Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap.34

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

ioana cea verde verde verde, bafta maine si vreau si io un sms cum ai vazut biloiul la eco, ok? tin pumnii!!!! dar sa stii ca nu-mi fac nici o grija. ce-mi place de tine cu testele-si eu le pastrez p-ale mele, ma mai uit la ele si acum, si ma uit si la golanul meu terorist si nu-mi vine sa cred cum trece timpul!!!
fetelor, io raman fara laptic, sunt tare trista. am inceput o campanie de adapat vaca la greu, o sa beau 5 litrii de lichide, doar doar s-o reface productia. de fapt la noi e o aiureala, sunt zile in care patez patul in somn de mult laptic ce am si zile in care e seceta crunta. azi i-am dat de 2 ori lapte praf . prima data a papat, dar acum seara statea cu bibe in gura si se uita la mine...probabil se intreba ce-oi fi mancat de are laptele asa gust ciudat...si nu inghitzea nimic. cum scoteam biberonul, cum intorcea fata spre tzatzi si vroia sa suga...sarcu!! m-am simtit tare prost. asa ca alexia, bebele meu e prieten bun cu biberonul din prima zi de viata, dar ce folos daca in bibe tre sa fie numai laptic de la mami? si bebele meu e mic, are numai 2 luni...offf. gata, m-am plans destul ,ma duc sa fac un dus si ma bag in pat.
luciavreau si io reteta de slabit. de la 61 am plecat si eu in odisee si acum mi-e rusine sa zic cate am...felicitari din suflet!!
pupici la toata lumea

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Ralu si eu aveam o perioada la fel, nu aveam lapte destul dar si-a revenit productia mea si acum la 5 luni tot numai lapte de la mine primeste, nimic altceva. Am facut completare cu formula vreo 3 saptamani in luna a doua dar de atunci a revenit totul la normal. Poti sa stimulezi productia daca il pui sa suga cat mai mult, plus odihneste-te, mananca bine, carne, lactate si poti sa iei galactogil, din cate am auzit eu asta chiar ajuta. Important e sa nu te stresezi. La mine era si problema ca Rebecca nu vroia sa suga, doar din biberon, dar dupa ce am facut lapte mai mult a inceput sa suga bine si acum nu mai vrea biberon deloc. Eu mi-am stimulat productia cu pompa, pompam de cel putin 8 ori pe zi plus ce sugea ea. Nu merita sa renunti, mie sincer mi se pare mult mai ausor sa alaptezi decat sa prepari formula, fierbi biberoane. Mai insista ca nu merita sa renunti, trebuie sa revina productia de lapte si la tine. Bafta!

Monica si Rebecca (2008.02.15)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaoradea spune:

Monica9 adevarul e ca inca nici eu nu realizez ca o sa am o fetita. E totul atat de frumos pt mine ( mai ales cand o simt ca misca)...sti tu, un vis implinit. dar sa nu zic hop pana nu am trecut dealul! mai avem 3 luni care sper sa treaca repede.
Magdita Da, draguta, intru cat pot de repede in co de odihna si apoi in prenatal, ca sa am mai multe luni de ingrijire copil, pt ca indemnizatia de 8 mil e mai mare decat salarul meu, deci mai avantajos pt mine. In plus, deja mi-e greu la lucru, ca mi se cam umfla picioarele de la stat la birou. Deci VINE VACANTA!!!
Fireyes Si eu m-am stresat f tare cu IA, cand am facut-o pe bebelina, ma gandeam deja la FIV. Se pare ca stresul nu are asa un rol important cum se crede in infertilitate. Asta nu inseamna ca ai voie sa faci ce am facut eu...calm, ca vine bebe si la tine!
Alexia Suna obositor ce-mi spui tu, piureuri, lingurite, of! Ma gandesc cat iti ia sa le prepari si sa le administrezi prichindelei...Sper sa reusesc sa ma descurc si eu,sa fac fata cerintelor...
Ralu t, Monica9 De asta mi-e frica si mie cel mai mult, ca nu voi avea suficient lapte. Imi doresc f f mult sa o pot alapta natural, pana la 6 luni, macar. E cel mai simplu, mai ieftin si mai sanatos. Dar din pacate nu tot timpul socoteala de acasa se potriveste cu cea din targ...
Lucia Pupam slabuta!
Ioana Suntem curiosi tare daca sunt cumva gemenasi!
Pup fetele cu drag!

26+ cu
http://community.webshots.com/user/ancaoradea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

doamnelor ... am mai aparut si io pe aici, caci m-au dat pe spate pozicile cu piticoatele , si nu puteam sa nu comentez ... deciiii , sunt praf dupa ele .. super dragalase , si daca mai aveam vreun dubiu , apai mi-a fost spulberat acum ... clar , vreau fetita ... io care mi-am dorit toata viata un baietel ... uite ce a facut DC-ul din mine .. alexia , monica , sa va traiasca printesele

si-acum cu ale mele probleme ... intrebare pt cunoscatoare ...ok , am inteles ca nu trebuie baut lapte , si nici branza mancata , har Domnului , cu asta nici nu prea ma omor , insa mai scap si anume purcelu' stiti voi unde ... so help me ...ce lapte beti , cu cata grasime , dar mai ales ce branza mancati ... ???

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Georgia, lactatele sunt de evitat ca se presupune ca rumegatoarele sunt cele mai expuse la ingerare de toxine, din alimentatia lor (pesticide din ierburi, etc.) si toxinele s-ar transmite prin sange in carne si in lapte.
Fara sa bag mana in foc, eu cred ca dintre toate laptele e primul de evitat, doar daca nu e ca ala de cafea (care nici nu mai e lapte de fapt), doar ca ala contine E-uri si alte chimicale, deci tot rau. Grasimea nu prea are importanta din punctul de vedere al endometriozei.
Eu totusi am mai papat branza, pur si simplu din aia care-mi place mie, dar muuult mai rar si portii micute...

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Ioana....trebuie sa incep cu tine, iti sta asa de bine semnatura asteptam vesti de la eco
Lucialu....felicitari pentru kg date jos, dar mai opreste-te, ce vrei sa devii manechinuita? sa nu uiti sa ne dai reteta
Ylari.. la bebeluna, ce mai face ,e cuminte sau face prostioare
Monica...Rebecca e dulcica si tunsa, e o scumpete, multumim de urari
Fireyes...orice ar fi nu-ti pierde speranta, priveste spre Ioana ce bine ii sade , la toamna ne minunam de semnatura ta
Alexia...stai pe aproape ca acum iti cerem sfaturi despre harna, alaptat toate astea
Ralu...vorba Monicai poate nu e totul pierdut mai insista, titica sa dea lapte lui Tudorel
Anca....esti o fericita, odihna placuta, sa te bucuri din plin de clipele astea
Diana...
Magda, Aerlilian...sa cascam ochii si urechile la mamici sa le furam meseria
Georgi...mai bagu si eu boticu in lapte din cand in cand, mai slabut cred ca nu-i o crima.
Doamne ajuta tuturor!

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz
asteptand miracolul

"Dumnezeu te iubeste! Ca sa ti-o dovedeasca El a facut toate frumusetile si placerile naturii ca tu sa te bucuri de ele. Fii multumit cu ceea ce ai. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Mada, sa dea Domnul sa ai gura aurita!

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Fetele, ma mai bag si eu pe la voi pe la subect desi nu sunt enndo dar pe multe va cunosc de la pacientele lui Tutu...

Ralu_t, o rugaminte mare la tine: da laptic bebelului din titi mai des in aceasta perioada si va creste din nou productia la Milka.
Din cetelile mele pe net, stiu ca exact pe la doua luni ale lui bebi, curba de productie a lapticului scade si multe mamici spun ca nu au papica suficienta, incepand sa introduca prafurile din comert. Este perioada in care multe mamici intarca bebeii si nu e bine pentru ca glanda mamara isi va reveni daca alaptezi mai des. Daca chiar crezi ca nu e lapte suficient poti sa ii dai intai tatica si apoi sa ii introduci un pic de praf... Ca sa sporesti productia de milka, bea ceiut de chimen si anason sau cumpara galactogil de la farmacie sa vezi ce bine va fi.

N-am eu practica la bebei dar, pana apare multdoritul, ma docomentez pe toate canalele.

Pupici tuturor fetelor si multi bebei sanatosi va doresc.

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

multumim fetele de sfaturi, io pap deja tot ce exista in comert pt stimulare: galactogil, galafor, ceaiuri peste ceaiuri...fara efect inca. dar eu mai sper.ma gandeam sa merg la un medic homeopat, am inteles ca exista remedii spectaculoase pentru alaptat. eu il pun pe bebe f des la san, ma mulg...offf, fac detoate,nu stiu, la noi treaba asta cu alaptatul e o adevarata saga..la inceput aveam laptic mult dar am avut rani si nu-l puteam tine pe bebe la piept, ma mulgeam in disperare,iesea laptic cu sange de vreo 2-3 saptamani ce ne reglaseram si noi si scapasem de pompa,muls, sterilizat, rani si era alaptatul o placere. si acum o luam de la capat, dar nu renunt nici moarta,la cat m-am chinuit pana acum, mi-ar fi prea ciuda sa renunt. cat o sa mai am, o sa-i dau. ma bucur sa aud monicaca se poate sa revina. eu ii dau formula cu inima asa stransa de zici ca-i dau otrava, si cred ca el simte nelinistea mea cand il hranesc ca nu prea vrea sa inghita. poate reusim sa trecem de etapa asta..

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ralu, sunt mameloane de silicon la farmacie care te ajuta foarte mult! Cumnata mea avea niste rani urate de la alaptatul bebitei, pe care le-a vindecat cu acele mameloane!


Pup,

Felix

Mergi la inceput