Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

desi moooor de somn...
cred ca in viata mea nu m-am simtit asa...
nu sunt in stare sa deschid gura sa articulez vreun cuvant..
am totusi puterea sa tastez...
am votat clopoteii:
notat ce am gasit :
pentru cine are timp:

p.52 - matei de ereena
p.50 - robert, razvan
p.48 - adelutza
p.37 - ioana lu' sor'mea
p.35 - mihaita, matei de cati, octi

cati magureanuuuuuu ??? unde esti ??
honey ????




Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Intrebari:
1.voi dati carnita in fiecare zi? sau la doua zile?
2.iaurtul si brinzica le dati la masa de dupa-masa?
3.la cit timp dupa ce am introdus carnita pot sa-i bag si galbenusul de ou?


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

hai salut!!

ereena, te-as fi ajutat eu, da' am un copil mai rau decat miorlait. seara e deja sirena anti-aeriana -reluam dresajul cu dormitul singur, ca ne-am domnit cam tare in vacanta. da' tu nu ai la semnatura adresa blogului? ca l-am pierdut. si ce mai face concurentul de giurgiu, mai scrie-ne, ca ma simt mai bine ca mama prin comparatie

am fost, ne-am vaccinat, aseara un pic febra, paracetamol, azi-noapte deloc, azi-dimineata febra iara, bagat paracetamol. e, ale tineretii valuri! acuma doarme, sa videm cum facem la masa.

avem 7,01 kg!!! adica cu body pe el si bine mancat (mi-a spus doctora ca trebuie sa ajunga pe la un 200 gr piure de legume, asta micu' baga in sistem cred si mai mult, daca i-as da. deci imi retrag toate afirmatiile prin care il faceam anorexic.)

si acuma, mai serios, pentru Ceska

sper ca nu te superi pe mine, dar ultimele tale mesaje mi-au dat de gandit.
chiar daca nu face si nu va face niciodata lucrurile la fel de bine ca tine, tati are dreptul sa incerce. daca nu te-a asteptat unde a zis, e ceva ce trebuie sa abordezi comportamentul exact ca atare. pentru ca tatii nu sunt faimosi pentru a face lucrurile exact asa cum zice mama si cum ar face mama, mai ales pentru ca ei nu sunt mama!! dar gandeste asa: a stat cu el, s-a jucat cu el, s-au inteles asa, ca intre baieti, si vine mami si face totu' praf, ca nu a stat acolo, ca nu i-a dat sa bea nimica, ca una ca alta. il inteleg de ce te lasa sa faci singura bagajele, ca probabil nu vrea sa se sparga nimic in capul lui, e risc mare sa doara.
mie mi-a facut sotu' una de m-a vindecat de perfectionism si mamzel-stie-tot-face-tot-cel-mai-bine. adica tot timpul stiam cum trebuie sa fie mai bine, ma bagam in treaba la de toate. si, ca de obicei si ca in multe alte ocazii, ii spun sa nu puna ficateii proaspat spalati direct in uleiul incins, sa-i pua pe un servetel inainte. si se supara si ii pune asa, direct, sare ulei, se frige etc. etc. si se uita la mine si imi spune: da lasa-ma sa fac eu cum vreau, si daca ma frig ce? o sa invat, n-o sa mi fac la fel si a doua oara. si de atunci m-am linisit complet, ca doar nu vreau langa mine un copil sa-l dadacesc in permanenta fa aia asa, nu fa asa, vezi ca buba etc.
gandeste realist ce face bine si ce nu face bine sotul cu Benji, si lasa-l sa greseasca daca nu e grav. copilului daca ii e sete tatal trebuie sa invete cum face, ca daca vine mama si le stie ea bine pe toate... si daca la o chestie mica sare in sus, pai atunci la chestiile serioase nu ne bagam, ca iese nasol. e copilul lui, si are si el dreptul sa invete din greseli, ca doar asa am invatat si noi cum face cand ii e foame, sete, somn etc etc. incurajare, la barbati treaba cu orgoliul e pe bune, l-ai calcat pe coada, te lasa in plata domnului, sa te descurci singura daca asa vrei.
sper ca ti-am fost de folos si nu te-ai suparat pe mine.

pupici de la noi!

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Si eu am votat copilashii, dar nu m-am mai "semnat" si nici nu stiu paginile, ca eu am pozele salvate la "favorites".

Anca, of, of - bine ca e pe trecute

acum:
1. eu ii dau carnitza in fiecare zi, cam 30-40 gr
2. branzica i-o dau la masa de 11:00 - 11:30 (a II-a) impreuna cu piureul de fructe; iaurt inca nu i-am facut.
3. eu o sa-i bag galbenusul la 8 luni - mai astept 2 sapt; nu vreau s-o fortzez.

Roxana si Adela - 09.12.2007 !
Ingerasul nostru
Albume
Fetze de buburuza
SUNT VEDETA
CELEBRA LA 6 LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
citat din mesajul lui anca.b

Na ca m-am intors si eu de la plimbare, am pus bebele la somnic si acum vreau povesti.

Roxana, e mai bine, l-am lasat fara bandaj peste noapte si s-a inchis rana. De acum merge sper bine. Si scriu cu ambele miini acum. Yeee!!!

Laura.d, praji mami? Si inca trei? Iti permiti, ce sa zic…eu o sa ma delectez cu niste brinza de veci cu indulcitor pe post de masa de prinz/desert. Ce il mai inteleg pe sotul tau, saracu’!!!!

LauraI, eu toate fructele I le dau crude. Iar legumele fierte. Si ii plac de minune. Desi are multe vitamine coaja, eu ii curat si merele si perele si piersicile. Am incercat cu coaja si le scuipa, pt ca nu se paseasza f bine. Visinele, caisele, nectarinele le-am dat cu coaja.



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii



pai nu-mi permit....
sau, nu ar trebui sa-mi permit ca sunt departe raaaaau de tot de "clubul silfidelor"....
dar ce bune au fost si ce rau mi-este acum


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

docdecap, ai gasit timp si pentru noi printre miorlaielile serbanelului cu gene lungi?
uite ca tocmai m-am luptat cu el sa il adorm si cand m-am ridicat din pat s-a trezit. dar nu mai am chef sa il adorm, sa urle ,n-are decat.ii dau ignore poate tace
ma duc sa ii pun morcovelul la fiert ,astazi ar trebui sa papam piure de morcovel,sa vedem ce ne iese.va anuntam

Matei-Florin 24.01.2008


MATEI LA 5 LUNI
POZE SI FILMULETE
1001 MODURI DE A DORMI
ALBUM ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ereena, nici eu nu mai laud cu cel mai cuminte baietel la somnurile de peste zi. asa se miorlaie ... s-a invata in concediu sa doarma cineva cu el in camera si acum face figuri daca ramine singurel. azi parca a fost un pic mai bine decit ieri, in sensul ca a facut scandal la somnicul de dimineata, dar acum i-a trecut repede. sa vedem la 3 ce-o sa faca.

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

A adormit iubita mea in timp ce papa para Era chiaora de somn. Nu reusesc sa-i dau mai devreme de 12-13 fructele. Se trezeste pe la 9,30 si-i dau san, e bine sa-i dau la 10,30-11 fructe?
Roxana tu i le dai prin storcator? Pai nu ramane numai sucul? Eu pasez cu mixerul vertical.
Ancab cu ce i-ai combinat visinele? Eu incerc sa-i dau fiecare fruct singur, i-am mai combinat merele ba cu caise, ba cu morcov, in rest fiecare fruct singurel. Un tip de fruct pe zi. O fi bine? Dar visinele sigur nu le poate papa asa.
Ereena m-am speriat eu numai ce am citit aventura smecherasului tau! Eu nu o mai las singura pe pat, deloc! SI la patutul ei am coborat salteaua la treapta de jos. In timpul zilei o tzin pe o pilota intinsa pe jos in sufragerie, inconjurata de jucarii sau in balansoar (asa doarme f bine si cate 3 ore la amiaza). Si asa se mai loveste ca se ridica in funduletz si mai cade cu capul de podea (de pilota, dar e pe tare). Acum s-a mai invatat si stie sa-i amortizeze cumva caderea. I-am pus perna de gravida pe pilota si se mai rostogoleste pe ea si-i amortizeaza caderea.


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Am 2 luni
Poze noi
Am reusit s a ma intorc pe burtica - filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

ananadrei, nu mai pune link-uri de-astea, ca ne ia cu rau...

ereena, pai si adresa la blog?? hai pupam Matei sa pape tot morcovelu... la noi in prima zi esec rasunator -4 lingurite, morcov cu dovelcel, a doua masa, morcov cu patrunjel a trebui sa o rog pe mama (ca eram la ea) sa-i paseze tot morcovelul ca nu se mai oprea, facea scandal, dadea din picioare etc.

balamucu' ma cheama, acum-acum trecem la papa

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ana-MAria, wow, ce orori!!!! Mi s-a facut pielea de gaina si mi-e o greata!!! Jeeezzz!!! Oamenii aia nu sint normali. pot sa inteleg canibalismul ca ultim mijloc de supravietuire (vezi cazul sportivilor care s-au prabusit in Anzi), insa sa faci asa ceva pt "piele fina" mi se pare odios!


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput