Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui maitreyi

neata all!

raportam si noi o noapte luuuunga...de la 2 la 4 a stat benoclata pe pereti...caraiala, maraiala...ultima data cand m-am uitat la ceas era 4 pt ca tare cred ca am adormit inaintea ei dimineata cand era somnu mai dulce toscaia in vant...m-am repezit dupa biberon, pus calciu, impartit in 2 biberoane, spalt pe ochi intre timp...venit inarmata sa hranesc bbeu care urla de acum...bagam biberon cu lapte + calciu in gura si nic. nu ii era foame de fapt pt ca am luat-o in brate si a adormit instant...obosit copilu dupa asa o noapte...da azi vine tati si ma hodinesc si eu oleaca...ma duc la cosmetica si pedichiura

o zi faina!

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

povestea nasterii - http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124063



oho, noapte luunga. Si printesa mea imi mai face 'bucurii' din astea, o aud tsocaind la pumn din greeeeu, o mufez repede sa pape, sa nu scap asha ocazie, si ea incepe sa rada. De aia m-am enervat si acu o tin la program: la 3 ore. Si cred ca fac bine, imi pare rau ca nu am luat masura asta mai devreme, alaptatul la cerere poa fi si la cereea mea.

Mai cetesc o data, si nu pricep, tu esti singura acasa cu bebelul, si tati lucreaza in buc? taaare greu tre iti sa fie...


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

da cleo...suntem numai noi 2 toata saptamana. in wk vine tati...asa a fost si in sarcina numa ca atunci stateam la mama. acum vine de azi ca maine e botezul si dupa concediu din octombrie insa (tre sa stau pana incepe facultatea sa ma duc sa imi inghet anu pe motiv de baby mic) ne mutam si noi 2 in buuresti for good...deci contati si pe noi la intaleala in herastrau de la toamna

nu ma plnag...am un baby tare cuminte...facem echipa buna!

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

povestea nasterii - http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124063

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Neatza avand in vedere ca e frig afara mergem la mama soacra sa ne bem cafeaua.Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Neata la ! Same procedure as yesterday, am reusit sa mai dorm dimineata aproape 2 ore dupa ce l-am alaptat pe Daviducul si l-am lasat cu Bogdan. Acum doarme iar, pot sa mananc si eu in liniste de dimineata. Sper sa doarma vreo 2 ore legate…

Vianna, tocmai ti-am admirat pozele din album, superbe-superbe!!!! Nunta, Brazilia, de handmade-uri ce sa mai zic, esti o maestra… La suzeta (pe care – nota bene – eu o urasc cu patima) am recurs aseara din disperare si el a luat-o cred ca tot din disperare, ca poate in felul asta si-a mai distras atentia de la durerile de burtica… si si-a facut efectul, de ce sa mint… numai ca nu vreau sa recurg la metoda asta de fiecare data cand vreau sa-l “amutesc” sau sa-l adorm… Azi vine moasa iar si am s-o intreb ce parere are si ea.

Laurita, Andreea, si Daviducul doarme acum mult mai agitat si cu mai multe intreruperi decat acum 2 saptamani, nici eu nu stiu de ce. Am ajuns sa umblu in varful picioarelor pe langa patutul lui (acum dactilografiez cu viteza de melc, ca sa fiu cat mai silentioasa)…

maitreyi, cosmetica, pedichiura? Ce visuri! Bine, oricum nu am fost niciodata in viata mea la cosmetica, dar acum abia apuc sa ma pensez, mama draga!

Fetelor, n-a vazut nimeni intrebarea mea ref. la spirala hormonala versus anticonceptionale? Voi ce luati ca sa va protejati de o noua sarcina?


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Vianne
Andree27 multumesc de ganduri si sper din toata inima sa nu fie nimic in neregula cu kakacultura. Eu cand ii dadeam debridat… nu pot sa zic ca-l linistea prea mult, a fost intr-adevar cel mai bun din tot ce i-am dat, bine poate si pentru ca nu e doar un siropel. Ericut
Laura multumim ! Show de cate ori trebuie sa-i dau antibioticul… cred ca astea 6 zile o sa slabesc io cat trebuie…vreun kil pe zi asa [ :D]
Miss imi pare rau ca ai si tu parte de asa ceva, dar mai ales imi pare rau ca Daviducu sufera mititelu de la colici. Daca nici eu nu stiu cat de rau e sa-i vezi asa…

Lavi ma bucur ca ai avut o zi super ! Da, « gandacul » din maternitate il are, de cand l-am vazut prima data pe micutz avea un ochi umflat, care s-a desumflat greu si a facut secretia aia care n-a mai plecat. Asta ete !

Fug ca plangem!!!!

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

miss noi vom folosi prezervativul cu pilulele nu sunt de acord, de sterilet sa nu aud...asa ca noua nu ne rama prea multe optiun . si cu spirala asta...nu e tot ca un sterilet?

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

povestea nasterii - http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124063

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna dimineata fetelor dragi!
Gabitzam tare fain graficul, bineinteles ca grasa mea e sus in grafic
Miss, la noi abstinenta functioneaza perfect ca mijloc de contraceptie, ca doar suntem la distanta acum. Hm, ok, am facut love de cateva ori cu prezervativ. Dar eu voi trece din nou la pilule la urmatoarea menstruatie, ptr ca doar cu ajutorul lor am tinut endometrioza sub control, de obicei cand renuntam la pastile, aparea si un nou chist........... Si eu trebuie sa pun "aparatul" la pastrat ptr urmatorul bebe!!!

Sunt de acord, pozele tale Vianne sunt EXCEPTIONALEEEEE!!!!!

Alysh, socrate, felicitari ptr botez!!!!!

Ieri a dat nasha comanda de lumanarica ptr botez (nu o face de acum, nu va speriati, a dat doar comanda). Hmmmm, abia astept sa o botezam!!!!!

In rest, toate bune. Vad ca azi e linistita bebeluna. Fetelor, cum e cu fazele colicilor, ca nu m-am lamurit! Mai revin colicii????????

Cleo, socratu' ala de coshmar e teribil... Dar eu nu inteleg, e pediatru, e medic, sau are vreo meserie care sa il indreptateasca sa faca astfel de afirmatii? Eu de cand am fost la controlul de 2 luni si ne-a felicitat doctorita ptr felul in care arata bebeluna si cum avem grija de ea si chiar ne-a zis sa continuam in aceeasi maniera, le inchid gura la toti spunand: "Doctorita mi-a zis ca bebe e bine si ca am avut corect grija de ea pana acum. Lasati-ma in pace ca stiu ce e mai bine pentru ea" Si gata, nu mai behaie nime ni nimic. Pai ajunsesem cu nervii nene, parca eram capiata... Acum nici nu ma mai intereseaza...
Dar cand ma gandesc ca revin si eu acasa si voi avea parte de minunatele discutii academice cu soacramea............. Imi vine sa imi cumpar pistol! Asta si pentru ca asta nu e om de inteles, ea persista in prostia ei, si prostii stiti ca au mintea odihnita...

Va pup pe toate!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

Miss, am citit intrbarea ta cu spirala, dar sa mor daca stiu ce e aia. probabil vreun sterilet... noi oricum folosim prezervativ. asta am folosit intotdeauna si tot cu asta mergem mai departe

georgiana, mami de gogoasa balerina teodora maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui YLARI

Buna dimineata fetelor dragi!
Gabitzam tare fain graficul, bineinteles ca grasa mea e sus in grafic
Miss, la noi abstinenta functioneaza perfect ca mijloc de contraceptie, ca doar suntem la distanta acum. Hm, ok, am facut love de cateva ori cu prezervativ. Dar eu voi trece din nou la pilule la urmatoarea menstruatie, ptr ca doar cu ajutorul lor am tinut endometrioza sub control, de obicei cand renuntam la pastile, aparea si un nou chist........... Si eu trebuie sa pun "aparatul" la pastrat ptr urmatorul bebe!!!

Sunt de acord, pozele tale Vianne sunt EXCEPTIONALEEEEE!!!!!

Alysh, socrate, felicitari ptr botez!!!!!

Ieri a dat nasha comanda de lumanarica ptr botez (nu o face de acum, nu va speriati, a dat doar comanda). Hmmmm, abia astept sa o botezam!!!!!

In rest, toate bune. Vad ca azi e linistita bebeluna. Fetelor, cum e cu fazele colicilor, ca nu m-am lamurit! Mai revin colicii????????

Cleo, socratu' ala de coshmar e teribil... Dar eu nu inteleg, e pediatru, e medic, sau are vreo meserie care sa il indreptateasca sa faca astfel de afirmatii? Eu de cand am fost la controlul de 2 luni si ne-a felicitat doctorita ptr felul in care arata bebeluna si cum avem grija de ea si chiar ne-a zis sa continuam in aceeasi maniera, le inchid gura la toti spunand: "Doctorita mi-a zis ca bebe e bine si ca am avut corect grija de ea pana acum. Lasati-ma in pace ca stiu ce e mai bine pentru ea" Si gata, nu mai behaie nime ni nimic. Pai ajunsesem cu nervii nene, parca eram capiata... Acum nici nu ma mai intereseaza...
Dar cand ma gandesc ca revin si eu acasa si voi avea parte de minunatele discutii academice cu soacramea............. Imi vine sa imi cumpar pistol! Asta si pentru ca asta nu e om de inteles, ea persista in prostia ei, si prostii stiti ca au mintea odihnita...

Va pup pe toate!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png




Ylari, asta bag si io la toti: dr a zis ca e bine. Dar seara dupa vaccin, socrul meu m-a intrebat de 4 ori !!!! "ce are fata? ce a zis dr?". Nu suporta sa o auda scancind si gata. Si ultima data i-am zis "ati dormit asta noapte? sa va fie de bine". Si pe cuvant ca daca mai deschide gura, il intreb "sunteti dr"? . Nu o face din rautate, nu cred ca sunt multe pers. (nici macar babele de pe strada care se iau de noi ca nu punem caciula la bebe) care sa o faca din rautate, ci pur si simplu din obiceiul ala comunist/securist/activist sa te bagi in viatsa celuluilat si sa ii inpui sa faca la fel ca ... Si e destul de greu sa ii explici omului ca
- eu sunt ortodoxa; nu cred in superstitii
- fiecare copil e unic
- fiecare parinte stie/simte ce e mai bine
- daca am o intrebare: sun pediatrul, cetesc o carte
- nu vreau copil cocoloshit/sclifosit/razgaiat

Si ca sa pun capac la toate fac ce vrea muschiu meu .


Maitrey, tare greu tre sa va fie. Uof. Si io care maplang cand pleaca tati in delegatie 3-4 zile... Ei, lasa, ca treceti si peste asta. Si mai trist e ca tre sa inghetsi anul la fackultate. Ce faci, transferi scoala la buc? nu poti cumva sa faci un efort sa combini o bona pe o perioada si sa mergi la unele ore? A, ce fack. faci?

missParker, spirala aia nu stim ce e. Aici e promovat 2 feluri de sterilet: unul simplu, si unu combinat cu hormoni -asta cica actionaeaza local. Dr meu a zis ca el recomanda pe ala simplu. Io o sa merg pe mana/experientsa/increderea lui. Dar a zis in sept. Pana atunci... nema sex. Ca nu am gasit inca gel lubrifiant . Unde ati zis ca e la Donna? langa prezervative Durex erau numai prezervative Love plus . Mi-e cam jena sa cer -adica am nimerit cu un mosh in farmacie ultima data... si statea ala dupa mine....


[lorich, multa sanatate la pui.


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Buna pranzul...!

Ne-am plimbat si noi azi cu vecina Mara...vreo 2 ore!Super vreme...de-ar tine-o tot asa!

Pe de alta parte...copilu' e cuminte, cuminte! Papa, plange la masa...si gata! Chiar nu mai conteaza de e pusa la orizontala si-i treaza. Sta asa si intr-un final adoarme!
Cred ca incepem sa castigam razboiul cu colicii sau ni s-au tabacit timpanele si Iasmi a obosit si ea sa urle...isi accepta conditia de bebelush!

Eu sunt muuuult mai relaxata...de cateva zile! Si e super si chestia cu papa separat (masa de lapte praf, masa de san only)...ma mai relaxez si eu cand stiu ca am pauza de "lupte la san"!

Vianne uite o ! Am studiat eu demult lista cu datele de nastere...deh, obsesia mea pentru cifre...a se vedea si povestea nasterii Iasminutzei!

Miss ma bucur ca esti mai relaxata...cu spirala aia nu stiu ce sa zic, pentru ca nu stiu ce este!

In alta ordine de idei...de Casa Bordo a auzit cineva ceva?? E un restaurant pe Strada Traian. Este micutz si cam in zona unde cautam noi...ne-ar tenta. La Tulip Inn cu acel avans minim maricel...nu ne bagam! Avem prea putine persoane.

Merg sa fac un ceiutz pentru mine...si astept trezirea piticei!
Va !

mamica Iasminutzei...adica lui mami si a lui tati

Povestea nasterii

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput