Mamici ce asteapta al doilea copil (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Claudia ma bucur din tot sufletul ca ati venit acasa si sunteti bine!
Ana si mie mi-au spus in spital ca la alaptat trebuie sa papi ceva gen regim, dar dr pediatra imi zicea ca alaptatul e doar hidratare si cerere si oferta, il regleaza copilul. Cu colicii noi am tras 3 luni, cu 3 ore de plans pe zi si nervii mei la pamant si aveam in casa toate picaturile pe care le-au incercat toate mamicile si au functionat la bebii lor, dar la noi nici vorba!
Crengu activez galeria, mult curaj, nu mai e mult deloc!

Joi ma duc si eu la un control. Nu stiu ce am, dar a aparut o umflatura in partea dreapta a zonei pubiene, putin mai jos de operatie. Am tot citit....(pana la o parere avizata) si mi-am pus singura dignostic hernie inghinala ???? Nu ma deranjeaza decat cand stau in picioare mai mult, simt asa o presiune.
Oricum va tin la curent si cu problema mea!
Si...nu mai am deloc rabdare cu Dragos, care trage de mine toata ziua, sunt nervoasa si mai tip la el si apoi imi pare rau! Of Doamne abia astept sa nasc, chit ca se vor dubla greutatile, dar macar scap de sarcina!
Va pup, nu ma mai intind cu povestile mele, azi am avut o zi in care nu am avut niciun chef de nimic.

29+ cu David Gabriel si mamica de Dragos Mihai(26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici
Burtica bebe 2
Poze camera copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

buna seara fetele

Vreau sa va zic ca eu acum m-am trezit din somn , m-am pus la tv la stirile de la ora 19 si m-a palit un somn de m-am mai stiut nimic de mine
Ana si eu am avut de tras cu Maria cu colicile inca de la 4 zile ,i-am dat SabSimplex timp de 4 luni cat timp au tinut colicile , nu erau in fiecare zi dar cand erau era groaznic , bafta sa nu aiba bebe colici multi si sa scape repede
Crengu am fost la batrana si chiar am vorbit despre aceata situatie , ne-a zis sa ne cautam apartament de inchiriat si ea ne va ajuta si la plata cu chiria ( adica o parta din bani ne va da si ea ) iar cand va primi acum de la guvern acea valoare de bani in urma retrocedarilor va incerca sa ne ajute cu un apartament, asta a zis , acum vom trai so vom vedea ce se va intampla Cred ca ne-ai trimis si noua ploaie am iesit la ora 18 afara cu Maria la plimbare si a inceput sa ploua si asa ca ne-am intors acasa
sanziana ooofff , ce rau imi pare pentru tine , sper sa treaca cat mai repede aceasta umflatura , este greu ce-i drept si cu un bebe si gravida
Eu va doresc la toate sa aveti o noapte cu bebei linistiti si somn usor noapte buna


danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
Album poze

Galeria activata pentru Crengu75 nastere usoara si bebe sanatos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Ana,si Alex al meu a fost constipat pana pe la 6 luni,dar la modul ca ii puneam supozitor la 4-5 zile ca nu iesea singur decat foarte rar.Asa ca o data sau de 2 ori pe zi e ok.
Crengu,m-ai pus pe ganduri cu wrapul ala,mai ales c avazand filmuletul nu pare chiar asa complicat.Hmmm,mai vedem...
Claudia,hai ca mai e putin pana vineri.Oricum,te descurci minunat
Dany,Mada,Sanziana si tot clanul
Maine plecam din localitate pentru cateva zile(nu stiu exact cat,in functie de cum se acomodeaza Alex,ca sunt conditii mai modeste,o tabara la Coda Lacului,si nu au frigider,sa vedem cum facem cu papa,sa vedem ce poate papa la comun.In fine..schimbam aerul,fie si pentru o zi)
Sa auzim de bine!
Iulia 30+@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rromanitza spune:

Fetelor.....ce s-a intamplat cu voi.....ati scris asa de mult!!!!
Ei o sa incerc sa tin pasul dar este cam greutz....

Mada, bafta cu alocatia!!! Sper ca este mai mare decat cea din Rom....Pe a lui Dvd nu am scos-o niciodata de p card si daca s-or fi strans 5 mil ar fi bine!!!! Oricum e bataie de joc!
Spor la trebaluit!!!

Dany, sa dea Domnul sa va ajute batrana asa cum promite si sa va fie si voua bine!!!! Pana la urma timpul le rezolva pe toate important este sa fiti voi sanatosi!! Bafta!!!

Claudia, bafta la cantar sa nu fie data afara din competitie datorita greutatii!!!! Oricum eu zic sa nu iti faci griji ca Lucia ta este o luptatoare!!!!

Ana, chinezii astia or fi ei cum or fi dar mai au si parti bune! Spre exemplu pentru lactatie ei prepara supa de pui si supa de peste...se zice ca sunt foarte bune si le beau chiar si reci daca se poate!!! Cat mai mult!!!

Crengu, saru' mana pt ploaie!!!!!! A fost cam scurta dar a fost si s-a mai racorit putinel afara!!! Sa stii ca si noi am pleca din China in secunda doi, dar este cam greut pt ca Cris a inceput sa lucreze in Beijing abia de vreo 3 luni...dar noi suntem deschisi la orice oferta fie in Rom sau chiar mai aproape de casa...
Despre colici depinde de copil...Lui Dvd ii dadeam pic si cand aveau efect cand nu...Oricum imi aduc aminte ca eram si eu foarte atenta la ce mancam dar in maternitate ne aduceau pt masa numai salata orientala cu cartofi si ceapa!!!! Si asta dupa ce ne instruisera ca nu avem voie!!!!

Sanziana, imi pare tare rau sa aud asta!!!! Ai mare grija de tine si iti doresc multa sanatate si bafta sa nu fie mai grav!!!!

Julia, distractie placuta!!! Sa va intoarceti cu bine!!!

Irinush, asta facem si noi cu Dvd si chiar se vad efectele...Zilnic ma mangaie pe burta si ma intreaba cand iese bb? Sper c e de bine si nu o avea ganduri ascunse!!!!!

Cami, m-am mai interesat despre cadoul de vizita: este ideal ceea ce ti-am scris prima data!Dar puteti de asemenea duce o sticla de wiskey daca el bea, sau flori daca vizita este facuta pt. o ea!!! Fructele si prajiturile sunt un cadou ideal pt intreaga familie!!!!
distractie placuta!!!

Noi nu am facut mai nimic....Vineri merg sa vad bb si am emotii...Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!!!
Pana acum vreo 10-15 ani in china nu se bea lapte de nici un fel!!! Acum au si ei produse lactate, dar tot iaurtul....absolut orice fel...este dulce!!!! Il urasc si nici Dvd nu il bea!!! Iaurtul nostru...acrisor...este produs de import si foarte scump!!! Oricum vreau sa va zic cum ca aseara il sun pe Cris si ii spun sa imi aduca un bidon de lapte....A venit cu unul de 2 litri cu iaurt... Bidoanele seamana intre ele si oricum eticheta este in chineza!!! Nu ar fi o problema dar este din cel dulce!!!!!!
Hai ca asta cu iaurtul o bag la rubrica de "chinezism"!!!!
Va pup si va doresc o zi buna!!!!!!

Dana, 20, mami de David 9.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

'Neata fetelor!!!hai la si scuze ca iar am tras chiulul!! Asa de in urma sunt ca nici nu mai incerc sa recuperez.. o fac eu pe parcurs.


Claudia bine ai revenit!! ma bucur mult ca sunteti bine!!! Abia astept poze cu printesa mica.

Rromanitza merci mult pentru ideile de cadou.. deocamdata am scapat de invitatia la masa dar presimt ca raman fara idei de scuze curand.

Ada felicitari pentru strumf mic!!! sa va traiasca!!! Alexander bine ai venit pe lume!!! sa cresti mare pui mic!!

Crengu stam cu galeria gata de atac!!

Bine ati venit fetelor noi si sarcini usoare in continuare!!!

Sanziana tinem pumnii sa nu fie nimic ingrijorator!!! si uite un pentru mami obosita.. la capitolul nervi nu stiu cum stati voi dar eu sunt vraiste: am senzatia ca nu mai am deloc suficienta rabdare... uff!! .. poate e doar oboseala.

Ana aici te lasa sa papi ce vrei cat alaptezi( pana si cafea mi-au dat la spital).. si nu se recomanda suplimentarea cu ceai, apa etc la bebel pana nu incepi diversificarea.
Cea mai buna metoda de calmare a colicilor: contactul piele-piele la mamica cu bebe sau tati cu bebe.. asa de bine ii calmeaza, sau o plimbare la miezul noptii cu masina..., unor bebei le place zgomotul(un foen, sau masina de uscat rufe) ca cica le aduce aminte de cand erau in burtica.
si sa treaca repede perioada asta!!

ca de obicei am bagat un adevarat roman.. fie... de data asta doar o nuvela.. si as mai avea de zis da ma opresc si ma duc la nani.. sa mai odihnesc o leaca neuronu' care deja nu mai face fata..

mamici si bebici mari si mici..

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

neata fetele

Eu sunt terminata de somn , Maria mea s-a culcat aseara la ora 19 si s-a trezit la ora 1:40 si nu a mai vrut sa doarma deloc pana la ora 4 diminiata asta se datoreaza faptului ca o doare gingia rau de tot , inca nu i-a spart gingia dintii si asa ca pana ce ii ies avem de tras cu ea Julax drum bun si distractie placuta sa aveti parte de vreme frumoasa si conditii excelente
Dana fi bucuroasa , vineri ai sa-l vezi pe bebe sarcina usoara si sa fie bine , iar de faza cu iaurtul imi pare rau , mai bine ati venii voi in tara
Cami multi pupici tie si printeselor tale
Revin mai tarziu ca acum trebuie sa ma apuc de facut ordine prin casa plus de schimbat copii, manacat , spalat etc


danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
Album poze

Galeria activata pentru Crengu75 nastere usoara si bebe sanatos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

neata!!!!!!!!!!!!!!!
Sanziana, chiar ca nasol cu umflatura, poate nu e hernie totusi. o sa vezi cand mergi la doctor.

Julax, drum bun si petrecere frumoasa la Coada Lacului. Sa aveti vreme buna si sa va simtiti bine.

Romanitza, ma bucur ca totusi a plouat un picut. Nasol cu laptele si cu iaurtul. Ai sa papi iaurt cand vii in tara , ca vad ca astia sunt tare ciudati.

Cami te pup, si intr-adevar imi amintesc acum ca tacea doar cand il plimbam cu masina si daca il tineam pe burta mea. Din pacate sotul meu lucra non stop pe atunci si eu eram singura cu bebele plangacios, nu puteam sa stau cu el numai pe burta, de aceea mi s-a parut faina chestia cu wrapul. Acum totusi sper si eu la un copil mai cumintel( nu ca ar fi fost el saracutul de vina) dar parca toate fetele din parc erau linistite si stateau relaxate cu copiii iar eu il aruncam intr-una in sus ca sa mai taca( adica il leganam pe brate in sus si in jos ca tot mi-a zis cineva ca-i trec colicile). Va puteti imagina ce muschi am facut?

Dar acum ma simt foarte experimentata si sunt sigura ca va fi altfel, mult mai bine.



Crengu 38+ cu Rianna si mami lui Cristian( 5 anisori)

AMR 2 zile !!! (fara asta, ca deja a trecut). Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

AdaS, cred ca ai venit deja acasa. Asteptam vesti despre tine si bebe!!! Si pozici cu minunea!

Claudia, ma gandesc si la tine sa stii. Stiu ca nu prea ai timp. o pup pe micuta Lucia.

Crengu 38w+5d cu Rianna si mami lui Cristian( 5 anisori)

AMR 2 zile !!! (fara asta, ca deja a trecut). Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Si noi prin zona rapidca acusi trebuie sa plecam de acasa sa merg sa printez niste formulare si documente pt Flo pt vineri cand merge la astia sa depuna iar hartiile.
Aseara lui Ari i-a fost rau, am pus-o la nani ca de obicei pe la vreo 7 si ceva 8 si la 9 s-a trezit plangand si a vomat f violent pana nu mai putea nici sa respire de atata plans. Si apoi nu a mai vrut sa doarma am spalat-o schimbat-o si am adus-o cu noi jos si s-a culcat la 11 a mai vomat o data si apoi a dormit pana la 6 dim sper sa nu raceasca sau ceva azi o tin sub observatie.
Flo ieri mi-a facut o surpriza si cu toate ca nu avem bani de aruncat, mi-a luat o pereche de pantaloni trei sferturi din astia mai elastici sport ca nu am nimic in afara de blugi care sa ma incapa si cu, caldurile de la noi mor in blugi incet si sigur. DEci finally am si eu cu ce ms imbraca mai lejer.
Iulia drum bun.
Dany pupici pe gingiutze la printesa mica sa ias mai rapid dintisorii si noi ne-am chinuit tare mult cu primii doi dintisori la Ari. Spor la treburi.
Rromanitza da voi cum ati ajuns in China daca nu te superi ca intreb?
Legat de alocatie noi in ro nu am aplicat cica se poate da nu are rost ca nu stam acolo si iar acte iar alergat mai bine nu. Aici se da 18,80 pe sapt pr primul copil si 12,50 pt urm copii. Deci noi am lua cam 125 de lire la 4 sapt. Nu is tare multi da is buni si astia decat deloc. Mai platim pampersii laptele praf ca si la noi is tot scumpe si mai ales ca se consuma rapid la bebe mic.
Crengu Ce ai facut ai mai luat accesorii din alea pt carucior?
Uff atata am retinut din cititul meu in diagonala.
Va las ca tre sa ne pregatim sa plecam. Pupici.

-----------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si Amira Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Neata!

Ana, legat de ce mancam cat timp alaptam, am intrebat-o pe moasa ieri ca nu mai tineam minte nici eu de la Stefan. MI-a zis ca trebuie sa evit toate legumele care sunt ruda cu varza: conopida, broccoli, gulii..., rosiile crude, ceapa si usturoiul. Dintre fructe, ea a zis ca pot sa mananc toate natiile de pepeni, banane iar din celelalte fructe cate unul in fiecare zi, adica azi pe langa banane si pepne pot sa pap si o piersica, maine in locul piersicii, pot sa pap un strugure. NU trebuie sa mananc multe fructe sau legume crude dar cate putin din fiecare e ok. Dintre fructe ea a zis ca trebuie sa evit merele si citricile. Cat despre iaurt si lapte ea mi-a recomandat cate un pahar din fiecare pe zi si branza de toate felurile. Pentru colici, ea mi-a zis ca siropurile sau alte solutii medicamentoase pot ajuta sa nu insa ea militeaza pe cateva solutii naturiste cum ar fi o punguta cu apa calda pe burtica, dupa masa sa o tin pe umar si sa fac gimnastica cu piciorusele ei, adica sa ii duc genunchii la piept si apoi sa le intind; a mai zis sa nu opun perfect la orizontala ci sa incerc sa o pun sa stea cu capul mai sus decat picioarele si sa nu renunt la ragait. Ea m-a prevennit de altfel ca prematurii au de obicei colici mai puternice decat cei nascuti la termen deoarece tractul lor digestiv e si mai putin dezvoltat. Cu constipatia, n-am idee, nu m-am confruntat cu ea. Sper ca ti-am fost un pic de ajutor.
Crengu, iti tin pumnii sa ai o nastere si o refacere rapida!!!
Rromanitza, merci de urare! La noi e mult loc de luat in greutate... de fapt la Lucia nu la mine, la mine inca e mult in plus. Nasoala faza cu iaurtul!!! Te-ai gandit sa faci in casa iaurt?
Iulia, distractie placuta!!!
Sanziana, eu iti doresc ca problema cu "hernia" sa fie la fel de adevarata ca "varicele mele vaginale". Oricum, nu te grabi sa vina bebe mai repede!!! Rabdare multa ca mai bine sa vina la termen. De fapt tu stii cum e cu un copil prematur. Apropos, te rog sa-mi impartasesti si mie din experienta ta ca eu sunt tare dezorientata; in toate cartile se vorbeste despre copilul normal dar greu gasesti sfaturi privind copilul prematur.

La noi... e foarte cald in primul rand; numai bine pentru micuta Lucia care inca mai are probleme in a-si mentine temperatura corpului. A venit moasa ieri si ne-a laudat pe amandoua ca ne descurcam minunat; Lucia e mare si viteaza pentru varsta ei iar eu cica arat bine si am o cicatrice buna de pus la revista. A cantarit-o pe Lucia si a iesit de cca 2500g dar a zis ca fiind alt cantar... nu putem sa punem pret pe valoare. O sa vedem maine cand vine din nou la cantarit sa vedem cat e diferenta. Mi-a zis s-o las pe lucia sa suga cat vrea ea sa nu o mai stressez cu sticluta pentru 10-20ml suplimentar. Problema e ca eu am lapte mai mult decat suge ea si tot trebuie sa ma mai mulg intre supturi ca imi explodeaza sanii. Ce nedreapta e viata asta: Stefan ar fi supt non-stop dar nu aveam lapte destul, acum am eu lapte dar Lucia nu-l bea. Offf, sunt asa dezorientata momentan... nu stiu cum sa cresc un copil prematur. N-am nici un fel de reper. Si obsesia asta legata de faptul ca trebuie sa manance si sa creasca... ma ucide. Azi noapte a papat la 22, la 01 si apoi pana dimineata la 8... a dormit ca o placinta. Deja ma panicasem ca au trecut 7 ore sie a nu a supt nimic. Am schimbat-o, am facut tot posibilul s-o trezesc dar.... nimic. Apoi a papat o runda la 8 si inca o runda la 9. E normal asa? cand des cand rar? Offf, sorry ca ma plang intr-una! Probabil o sa fie mai bine mai tarziu cand lucrurile vor intra pe o panta pozitiva sper eu. Oricum, astept sfaturi si pareri, eu chiar am disponibilitatea de a invata de la altii.

Va pup pe toate si fug la treburi. O zi faina!!!!

mamica lui Stefan din 03.04.2005
33+ cu Lucia DPN 28.08.2008
iata minunea 2

Mergi la inceput