Mamici de pepenasi de iulie - august 2008 (115)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna ziua si de la noi!

Magda, La multi ani! Iti doresc sanatate si fericire!

Vad ca nu sunt vesti de la Camy...

Noi am avut o noapte grea . Trec si eu prin senzatia ca nu mai am destul lapte, desi beau la greu lichide si ceai de chimen. Si ca sa fie setul complet, mi-a si varsat (din laptele ala putin). Sper sa trecem cu bine de hopul asta si sa isi revina productia de lapte. Toata noaptea a fost agitata, si s-a trezit des.
Dar avem si o veste buna: a fost tati si ne-a citit analizele de tiroida, au iesit bine !

Are vreuna din voi probleme cu buricul lui bb iesit mult in afara? Noua ni l-a taiat cam lung. Am tot citit pe net si i-am cumparat niste centuri ombilicale pe care i le-am pus, sper sa remedieze situatia.

Fug ca plange Ilinca.

pup you all,



Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si de Ilinca (14.07.2008)

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

poze Ilinca, burtica si lucrusoare Ilinca
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Buna dimineata,

Azi am 40 de saptamini !!
Am venit de la spital, m-au tinut 2 ore ca sa-mi faca o monitorizare a inimii copilului, o analiza de urina si sa discut cu doctorul
Totul ok, nici urma de contractii asa ca doctorita mi-a sugerat sa incerc metoda inducerii naturale adica sex de 2 ori pe zi in fiecare zi . M-a distrat cum imi explica ea ca metoda e demonstrata stiintific si ca practic si inducerea la spital se face cu aceeasi substanta care exista si in sperma, doar ca mai putin concentrata si sintetica , drept urmare mai bune rezultate da metoda naturala
Doar ca eu nu vreau sa nasc inca Nu ma grabesc, imi place cu burtica !!

mai vedem ce se intimpla, am programare din nou marti....


-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Buna fetele!
Noi am avut o noapte buna, ariciul a fot linistit, s-a trezit numai pt papa; a mai mieunat ea un pic dr nimic serios. Poate au deja efect picaturile de Sab Simplex, ca le folosesc deja de ieri si parca s-au mai rarit durerile de burtica. Sper sa nu ma bucur prea devreme.

Eu cred ca m-am intors din spital cu o "bucurie", adica o infectie urinara; am asa o jena la urinat, o usturime, si sunt convinsa ca e de la sonda aia nenorocita pe care mi-au bagat-o sau de la bazinetele alea insalubre . Cred ca o sa incep sa iau Ciprozone, poate nu e nevoie de ceva mai puternic. Sau mai bine sa fac un sumar de urina si o urocultura. Dar la cate am facut inainte de nastere cu rezultate diferite de la un laborator la altul mi s-a acrit, m-am convins de eficienta lor...

Anna de Ioana Maria
printesa noastra poze cu ariciul
povestea nasterii www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web
www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">could this be love

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

la muli ani Magda! multa sanatate
Cris imi pare rau ca nu s-a intors bb, pana la urma important e sa fie sanatos nu conteaa daca e ceza sau naturel.




GABRIELA de rasfatata mica IRINA PAULA (02.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Magda LA MULTI ANI!!! Sa fii sanatoasa, fericita, si tu si familia ta minunata!

Crisule imi pare rau ca nu s-a intors Mihaita, dar pina la urma cezariana nu e un capat de tara. nu fii amarata, va trece.

Anna, la fel am patit si eu, am venit cu un pui de infectie/inflamatie urinara. Eu am luat Urinal cateva zile si mi-a trecut. N-am vrut antibiotice de teama sa nu trebuiasca sa intrerup alaptarea. Am zis ca daca nu trece cu Urinalul merg mai departe si investigez. Din fericire a trecut, uf...

Irda, am impresia ca voi acum treceti prin puseul de crestere combinat de la 2 luni, e un puseu de crestere fizica care se suprapune peste unul de crestere mentala si e foarte greu pentru bebe. De-aia simte nevoia sa fie atasata de tine mereu. Poti sa-i dai o data formula fara sa-ti faci mustrari de constiinta, parerea mea, dar acum, in timpul puseului bebe regleaza si cantitatea de lapte si vad ca pe toate site-urile pe care am citit scrie ca sa stai cu ea la san cat doreste.

Si noi trecem prin puseul de 3 saptamani, maninca din ora in ora, a dormit prost azinoapte, plimbarea de ieri a fost un cosmar, dar va trece... Ma incapatanez sa nu-i dau bibe sau suzi ca sa-i inchid botu' si stau cu ea aninata de tzitzi cat vrea.

Daca vreti sa cititi cum e cu puseele astea de crestere pot sa trimit pe mailul comun explicatia pe care a dat-o Esme la odiseea de mai-iunie..., am salvat-o intr-un doc. E buna si pentru moralul mamelor, eu ieri simteam c-o iau razna, mai ales dupa ce-am venit de afara.

Fug ca iar plinge printesita...

_

Sa fim alaturi de BB Darius Andrei in lupta pentru viata
IBAN: RO24 BTRL 0140 1201 L981 32XX, deschis la Banca Transilvania, Suc. Constanta,
titular: Pascale Monica, CNP: 2760304131251

_

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Adina, eu citisem undeva ca prostaglandina folosita la inducere ar fi de multe zeci de ori mai concentrata decit cea din sperma...Daca totusi tu ai mai avut nasteri peste 40 de saptamini, cred ca s-ar putea si de data asta sa se intimple tot mai tirziu...

Cristina_26, in orice caz, poate mai bine sa fie baietel decit fetita in pelvina, datorita posibilelor problemute cu sholdul.Eu te inteleg intr-un fel fiindca eram tare trista ca bebe nu se intorsese...Inca mai simt ca nu am incercat tot posibilul, pentru ca nu am stiut decit prin sapt.32 ca era pelvin, iar moasa ma incuraja mereu ca se va intoarce din moment ce mai avusesem 2 copii nascuti vaginal...Pina la urma important e sa fie sanatos, indiferent de modalitatea nasterii...

Mona nici eu nu prea am cumparat la ultimii copii mare lucru, am atitea lucrusoare, carutul, bouncerul, swingul, patutul, scaunelul de mincare, jucarii... care le-au folosit 2-3 dintre ei.

Forumul este tare capos, dureaza o groaza sa pot vizualiza ceva...

Sper sa primim vesti bune de la Camy in curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Boti daca ai timp pune pe mail ce ai despre pusee, e o idee buna.

Am mai pus niste poze noi pe picasa.

Anna de Ioana Maria
printesa noastra poze cu ariciul
povestea nasterii www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web
www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">could this be love

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

facem si noi o pauza binemeritata!!! dupa care stam la masa si o luam de la capat. azi vreau sa termin ca m-am saturat. vreau sa stau si eu la teveu cu picioarele pe o perna moale!!!
Am sunqat la cabinet si cica doctoresa e de garda sambata, asa ca ma duc maine la ea sa vedem ce face "balenosu" lu' mama.abia astept. sper sa fie de bine. Deocamdata tot se intinde in burtik de zici ca vrea sa iasa prin ea.dragul deel. nu mai are nici el rabdare cred.

DYANIRA esti binevenita la noi aici oricand!. La noi e cel mai frumios la odisee, fetele sunt super toate! Poti chiar sa te alegi bonus cu o poezica!
Cu medicul, asta e! nu ne ramane decat sa facem haz de necaz, ca oricum nu avem incotro. Cu speranta in DD, va fi bine.
Intepaturi in col si dureri in vagin am avut si noi. Chiar au ras fetele copios pe seama mea. Asa ca eu zic sa te linistesti si sa gandesti pozitiv.

PICA1 cu vecinii deja suntem celebri. prea ne certam cu toti. cum am mai spus, am senzatia ca numai pe noi ne deranjeaza galagia si muzica la ore nepotrivite.Cred ca sunt eu pe invers! poate mi se trage de la invatamant!
Felicitari pentru prima plimbare "on your own".

VIO si pe mine tot tunetele m-au trezit. m-am speriat ingrozitor.
pai cuym se poate altfel cu poezica??? tocami pe colegele mele de suferinta sa le las deoparte???

CRIS multumim de urari. Sa-ti traiasca "finutzul " de MIHAITZA

MARIMAR chiar ma uitam pe lisat dimineata sa vad cine mai e la rand pentru poezica.De3ci mai am de asteptat.
I-am citit lu' barbacmiu partea cu inducerea naturala, doar doar se indura de mine si o prind pe doctorita inainte sa intre in concediu. A zambit el asa...da parca nu era zambetul lui.

ANNABABY eu zic ca fara antibiograma , iei degaba. si eu am avut Coli de vreo 4 ori inainte de sarcina.si odata ma saturasem sa mai duc urina, asa ca am luat medicamente degeaba. pe mine m-a scos medicinista de familie din "boale". Plus ca trebuie sa fii sigura ca nu afecteaza laptele, nu? Zic si eu...Succes.

Sambata ma duc si eu sa imi fac anticorpii de rH. sper ca tot absenti sa fie. iar ma intep.bleah! Da am un nou pitic pe creier. (In timp ce fac curat, am timp sa gandesc profund, ceea ce mi se intampla destul de rar. Vorba unui coleg, am gandit odata si m-a durut capul si de atunci nu mai gandesc.)Deci piticul suna asa:
am inteles ca sunt multe avorturi spontane la varste foarte mici si mama nici nu stie ca s-a intamplat, pentru ca pare o menstruatie. Buuun. din cauza Rh ului negativ, ma tot intreaba lumea daca sunt la prima sarcina. daca oi fi avut si eu vreun avort din asta inainte? nu e pericol pentru bebe cu RH ul??? va rog sa nu urlati tare la mine pentru ce debitez aici, dar na...mai suportati-ma oleak pana nasc si gata!



Ruxandra 34+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Multumesc din suflet pentru urari !!!
Am ajuns si eu acasa in sfarsit.....dupa o sarcina frumoasa si fara probleme,la nastere au aparut . La fel ca si fetita lui Gini, fetita mea a fost micuta ea cantarind doar 2100g. Ii multumesc lui Dumnezeu ca este sanatoasa pentru ca dr. pediatru de la Polizu a zis ceva de genul"ma ingrizeste diametrul cranian la bebelusul Stefan(numele nostru de familie)". In momentul acela am zis ca mor.....o transpiratie rece imi cuprinsese tot corpul...nu mai vedeam si nu mai auzeam nimic...dar a fost o eroare....fusese masurat gresit. Exista un Dumnezeu care are grija de minunile noastre....si totusi parerile sunt impartite in legatura cu bebelusa mea.....pediatra a spus ca eu am bazinul foarte mic din cauza displaziei de sold pe care am avut-o in copilarie si uterul nu s-a dezvoltat corespunzator acesta cauzand si dezv. copilului. In schimb ginecologul a spus ca a fost o restrictie de crestere,ceea ce mi-a spus si dr. iosup...dar ei au spus ca e o intarziere doare de cateva zile. Medicul ginecolog ar fi vrut sa stea cat mai mult in burtica,dar se parae ca ea nu a vrut. Eu pe 18 eram programata la cezariana ,dar el voia sa ma conviga sa amanam pana pe 26 cand as fi intrat in saptamna 40. Dar bebelusa mea nu a avut rabdare si a vrut sama cunoasca mai devreme asa ca pe 16 iulie am ajuns la spital cu dilatatie 7 iar eu nu aveam voie sa am travaliu din cauza soldurilor. A reusit medicul meu sa imi faca cezariana si totul a decurs normal. Ii multumesc din suflet acestui dr. M-aajutat enorm....chiar si psihic...M-a sustinut foarte mult si m-a incurajat ...a venit si sambata la spital special pentru mine....sa ii de Dumnezeu sanatate!!!!!

Acum nimic nu mai conteaza,doar faptul ca suntem acasa si trebuie sa ne facem mari!!!!

Fetelor, e groaznic sa iti vezi puiul la sectia de copii nascuti prematur ....cand am vazut-o dezbracata am inceput sa plang cand am vazut cat de mica este,dar asistentele de la Polizu sunt niste ingeri.....m-au incurajat mi-au spus ca s-au nascut tripleti in aceeasi perioada si cantaresc toti trei 2300g. Asa ca sa stau linistita ca va fi bine.


Am citit pe diagonala,dar vreau sa felicit si eu toate mamicile care au nascut. Sa dea Dumnezeu sa fie copii sanatosi si mancaciosi !!!
Ma rog si eu pentru bebelusul Darius-Andrei si pentru Camy....am citit si eu visul pecare l-a reamintit Anka si m-a cutremurat. Sa dea Dumnezu sa fie totul bine pentru ei ca au trecut prin prea multe pe parcursul acetor 9 luni.Maine mergi si eu sa depun bani pentru el pentru ca merg sa imi scoata firele si o sa ma opresc la banca Transilvania.

VA pup te toate si o sa incerc sa citesc ce ati scris,chiar daca nu intru sa scriu de fiecare data.

DIARUX.....multumesc mult pt. poezioara...esti o draguta....

Bobitamica..mami de IRINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

BOBITAMICA pai....am scris si eu o poezica/pentru o "bobita mica". Sa-ti traiasca minunea si sa va bucurati de ea.

Ruxandra 34+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput