Strumfi de un an (iul-aug 2007) (93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

fetelor copilu meu a inceput sa dea in mine i.am explicat ca nu e bine si frumos si totusi da in mine cum se enerveaza...incepe si loveshte daca nu da in mine ishi da in cap singur ...o solutie?

Mami de Alexandru din 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Si aici ne-au sfatuit sa o lasam desculta ori de cate ori se poate, de fapt aici totul e ca in UK. Singura diferenta e ca aici albusul e recomandat dupa un an.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Salutare si sarbatoritilor de azi!

Am citit cate ceva din urma si am vazut ca ati revenit la subiectul arzator: soacre. Andutzy, imi place cum te pregatesti tu sa fii soacra! Ambii copii seamana cu tine, se vede cine are gena mai puternica .
Despre incaltaminte si platfus: nici la Saby nu e complet formata scobitura dar nici nu-mi fac griji, a zis dr. ca mai are destul timp. De incaltat am incercat si cu pantofiori cu talpa groasa si care sa sustina glezna si cu sandalute cu talpa foarte subtire. Ea in mod categoric a ales sandalutele si orice fara glezna si fara talpa rigida, asa ca nu m-am opus preferintelor fetei. Astept sa ajunga o comanda de pantofiori pentru 12-18 luni, sper sa-i mai vina, am salivat eu cand i-am vazut in poze, par foarte comozi.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Va povesteam ca Sophie cat a fost bolnavioara isi punea mainile in cap cand ma vedea cu mancarea pe langa ea. Mi-am dat seam aca ea de fapt ma imita pe mine. Are obiceiul sa arunce mancarea pe jos cand nu mai vrea sa manace si eu imi puneam mainile in cap cand vedeam ce-i pe jos si ziceam "Vai Soph ce-ai facut". Acum isi pune mainile in cap si zice "aiii"
Orice obiect alungit e telefon, il duce la ureche si zice "ia" sau ceva de genu asta (doar a alo nu seamana)

Mada in ultima saptamana a trebuit sa vorbesc zilnic la telefonul de la voi. Si-l pune ei la ureche si pe urma mi-l da mie.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mamii iti pot da doar solutia sau mai bine zis metoda pe care am adoptat-o eu cand Lis musca. Ii zic NU ferm (fara sa tip) o desprind de mine, o pun jos pe podea pentru cateva secunde maxim un minut. Ea plange putin, si iti zic ca nu mai repeta, asta pana uita insa mi s-a intamplat sa o las si doar o data pe zi jos pe podea si sa nu mai muste deloc in ziua aia. Eu zic ca e o metoda non-violenta prin care intelege ca daca repeta gestul o paste separarea temporara de fusta mamei.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

mamii Probabil Alex nu stie cum sa reactioneze cand se enerveaza prea tare. Eu iti recomand sa incerci sa fi foarte calma, incearca pe un ton foarte iubitor si calm sa ii spui: "dragul mami noi nu lovim" incearca se vezi ce merge mai bine pt el: tine-l strans in brate, leagana-l, lasa-l sa stea in picioare si tine-l ferm de ambele maine (sa faci acest lucur cu drag). Eu inca nu am avut aceasta problema cu Ingrid, dar prietena mea cea mai buna a avut-o cu fetita ei. niciodata cand loveste nu da inapoi, pentru ca prin asta ii arati ca violenta este ok. asa as face eu daca Ingrid ar da in mine

Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

luna asta am si facut in sensul ca mereu i-am zis cu calm dar clar ca nu este frumos l.am lasat jos si a inceput sa se bata pe el ishi dadea palme in cap!Acum e prima oara cand nu inceteaza...si nu inteleg de unde are apucaturile astea

Mami de Alexandru din 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

mamii
Alex cum este in general? Ii place sa fie luat in brate? Cat de des te loveste? Cand se loveste singur o face pt mult timp? Ingrid mai are obiceiul sa se dea cu capul foarte usor de scaun, de perete etc si sa rada (din cate am auzit si eu faceam asa cand eram mica). Cand se loveste singura eu o iau si o mut in alta parte sa si de obicei se opreste.

Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Ieri am incercat sa va transmit "la multi ani!" dar am avut probleme cu forumul asa ca va spun azi:

Matei Hisham bebe de Simo78
Iris Maria bebe de burtika
Karina & Iris bebelusi de lachione
Octavian Petru & Stefan Rares bebelusi de first_carmen
sa aveti parte numai de feiricire, sanatate si impliniri.


Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

hmmm alex cand se enerveaza te loveste...daca e in brate si nu il las pe jos cand vrea el de ex pentru ca traversam strada...ma loveste cu capul ..ishi ia avant si DA..uneori reushesc sa fiu pe faza si sa evit alteori am zis ca ma lasa fara dinti...cand este foarte obosit iarashi da cu capu de orice..de patut de patul nostru de capul nostru...de usha ...etc..
Acum ca s-a enervat efectiv mi-a tras 2 capace in timp ce eu ii explicam ca nu e frumos si ca mami nu il bate el de ce o bate pe mami.Si el continua atunci l-am pus pe jos si am incercat sa il ignor ..s-a ridicat si a venit sa ma bata...apoi a inceput sa ishi dea palme in cap..ii tineam manutele ....si ii explucam ca asa ceva nu se face ca il doare si se loveste...a terminat intr.un final atras de altceva.

Mami de Alexandru din 13.07.07

Mergi la inceput