Mamici de pepenasi de iulie - august 2008 (110)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

La multi ani Cristina, iti doresc multa sanatate, o nastere fara probleme si multa fericire alaturi de cei dragi!

Narcisa cum am mai spus, astia aici nu ne fac analiza de streptococ din grupa B decit daca prezentam contractii inainte de termen si risc de nastere prematura.Nu se da decit antibiotic in momentul nasterii, pentru a preveni POSIBILE infectii grave ale nou-nascutilor.

Laremi iti multumesc mult pt. informatii.
Eu de-abia acum m-am prins ca tu locuiesti in Calcultta...
Noi am mai fost in Asia cu copilasii mici, insa doar in partea de Sud Est. Ma gindesc ca si la spalatul pe dinti trebuie avut grija in India...daca nu se stie la ce interval se schimba filtrele hotelelor...Chiar si daca punem mina pe bani am auzit ca trebuie sa ne stergem cu servetele din alea umede...Nu stiu, or fi exagerari?Vaccinati suntem impotriva hepatitei A si B si a febrei tifoide, febrei galbene, difterie, perusis,tetanus, oreion, rujeola, rubeola...dar tablete impotriva malariei nu dorin sa luam, deci evitam zonele cu probleme.(de aici f. multi turisti se duc in regiunea Goa si acolo am inteles ca e indicat de luat).

Sunt tare curioasa cum decurge nasterea in India....de-abia astept sa-ti citesc impresiile.

Caprioara uff, cred ca te-a durut la control fiindca a bagat degetul cam fortat... Doctorul meu a zis ca nu incearca fiindca nu doreste sa-mi provoace discomfort...(dar nici ce deschidere am avut - daca o fi fost- inainte de nastere nu am habar)

Revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Narci, cu streptococul B, eu stiu ca in strainatate nu se face tratament in timpul sarcinii, ci se pune doar o perfuzie cu antibiotic cand nasti, in travaliu, si cica asta ar fisuficient ca bb sa nu se infecteze. In Romania, se da tratament cu antibiotic in sarcina, asa cum am primit si eu. Eu am facut tratamentul de 2 ori, ca mi-a iesit la anlize de doua ori. De ambele ori dupa tratament am repetat analizele si nu mai aparea. Dar cum se pare ca acu e, acu nu e, doctorul a zis ca trebuie sa anunt la nastere ca s-ar putea sa fie ca sa-i scrie in fisa lui bb si sa-i faca preventiv un tratament profilaxic. Mai multe despre streptococ gasesti daca googlalesti. Din ce am inteles eu e localizat in anus dar migreaza si in col. Poate fi prezent dar inactiv, si deodata il apuca si-si face de cap.

pup you,

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca 40+


Four days overdue!
Ilinca, noi te asteptam oricand, sa stii!


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

poze burtica si lucrusoare Ilinca
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
citat din mesajul lui pica1

Buna fatelor. Imi pare rau ca nu v-am descoperit mai devreme, dar sper sa nu va deranjez si sa ma primiti si pe mine in grupul vostru.

Sunt o viitoare mamica care ar trebui sa isi tina baiatul in brate in august pe 16, dar care se pare ca e mai grabit decit trebuie, dupa cum ne-a spus doctorul de la Euroclinic unde urmeaza sa nasc.



Bine ai venit!
Primele mesaje iti sunt moderate, asa ca scrie rapid cateva (macar cu un cuvant, doua ) ca sa te citim in timp real.


Diana, mami de Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buna ziua si de la noi!

Cristina, LA MULTI ANI!!!, multa sanatate, fericire si un Mihaitza perfect iti doresc!

GallyB bine ai venit acasa! asteptam povestea si poze cu noul pepenash

Noi raportam o seara agitata ieri, am si renuntat la baitza, of Sun sper sa nu fi fost si la noi primii colicei Am tot incercat sa-mi dau seama ce s-a intamplat si ma gandesc ca atunci cand am fost plecata prietena mea a fost nevoita sa-i dea putina formula ca i se facuse fomica. Poate stomacelul ei nu e obisnuit cu amestecul san + formula si poate de-aia ne-a durut burtik. De cand am revenit doar la san e foarte calma si doarme. Dar de disperare aseara i-am facut ceiut, Baby drink, mi-era asa de mila de ea cum se facea covrig si-si freca piciorusele, of, of. A trecut repede dupa ceiut, slava Domunului!

Acum am pregatit caditza dar n-am pe cine spala ca Garga doarme, rupe patul

Didi si eu cred ca macar pana maine sa continuati tratamentul prescris + sters des + masaj la ochisor.

Deci io n-am rezistat si am cantarit puiul desi zisesem ca n-o fac pana maine. Se pare ca am pus vreo 160 de gr fata de cele 2600 cu care am iesit din spital. Mami se declara multumita

Camy, Bujo vazut pozici cu burtici si veverici, ce fain aratati amandoua. fetele frumoasele!

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Capri, Sun, Mariana, saru'mana...
O sa intreb si eu dr aici sa vad care-i procedura desi nu-mi prea place ideea de perfuzie....Prefer orice altceva dar nu perfuzie sau luat de sange.Nah ca-s si eu cu piticul meu da acum daca trebe trebe, ce sa facem???Punem si perfuzia...

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (37+)si Vil asteptand o

AMR 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Sun si ce i-ai facut la minunea mica??Au trecut colicii??

Boti, ca ia in greutate puiutzul de garga...Draga de ea




Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (37+)si Vil asteptand o

AMR 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Ce sa-i fac Narcis...i-am dat sab simplex si am masat-o pe burtica, am tinut-o in brate pe rand. Tare nasol cum se facea covrig si roshie la fatza...uuuuf...ce neputincios te simti ca parinte...

Boti o fi de la amestec, da. Va dorim sa nu mai aveti episoade! La noi nu e amestec si totusi....Si noi facem si caca mai rar de cateva zile si cand facem, o umplem pe mami pana in creier:). Cred ca io am smantana in tzatze si nu lapte:))

Acum tati o ajuta sa eructeze si apoi vrem s-o taiem la plimbare. Sper sa n-o apuce pe afara vreo criza, ca trezim sigur tot cartierul.

SUN mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccrinaa spune:

In seara asta am facut o simulare de baita cu sotul. Concluzia: o sa ni se umfle parchetul in dormitor de ce apa o sa fie in jurul nostru. Macar el e increzator ca o sa ne descurcam din prima.
Pupici pentru mamici si pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Seara buna!

Am venit si noi din plimbari...azi a fost tare bine si relaxant, maine reluam zugravitul.

Tocmai am experimentat culmea gravideniei: a trebuit sa-mi intrerup dushul ca sa fac pishu!! Asta dupa ce am fost la toaleta chiar inainte...Am ras singura vreo 5 minute in baie...

Boti, Sun imi pare rau sa aud ca va luptati cu coliceii!! Sper sa treaca si sa nu mai apara!!



Dia 39+ Miruna

Sper ca barza si-a notat corect adresa si nu intarzie!

strumfuletz
poze
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

.......iar m-am uitat la pozele bebelusilor...pt ca nu ma satur...ce sa fac???...nu mai am rabdare pana marti...maine ma tot gandesc ce sa fac ca sa treaca timpul mai repede...

Narcisa...mai sunt doar 2 zile...de fapt mai putin chiar...abia astept...sa-mi vad bebelusul...azi si Cristi zicea ca abia asteapta sa-l vada...el vrea acum sa vada si cu cine seamana mai mult...oricum...eu mereu am visat baietel blond...va spun eu ce si cum..daca e asa sau nu, vom vedea...
...I-am scris si lui Cristi ce are de cumparat si ce are de facut...oricum sunt convinsa ca nu o sa se descurce cum doresc eu si o sa ma sune continuu....dar ce sa fac?????azi ne uitam la hainute si i-am aratat un trening pt bb la 3 luni..iar pe eticheta era scris gresit...adica 3 ani...maaaaaama....nu a mai inteles nimic dupa...l-au bulversat astia de tot...

..o sa vedem cum vor decurge lucrurile...
...am pus si actele in ordine...tot pt el sa le aibe la indemana...


Cami 39s+, cu ?????????


AMR maxim 2 zile...si sper sa ramana asa!!!!

pustai

Mergi la inceput