S-a intamplat acum un an

S-a intamplat acum un an | Autor: nicoll_mada

Link direct la acest mesaj

Iata-ma pentru a doua oara in ipostaza de povestitor la "Nasterea unei stele"...Si de aceasta data m-am hotarat sa postez tot la implinirea unui an a celei de a doua fetite.Sunt nostalgica,incerc sa-mi adun gandurile,pentru ca peste ani si prichindica-grasunica sa poata sa afle cat mai exact trairile mamicii ei de pe vremea cand ea era in burtica!

Si uite asa toata povestea lui Stefi cea frumusica incepe in data de 05.11.2006 cand inca "ma iubeam" cu sotul meu.Doar cateva saptamani mai tarziu,nu mai mult de 3 imi dau seama ca nu mai pot sa beau cafea si ca tigarile incep sa nu mai "intre".Cum inca nu trebuia sa apara "rusii",dar erau exact aceleasi manifestari ca si la sarcina cu Codruta,am luat un test sa vedem ce o fi...si nu mare mi-a fost mirarea cand...2 liniute!!!Am cam inghetat,nu prea era momentul de BB 2,Codri era inca mica,stateam cu ai mei...

Dar,o intamplare nefericita,pe 6 decembrie mi-a murit bunica intr-un accident de masina,m-a facut sa ma hotarasc.Bunica mea se dusese la Doamne Doamne ca sa lase o noua viata pe pamant.Si uite asa,cu durerea in suflet cauzata de pierderea suferita,de Revelionul din 2006 am impartasit vestea celorlalti.Au cam fost ceva comentarii ca e prea devreme dupa primul,ca nu e inca momentul,dar cu mine nu se mai intelegea nimeni.BB2 exista si se va naste.

Pe 18 ianuarie am fost impreuna cu sora mea si am vazut pt prima data inimioara,mi s-a confirmat ca BB e bine.In ambele sarcini m-am temut sa nu fie ceva in neregula cu BB.Si asa au mai trecut inca aproape 2 luni,timp in care am avut parte de o sarcina la fel de frumoasa ca si prima data,fara greturi,fara rau...doar carne nu puteam manca,dar asta nu a fost o problema.Toata lumea imi spunea ca am deja o fetita frumusica foc si ca e timpul ca burtica sa ascunda un baietel.Doamne,imi intrase in cap ca eu trebuie sa am baiat.Si pe data de 07.03.2007 eram programata la ora 13 la echo la dl dr Iosup.Inainte de a pleca spre Bucuresti,m-a sunat sora mea din Italia si m-a intrebat ce am.I-am raspuns sec:"tu ai pierdut notiunea timpului,nu sti ca la 13 am echo?Ba da,dar tu ce simti?Pai...eu nu simt nimic.Cum fata nu simti nimic?Nu stiu,cred ca tot fata e".

Si uite asa ma vad si acum pe pat la dl dr care ma intreaba cum o cheama pe domnisoara.Cum si prima data imi pusese aceeasi intrebare, "l-am intors si eu ca la Poiesti" si l-am intrebat "pe cea de acasa sau pe cea din burtica"?A zambit si m-a intrebat cum le cheama pe amandoua.Mai,atat ma indoctrinase toata lumea ca va fi baiat si ce frumos si bla,bla ca am simtit ca mi se ineaca corabiile la mal...

Am iesit din clinica,mi-am sunat mama si i-am spus ca va avea tot o nepotica.A inceput din nou sa planga si a zis sa fie sanatoasa,mamaie o va iubi la fel de mult.Ce vroiam sa fiu altfel decat mama mea?Adica de ce nu as avea si eu tot 2 fete?Apoi am sunat-o pe nasa,s-a bucurat si a zis ca ar fi fost langa noi oricum si apoi mi-am sunat sora si i-am zis ca banuielile mele au fost adevarate,dar ca eu vreau baietelul pe care mi-l prognozase toata lumea.

Dar foarte repede m-am obisnuit cu gandul ca vom avea tot o fetita,Codruta stia ca mamai are o "suiuca in butica si o sa meaga a pital si nenea dr o taie sa scoata pe BB din butica".Mi-a fost foarte bine,am lucrat pana pe data de 05.07.2007 si nu va spun ca pe data de 08.07 am fost si la nunta unei verisoare.Toata lumea se astepta sa nasc acolo la cat de mult m-am zbantuit cu fetita cea mare,dar Stefanelul lu'mama a stat cuminte in burtica si nu a protestat.

Fiind a doua nastere dupa cezariana de nici cu 2 ani in urma,dl dr Ciulcu de la Municipal imi zisese ca "vom naste" probabil in week-endul din 13-14 iul" cand dansul era de garda,dar marti pe 10 sa merg la control la dansul la clinica si sa vin la Bucuresti cu tot cu bagaj( urma sa stau la nasi pana la nastere ).De venit am venit la Bucuresti,dar la control nu am fost,clinica era in alt capat al orasului,era groaznic de cald si oricum avea a doua zi consultatii in Ambulator.Astfel ca miercuri dimineata,doar cu geanta pe umar si umbrela in mana,parea ca va ploua,m-am dus la Municipal.Ma astepta deja rezidenta dansului si ma intreaba unde mi-e bagajul."care bagaj,la nasi,doar nu veneam cu el.Pai nu v-a spus dl dr ca va internati? Nu,pt ca aseara nu am fost,eram f obosita dupa drum.Pai...v-am oprit deja pat,este foarte aglomerat si riscam sa nu fie locuri pe week-end.Are cine sa va aduca bagajul?"Sigur...dar nu prea mai aveam forta sa raspund.O sun pe nasica mica,ii explic ce si cum si o rog sa treaca pe la mine pe acasa pe la Ploiesti si sa-mi aduca certif de casatorie si nu mai stiu ce am rugat-o.Am pus pe toata lumea in alerta ca gata,eu nasc...dar locuri la sala de operatie...neam sa fie.Astfel incat,la sfarsitul programului sau,dl dr vine si imi spune ca a doua zi de dimieata,la 6.30 intram in operatie sa nu ne-o ia cineva innainte.

Si acum imi aduc aminte ce ploaie si trasnete erau in Bucuresti acum un an...ce sa dorm...ba de galagie,ba de emotii...iar de pe la 3 nu am mai pus geana pe geana.M-am miscat cat mai putin,eram in salon cu doua fete ce faceau tratamente pt mentinerea sarcinilor,ma gandeam ca trebuie sa le las sa se odihneasca.Si uite asa,la 5.30 nasica intra pe usa,trebuia sa fie cineva cu mine...Inca pe atunci sotul,era la serviciu,mama statea cu cea mare...asa ca nasica si-a lasat afacerile si a venit la spital.Si se face 6 si se face 6.30 sa apara domnisoara rezidenta pace buna.Pe la 7.30 vine dl dr si-mi zice ca nu sunt locuri la lauze,asteptam vizita si vedem.Dar sa nu mananc nimic.Buuun,inca nu-mi era foame.Si se face 9.30,10 nimic...imi era o foameeee....pe la 11.30 vine dl dr si-mi zice ca mai devreme de 17 nu intram in sala.Hai las ca mai prind putin curaj pana atunci.Dar mancare dl dr?Papa ceva sa ai putere.Si cum nasica imi aduses pilaf si copan am papat putin...asta pe la 12.Si sa vedeti ca la 12.20 vine domnisoara rezidenta si imi zice:haideti la sala.Cum?Mergem sa nastem.Pai...dl dr a zis....Ce nu mai vreti?Pai am manact...nu-i nimic,vorbim cu doamna dr anestezist".Bun...i-am povestit dr anestezist ce am mancat si concluzia :rahi.De parca eu vroiam altceva.Cum sa nu aud mititica la primul plans?

Gata,sus pe masa,spatele incomvoiat ca va fac anestezia.Ce anestezie frate?Mereu mi-a fost frica de ace,asa ca ...mi-a venit rau.Noroc ca am apucat sa spun,altfel ma faceam de ras si veneam in nas.M-a prins pe ultima suta o asistenta,m-au culcat pe o parte si cand imi ia tensiunea: 6-4,facusem brahicardie.Sigur ca asta nu i-a impiedicat sa ma anestezieze asa,culcata pe o parte,apoi sa ma intoarca si il si vad pe dl dr ca ma astepta echipat.Pe parcursul operatiei,mi s-a facut rau,nu stiu daca de frica,daca de la faptul ca am mancat,dar mi-a venit sa vomit,nu mai puteam respira si simteam ca aerul nu mai trece de piept in jos.Imediat masca de oxigen si-a facut aparitia,iar anestezista imi spunea ca acea presiune din piept va dispare de indata ce va iesi BB.Fetelor imi curgeau lacrimile,ma gandeam la BB mic si la fetita de acasa,ziceai ca gata mor...offff,niciodata nu am crezut ca ma pot panica asa.Si tot "gandind" eu aiurea,o aud pe dna anestezista : uite plange si nu poate vedea ce fetita frumoasa are!!!!Si instantaneu s-a auzit primul plans al micutei mele.Ora 13.15,data de 12.07.2007.Din ce-mi curgeau lacrimile,sa vedeti ce au inceput sa curga si mai tare...micuta mea cea maricaica ( s-a nascut cu 3.600 kg si 48 cm) parasise burtica si era acum in fata lui mami...O Doamne,iti multumesc ca m-ai ajutat sa o fac si pe asta!Era blondina,cu acelasi ten deschis ca si surioara ei...Asistenta incearca sa mi-o dea sa o pup,dar buzele nu-mi ating obrajorul...si gata,fuga cu ea la spalat,cantarit si toate cele...

In ceea ce ma priveste dl dr si domnisoara rezidenta au mai continuat sa ma aranjeze,iar in jur de 14.15 eram la terapie intensiva.In scurt timp,maxim 2 ore micuta a fost adusa in patutul de langa mine...dormea si era asa de dulce...Nasica a mai stat cu noi o perioada,dupa care s-a dus acasa,urmau sa soseasca la Bucuresti mama si fetita mea cea mare.Restul zilei si noaptea au trecut repede,nu am avut probleme si nici dureri foarte mari,iar a doua zi de dimineata deja ne-au mutat la salon...Micuta Stefi era cuminte,papa atat cat putea ea si dormea bine in ciuda caldurii de afara.

Stiu ca m-am intins foarte mult,dar nu pot sa ma opresc inainte de a va povesti prima intalnire dintre cele doua surioare.In jurul pranzului,pe 13.07 au venit la spital nasica,mama si Codruta.Eu o aveam pe Stefi in brate,stiam ca trebuie sa apara,dar in momentul in care usa s-a deschis si in ea a aparut fetita mea cea mare cu o tuberoza in mana zicand "pentu tine mami"...m-a busit din nou plansul...Doamne ce comori aveam...si din plans am izbucnit in ras,ma intreaba Codruta "mama,da' ce e asta din batele tau? E Stefi mami,surioara ta"...Am lasat-o pe pat si pentru prima data Codruta si-a pupat surioara...

Acum se iubesc foarte mult,Codruta vrea sa-i dea sa pape,chiar ii da cand nu suntem atenti,o pupa toata ziua pana cand Stefi plange sa o lase in pace.Dar si cea mica atunci cand o vede pe cea mare tipa,o striga pe limba ei si se bucura...

Sunt tot ce am mai scump pe lume,ratiunea mea de a trai si motivatia in care-mi gasesc puterea de a merge mai departe atunci cand simt ca nu mai pot,ca e greu...Dar nimic nu e mai frumos pe lume decat sa ma trezesc si sa-mi vad fetele dormind ca niste ingeri,sa le aud strigand "MAMA" si sa le am pe amandoua in brate!

Va iubeste mami frumoasele mele si toata viata voi face tot ce voi putea sa fiti fericite!Sa fiti sanatoase si sa cresteti mari!Nu cerem de la Doamne Doamne decat un graunte de noroc si sanatate!LA MULTI ANI IUBITELE MELE!!!

Le-am urat pe amandoua,pentru ca azi e ziua lui Stefi,iar pe 29.07 e ziua Codrutei!



Va multumim daca ati avut rabdarea sa ne cititi si va doresc din suflet tuturor mamicilor implinirea si bucuria pe care o simt eu cand imi vad comorile!!!!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Nicoll, sa-ti traiasca fetitele, sa fiti sanatose si sa va dea Dumnezeu multa fericire! Esti o mamica puternica si fetele tale vor fi mandre de tine!

La multi ani, Stefi!

Va pupam cu mult drag!


Diana, mami de Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

NICOL foarte frumoasa si emotionanta povestea. Eu asteptam pana in ultimul moment sa zici ca de fapt era baiat. E frumos si 2 fetite. Data viitoare poate fac si eu fetita. La multi ani si multa sanatate!





ALESSIO, comoara mea




S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Va multumim foarte melut!
Diana pupam mamica ce mai are timp si de forum plus pe cei doi copilasi dulci!
Dananigie multumim frumos!Acum nu ar schimba mama fata nici pt 10 baieti!Iar data viitoare sa fie cum va doriti!Sa-ti traiasca si tie comoara!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


"LA MULTI ANI!" STEFI!!! Nicoll, sa-ti traiasca mandrutele si sa-ti aduca numai bucurii ! Multumim frumos pentru superba poveste si sa ai parte de o viata cat mai lunga si cat mai implinita alaturi de comorile tale ! .






"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Cryna multumim si tie!Si tu sti ce greu...Dar satisfactiile sunt enorme!Va pupam pe amandoi!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Nicoll, sa te bucuri de cele doua minuni , sa fiti sanatoase si fericite!

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Marami multumim tare mult!Sa-ti traiasca si tie fetele!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Foarte frumuoasa povestea. Am plans de m-am rupt. Sa le dea Dumnezeu sanatate si noroc fetitelor.

Luminita si Andrei Tudor - iubirea mea (16 august 2005)


Album Andrei

www.dropshots.com/lulu75" target="_blank">Filmulete

Povestea nasterii ingerasului meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Luminita multumim tare frumos!Asa este,sanatatea este cea mai importanta!Sa ne dea Dumnezeu tuturor sanatate!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

M-ai facut sa plang! Sa-ti traisca comorile si La multi multi ani pt amandoua!

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput