FIV la Medlife (2)

FIV la Medlife (2) | Autor: miruna79

Link direct la acest mesaj

Capitolul anterior il gasiti aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114159

Date de contact si preturi orientative pentru FIV:
Clinica medicala Medlife
Contact: Calea Grivitei nr. 365, sector 1, Tel. 021.209.40.30
Email: office@medlife.ro; info@medlife.ro
Web: www.medlife.ro
Orar: L-V: 8-21; S, D: 8-16
Preturi:fiv simplu 1300- euro
ICSI-1600 euro
IA-150 euro
implantarea de embrioni congelati- 400 euro.


Fetelor deschid si eu un nou capitol ca ne am extins mult acolo, sper sa aveti reusite si sa se umple topicul de reusite.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Dariaioana am citit ca intrebai de histeroscopie, am facut eu cu dr predoi,nu te interneaza in spital, adica nu stai, se face o foaie de zi stai in rezerva pana ti se face procedura, si dupa o ora doua pleci acasa, preturile le gasesti pe site.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

MUltumesc fetelor pt. inf. de histeroscopie, o sa vad ce voi face; imi e teama ca daca imi desfunda trompele pe acolo si se mai fac si ceva aderente apoi , imi e teama de extrauterina, asa ca mai bine le las clipsate de la natura asa


pupici tuturor



Asteptand a doua binecuvantare de la Tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Daria, histeroscopia se face in special pentru a investiga starea uterului. Se vede si orificiul trompelor dinspre uter dar nu permeabilitatea lor totala. Deci la histeroscopie se vede daca ai uter septat, bicorn, sinechii uterine, endometrul etc. Din cunostintele mele, nu se fac aderente in urma histeroscopiei.

Succese
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Dariaioana HSG e procedura prin care se verifica starea trompelor uterine si nu histeroscopia, deci nu ai de ce sa te sperii cum ti a explicat si arina prin histeroscopia se vizualizeaza uterul si orificiile tubare , nu se patrunde pana in trompe, deci stai linistita nu e nici o problema.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Miruna ,Arina - mersi fetelor; stiu, din pacate de aceste proceduri; histerosalpingografii am facut doua; la acestea trompele nu se vad deloc, deci opturatia este undeva spre uter sau chiar la orificii; am consultat multi medici, toti specializati in asa ceva si nume destul de mari si nici unul nu mi a dat sanse prea mari de reusita, de fapt au zis sa nici nu incerc, datorita locului unde sunt opturate si anilor care au trecut de cand s a produs probabil aceasta; cert este ca o laparoscopie nu m ar ajuta cu nimic, aceasta procedura se face la trompele opturate inspre ovare; o histeroscopie ar fi necesara dar se pare ca si daca s ar dezoptura orificiile din uter e probail ca in tot acest timp opturatia sa fi plecat si pe trompe in jos si din aceasta cauza zic eu ca mai rau as face sa umblu e acolo; si in leg. cu aderentele, acestea sa pot face in urma oricarei interventii din sfera genitala;


pupici si bafta

Asteptand a doua binecuvantare de la Tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Daria, daca ai facut HSG si uterul e OK, atunci nu prea mai vad sensul histeroscopiei. Din pacate, FIV-ul e solutia, nu? Bafta multa...

Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Arina histeroscopul e la fel ca un ecograf care vizualizeaza uterul pe dinauntru, cu el se poae vizualiza mult mai bine structurile uterului, mucoasa, etc, cea ce nu se vede la HSG fiind radiografie. Eu de exemplu am facut HSG si m-a chemat si la histero dupa o luna ca sa vizualizeze mai bine uterul.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

dariaioanaxx - cum de nu ai facut pana acum nici o histeroscopie si ai facut 2 HSG? Mai ales ca tu ai facut FIV, mie mi s-ar fi parut mult mai important sa se stie exact starea uterului; trompele chiar nu conteaza la aceasta procedura. Ar fi culmea sa descoperi acum nu-stiu-ce problema la uter (sinechie, polip, etc).
Histeroscopia exploratorie doar constata ce si cum pe acolo. Daca e ceva de reparat, se face histeroscopie operatorie cu anestezie generala.

numai bine,
gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Gianina - pai dat fiind ca eu mai am o sarcina si a fost OK uterul, n am mai facut si histeroscopie, de fapt la ecotransvaginal s ar fi vazut daca ceva nu era in ordine la uter si atunci as fi facut si aceasta procedura; pai avand o sarcina, rezultatul la cele doua histerosalpingografii a fost hotarator pt. indicatia FIV, cum de zici ca nu erau importante ?


pupici tuturor




Asteptand a doua binecuvantare de la Tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Marinita, si eu m-am mirat ca ai facut Fiv-ul fara histeroscopie pentru ca la dr. Predoi este conditie obligatorie aceasta pt. fiv. Chiar daca ai mai avut o sarcina, baietelul tau este mare, intre timp se puteau intampla multe, iar Gianina, a vrut sa spuna ca la FIV nu mai conteaza daca ai sau nu trompele uterine sau daca acestea sunt infundate, in cazul tau au fost utile cela 2 HSG doar ca sa vada daca se putea evita FIV-ul.
Fetelor, multa bafta! Sa auzim numai de teste pozitive!

Mergi la inceput