Ce acte la intoarcerea la serviciu?

Ce acte la intoarcerea la serviciu? | Autor: Madi

Link direct la acest mesaj

Buna.

Am o fetita de 1 an si 3 luni si in august as vrea sa ma intorc la serviciu. Ce demersuri legale trebuie sa urmez, adica ce acte/cereri trebuie sa fac si unde trebuie sa depun? Daca s-a mai raspuns, va rog sa ma indrumati...
Multumesc!



Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

1. Ca sa te intorci la serviciu trebuie sa completezi in termen de 15 zile de la data inceperii activitatii o cerere de intrerupere a platii indemnizatiei de 600 ron.
2. In termen de 30 de zile de la data inceperii activitatii tb sa depui un dosar pentru plata stimulentului de 1 mil, care se platesc pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Le poti depune in acelasi timp pe amandoua ca sa scapi de drumuri inutile.
Primul drum il faci acolo unde ai depus dosarul pt indemnizatia de 6 mil, ca sa iei toate formularele pe care trebuie sa le depui.
Din cate imi amintesc ai nevoie de :
- CI original si copie (pt ambii parinti),
- certif de casatorie orig si copie,
- certificat de nastere al copilului orig si copie,
- 2 adev care se completeaza de angajator,
- o cerere pe care o completezi tu, plus inca o cerere tip pt cei 1 mil, pe care mie mi-au dat-o cand am depus doasarul sa o completez pe loc,
- un extras de cont in cazul in care vrei sa primesti cei 1 mil in cont,
- o adeverinta de la directia muncii precum ca ai primit cei 6 mil pana acum,
- copie cf cu originalul dupa cererea de reluarea a activitatii depusa la angajator,
- copie cf cu orig. dupa decizia de incetare a suspendarii contractului de munca si de reluare a activitatii.




Eu am depus dosarul si cererea de incetare a platii celor 6 mil odata, in termen de 15 zile de la data inceperii activitatii.

Succes!



Ada, mamica fericita de Amalia Elena

http://community.webshots.com/user/anghelada

Cineva acolo sus ne iubeste.

Mergi la inceput