Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Am si eu o intrebare si rugaminte la fetele care au si stiu sa foloseasca programe de prelucrat poze. Mi-au placut atat de tare invitatiile voastre gen pagina de revista , au fost superbe, o idee geniala. Are cumva cineva timp si chef sa ma ajute cu o invitatie pt Davidutul meu ? Nu insist prea tare pt k stiu ca toate mamicile sunt ocupate si imi este putin jena ca am pus aceasta intrebare, insa nu am pe nimeni care sa stie sa faca asa ceva. E foarte dragut ca se poate trimite si pe mail, iar noi majoritatea invitatiilor asa le vom trimite.
Va multumesc mult.

Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

profit de faptul ca gogoasa doarme si incerc sa mai zic si eu ceva.
stefany_p, am citit povestea nasterii. mama, cate ai mai tras si tu. bine ca s-a terminat totul cu bine. si un pentru grasanul odiseei de la grasana odiseei, teodora mea
nu mai stiu cine intreba de scos afara, dar eu raspund : pediatra noastra mi-a spus sa scot copilul dupa ce a implinit 10 zile. de 2 ori pe zi daca e vremea ok, cate cel putin 1 ora jumatate. iar daca e mai innorat sau bate vantul, 1 data pe zi, macar o ora.
apoi: eu fac biberonul cu apa plata, pe care o incalzesc. apoi o pun in biberon, pun praful, agit bine de tot, apoi scad temperatura laptelui ori intr-un vas cu apa rece, ori sub jetul de apa rece.
si am mai vrut sa mai zic 2 chestii, dar am uitat

georgiana, mami de gogoasa balerina teodora maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

profit de faptul ca gogoasa doarme si incerc sa mai zic si eu ceva.
stefany_p, am citit povestea nasterii. mama, cate ai mai tras si tu. bine ca s-a terminat totul cu bine. si un pentru grasanul odiseei de la grasana odiseei, teodora mea
nu mai stiu cine intreba de scos afara, dar eu raspund : pediatra noastra mi-a spus sa scot copilul dupa ce a implinit 10 zile. de 2 ori pe zi daca e vremea ok, cate cel putin 1 ora jumatate. iar daca e mai innorat sau bate vantul, 1 data pe zi, macar o ora.
apoi: eu fac biberonul cu apa plata, pe care o incalzesc. apoi o pun in biberon, pun praful, agit bine de tot, apoi scad temperatura laptelui ori intr-un vas cu apa rece, ori sub jetul de apa rece.
si am mai vrut sa mai zic 2 chestii, dar am uitat


edit: m-a chinuit azi rau forumul asta, merge din 2 in 2. si acum mi-a aparut mesajul de 2 ori . whatever...


georgiana, mami de gogoasa balerina teodora maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Fetele, la sfarsitul capitolului trecut ne-a scris o mamica de pui Eric, Alinutza01, mergeti si cititi si mesajele acelea.

Alinutza, scrie repede 10 mesaje, ca sa scapi de moderare si sa-ti vedem mesajele in timp real.
Pentru limbutza alba a lui Eric aici in Romania cred ca se recomanda glicerina boraxata.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare dragi mamici

hai ca ma bag iar in seama

venise o fata noua din Spania(uau) si intreba de ceva pe limba alb. noi nu am avut asa ceva, am auzit doar la altii, cel mai bine la doctor. daca are o ciuperca pe limba nici nu o sa manince din cauza durerei.
in Ro ni se zicea sa ii bandijonam cu glicerina boraxata.

BAIA: noi o facem in fiecare zi nu ca ar fi copii mei rapanosi, ci fiindca dorm mai bine dupa baie, fiindca le place la nebunie si e ca o joaca, ii moleseste si imi place sa ii miros. numai ca cea mica o spal cu mustella hipoalergenic si nu miroase a nik!

am vizionat poze frumoase, toti bebeblusi sunt frumosi frumosi!

Miss Parker: si aici m-ai nimerit: pe primul bebe nu -l lasam nici o clipa macar cu altcineva pina pe la 4 luni, eram disperata, al doilea l-am lasat la maternitate la bebeica eu sa dorm in noaptea aceea ca sa fiu odihnita, sa fac lapte, sa-mi treaca raceala etc. experienta m-a invatat asa. dar fiecare face cum crede de cuviinta cu copilul ei.

uite o chestie care ma enerveaza: ia suzeta, sau biberonul, il baga in gura mama si apoi il da copilului.!!! de ce? ca sa alunece mai usor...sau de ce? cica au vazut la altii si asa fac si ele. m-am luat de citeva pe aici. or zice ca-s dusa! pai cica ai mai multi microbi in gura decit pe podea in casa! yac!

a! cica mai multi microbi sunt pe tastatura PC-ului decit pe wc. ca wc-ul e dezinfectat din cind in cind. dar tastatura?

cine are lapte din belsug:Miss, Simonix congelati-l e o sursa pretioasa de anticorpi pe care nu il contie absolut nici un lapte praf! 6 luni se poate tine la congelator. cine zicea ca are sini mici si nu ar elapte? Realaura (sis)? nu e adevarata chestia asta. era aici o mamica slaba.... fara tzittze si a fost prietena mea la ea si ava congelatorul plin de lapte de sus pina jos ca avea prea mult lapte si se pompa cu o pompa profesionista.

si da, bebe se leneveste la biberon. eu dau drumul la feon ca sa suga, ca altfel ....sau la pompa de muls orice electronic. si apoi se apuca de supt!

cam atitea voiam sa zic, noi mergem spre 3 luni, cica de la 4 incepem diversificarea cu cereale aici. in Europa se incepe altfel, cu suc de fructe si legume.

va pup as vrea sa vorbesc cu fiecare in parte dar: rufele, paturile, vasele, mincarea nefacuta... sincer? mau usor era la servici. dar in RO nu aici! pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Sper ca nu m-ati uitat.
Eu va citesc, dar e mai greu cu raspunsul ca de obicei va citesc tinand fetita in brate ca sa nu mai planga(as putea sa va scriu cu o singura mana, dar...ma las repede pagubasa).Cateodata adoarme la mine in brate, dar de cate ori o pun in patut e sus. Astazi am pus-o adormita in patut si inca mai doarme Am reusit sa dorm si eu 2 ore.

Am avut mare circ azi-noapte. De la 11 la 3:30 a stat legata de tzatza mea. Daca o dezlipeam de tzatza si incercam sa o plimb prin casa, sa o schimb etc urla de numa. Normal ca dupa o noapte de nesomn si nemancat cum trebuie cu o zi inainte si supt incontinuu 4 ore, nu mai era laptic.Ea era nervoasa ca de ce nu vine laptic, dar tot se incapatana sa suga.Mai fetelor, dar cand am auzit-o cum a ras pe la vreo 3 (a ras cu sunet,nu doar un zambet larg cum stie ea sa faca), am uitat de oboseala,nervi, tot.Si-astazi asa frumos mi-a zambit cand eram la doctor si-o tineam in brate.Cand ii povestesc sta atenta,se uita la gura mea si incearca sa scoata sunete: a, g, c.Asta inseamna gangurit,nu?
Ce sa va mai zic despre noi? Astazi, la o luna jumatate are 57 cm si 4700. E marisoara,chiar daca a stagnat in greutate de vineri incoace pt ca a facut kk verde si lichid vreo 3 zile.Acum e mai bine culoarea, dar parca e tot lichid.Mi-a zis o asistenta sa iau Biotics baby (va cumpara sotul astazi cand vine acasa).
Sper sa nu intru in panica si sa nu pierd lapticul.Problema e ca nu are cine sa-mi faca de mancare si eu nu reusesc in timpul zilei pt ca Julia vrea sa fie tinuta in brate sau sa-i povestesc.Asa ca...nu stiu cat ma va tine lapticul nemancata si nedormita .Cand am avut mancare de-acasa a fost tare bine si lapticul venea imediat si mult.Sper sa ne descurcam, daca nu, o sa-mi comand mancare de la un restaurant din centru (prin zona nu sunt decat pizzerii).De chemat pe maica-mea de-acasa nu as chema-o, pt ca sotul doarme in sufragerie ca sa se odihneasca pt zilele de lucru, desi si el o aude cand urla, dar mai estompat Daca ar veni maica-mea, ar trebui sotul sa se mute cu noi in dormitor si-ar merge la lucru super obosit.

pentru Andrei Razvan - 3 luni
pentru Tudor,Teodora Maria si Mircea Ioan - 2luni
pentru Ilinca - 1 luna
Ce de bebelusi sarbatoriti astazi si ce mari sunt.

Am vazut poze frumoase de la botezuri.Sa va fie de bine increstinarea.Noi vom face botezul doar prin 30 august (doar atunci poate sa vina toata lumea invitata - adica bunici,matusi,unchi si nasi).
MissP mi-a placut tare mult poza cu genele lui David. Si Julia are genele lungi - mostenire de la tati, dar nu am reusit sa i le prind in poza.

Nu mai stiu ce vroiam sa raspund, ca neuronul meu e inca adormit si oricum era uituc.

Poze
Lilly ,mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Realaura: daca s-a lenevit din cauza la bibe, renunta la bibe si da-i cu linguritza daca ai putere nerv si rabdare. dar daca renunti la bibe cica nu o sa-l mai vrea apoi. eu tot asa am patit dar si la bibe facea urit!

si sincer, nu mai vreau sa alaptez un an ca la primul. ghinionul ei, ce sa-i faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

LA MULTI ANI FETITE SI BAIETEI de 1, 2, 3 luni!!!!!


socrate., noi am luat nasilor o vaza si un sfesnic argintate, superbe. De la sara blu

Lori, joi vine fata asa ca ne vedem vineri

alexuta, ma bucur ca a luat bine in greutate Anto si ca plecati din nou la tara. E mai bine acolo. Si noi plecam la Breaza sambata. Eu i-am facut Infarix hexa si nu a avut febra, nimic...

Fetele, nu prea mai am lapte....si asta din ziua botezului. De maine incep sa iau iar galactogyl...

Alysh, fecian Sa va fie de bine botezul!!

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/AlinaGravidutza

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/SaraMariaScortisoaraCuGeneLungi

Alina SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/BotezBaitaSaraMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

La multi ani pt Mircea de Reallaura, lui Tudor de ralu_t, Teodora si Andrei Razvan!!!!!! Sa fiti sanatosi! Iertare daca am uitat pe cineva.

Reallaura, nu cred ca sunt colici, tind sa cred ca e puseul de crestere. As incerca si cu un sirop de colici, doctora ne-a zis aici de Mylicol parca. Dar ne-a mai zis ca nici unul nu face minuni, doar sa avem rabdare…

Simonacip, da e naspa cand nu ai lapte si bebe nu vrea formula..Ma apucase panica. Dar a reusit sotul meu sa o adoarma, am dormit si eu 2 ore si apoi i-am dat lapte iar.

Alysh, dragul de Vlad, voia la mama lui… Abia astept sa vad poze!

Puputi, chiar a fost greu prin ce ati trecut.. Si mai ales cand se aduna oboseala, parca toate sunt si mai grele…

Stefany_p, cum mai esti? Te mai doare operatia?

Miss, sa stii ca noi iar am avut o noapte grea.. Stefana nu a mai fost foarte agitate dar pana la urma tot la 2 a adormit si s-a trezit la 5. A mancat si nu mai voia sa doarma si pace. Eu eram varza de oboseala, ea plangea..si tot asa pana cand a adormit intr-un final pe la 6 si ceva.. No, sper, asa cum ai zis,ca ati terminat cu puseul asta..si sa te odihnesti pana la celelate

Simonix, asa am si eu senzatia, ca sunt atat de obosita uneori incat nu mai apuc sa ma bucur cu adevarat de Stefana. Dar ma bucur ca spui ca dupa 2 luni se mai schimba treaba..

Maitreyi, sa iti traiasca Alexandra

Ramona, sa iti traiasca Victoras!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Scriu repejor ca fug sa mananc.
pentru Andrei Razvan, Tudor, Teodora Maria si Mateias!

Laura...mi-am amintit ca ai scris ca nu da roade masajul la voi..ei nu stiu ce sfat sa mai dau. La noi functioneaza zilnic...sincer nu am curaj sa rup rutina si sa nu-i mai fac. Mai ales ca interesul este sa faca zilnic cu colicii astia!

Pe de alta parte, fetele care spuneti ca aveti laptic putin...bere fara alcool ati incercat? Eu da, si parca, parca...!

Fug la puiu'...plange! E plimbata, mancata, schimbata (dupa kk)...ce s-o fi petrecand in capsorul ala al ei de plange...nu pricep si pace!

A propos, Esme, acum tot ce se intampla inexplicabil dau vina pe puseul de crestere!

Simonix, te rog io, mai povesteste despre cum este bebe cand se face mai mare! Mai prindem si noi curaj si ne agatam de ideea asta...inca putin, inca putin! Si crede-ma ca pe la 3 dimineata e o motivatie super puternica

Fetele cu plecatul la tara...munte si altele: va invidiez! Poate ne facem si noi curaj dupa vaccinul de 2 luni!

Nu mai stiu ce vroiam sa zic dar revin cu mesajul de la ora 0!

Spor la baitza!

Haha...a tacut si a adormit! Foarte tare...plans de voie 10 minute!

mamica Iasminutzei...adica lui mami si a lui tati

Mergi la inceput