FIV in Austria cap ( 3)-Germania cap (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Dreampai nu ai inteles bine: azi se divizasera in 2 celule care trebuia sa aiba fiecare cate 1 pronucleu si ai mei aveau unul 7 pronuclei in total si altul 4. Deci, cred ca nu trebuiau prea mari studii asupra lor, au zis ca sunt patologici si atat nestiind cauza genetica sau nu. Urmeaza analizele. Si da varsta e de vina:40, desi nu e drept ca o prietena de-a mea a facut 2 copii intervalul 37 - 40 fara nici un FIV fara nimic.
Problema e ca nu inteleg prea mult inca, dar mi-au spus ca s-ar fi terminat cu avort mai devreme sau mai tarziu corpul i-ar fi respins. Nu stiu inca in faza asta daca le-a facut PGD, probabil ca da ca asa o include protocolul aici. Ifdeea este ca m-am blocat si nu stiu daca la problemele aste (de fapt nu stiu acre sunt inca!) sa mai merg in panzele albe sau nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

KoraPopfa-ti TSH in luna in care incepi ca atunci trebuie sa fie bun <2.
Bomboniquecred ca si la WElz e ca la Viena, adica la anticamera puncti, te dezbraci in partea de jos, in partea de sus ramai cu ce ai pe tine, ti se da un cearsaf cu acre te infasori si te duci asa ca o cadana pana in camera punctiei. Iti dau ei si papucii Sa nu te sperii cand intri in camera punctiei e un covoras alb de care te lipesti toata - zici ca ramai acolo - ca un scoth, probabil e cu un scop anume sa se lipeasca de el tot praful de pe papuci desi sunt de interior.
Poate credeti ca mi-am revenit dar nu e asa, dar voi continua sa va ajut cu informatii.
Cristinicicred ca si tu ar trebui sa te controlezi la gene! Asa recomanda medicii aici dupa 3 incercari esuate, nu ca te oblig eu! La noi nu se recomanda fiindca oricum nu s-ar face analize prea performante si fiindca a devenit mult prea comercial acest FIV incat sa se strice bussinesul. Pai, ma mir din ce isi scot banii oamenii astia, ca smabata cand era cea mai mare aglomeratie cred ca erau doar vreo 10 cupluri. Aveau program doar 1 ora si asa ne-au strans pe toti odata.
Mie o data Cocei mi-a zis ca analize genetice se fac doar in Franta si ca ar costa vreo 10.000 Eur si ca nu se merita. Poate ne ajuta careva dintre fete care stiu daca intr-adevar asa de mult costa analizele genetice. Presupun ca daca si aici costau atat ne-ar fi intrebat daca vrem sau daca avem banii astia la noi fiindca ei spun dinainte toate costurile.
Ca fapt informativ, ceea ce nu va doresc, am platit pentru ce mi-au facut pana la momentul asta 1293 Eur. Eu va doresc sa le dati toti banii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Multumesc mult draga Kitta!
Sper sa fie bine!

Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Kitta si curaj pe mai departe.Hai ca te ajut eu cu un raspuns.Si eu si sotul meu am facut analizele genetice la ei.Asta inca de la prima discutie cu profesorul ne-a spus ca le facem chiar in ziua respectiva caci dupa 2 fiv esuate sa vedem care e treaba.Noi am platit pe ele exact 150 de euro de persoana.Ni s-a spus ca,noi fiind austrieci ni le plateste casa de asigurare insa nu a fost sa fie asa.Casa de asigurari nu a platit nimic in acest caz.Deci eu cred ca, costa si in cazul tau 150 de persoana.Nu e mult dupa mine si merita din plin.La noi totul a fost ok insa am fost si am discutat si cu geneticialul care ne-a facut si o anamneza familiala amanuntita in prealabil.
Multa multa bafta si succes la toate.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/mela_oros/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Kitta, imi pare rau.
Ma gandesc ca poate Cocei vorbea de analizele genetice pe embrion, pt ca cele facute parintilor nu au cum sa coste atat. Din ce stiu eu se fac si in Bucuresti la un laborator, insa tot cam la 300 E se ridica si dureaza rezultatul cateva saptamani, probabil sunt trimise tot in europa undeva pentru a fi facute.
Embrioni cu mai multi pronuclei am avut si eu la ultimul FIV, iar acestia nu s-au mai dezvoltat, au ramas la acelasi stadiu, este adevarat ca doar o parte din embrioni, dar nu mi-a spus nimeni ca ar fi bine sa-mi fac analizele genetice.

Este greu pentru voi acum, dar gandeste-te ca e mai bine asa decat sa se prins sarcina si sa pierzi bebele mai tarziu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Melutzicamultumesc. Am fi dat si 1000 stiind ca aici sunt de calitate si mai ales cred ca la clinica asta studiaza fiecare caz in parte pentru statsiticile lor, etc. deci si ei au un interes sa concluzioneze ceva. Si eu am termin cu geneticianul si sper sa ne "purice" bine fiindca daca nu o facem aici atunci unde? Va mai scriu maine. Oare ma poti ajuta ce intrebari pertinente sa ii pun legat de problemele genetice ca acum sunt cam blocata si chiar nu stiu de unde sa o apuc.
Ai ceva vesti bune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Kitta imi pare tare rau de ceea ce ti se intampla tie.
Bine ca esti pe maini bune si poate o sa se gaseasca rezolvare la problema voastra.
Ai idee ce analize genetice o sa va faca?
La mine doar sotul le are facute cariotipul genetic si microdeletii.
Oare mai sunt si altele?
Eu nu mi le-am facut pt ca eu nu am probleme sterilitatea fiind la sot.
Le-am trimit celor de la wunchbaby si analizele genetice sa vedem ce o sa zica.
Iti tin pumnii sa va rezolvati problema.

Pup fetelor!

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kitta, despre cat imi pare de rau nici nu-ti mai zic ca sigur simti asta.
Referitor la pronuclei eu cred ca doar acum s-a intamplat asa. Cred ca e vizibil la microscop si daca s-a intamplat si in Romania ti se zicea. Sau ti se recomanda analizele genetice. Acum si cu analizele genetice cred ca e o denumire generica si nu cred ca e doar o singura analiza. Eu am facut analiza genetica, dar a fost aranjarea cromozomilor. Nu stiu daca asta se face peste tot. Sunt curioasa cum e in alta parte. La Cj e obligatorie. Si m-a costat 100 euro de persoana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

KITTA nu am cuvinte...Nu mi-as fi inchipuit sa ti se intample asa ceva pentru ca pana acum nu a fost asta problema ta.La Giuly si in alte parti stii doar ca ti se spune la 24 de ore daca sunt divizati corect,la stadiul de doi pronuclei,deci daca ai mai fi avut datile trecute embrioni cu mai multi pronuclei s-ar fi vazut si ti s-ar fi spus.Sunt sigura de asta.Hai totusi sa nu ii desconsideram chiar atat de rau nici pe doctorii nostri,pe unii dintre ei,cei care au facut atatea familii fericite si au ajutat la conceperea a mii de copilasi prin FIV.Totusi analizele genetice sunt foarte importante,le-as face si eu,dar habar nu am unde,aici in Bucuresti.Ma ajuta cineva?Va rog.
Sper pentru tine ca rezultatele analizelor sa fie cat de cat incurajatoare,in sensul ca poti continua pe drumul fiv-ului ,adica daca acum s-a intamplat asa,nu inseamna ca alta data sa nu fie totul bine.Mai ales ca ai fost o data la un pas de reusita si atunci clar nu a fost embrion cu mai multi pronuclei,ci embrion normal.Probabil ca se fac mai multe feluri de analize genetice,nu numai referitor la divizarea anormala si vei afla mai multe.Imi inchipui prin ce stres treceti si nu stiu ce sa iti mai spun decat ca te pup si iti sunt alaturi,asa de la distanta.DD sa va ajute!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Kitta, multa bafta mai departe. despre ce se intampla acum, nu mai comentez, ca banuiesc ca si asa esti amarata...
La Wunsch, noua ne-au zis ca e foarte posibil ca intr-un ciclu calitatea ovocitelor sa lase de dorit sau sa fie f proasta, in functie de ovictele care au iesit la suprafata, dar nu e musai sa se intample constant. Tot ei ne-au zis ca se pot face analize genetice asupra embrionilor (!), dar ca sunt costisitoare si de regula se practica prin tarile nordice, pt ca acolo statul suporta financiar chestia asta si atunci la fiecare FIV se face analiza asta si se implanteaza doar embrionul bun (de aia ei si transfera unul singur mai degraba, pt ca stiu ca este bun).
Noua ne-au zis ca pot face la clinica analize pt a depista calitatea ovocitelor (nu a embrionilor), dar in cazul nostru nu au recomandat deocamdata...
Mai multe nu prea stiu nici eu:( Oricum, eu zic sa nu te ingrijorezi mai mult decat trebuie, adica sunt convinsa ca in celelalte cazuri nu asta a fost problema si ce se intampla acum e o situatie oarecum izolata si un ghinion f mare. data viitoare va fi bine, stii ca fulgerul nu loveste de 2 ori in acelasi loc...

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput