Cum voi reusi sa stau numai in pat pana in noiemb?

Cum voi reusi sa stau numai in pat pana in noiemb? | Autor: mikim

Link direct la acest mesaj

Mi s-a facut martea trecuta cerclaj. Sunt insarcinata in 23 de saptamani acum. Cand am ajuns la spital aveam 5 cm dilatatie si copilul ers ca si avortat. Pentru ca membramele nu s-au rupt s-a hotarat sa se incerce un cerclaj.
Inainte de cerclaj dr m-a asigurat ca pot sa-mi continui viata ca inainte.
Dupa mi s-a spus ca nu mai am voie sa ma duc decat la baie si inapoi. Si asta pana pe 15 noiembrie, cand este DPN.
Nu am avut contractii, dureri. Mi s-a facut acum 3 ani o rezectie de col si se pare ca de aici au aparut problemele.
Am 38 de ani si as mai fi vrut un copil - doar daca acest lucru era posibil fara eforturi - sa zic asa. Adica sa-mi pot continua serviciul, sa nu trebuiasca sa stau in medical. Acum stiu ca pentru dr nu a contat.
Am dat inapoi biletele la mare, s-a zis cu concediul meu...
O sa ziceti ce conteaza asta???


Am venit de marti acasa si secretia vaginala are ceva sange. Mi-a fost teama sa anunt dr...
In spital am stat nemiscata cu perfuzii o sapt...


Mihaela, mama Karlei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si eu am stat nemiscata aproape 6 luni...baie si la doctor o data pe saptamina.

E greu, adevarat, dar trece in final...


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pai neaparat sa anunti doctorul ca ai avut secretii cu sange.
E intr-adevar extrem de greu sa stai pana in noiembrie numai in pat.O femeie asa ca mine ,care a asteptat un copil o vesnicie ar trebui sa spuna ca un copil merita orice efort, insa e usor de spus dar greu de facut.Dar cred ca e si mai greu sa pierzi o sarcina, sa moara copilul tau, stiind ca nu ai facut tot posibilul sa il duci la termen.Asa ca iti doresc curaj, noi suntem aici sa te spijinim si sa te ajutam sa treci peste toate pana in noiembrie.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Si eu asa m-am gandit. Ca o sa "mor" de durere daca pierd copilul, care a venit totusi fara efort. Adica nu am incercat luni in sir sa raman insarcinata.
Mi s-a spus ca sunt 10% sanse sa pot duce sarcina pana la capat. Eu am spus ca sunt prea mici si ca nu vreau cerclaj si mi-au pus o hartie in fata sa semnez.
Copilul misca... Am zis ca nu mi-as ierta toata viata crima asta...
Mi-am lasat treburile la serviciu "in pana" si multe altele nerezolvate. Asta e...

Care e problema ca e sange in secretie?
Nu poate fi de la cerclaj????

Am nevoie ca de aer sa discut cu cineva, ca altfel o iau razna...

Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Se ia una bucata laptop si se butoneaza non stop in pat... pe stanga, de dreapta, numai la orizontala... DC, mess, jocuri... poate si ceva de lucru...
Asa am rezistat eu 6 luni de zile... Dupa o sarcina fara nici o problema, in care am umblat pana in ultima zi... a urmat sarcina gemelara... ma asteptam sa fie cu ceva probleme, restrictii... ca doar erau 2... dar nici chiar asa... Dar pt. piticii din burta as fi facut orice sa reziste acolo... E adevarat ca aveam momente cand nu stateam potolita... dar ma calmam pt. ca in 5 secunde aveam o contractie...
E mai bine sa stai in spital cu perfuzii?
Io zic ca-i mai vine acasa, in patul tau, cu tv-ul si calc. ... la orizontala ... hai ca nu mai e mult

Iar sangerarea... daca e putin si maroniu e posibil sa fie de la cerclaj, mai ales ca a trecut doar o sapt. de atunci... Daaaar cel mai bine suni dr. si-l informezi... el stie mai bine ce si cum...

si sarcina usoara.



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

mikim, eu as face si as da ORICE ca sa am un copil.
Gandeste-te la el si vei suport cu bine.
Sangerarile pot fi de la cerclaj, doar s-a "lucrat" acolo. Cel mai bine si mai sigur intreaba dr. ca sa nu fie complicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Nu intreb. Inteleg ca eu nu am contractii, doar colul e vinovat. El are probleme.
Nu mai vreau la spital. M-au tinut o sapt nemiscata.

Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

mikym iubita te intelegem...eu sunt insarcinata in 24 de sapt din martie de cand am aflat ca sunt gravi stau numai in casa intre 4 pereti...am stat in medical pana pe 16 iunie, apoi am intrat in concediu..iar din 1 aug trebuie sa merg la servici..eu lucrez in invatamant si pot sa iti spun ca nici in aug nu voi merge iar din sept voi baga prenatalul...asta sa fie buba sa stau eu numai in casa...eu nu ma mai vait vreau decat un copil sanatos psihic si fizic..
pe primul l-am nascut cu probleme grave si a murit la 5 luni...gandestete la durerea fetelor care nu pot sa fac copii sau care fac si pierd si asa mai departe daca Dumnezeu ti-a acordat o sansa nu ii da cu piciorul
sunt convinsa ca aceste trairi sunt din cauza temerii de a nu ii face rau lui bb, dar te rog gandeste pozitiv 'acest copil trebuie sa se nasca si va fi sanatos si voios'
iti doresc sanatate si numai bine si o sarcina fara peripetii de acum incolo
24+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Mikim eu sunt in aceeasi situatie ca si tine... acum 7 saptamani am facut cercalj datorita colului moale si deschis... am stat 3 zile in spital si dupa aceea recomandare strict la pat cu mers doar la baie si control la Dr.
Secretii am avut cca 10 zile dupa serclaj maronii ... normal in urma peratiei.

Dupa cum am spus au trecut 7 saptamani mai avem inca 7 -8 in cazul optimist ... nu e usor dar daca te gandesti ca vrei un copil sanatos nu e nici foarte greu. La mine sunt 2 si ii vreau pe amandoi sanatosi si cat mai aproape de termen! Mai trag chiulul din cand in cand pe net cate 10 minute dar nu mai mult caci obosesc... sper sa imi formateze tati laptopul si sa am acces la net si din pat!

Nu te descuraja nu esti singura si sigur merita efortul la sfarsit Fruntea sus caci vei avea un pui mic si scump in curand care numai cand v-a zambi iti v-a sterge din amintire saptamnile de stat in pat!

Pupici pe burtica, sarcina usoara si un bb sanatos!


Nally si Sebastian (14.04.2004) - cu 29 s - D.P.N 6 Oct. 2008
Dambusteii scumpi!




Poze cu Sebi!


* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

mikim banuisc ca iti este foarte greu sa te afli in situatia asta, dar nu lua totul in tragic...probabil o sa te gandesti ca e usor sa dau eu aici din gura cand nu trec prin asa ceva...si poate ai dreptate, dar daca stai si te framanti atat mai rau iti faci..atat tie cat si copilasului. 10% sanse care ti le-a dat doctorul pot fi de fapt mult mai multe...dar asta depinde si de tine....fii optimista si ai incredere in tine ca totul o sa fie bine, ingerasul care se misca in burtica ta merita orice efort...chiar daca asta prespune sa stai numai in pat. nu te da batuta, fii tare pt copilasul tau mami!


26+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


bebelina mea

Mergi la inceput