Azoospermie - cap 21 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Mikishor: te ,am fost plecata in concediu,abia ne-am intors,azi am fost la mare(am recoltat iar pentru toate analizele necesare FIV)si am facut si plaja...In rest..toate cum le stii...

Dalailana: felicitari pentru normospermie si un bebel cat mai curand!

Tzuiumic:sotul tau ar mai putea sa faca(daca nu a facut deja) si FSH(este foarte important nivelul lui,daca e mare sau mic) si o eco testiculara(pentru a se depista vreun varicocel).Dr.Soare este medic homeopat si ecografist(asa scrie pe parafa lui).Sotul meu a luat tratamente prescrise de d-lui 1 an jumate,insa nu s-a imbunatatit situatia(sau poate foarte putin) si,in final,am ajuns tot la FIV+ICSI.In schimb,la alte fete a dat rezultate(bine,nu chiar de la azoospermie la normospermie, dar de la oligo la normospermie da).

Dear_Bambi: banuiesc ca ati facut spermograma la Synevo C-ta..nici eu nu am incredere in ei din acest punct de vedere.Incearca la Biotest,la d-na Grigore Daniela(in cazul in care o prelucreaza chiar ea, caci si ea colaboreaza cu Synevo la unele analize si sa n-o dea acolo spre prelucrare).Eu am mare incredere in ea.Acolo ne facem toate analizele(spermograma n-am mai facut,decat direct la Gynera,inainte de FIV).Mai poti lua Omega 3, Royal Jelly, tinctura de cretisoara,sunt foarte bune.

Andra, Copilutzu,Pisix: mi-e dor de voi,ce mai faceti???

Va dulce pe toate!!!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Nusy sa dea Dumnezeu sa fie bine ultimul FIV si cel cu roade! Poate chiar doua roade! Multumesc mult, mult de ajutor!
ella28 cu prima ocazie cum vine, va va scrie ea

Si ca sa fie chiar de poveste, sa va spunem una tare: de fapt de acum doua duminici pana luni care a trecut(ziua in care a fost programata pentru beta) au trecut , de fapt 9 zile!!!! Dar nimeni nu si-a dat seama!!! Deci valoarea de un picut peste 40 era la 9 zile, nu la 10!!! Acum, venind spre casa de la Bucuresti unde a fost sa repete analiza si-a dat seama!!! Deci maine va afla valoarea lui beta la 11 zile, nu la 12... Da-i buna si asta pentru comparare intre valori!
Va pup! Va scriu maine cand aflu vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Ainia: te , ma bucur ca ti-am fost de ajutor si sa dea DD sa ai gura aurita.Surorii tale sarcina usoara si un beta HCG frumos pt.ziua 11.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne1 spune:

Va pe toate!
Sunt noua pe aici de aceea va rog sa aveti rabdare cu mine, in cazul in care va intreb despre lucruri care s-au mai scris.
Sotul meu are azoospermie..nimic nou..insa a primit diagnosticul acum 3 ani.A ajuns la niste doctori nepriceputi care l-au cam dat peste cap iar acum tot amana sa mai mearga la medic; are o teama pe care intr-un fel i-o inteleg.Va rog mult de tot sa ne ajutati sa mergem la "sigur"! La Polisano Sibiu putem gasi un urolog bun?Am auzit lucruri bune despre aceasta clinica.Problema e ca suntem din "provincie"...am merge si la Bucuresti dar nu mai vrem pe "bajbaite"...va rugam ajutati-ne!
Anne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nusyca Mi-e dor de tine. Ce bine de tine ca ai marea aproape, as vrea sa evadez si eu undeva dar nu pot anul asta.

Fetelor legat de clomifen in azoospermie am gasit paragraful asta
" Tratamentul sterilitatii masculine

Va depinde de cauza ce a provocat-o.Pentru barbatii cu sterilitate ideopatica exista o metoda nespecifica de tratament.Ea consta in obtinerea efectului prin administrarea de clomifen,tamoxifen,testosteron.In insuficienta gonadotropa,spermatogeneza se stimuleaza cu GH sau decapeptil care se administreaza in ritm pulsator timp de 6 luni."
aici:

http://www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php

Pisicutza cu X ori e f ocupata, ori e peste mari si tari unde nu exista net ori vine cu o poveste lacrimogena



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Anne1 Bine ai venit! , imi pare rau ca te confrunti cu ac problema.
In primul rand tb sa aflati cum stati cu analizele : FSH, LH, testosteron si prolactina. Dc ac sunt bune sunt sanse mari sa gasiti la biopsia testiculara pt ICSI.

Urolog f bun: Damian (la Gynera)
Echipa f buna pt ICSI (Dr Dracea+ dr. Damian +dr Dascalescu sau dr Cocei)

La Polisano nu am auzit sa aiba urolog bun.




Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

multumesc pentru urari!
Ma bate gandul sa congelam niste daca tot avem acum rezultate bune. Aveti idee in bucuresti la ce clinica se pot congela? M-am uitat pe site la Medlife unde mergem noi si nu par sa aiba asa ceva. Au doar crioprezervare embrioni si costa cam 1000 lei. NU as vrea la spitale de stat ca nu vreau ca dragul meu sot sa obtina "materialul" in toalete insalubre.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Nusy , multumesc mult pentru raspuns! La Synevo, am facut spermogramele, oricum data viitoare o vom face la Biotest si voi vorbi cu Dna Grigore Daniela sa o prelucreze. Ma gandeam sa o repetam la finalul lui septembrie ca sa treaca cele 3 luni si intre timp sa urmeze tratament naturist. Deja am comandat Multi Maca si sper din tot sufletul sa dea rezultate!

toate fetele!

aniversare casatorie; asteptand o minune;

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor! N-am mai intrat de ceva vreme, am fost cam ocupata, dar v-am citit toate mesajele!
Dalailana, felicitari pentru spermograma! Vreau sa te intreb (ca parca nu ai scris) cum v-au iesit formele normale acum? (si noua ne-au iesit mai bine nr si mobilitatea, dar formele normale nu..
Iuca ma gandesc la tine si iti tin pumnii!
Dearbambie parerea mea e ca tot la Synevo este spermograma cea mai corecta (Nusy, sper sa nu te superi ca te contrazic, dar zici ca voi n-ati facut totusi spermograma acolo), noi am facut si la Biotest si a iesit mult prea buna (nu grozava) dar oricum dr. nostru din Ungaria cand a vazut-o in dosar, pe langa celelalte s-a mirat, ca ce cauta acolo?!!
Nu mai stiu datele, dar parca iesise mobilitate 80% iar la Synevo 20-25% si noi am facut fiv cu icsi deci iti dai seama ca nu era buna spermograma. vad ca ai scris si despre varicocel, sa faca totusi sotul tau un control ca lumea sa excludeti varianta asta, sau daca totusi are varicocel, sa-l operati, ca pot creste sansele, vezi la Dalailana (si la noi s-a imbunatatit spermograma)

Va pe toate!

Ioana
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Ioana , nu a reusit sa ajunga la Dr Stefan ( de cate ori l-a cautat , nu l-a gasit), iar ieri in cabinet lui, era Dr Nicolaie ( sper sa nu fi fost tocmai cel , pe care-l ocoleste lumea) , care l-a controlat, i-a facut eco si i-a spus ca nu are varicocel, nu are probleme cu prostata. Sincer, nu stiu unde sa-l mai trimit! Poate doar sa insiste la doctor sa-l opereze si poate asa or sa vada daca are varicocel sau nu...


Va pup!

aniversare casatorie; asteptand o minune;

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput