Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Good morning everybody!!!

miere da' stiu ca ai parte de adrenalina!! Bine ca ai scapat cu bine si nu ti-a scos vreun ochi, ceva... Mie mi s-a intamplat exact invers, cu ceva tip in urma: eram in creierii muntilor, pe un drum forestier, in mijlocul salbaticiei, mergeam la Hotel Pestera. Oprim masina sa intru in padure sa fac un pipi, apuc sa intru in desis si in jurul masinii apar vreo 4 caini imensi, de-aia care se dau la urs, latrand furios. Eu am crezut ca mi se taie picioarele, Cristi s-a dat jos din masina, banuia ca sunt pierita de frica si a inceput sa vb cu ei. Usor usor s-au mai potolit, in schimb, cand am inceput sa misc prin padure, au navalit toti 4 pe mine. Eram pierita de frica, tremuram toata, am inceput sa vb cu ei, le-am intins o mana sa-i mangai, si mai fetelor, fara sa exagerez, au inceput sa dea din coada, au sarit pe mine sa ma linga, m-au condus foarte jucausi pana la masina. Parca erau cainii mei de acasa! M-am aruncat inauntru cu mare viteza si pana n-am inchis usa dupa mine, n-am respirat! Eram ingrozita! Chiar daca ei pareau ca n-au nimic cu mine, eu n-am putut sa-mi depasesc groaza. Nu stiu de ce, dar am avut sentimentul cert ca ceva sau cineva m-a aparat, cumva toata frica mea a fost ecranata, pt ca stiti ca atunci cand iti este frica, cainii sunt agresivi si astia erau cat jumatate din mine fiecare si pe deasupra si salbaticiti. Eu altfel nu mi-am putut explica.

Fetelor, am inceput sa am carcei noaptea... lipsa de calciu o fi?

Mi-am luat o carte ieri, de care sunt f incantata: "Si tu poti fi Supernanny" a Irinei Petre. M-am apucat de ea si nu-mi vine sa o slabesc...este ca si cand ai privi de la inaltimea si cu ochii unui copil, in lumea celor mari. Noi nu-i putem intelege pt ca privim doar de la nivelul experientei noastre... avem senzatia ca ei inteleg lucrurile ca si noi, si ca intentionat fac nazdravanii ca sa ne scoata din sarite. Explica multe chestii: de ce copiilor le e frica de baie, de ce le e groaza de vasul de toaleta, cat de nepotrivite sunt multe din reactiile parintilor cand ii bruscheaza si mai ales cat de mult ne iubesc copii si ne admira, si ne copiaza toate gesturile, pt ca vor sa fie ca noi! Nu de altceva... Copilul este oglinda propriului comportament, daca noi nu ne putem controla viciile si slabiciunile, nici ei nu vor avea sanse sa fie altfel. Este f frumoasa cartea si este scrisa ca de la suflet la suflet...

Unde ma pot programa si eu la o ecografie normala, dar mai repede? As vrea sa-mi vad dulceata si n-as vrea sa astept cateva sapt... Ceva vreo clinica noua unde n-au inceput deja cozile?

Va pupic si va doresc o sapt excelenta!

Catalina

18+ Ana-Maria

Bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicegh spune:

Buna dimineata si de la noi!

I-am spus lui Radu (a facut 4 ani saptamana trecuta) ca "mami mai are un bebe in burtica" - s-a bucurat cat de cat, a fost putin ingrijorat ca o sa-i ia cineva jucariile dar i-a trecut.
Seara, la culcare, l-a intrebat pe ta'su ce se intampla cu bebe noaptea, unde il punem? Pai, tot in burtica la mami... "Adica doarme cu mama? pai atunci ksi eu vreau sa dorm in pat la mami..."
Presimt ca o sa ne distram...

Mi-e cam somn in dimineata asta, nu prea dorm bine noaptea. Joi merg la DT si la eco.

O saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicegh spune:

BillyBilly, spune-i doctorului de carcei, o sa-ti dea probabil magneziu (sa nu iei calciu).

Roxana si Radu (21.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna fetelor,

Nu am mai intrat pentru ca am fost o saptamana la mama si nu am avut internet. Intre timp, am varsat cum ne-am obisnuit deja, insa am inceput sa vars si pe strada, sambata am imbratisat cu mare drag un copac si m-am simtit tare aiurea. Ma rog, o sa treaca incet-incet.

Azi dimineata am fpst la Euroclinic si am luat o parte din analizele pe care le-am facut saptamana trecut si sunt putin speriata: am un nivel crescut de neutrofile (74.4 si max e 72), un nivel scazut de limfocite (20 si min e 25) si un nivel trombocitar mediu usor marit. [b]Stiti cumva ce indica chestiile astea? Abia joi ma duc la doctor si nu mai am rabdare. Culmea e ca analizele din saptamana a 6-a erau normale. Acum avem 13 saptamani.

Leditia, la multi ani iti doresc si eu, chiar daca cu intarziere.
Cristi[/b], pe mine ma enerveaza ca toata lumea se minuneaza ce m-am rotunjit peste tot. Si eu nu am luat mai mult de 3 kg. Daca mi-ar zice de burtica, ar fi ceva frumos, dar ei parca imi reproseaza ca sunt grasa.

Pupic.

Bee13+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

BillyBilly, si eu am carcei si imi intepeneste mana dreapta. Se pare ca e din cauza lipsei de magneziu si potasiu. Lipsa aceasta apare mai ales daca versi mult sau esti deshidratata din alte motive. Oricum, trebuie sa ii spui medicului.

Bee13+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Tuchi (parca tu ma intrebai)eu simt pe bebe de ceva timp, insa de curand am simtit mai bine, dar ziceam ca nu sunt totusi piciorusele alea in burtica pe care le astept cu drag!E ceva finut asa..ca o zbatere de muschi...sau ..cum sa explic..ca si cum te loveste usor apa cand esti in mare..(ca tot am venit eu de la mare). Eu sunt nerabdatoare sa vad cum o ia burtica din loc


Justme 17+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

Bee, bine ai revenit!
Cu analizele nu stiu sa te ajut, dar sigur te vor ajuta fetele, ca-s tare pricepute
Cat despre oameni, incearca sa nu-i bagi prea mult in seama, ca nu merita . La mine nu se vede absolut nimic si tot mai intalnesc cunostinte care ma freaca pe burta de-mi vine sa le iau la palme

Jasmi 11+
way to go
BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

Buna dimineata!
Da Just, eu am intrebat, sunt curioasa de nu mai pot...eu una am simtit asa rar ca un pestisor dar nu este constant, nu in fiecare zi, cre ca este mult prea devreme la tine cand a inceput totul?
Va doresc tuturor o saptamana minunata si celor ce isi vad bb-ii multa bafta

15+Doamne ajuta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Multam' fetelor pt raspunsuri Am gasit si pe net un material, il pun aici ca sa-l cititi si voi:

Dureri ale muschilor. Crampele sau carceii

Sunt in general contractii dureroase ale muschilor, mai ales la nivelul gambei sau labei piciorului. Apar de cele mai multe ori in a doua jumatate a sarcinii, in special noaptea, atunci cand intindeti piciorul, eventual cu degetele flectate. Ele rezulta din contractia prelungita, excesiva sau neobisnuita a muschiului. Crampele musculare pot fi datorate fie unei tulburari hormonale, carentei de vitamina B1, fie deficitului de calciu sau magneziu. De asemenea posibilele cauze includ o crestere a acidului lactic in muschiul suprasolicitat, afectarea nervului prin miscari repetate, o circulatie deficitara sau statul indelung intr-o pozitie incomoda.

Durerile sunt extrem de violente si apar brusc. Daca apar pe strada, este bine sa va opriti si, sprijinindu-va de ceva, sa miscati piciorul din genunchi. Daca apar in casa, culcati-va imediat si masati piciorul. Puteti sa scapati de carcel intinzand muschiul contractat, pe care apoi il framantati si incordati pentru a dispersa tensiunea. Indata ce durerea v-a mai lasat, incepeti sa mergeti pentru a stimula circulatia in zona afectata. Durerile vor disparea, dar muschii se vor mentine sensibili inca 1-2 zile.

Pentru a preveni crampele musculare, este important sa beti multe lichide si sa asimilati toate elementele de care au nevoie muschii pentru a functiona normal. De aceea trebuie sa mancati, in primul rand legume si fructe proaspete, cereale integrale si produse lactate cu un continut scazut de grasimi, toate importante surse de calciu, fier, magneziu, potasiu si zinc, elemente esentiale functionarii muschilor.

Evitati sa utilizati fie prea multa, fie prea putina sare, ambele situatii cauzeaza crampele.

O baie calda seara, inainte de culcare, poate ajuta foarte mult. De asemenea, o alta solutie ar fi ca intinsi in pat, sa pozitionati picioarele mai sus de nivelul restului corpului.

Foarte importante sunt si exercitiile fizice, nu foarte solicitante, practicate zilnic sau intinderea si relaxarea musculaturii cate 5 minute la fiecare jumatate de ora.

Bee tot rau? Imi pare rau... Esti o luptatoare, eu n-am nici pe jumatate atata disconfort si tot mi se pare sarcina dificila, dar tu?

Catalina

18+ Ana-Maria

Bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

quote:
citat din mesajul lui justme25

Tuchi (parca tu ma intrebai)eu simt pe bebe de ceva timp, insa de curand am simtit mai bine, dar ziceam ca nu sunt totusi piciorusele alea in burtica pe care le astept cu drag!E ceva finut asa..ca o zbatere de muschi...sau ..cum sa explic..ca si cum te loveste usor apa cand esti in mare..(ca tot am venit eu de la mare). Eu sunt nerabdatoare sa vad cum o ia burtica din loc


Justme 17+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1




Buna dimineata!
Da Just, eu am intrebat, sunt curioasa de nu mai pot...eu una am simtit asa rar ca un pestisor dar nu este constant, nu in fiecare zi, cred ca este mult prea devreme la tine cand a inceput totul?
Va doresc tuturor o saptamana minunata si celor ce isi vad bb-ii multa bafta

15+Doamne ajuta

Mergi la inceput