regulat si acumulez kg, lucru pe care i l-am spus si medicului; raspunsul ei a fost: tine regim si fa sport
banuiam eu ca acest medicament este cauza ingrasarii mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

asa, si pentru rudyi , scrie 10 mesaje sa scapi de moderare. FSH in z21 chiar nu are nicio relevanta. Toate analizele trebuie sa le faci in z21? Adica din lista aia doar progesteronul e relevant in z21(si asta daca ai ciclu de 28 de zile). Cele de ficat si fierul normal ca poti sa le faci oricand ca sange oricum iti ia in fiola separata de cele hormonale. E dr. endocrinolog?
gudinde, sunt convinsa ca vor trebui o mie de analize, formulare completate si drumuri dar macar e senzatia aia ca nu mai e dezinteres total din partea lor iar unele tratamente sunt destul de scumpe. Sper sa fie disponibil pentru toata lumea care are nevoie adica sa nu aiba vreun plafon ca se ajunge iar la cine are mai multe cunostinte etc. HSG, imi amintesc . Bine ca nu cer laparoscopie direct.
Sau o fi tot vreun praf in ochi asa de an electoral, pana se apuca ei sa faca comitetele si comisiile trec alegerile si ne trezim ca nu mai sunt bani.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

codru,

Ai FOARTE mare grija la acumulatul de kg ca noi dam jos extraordinar de greu!
Cu cateva pagini in urma ai sa gasesti un mesaj pe care l-am sris margaibadea in care explicam cum e cu insulina si de ce ne ingrasam cand creste insulina.
Cortisolul inrautateste rezistenta la insulina si de aici cresterea nivelului de insulina si cresterea in greutate.
Partea cu tine regim si fa sport mi se pare
Pai o sa ajungi sa mananci din ce in ce mai putin si asta va duce in timp la scaderea metabolismului bazal.

Eu sunt de acord ca nu se poate slabi fara regim si sport, dar astea nu tin locul unui tratament hormonal adecvat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

psj si mai sper un lucru. Ca dosarul sa poata fi facut de orice medic de specialitate nu doar de cei care lucreaza in anumite centre si analizele sa le poti face oriunde. Ca sincer ... daca trebuie sa-ti faci toate analizele la Giulesti sau la ceva asemanator ... nu pot spune decat ca multa umilinta trebuie indurata pe acolo, ca si la Pantelimon si ... si ...
Iar cu medicii sper ca si unul care lucreaza numai la privat sa poata face un astfel de dosar.
Iar dosarele sper ca vor fi aprobate relativ repede, ca daca trebuie sa astepti 1 an pt o stimulare ... e f nasol.

Oricum, inca nu am citit legea, nu stiu toate detaliile si vreau sa raman optimista, mai ales ca eu nu incerc in acest moment sa raman insarcinata.
Este un mare pas inainte! Cuiul lui Pepelea este la orice proiect: implementarea. Sa vedem aici ce o iesi!

Mergi la inceput