Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (294)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


azi a venit Clau acasa cu ideea sa mergem la strand. asa ca ne-am echipat, luat copil de la gradi si la cel mai nou strand cu noi. a fost misto de tot, lume putina, doar ca apa in bazinul de copii cam rece. poze maine, azi nu mai am chef.

Toanca de ce e asa de scump vaccinul?
Silvia cum ai platit numai atat?
merg maine la farmacie sa ma interesez. Oricum eu i-am facut Pentaxim, asa ca tot ala trebuie si acum. asta e rapelul de la cate luni?
Toanca pai si aici un dinte de portelan e 100 euro, 50 boltul ala(cui- pe romaneste).
Miha ce sa-ti spun...multa bafta. Sper sa se insanatoseasca cat mai repede Tudor, asta e cel mai important acum.
Bianca pai ar trebui sa tin si ceva regim, dar uite ca nu pot....s-ar vedea rezultatele mai repede asa.
Irina iar concediu? spor in amenajarea apartamanetului. te asteptam cu poze.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Si eu pe aici...am avut musafiri pt sora-mea cu copii. Tocmai bine ca am cumparat vinete si am facut de cina. Mi-am facut si pofta, le-am facut doar cu ulei, data viitoare maioneza a lor.
Copii au fost azi la tara cu socrii, s-au intors seara, azi nu i-am vazut. Dani un prapadit, i-am spus ca il iubesc si mi-a raspuns si el pt prima oara "te iubesc mami ". Am chemat-o maine pe Sandra acasa sa ii dau teme de vacanta ca inca nu a facut nimic si a trecut deja o luna. Clasa a 5-a e dezastru de grea.
Giova, fain ca ati iesit la balaceala. I-a placut lui Marco in apa rece? Dani nu are treaba daca e rece, sta cat sta apoi se cere la prosop si zgribuleste de frig cu prosopul pe el. Asa ne-a facut si la mare...statea maxim 20 min in apa cu noi si se cerea la patura.
Toanca, si la noi sunt scumpi dintii de portelan. Acum 5-6 ani si-a pus Nelu 2 masele si inca 2 lipite cu celelalte (nu ma pricep la punti si dinalea) si am platit 10.000.000 lei in vremea aia. Am crezut ca mor cand am auzit, dar mi-am revenit repede din soc ca nu aveam ce face. De atunci nu a mai fost la stoma dar cred ca in curand il trimit iar ca daca ar fi dupa el s-ar duce direct pt proteza.
Maine dimineata la 8 am programare la cosmetica...ce bine ca mi-a ajuns randul, tot mai greu e si cu programarile astea. La pedichiura am sunat luni si de abia luni a avut loc.


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Aqua Parc in Brasov pt cine are chef de iesiri
http://www.paradisulacvatic.ro/
Nu stiam de existenta lui, de abia acum am aflat.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Bianca pai nu-i prea place lui marco in apa rece. a stat cu forta si mai mult pe tobogan sau in barcutza.
Cum iesea, puneam prosiopul pe el, avea buzele vinetii.
Bine ca ti-ai facut poftele cu vinete. parca nu-mi vine sa ma bag la copt, mai astept putin.
Of saraca fata, o omoro cu temele, esti ca si cumnata.....si Jessi-nepoata intra intr-a 5-a. normal ca e mai greu, in plus acomodarea cu profesorii, diriginta, e o schimbare majora pt. ei.
De Aquaparkul asta din Brasov am auzit si eu la tv si pe urma am vazut pe net. e misto, dar scump tare.

ma duc sa-mi scot broasca din apa si la somn.
pe maine, .

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

neata.
eu la cafea...
am fost aseara si am platit biletele de concediu, dar spre deosebire de anul trecut, anul asta s-au scumpit foarte mult; anuntasera la TV dar am crezut ca le mai infloresc astia...
Dar, oricum asta e! Noi am vrut in concediu la acel hotel asa ca a trebuit sa scoatem banii din buzunar
Giova, nu stiu sa-ti spun de ce este asa de scump vaccinul; am mers la farmacie cu biletelul scris de dr. si atat a costat; si noi ne-am mirat, dar la fel trebuit sa scoatem banii din buzunar
Azi mergem sa-i facem vaccinul si mi-e cam teama ca deja e marisor si intelege ce i se intampla.
De fapt nu mi-e tema ci mi-e groaza.
De ce sunt oare asa de scumpi dintii de portelan?
Initial cand mi-a zis cat ma costa m-am crucit, dupa care m-am mai interesat si pe la alte cabinete si se pare ca asta unde merg eu nu e un cabinet f. scump; se poate si mult mai scump de atat.
Bianca, mai lasa fata; n-o omora cu temele; pana in septembrie mai e;

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna dimineata. Eu cafeaua am baut-o, e primul lucru pe care-l fac dimineata la trezire: o cana de lapte cu ness.
Toanca, tinem pumnii sa fie bine la vaccin!
Portelanul... e scump, dar face, dupa parerea mea. Mai am si eu de facut partea de sus, dar... n-am mai reusit. Poate in viitorul apropiat.
Mi-am pus sa pap lipie proaspata cu unt si pate de ton, mi-era foame .
Deci ce vaccin trebuie facut ?

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Cristina, lipie proaspata cu unt si pate de ton.... suna tare bine.
Mai eu ii fac Infarix DTT
Da, intr-adevar nu se compara portelanul cu alt material.
Arata tare bine


Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

NEATA fetele
si noi ne ducem la vaccin dar in august ca atunci ne a programt dr ...il facem pe ala de la ei n am cumparat
niciodata vaccinul asa ca nici acu n o fac
TOANCA unde plecati???????? sa aveti super vreme
BIANCA si eu tb sa ajung la cosmetica dar....scump dami cu te iubescal meu si acu zice...bibaba,,+iubirea mea ...se prosteste,cat despre lectii mai am nitica rabdare ,bianca si a facut atunci imediat acum e cu cititul ...lasa ca si noi am fost in clasa a v a ce atata sunt fete mari......
GIOVA ce misto la strand....al meu m a umplut de nervi la mare cu fitele lui de mare boier....ptr ca el nu intra in apa nu i palcea nisipul ce facea???lua paharele oamenilor,alerga copiii.arunca cu nisip...cerea de mancarece sa ti zic...cine se aseza o zi langa noi adoua fugea de noi...dezastru
ASTERY pofta mare sa ai

stomatolog???gabi si bianca se duc ,eu n am fots decat 1 data in viata ca n am probleme absolut deloc....seman cu bunicul si mma(bunicul la 80 ani are toti dintii in gura)dar stiu ca costa f muilt ca si a facut gabi acu 4 ani o lucrare si mult ne a costat

pupicei fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Uitati aici ceva dragut, l-am preluat de la alt topic:
http://www.kidzcd.com/ro/
Sper sa va placa.

Cosmi, moama ce ma 'nerfezi, auzi la ea, toti dintii in gura!!! Eu am inceut sa-i pierd de la 14 ani, ca naiba... Aadica la ora asta sus mai am doar caninii (ca tot am invatat denumirea medicala de cand cu dentitia lui Razvan), restul sunt pusi, iar jos... cei 4 incisivi centrali si laterali, restul farfurii de portelan, hihihi... sus n-am paucat sa termin, cum spuneam mai devreme, doar cei 4 incisivi 9centrali si laterali) am reusit sa-i "montez" din portelan. Aici in Buzau inca nu se pun implanturi, mare pacat...

Nu stiu ce-i cu mine, ca n-am mai simtit foame dimineata de multi ani. Si mi-a fost si pofta. Am reinceput regimul acela si aseara m-am culcat cam flamanda, poate de aceea.

Razvan are o bentita pe cap, din aceea eleastica, zici ca-i fetita, asa-i de scump. Parca din zi in zi spectrul autismului pare mai indepartat de noi... oare visez?
De luni merge la cresa, cel mai probabil, de la 1 august intra in vacanta pana cand incep si scolile, in spet. nu stiu pe cat, poate mai tragem o tura la mare in tot acest timp.

Toanca, am uitat unde ati fost anul trecut in concediu, imi amintesc doar ca abia asteptai sa plecati. Ne mai spui odata? Parca undeva in Turcia?


Haideti fetelor, semnati condica macar acum dimineata, ca mai tarziu cine stie...



Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna dimineata!
Cristina, eu cred (nu bag mana in foc) ca vaccinul de la 2,5 ani e rapelul de la ala de 1 an. Eu am decis sa i-l fac lui Razvan mai prin septembrie ca sa nu avem surprize cand sa plecam in concediu. In carnetul de vaccinari scrie ca se face intre 30-36 luni (deci doi ani jumate-3 ani). Daca te uiti in carnetul de vaccinari al lui Razvanel o sa evzi cum se numeste vaccinul. Eu nu-i cumpar, i le-am facut mereu pe cele de la stat (asa m-a sfatuit si pediatrul de la Cluj la care mergem cand sunt probleme nasoale).
Fetelor, stiu ca e scumpa dentista asta dar e cea mai buna si face niste lucrari exceptionale. Garantia ei pe o plomba este de 8 ani, eu zic ca e ceva. Si sa va dau un ex: am avut un molar plombat (impreuna cu cel de langa e, ca la mine asa sunt toate cariile, intre 2 masele. E si unul dintre ei ma durea celelalt nu. Ca sa aflu acum ca cel care nu ma doare are nervul scos desi eu il rugasem pe dr atunci sa-mi salveze nervul daca poate si obligatia lui era daca nu a putut sa ma anunte ca am un dinte mort si sa am grija la el. Bun, si-mi da femeia jos plomba pusa de ala si ditamai craterul infectat. Imi curata frumos dintele, imi pune tratament de albire(chestia costa 100 lei) si pt ca deja ramasese doar jumatate din molar si ala doar o coaja subtire imi spune ca numai reconstructia merge. Si dupa 3 saptamani mi-a pus 2 tije, intaritor, si efectiv mi-a reconstruit complet dintele din portelan. Chestia asta a costat 400 lei. Deci in total 500 lei un molar. Dar decat sa tot umblu din dentist in dentist si sa le dau la toti bani in fiecare an prefer sa-mi lucreze asta mai scump si sa faca lucru de calitate.
Cosmi, si bunica mea materna are aproape toti dintii la 80 de ani. Si-a scos o singura masea, acum doi ani, ca se cariase si a zis ca decat sa o plombeze mai bine o scoate ca e mai ieftin si oricum nu-i mai trebuie mult timp de acum!!!

Azi iar m-am bagat la venitul motorizat la munca. Sa mor nu alta, am facut 35 de minute in conditile in care pe jos fac maxim 20. Maine incep zilele orasului si tot centrul era blocat si am facut ture peste ture de oras ca nenea militienii astia nu iti dau nici o informatie, nu-ti spun care zone sunt inchise etc. Va dati seama ca nici nu stiu toate strazile ce regim au ca nu am fost nevoita sa conduc. Am ajuns un pachet de nervi la serviciu. Sa-mi fie invatatura de minte!

Edit: Cristina, in Bta doar un stomatolog face implanturi dar pe ala nu l-as lasa nici sa ma tunda nu sa-mi lucreze un gura. Cand am intrebat-o pe stomatoloaga mea de ce ea nu face implant a zis ca nu are conditii, ca nu poti sa-ti bati joc de oameni. Ca sa faci o interventie de amploarea asta trebui sa faci inclusiv analiza de structura osoasa, analize complexe ca doar e un implant ca orice alt implant din organism, care poate fi respins, poate sa se cangreneze, plus ca e aproape de creier, etc. Pe mine m-a bagat in sperieti dupa ce mi-a explicat riscurile care le implica, asa ca fetelor amatoare, cautati profesionisti buni si care sa va explice fff clar tot ce inseamna si ce riscuri implica implantul asta.

O zi faina!


Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput