7 sfaturi pentru mame singure

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Adde,este foarte greu sa-ti dau un sfat, dar daca poti,intra pe forumul aspirantelor si vezi cate sunt si ce povesti triste au ...si totusi nu renunta la dorinta de a avea un copil.Si topicul "Adoptia..." este la fel de plin ... Copii sunt un dar minunat si divin !
Imi dau seama ca sunt 2, insa cu ajutorul lui Dumnezeu vei reusi ... nu te speria de ceea ce spune lumea si stiu ca e greu sa nu ai parinti alaturi,dar da-le o sansa micutilor tai ,pentru ca,poate,ei sunt sansa ta !


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Multumesc, Caresse, pt. incurajari. Eu mi-am zis ca sarcina asta e cadou de ziua mea :)) mai ales ca acum cativa ani aveam un dezechilibru hormonal si doctorul respectiv imi zisese ca trebuie sa fac tratament daca vreau sa raman insarcinata.

Azi mi-am facut curaj sa vb cu mama si, dupa cum ma asteptam, n-a facut decat sa ma descurajeze ("Fereasca Dumnezeu!"), m-a innebunit cu intrebarile despre tata si mi-a zis sa vad cat costa toate, sa ma gandesc unde si cum ii cresc, ca sarcina e periculoasa si pot chiar sa mor! Cam ca fostul... Am intrebat-o ce crede ea ca ar trebui sa fac, sa nu fac niciodata copii, sa-i dau afara si sa sper ca data viitoare va fi doar unul, ce anume? Ma gandesc ca probabil s-a speriat, sper sa-si revina in simtiri.

Eu mai am si niste probleme de sanatate (cu inima), dar nu am ce sa fac, cu Dumnezeu inainte acum. Stiu ca mai sunt multe alte femei in situatia mea sau mai rau, si le doresc multa putere sa treaca peste orice necazuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Adde , imi pare rau ca mama ta nu a reactionat cum ai fi vrut, dar ,cu siguranta,tot pentru tine s-a ingrijorat !
Daca vrei sa fie alaturi de tine,mergi cu ea la doctorul tau ,la ecograf ... nicio bunica nu rezista la "vederea" nepotilor !
Daca ai probleme de sanatate ,discuta cu doctorul tau, ca sa stii ce trebuie sa faci mai departe !
Iti tin pumnii !


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Mul#539;umesc din nou! #536;i pt. mine, dar mai mult pt. ea, se gānde#537;te de acum c#259; or s#259; urle #537;i or s#259;-i strice confortul, ce vorbe mi-am auzit #537;i azi... mai bine nu m#259; mai gāndesc :D

O s#259; mai stau pe aici, dar probabil mai mult pe forumul de gemeni :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clauditsa spune:

buna seara..si eu sunt o mama caare isi creste fetita singura..e destul de greu dar ea e rostul meu in viata..ea m-a face sa zambesc si sa uit de toate greutatile pe care le am..sunt fericita ca o am pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea2685 spune:

De Acum 5 luni Sunt mama singura a 3 copii si insarcinata in 6 luni.e fff greu acum,Mai ales ca nu am parintii langa mine si nici un alt sprijin,dar stiu ca asta este cel Mai bine pentru copiii mei si voi face tot ce pot sa depasesc greutatile.sper sa reusesc dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea023 spune:

ma numesc andreea si am ramas insarcinata la vreo 3 luni dupa ce am inceput o relatie. ne vedeam zilnic, facea mereu glume k i-ar placea sa aiba un copil cu mine si cand s-a intamplat(nu am vrut, am luat si pastila de a2a zi si tot am ramas), dar lui nu i-a trebuit, eu mereu am zis k nu am sa fac avrot daca raman. mi-era frica de faptul k nu as mai putea face copii apoi. eu mi-am dorit copii cu fostul meu iubit cu care am avut un fel de relatie aproape 5 ani, dar mai bine k el era mult dupa altele. sunt linistita si foarte fericita, acum simt ca am un scop in viata, el este viata mea si desi m-a lasat cu un copil singura, eu ii multumesc pentru ca mi-a oferit cel mai frumos cadou din univers, acum stiu ce inseamna sa plangi doar de fericire, imi vad minunea si nimic pe lume nu mai conteaza. pe el nu il urasc, ma intreb doar ce ii voi spune copilasului cand ii va auzi pe alti copii zicand "tata"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

ca are si el un tata,doar ca s-a intamplat sa nu fie alaturi de voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea2685 spune:

nu cred ca trebuie sa ascundem adevarul copiilor.in functie de varsta copilului putem sa ii spunem ce se intampla si sa il pregatim intr-un fel pentru situatiile cu care se va confrunta la scoala,la joaca.trebuie sa incercam sa nu se simta complexat pentru faptul ca familia lui este putin mai diferita de a unor copii,si anume ca tatal nu este aproape.copiii sunt foarte inteligenti si pot intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Ma alatur si eu voua,sunt o mamica de 2 gemene de 15 luni si am ramas doar noi trei de o luna si ceva.
Nu ne mai intelegeam deloc,ieseau discutii din orice,nu ne mai placea nimic unul la celalalt,ne-am instrainat complet dupa nasterea fetitelor.
Sunt momente cand imi vine sa iar altele cand imi zic ca e mai bine asa.
Oricum este prezent chiar daca nu mai doarme acasa,vine aproape zilnic sa vada fetitele,cumpara tot ceea ce trebuie pentru noi.
C'est la vie...ne-am neglijat si iata unde s-a ajuns.
Eu ocupata cu cresterea fetitelor,el cu munca.

Mergi la inceput