Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

...si te mai asteptam cu ceva, diana21, info despre contractul pt recoltarea de celule stem. spuneai ca trebuie sa-l primesti in curand.

cand intru in luna a saptea, vreau sa-i contactez si eu.

multumesc.

Diana

24+ Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oaanna spune:


Fetelor ma ajutati si pe mine..ca incerc sa caut de 1 ora listuta aceea a lui bebecris cu toate cele necesare si nu o gasesc. Stiu ca am citit-o mai acu ceva timp..dar acum parca a intrat in pamant..


Oana 27s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Buna fetelor,
Eu nu am mai intrat de mult timp, dar v-am mai urmarit din cand in cand.
Referitor la recoltarea de celule stem, eu am completat pe site-ul lor un formular, am pus si cateva intrebari, iar a doua zi m-am sunat o Dr. de acolo, mi-au trimis contractele pe mail si mi-a raspuns la intrebari.
Daca vreti puteti si voi sa intrati.
Pup,

Mada 19+

PS: Comanda se trimite la inceputul trim III si coletul ajunge acasa prin curier rapid cu 6 saptamani inainte de data probabila a nasterii.

Este o investitie fffff buna!!!

http://bd.lilypie.com/PN62p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Buna fetelor,

In sfarsit am prins sieu calculatorul.
Am tot fost plecata pe ici pe colo. Zici ca am capiat, nu ma stare deloc.
Noi suntem bine.

Va puo si fug sa incerc sa citesc din urma.

****************************


Narcis George bobocel premiant de cl I si
Narcisa 22+



"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

regulile trebuiesc invatate, ca apoi sa ne permitem sa le incalcam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Diana 21 si eu voi naste la Filantropia, cu dr Pana.

Imi poti timite si mie pe PM impresiile tale despre spital?

Tks,


Mada 19+

http://bd.lilypie.com/PN62p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Fetelor, eu am primit o "lista necesitati" (pe 4 pagini format A4) de la un magazin pe care l-am vizitat tot cautand caruciorul ideal.
Acum nu am acces la scaner.... insa am facut poze paginilor. Poate una dintre voi... are mai mult timp la dispozitie si le incarca pe contul comun de poze.
...Am sa i le trimit Dianei prin email... alta idee mai buna nu-mi vine....

27+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Se poate sa am si eu acces la contul comun?!?

Mada19+

http://bd.lilypie.com/PN62p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns futuremother spune:

si eu vreau acces daca se poate

23+ si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

si eu as vrea daca se poate

merci

****************************


Narcis George bobocel premiant de cl I si
Narcisa 22+



"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

regulile trebuiesc invatate, ca apoi sa ne permitem sa le incalcam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

diamisha - ai dreptate, dar nu am timpul si energia necesare sa ma duc sa ma cert cu ei... nu scrie nicaieri pe site la diagnosis ce inseamna inregistrarea pe cd, nu am nici un contract semnat... deci drepturile mele sunt discutabile. mai bine ies cu domnisoara mea in parc si ne relaxam decat sa ma duc la diagnosis si sa ma enervez. o sa merg la eco morfologica de trimestrul III la cabinetul lui nayel, medicul meu, si o sa am cu siguranta inregistrare detaliata cu piciulica din burtica.

dia - am intrebat de ce nu imi fac si eco 4d iar raspunsul a fost ca nu e copilul pozitionat bine. daca eco 4d nu ar fi fost inclusa in cea morfologica mi-ar fi raspuns asta. eu iti multumesc pentru ca mi-ai cedat programarea ta, a fost decizia mea sa merg acolo, iar ce a facut pop este doar responsabilitatea lui, nu a ta. deci, te rog sa nu iti faci griji pentru recomandare

vad ca toate mamicile se gandesc la prelevarea de celule stem. si pe mine m-a preocupat mult subiectul, la cateva luni dupa ce am nascut-o pe domnisoara mea am vazut un articol pe net si mi-a parut tare rau ca nu am aflat la timp. cand am ramas insarcinata mi-am amintit si am inceput sa citesc din nou... decizia finala am luat-o acum cateva saptamani si este una negativa. motivele sunt mai multe, incepand de la tipul de celule stem (doar hematopoetice, pentru tratarea bolilor de sange, celule care se gasesc si in maduva osoasa a adultilor) si pana la cantitatea de celule stem care poate fi prelevata (in multe cazuri doar pentru o greutate a copilului bolnav de maxim 20kg). articolele in limba romana pe care le-am gasit nu ofera astfel de detalii, nu mentioneaza nici faptul ca exista riscuri pentru copil in cazul in care cordonul ombilical este intrerupt prea devreme, dar sunt multe articole in engleza. nu vreau sa supar pe nimeni, respect decizia tuturor mamicilor. este doar o parere personala... contra curentului general. pentru cine vrea sa citeasca mai multe, de aici se poate incepe:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cord_blood
http://www.bellybelly.com.au/articles/birth/cord-clamping-delaying-cord-clamping


impresii de calatorie

Mergi la inceput