Mamici norocoase de Ianuarie-februarie 2009 (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

rein, daca mi-ar fi dat prin cap sa intreb, bine ar fi fost... Cred ca i s-a parut uterul a fi prea contractat, m-a si intrebat daca am avut dureri, i-am spus ca da, si stanga, si dreapta, si central... Acum, drept sa-ti spun, din ce am vazut eu, si mie mi s-a parut ca parca uterul ii sta "pe cap" lui bebe, dar, daca el nu se pricepe prea mult, eu, nici atat...

Si tocmai ma pregateam sa bag in gura lingura de cereale Cini Mini, cand la iubi i-a trasnit ca astea sunt pudrate cu scortisoara, eu mananc suficient de des, scortisoara e interzisa in cantitati mari in sarcina si tot asa...

• Scortisoara – stimulent uterin in doze mari, dar destul de sigur ca si condiment in mancare. A se evita folosirea uleiului.

• Menta – stimulent uterin. A se evita folosirea uleiurilor de menta. Frunzele uscate in cantitati moderate pot fi folosite.

Asta inseamna ca mai bine evitam ceaiul de menta?

Plantele folosite pentru scopuri culinare, precum oregano, busuiocul, chimionul, chili, scortisoara si altele sunt considerate a fi sigure daca sunt folosite in cantitati moderate, dar nu in doze mari cum ar fi necesar in cazul prepararii ceaiului, de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

salut!

ma alatur si eu voua, fiind o viitoare mamica de ian 2009, mai precis 23 ian. Am 35 de ani.

bebe are vreo 13 saptamani si e al doilea. Primul e o fetita, Flavia, de 2 ani si 7 luni.

Citind cateva pagini in urma , realizez ca nu sunt asa stresata cu analizele, desi ar trebui. Datorita unor probleme, nu am reusit sa le fac la timp, dar sper saptamana asta sa ma mobilizez.

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Asaaa.. aventuri de weekend sau ce trazai mai sunt in stare sa fac. In sfarsit mi-a venit uniforma de graviduta, trei bluzite si 2 perechi de pantaloni. Pantalonii inca sunt cam mari, deci macar vreo 2-3 saptamani voi purta nadragii mei obisnuiti; au talie extensibilasi par foaarte comozi, la fel si bluzitele... loc destul pentru burtica. Apropos de burtica, mie mi-a aparut deja linia maro, se vede clar. O mai are cineva?

Ieri am fost in targ, la un shopping centre (eu cautam un Boots sa-mi cumpar pastilele recomandate de medic, Pregaday). Bineinteles ca nu m-am oprit la asta, mi-am luat si vopsea de par (fara amoniac, ca deja arat ca vai de capul meu, bicolora), crema antirid ca mi se termina Gerovitalul si nu mai ajung degraba in Romania sa imi iau altul, m-am uitat la Body Shop sa vad ei ce au anti-vergeturi, hai la La Senza ca tot au sales sa vad ce lenjerie de gravidute au (au, da' nu e inclusa la reduceri) si tot asa...In drum spre iesire ne acosteaza o fatuca de la un stand de cosmetice sa ne prezinte ceva etc etc. Si pana sa ma dezmeticesc bine imi tranteste un tratament la una bucata unghie (saracele mele unghii cam sufera de exfoliere, se usuca, se rup etc) de sclipeste, eu ma bucur, sotul se bucura, in final ma trezesc in brate cu setul de Dead Sea Spa si cu 30 de lire/40 de euroi/60 de dolari mai putin. Da' no, am unghii faine si lucitoare (ca m-am jucat cu Spa-ul dimineata asta)? Am. Daca mi se rezolva exfolierea unghiilor, o sa o consider o investitie fff buna Daca nu...acu ce sa fac? Ata ete

A, si ca sa punem capac la ziua de sambata, seara ne-am dus la Mamma Mia!. Vi-l recomand calduros, si am de gand sa-l recomand si parintilor mei... care au trait din plin anii ABBA! E clar ca voi lua si DVD-ul cand iese pe piata.

O duminica faina la toata lumea!



Dark Bendis

15+

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

buna tuturor...

noi ne-am intors din vacanta vineri dimineata la 7 (magarii aia de la wizz air ne-au tinut in aeroport 6 ore in plus si tot ce ne-au oferit a fost o bautura racoritoare); la 8 aveam programare la ecografia de 12 sapt; am ajuns la fix; am fost la cosmin mihailescu, la sanador... cam nevorbaert, a intrebat sotul diverse chestii; el a zis doar ca e ok si ca nu are pre amulte ce sa spuna pentru ca suntem inca mititei (cu o zi inainte facusem 12 sapt) si ca teoretic sunem inca in oer in care se paote face avort... am inteles noi ca vrea sa ilustreze ca e mica sarcina dar mi s-a parut cam depalsata comparatia; ...

in fine, eco a fost ok, pliul nucal a iesit 1.48; bataile inimii sunt in limite normalel CRL (care nu prea stiu ce inseamna ) e 5.75 cm; bb are 58 de grame;

singura masuratoare la care am vazut ca in tabel nu scrie avg (care cred ca e average) e HC (hadlock) care a iesit 6.7; aveti idee ce reprezinta?

am dat si sange pt dublu test care o sa iasa miercuri sau joi; oricum sapt ailalta mai am o programare la eco la un alt doctor asa, ca double check, dar nu stiu dc sa ma duc sau nu;

am tot citit ce scrieti voi pe aici de TT si de quad test (nu stiu dc am retinut numele bine , parca selene si miere vb de el)...
in TT test nu prea am incredere pentru ca nu am auzit decate de nspe mii de falsuri pozitive ... iar dry testul am citit aici pe DC ca numai medsana il face si nu vreau sa fac la ei nimic ca mi-au gresit de mai multe ori analizele...

selene unde ai citit ca se face testul ala (in Buc ma refer)?

vacanta a fost dementiala; am stat la un hotel de 4 stele cu all inclusive in Callela dar am facut excursii la Barcelona, Sitges, Llorel del Mar, Pineda del Mar etc; apartinand de lantul H Top Hotels ai all inclusiv in fiecare din celelalte hoteluri care tin de acest lant si am profitat si am mai vizitat cateva statiuni;

vremea a fost f faina, exceptand o zi cu ploaie si apa dementiala; era transparenta ca sticla, puteai vedea pestii cum inoata (am facut snorkelling);

am mers mult pe jos, am inotat; am si vomat de vreo 4 ori (asta ca nu vomasem deloc pana acum);

am mancat de toate si de cateva ori am gustat si vin (m-am gandit eu mai bine si am ajuns la concluzia ca dc ai o sarcina normala e cam mare paranoia cu ce ai voie sa faci si ce nu, cu ce ai voie sa mananci si ce nu etc) ;

acum nu am NICI UN chef de munca, da absolut de loc si ma gandesc cum sa trec de sapt care vine cand e am o gramada de proiecte la lucru...


pe miere si pe selene va rog sa mai imi ziceti odata ce si cum cu testele alea mai noi decat DT si TT ca nu mai stiu pe unde am citit postarile voastre (de vineri ma chinui sa recuperez cu cititul);


iris LMA lui Paul ...

imi pare rau ca am citit de asa multe dintre fete ca au pierdut sarcinile... mi se pare tare nedrept

voi vad ca deja va ganditi la achizitionat patut, scaune de leganat etc... noi ziceam sa trecem la cumparaturi dupa sarbatorile de iarna cand mai sunt reduceri...

ref la dunga aceea de care tot ziceti...unde anume pe burta apare? si cand?

cu greutatea eu m-am marit vizibil la burta si am luat vreo 2 kg... dar recunoasc ca mananc multe dulciuri...

sa nu uit ca vroiam sa va mai intreb ceva:

eco morfofetala de trimestru doi ce fel de ecografie e: 2D, 3D? ca eu am o programare la dr POP la Diagnosis in sapt 19 si una in sapt 23 la Pelinescu la Medlife (si eco de 12 sapt si pe cea de trimestru 2 le-am programat la dublu sa fiu sigura ca una doi doua tot nu se modifica ) dar nu mi-a trecut prin cap sa intreb ce fel de ecografi sunt si cumnata zice ca dc nu e 3 D nu vad ca lumea ce si cum e cu bb iar eu am presupus ca sunt 3D by default

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Porumbita, bine ai venit din vacanta!
Ti-am trimis un PM cu ceva informatii despre teste si posturi anterioare, ca sa nu mai repetam discutiile.

Selene a spus ca se face quad test si in bucuresti, nu stiu exact la ce laboratoare, poate te ajuta ea.
Dry test-ul si eu intelesesem ca se face numai la Medsana, este o fata din odiseea noastra care l-a facut, parca Alina 1976, nu sunt foarte sigura. Sper sa te ajute informatiile, ti-am trimis si un link in lb engleza unde se discuta diferentele dintre aceste teste.


“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Porumbita, eu gasisem link-urile astea:

http://www.ultraclinica.ro/servicii.html

Nu stiu unde este aceasta clinica.

http://www.sangvitest.ro/services.html

Este in Calarasi.

Nu vad nimic pe Bucuresti, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna dimineata, gravidute!

Am emotii si abia astept sa ajung la cabinet ca sa il vad pe bebe. Vine si tati cu noi iar aseara era si el emotionat.

Tot citind, am vazut ca doar Medsana face Dry test. Ma intreb de ce nu mi s-a spus de la Euroclinic. Oare o sa ma trimita acolo? Off, si eu nu am programare. O sa vedem.

Mara, bine ai venit orintre noi!

Selene, condimentele respective sunt intr-adevar interzise daca sunt consumate in cantitati mari.

Va pup si revin cu vesti!

Bee12+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, va rog frumos, ma lamuriti si pe mine cu ceva?

Doctorul mi-a spus sa iau Duphaston si No-Spa, 3 / zi, pentru iminenta de avort. Se poate ca Duphastonul sau combinatia Duphaston + No-Spa sa faca rau, in unele cazuri, si nu bine?

Va intreb pentru ca, atunci cand am fost la medic (sambata, adica), nu mai aveam dureri de vreo 3 - 4 zile. Am inceput sa iau medicamentele sambata seara. Toata ziua de duminica am avut dureri. Am luat si duminica dimineata + duminica dupa-masa, la interval de 8 ore, si azi-noapte nu am prea putut dormi de durere. La 4 dimineata, eu imi tineam burta in maini si ma leganam. Trebuia sa iau si azi-noapte, dar n-am mai luat, in momentul de fata, durerea s-a potolit.

Ce sa fac? Sa iau in continuare? Ca eu nu mai pricep nimic, am dat-o in plans... In plus, pe prospect scrie o doza, iar doza recomandata de medic e mai mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Smarandita, imi pare tare rau pt bebe tau, iti urez multa putere si cind esti refacuta sa vina bebe cel mult dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Fete dragute, multumesc tuturor pentru urarile pt Paul, a fost o zi frumoasa si sa ne traiasca toti taticii de bebe din burtica!
Noi am avut un weekend incarcat, cumparaturi pt camera Francescai, doar o masuta si scaunele deocamdata, Paul a mutat ceva mobile de la etajul 1 la etajul 2, si am avut duminica musafiri (doar familia deocamdata) pt ziua lui. Si evident partida de bazin de fiecare duminica dimineata cu Francesca.

Porumbita, bun venit din vacanta si super ca ai vazut bebe mic si te-ai delectat un pic.

Miereamara, faina burtica, sa stii ca si a mea creste acum in forta, sunt cu hainute de gravida.

Mergi la inceput