Mamici ce asteapta al doilea copil (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rromanitza spune:

Neatza fetelor!!!

In primul si in primul rand: FELICITARI ANA!!!! Sanatate va dorim, sa va intoarceti repede acasa si bb Matei sa fie mancacios si cuminte....atat cat se poate!!!!!

Andreea bine ai venit!!! Si eu sunt noua pe aici dar sa stii k fetele sunt absolut extraordinare!!! O sa iti placa la noi!!

Cami ai niste comori de copile, sa va bucurati de ele si sa fiti sanatosi!!!

Dany ma bucur enorm sa aud ca Maria este bine si sa dea Dumnezeu sa nu mai aveti probleme de genul asta ....Este foarte dureros pentru un parinte sa isi vada copilul bolnav...

Ada nu iti mai face griji..mai ai putin si nasti....Ce poate fi mai frumos....Stiu ca suferi si este tare greu pentru tine dar unde crezi ca o sa ajungi asa?
Cred k este greu sa fii singur la parinti...Eu nu stiu, am un frate mai mare si totdeauna mi-a fost alaturi si invers...Este foarte placut sa stii ca mai este cineva acolo, sangele tau, pe care te poti baza...

Despre noi.....Eu am contractat un sfrumos junghi in spate sub omoplatul stang, cu dureri cand misc mainile si la respirat...Sunt multumita ca este inca acolo dupa frectia pe care mi-a aplicat-o sotul aseara.....
Ieri a plouat toata ziua si am fost tintuiti in casa, oricum nu am reusit sa fac mai nimic datorita durerii din spate..Dvd a construit iar eu am stat lungita in pat si am citit...Sec, nu?...
Azi vreau sa fac o plachie de peste, va fi prima oara cand realizez asemenea opera de arta si am asa emotii...O sa va zic maine cum a iesit.....

Va pe toate si aveti grija de voi!!!

17+, mami de David 9.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

'Neata fete!!

Felicitari Ana!!! sa va traiasca feciorul si sa va aduca numai bucurie!! sa creasca mare sanatos alaturi de fratior!!!

Mina multumim pentru stiri.

Crengu hai mai observa si tu o schimbare..... Prea multe nu pot sa schimb ca peretii si covorul nu am voie sa le schimb(asa zice la contractul de lease al apartamentului) asa ca incerc si eu.. ca sufar de mania schimbarii (asta mi se trage de la prea mult mutat in ultimii ani.. am schimbat statul si orasul de cateva ori). Serios acum am schimbat husele de pe canapele si raftul de carti si felul cum e asezata mobila. Si pentru 5 minute nu erau prea multe jucarii intinse.
Multumim pentru aprecieri..

Dany ma bucur tare mult ca Maria si-a revenit si ce sa zic asta sa fie supararea ca stai mult la plimbarica.. Felicitari lui Andrei.. poate vine si ii da o lectie de facut la olita si Sofiei..

Ada curaj!!

Rromanitza merci pentru aprecieri.. ma simt mandra ca un ...fazan..
pentru junghi avem o bataita buna!!! sa te lase in pace.

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Cui ii facem galerie acum.. ca ma mananca palmele........am gasit:
Mess4u2000
si in cateva zile urmeaza Ada si Crengu!!!

si o zi buna tuturor!!!

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Salutare gagici!!!!!!!!!!!!!!!!!
Acum m-am trezit si eu, stiu, sunt o puturoasa, dar am dormit super bine, mai ales ca aici ploua de numa-numa.

Cami, ai dreptate, dar m-am derutat caci eu tot dadeam pe sageata sa vad toate pozele si practic le vedeam pe toate si pe un link si pe celalalt. Adica am crezut ca-s parti diferite din camera.
Acum am inteles, am vazut schimbarea, husele si raftul. Iarta-ma , sper ca nu te-ai suparat pe mine. Uite un pupic ca sa ma ierti.

Ma duc sa pap si revin.





Rianna
Crengu 36+ cu Rianna si mami lui Cristian( 5 anisori)
AMR 17 zile !!! Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Buna dimineata.....incerc sa recuperez.

Oana, imi pare tare rau pt sora ta si crede-ma ca stiu prin ce treceti..... aceasi problema a fost si la noi acum 4 ani.....sa speram ca totul v-a fi bine la voi.... si ai dreptate, psihicul e foarte important pt vindecare....... eu ii doresc forta multa sa isi revina repede si sa uite cat de repede prin ce a trecut.
Tare mi-a placut cum ai povestit despre nastere...... astept povestea nasterii lui Ana in amanunt, sa ma mai delectez putin. Apropo, Ana s-a nascut in aceasi zi cu maicamea si poarta numele bunicii mele(ambele persoane foarte importante pt mine)..... asa ca nu o sa o uit niciodata, mai ales ca am trait emotia nasterii ei aici pe forum.

Mada, imi pare tare rau ca a iesit asa cu mama ta...... te inteleg perfect tocmai din acest motiv am refuzat si eu asa zisul ajutor ca oricum mai mult ma incurca..... biata mami ea are impresia ca am nevoie de ajutor sa impinga caruciorul cand merg la plimbare sau sa tina copilul toata ziua in brate sa il pupe..... niciodata nu m-a intrebat cum se schimba scutecul sau ce ii dau de mancare..... tin minte ca avea Alvin 4 saptamani si vine mami, suna la usa si cum deschid usa imi spune....... am venit sa duc copilul la plimbare, pune-l in carucior ca merg sa il arat la colege....dar de ce v-a manca cat timp il duce, unde o sa ii schimbe scutecul sau nici macar faptul ca era nebotezat sau prea mic fara un sistem imunitar bine format, ca sa il scoti asa in multime sa scuipe toti pe el sa nu il deoache. Din pacate au mai fost multe chestii de genul asta, ca ma miram cum m-a crescut pe mine.... De altfel e o femeie foarte buna si pot sa ii multumesc foarte multe, m-a ajutat foarte mult in viata, ea ne-a cumparat locuinta..... etc, numai ca s-a schimbat foarte mult odata cu boala, a devenit foarte naiva si aeriana de parca nu ar mai sti ce face.


Trimit mesajul pana nu il pierd ca si asa scriu de o ora la el.

----------------------------------------------------------------------------------------------
Ada37+ deja mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

AMR 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Ana felicitari, refacere rapida, bebe mancacios si cuminte si te asteptam cu povestea!
Vad ca suntem multe mamici cu cezariene aici!

27+ cu David Gabriel si mamica de Dragos Mihai(26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici
Burtica bebe 2
Poze camera copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

rromanitza, l-a mine s-a mai domolit pofta de dulciuri...tu cum stai mai visezi la torturi uriase? Eu sambata am facut o prajitura cu piersici......inventie proprie dar a iesit asa de buna ca spre seara nu a mai ramas nimic din ea....cei drept am avut si cam multi musafiri....
Felicitari pt analizele bune.

Claudia, tare m-ai distrat si pe mine cu curca ta, eu am avut acelasi soc ca si tine dupa ce l-am nascut pe Alvin la o saptamana dupa ce m-am intors acasa....am avut impresia ca asa o sa ramana......dar din fericire nu a fost asa.
Felicitari pt patut, ati facut o afacere buna....a sosit deja? Stefan cum se simte, i-a trecut febra?

Sanziana, tare frumoasa camera copiilor si ce ordine aveti voi acolo. Bravo.

Crengu, cum se simte Cristian, i-a trecut tusea?
Am vazut si pozele cu burtica si am ramas placut surprinsa ce graviduta frumoasa esti, imi place foarte mult si rochita....abia asteptam sa vedem si fetita imbracata cu ea. Ce bine ca te-ai relaxat la piscina.

Iulia, voi sunteti in concediu acum....sper ca va distrati, e tare frumos la Balvanyos, este locul ideal de care ai nevoie acum sa te relaxezi.

Amalia, waaaaw ce baiat mare ai.....ce ma bucur ca isi asteapta cu drag fratiorul. Imi place idea cu scrisoarea, sunt sigura ca o sa ramana o amintire foarte placuta.

dany, ma bucur ca si-a revenit Maria si ce m-a distrat reactia lui Andrei la lipsa burticii
Ce pacat ca inca nu ati rezolvat cu apartamentul.... eu presimt ca va fi totul bine pana la urma.

Cami, ce frumoase sunt printesele tale...si ce mult se iubesc .... m-au impresionat. Imi place si cum ati redecorat sufrageria, ma mir cum ai timp pt toate ... sa gatesti, sa redecorezi si sa te ocupi si de copii... tare harnicuta esti.
Si asa cum a zis si Claudia si mie imi place tare mult cum scri, emani asa un optimism de parca tu nu ai zile grele niciodata.


----------------------------------------------------------------------------------------------
Ada37+ deja mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

AMR 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Asa si acum ultimul......

Va multumesc la toate pt incurajari sunteti niste prietene adevarate...ma bucur mult ca va am aproape.

mess4u2000, nu ai trecut demult pe la noi sper ca esti bine......noi activam galeria sper sa treci cu bine peste nastere......poate nastem in aceasi zi

----------------------------------------------------------------------------------------------
Ada37+ deja mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

AMR 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Mey, ce primire calduroasa! Va multumesc!
Ce date? Is trecute la semnatura.
Ma iertati daca deocamdata nu intru prea des. Sunt inca aeriana, nici nu constientizez ca vor fi 2.
Si ca sa incep bine, hai sa ma plang: vreau fetita, si am impresia ca e baiat.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200514+
Delu Prichindelu'
BB2
Tudor
Vacanta 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Salutare!!!!

Bine ai venit pe lume Matei!!! Sa fii sanatos si tu si mama ta!!! Refacere grabnica Ana! Te asteptam sa ne povestesti cum a fost.

Andre_ea, bine ai venit la noi! Sarcina usoara iti doresc! O sa te obisnuiesti in curand cu ideea ca vei avea doi mai ales cand o sa inceapa sa creasca burtica si sa-ti dea bebe suturi in ficat. Sunt sigura ca os a fie bine, ca o sa ne descurcam cu toatele desi si eu am niste temeri uriase legate de cum o sa fie cu doi copii si cum o sa reactioneze cel mare. (Constat ca avem baieti cam de-o seama)
Cami, eu am sesizat diferenta de culoare, si sufrageria mea e tot bejulie da' poate fetele tale-s mai cuminti ca la noi una doua tre' sa spal husa de la canapea. Cat despre pozele cu cele doua fete cucuiete... ce sa spun, cuvintele-s de prisos, tare mandre mai sunt!!! Iar Sofia cu carliontii ei ma da gata de fiecare data cand o vad in poze. Insa nu reusesc sa-mi dau seama cu cine seamana desi cred ca nu seamana in mod pregnant cu nici unul dintre parinti ci mai degraba au cate ceva de la fiecare. Dar poate ma insel...
Rromanitza, ce gatesti tu acolo mai???? Eu la capitolul peste pot sa spun ca sunt hopeless, nici prajit nu-mi iese calumea. Bravo tie ca te pricepi! Iar junghiul daca te mai supara am auzit ca ajuta compresele calde/fierbinti.
Ada, mai lasa constiinta de o parte, mai ai putin si nasti si ai si un copil acasa; sunt convinsa ca mama ta intelege ca nu te mai poti duce cu ea peste tot. E-adevarat ca e o boala in care are nevoie sa simta pe cienva aproape insa in acelasi timp mama ta nu e copil si in anumite situuatii se poate descurca si singura plus ca sprijinul moral nu vine doar din insotirea la drum catrre/de la spital. Cat despre infantilizarea gandirii, stai linistita ca nu cred ca tine de boala ci de varsta. Si mama parca e din ce in ce mai copil desi a fost toata viata o femeie super-responsabila. Ah, inca ceva: eu mai am trei frati acasa care stau foarte aproape de mama mea dar ea s-a instrainat destul de tare de ei si se comporta ca si cum eu as fi unicul copil. In schimb sotul meu e singur la parinti insa parintii lui sunt asa de independenti si isi vad de viata lor fara sa faca aluzii prea multe la noi; se cam vaicaresc si ei ca le lipsesc nepotii aproape dar in rest... Asa ca faptul ca mai ai frati/surori nu-ti ofera mai multa independenta. Depinde si de parinti.

Eu acum m-am intors de la medic. Pe Stefan l-am lasat la gradinita ca era foarte vioi dimineata desi avea un inceput de febra; i-am dat nurofen si in juma' de ora era fresh. Am tot sunat sa intreb ce face si mi s-a spus ca sunt afara, in curte ca se joaca toti, ca e vioi si ca a si mancat bine la micul dejun (desi mai mancase si acasa ceva). Deci, e pe drumul cel bun. La 14 ma duc sa-l iau.
La medic... vesti foarte bune: gandacelul meu e bine, i-a iesit bine cardiograma desi a tras o repriza de sughituri pe toata durata cat am stat eu legata la electrozii aia de le-a zapacit aparatul; de altfel cardiograma a iesit toata cu hic-uri dar a zis medicul ca e ok, cata vreme media se mentine in anumite limite se poate citi corect indiferent de sughituri. Urina ok, greutatea cica ok (eu am indoieli dar... cum zic ei). Mi-au recoltat sange pentru un ultim set de analize si din vagin pentru strptococ B. Vestea superbuna e ca nu am varice vulvare si nici hemoroizi; cica doar venele sunt umflate din cauza presiunii ep care o exercita sarcina in zona perineala. Asa ca stau linistita, mi-a dat o crema cu care pot sa ma dau din cand in cand asa preventiv si mai mult pentru psihicul meu. No, azi am venit numa' cu vesti bune.
Va pup pe toate si ma duc un piculet la supermarket ca nu mai am rosii si apoi ma duc sa-mi ridic flacaul de la gradi. Pupici tuturor!!!


mamica lui Stefan din 03.04.2005
33+ cu Lucia DPN 28.08.2008
iata minunea 2

Mergi la inceput