Regasiri (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Neatza buna cu cafeaua sub brat...

Koko trezirea!!

Desire mami si tu teai pierdut? speram ca sunteti bine si tu si carliontzatul...

Miro?

Dolores cum sunt maselutele lui David?

Angi, mai imbucura-ne cu vreo litera, o pozica ceva...sau deja citeste ziarul? noi suntem in stagiul numerelor: te-te- cici...adica de doua ori 3 si-un 5...asa numaram pana la 5 e baiat ce vrei?, aaaah, dar aratam nasul, gurita, ochii si parul...si burtica mai rar...
Ne luam de putulica si tragem de ea si zberam in gura mare piaaaaaaa (asta a invatat-o la cresa ca noi nu utilizam cuvantul pilila=putica)

Cu caldurile e tare grele...la gradi au aer conditionat si piscinute cu apa, acasa avem piscina dar nu putem iesi la 38º...asa ca sta pitit cu tac'su-n casa pana la 6.45 cand ajunge mami...si-atunci ori sarim in piscina ori o luam prin magazine racoroase...

Mananca mult mai bine, aseara dupa un borcanel de 200 a bagat un bibe mare de lapte cu cereale, in ultimul timp il fac gros...4-5 masuri de cereale...voi cat puneti?? (daca puneti)

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetele.
Kokorina, te pup dulce si apasat, ca tare drag imi e ca te-ai intors. Haide, respira adanc, odihneste-te un pic, si revino aici, cu mesajele alea pe care numai tu sti sa le scri, asa cum ne-ai obisnuit. Hai ca asa poate se mai revigoreaza si forumul. Si povesteste-ne tot, ca noi avem rabdare sa citim.
Dbunny, sa inteleg ca Dani e bine acum? Bravo voua. Woow, ce mult mananca seara. Eu asa ma chinui cu Iulia seara ca nu vrea sa manance mai nimic... Pe la 7 jumate ia 3 (TREI nu mai mult) lingurite de iaurt, pe la 8 jumate ii fac 4 lingurite de cereale cu lapte (adica 4 masuri preparate cu lapte pe care de cele mai multe ori nu le termina) si seara la 9 jumate cam 250 ml de lapte. Si asta e tot.

Pai de Iulia ce sa-ti spun? Ca ea recunoaste deja toate literele si numara pana la 5, dar numai cand vrea ea. Cand urcam scarile pana la etajul 3, Iulia nu mai vrea sa stea in brate, le urca aproape singura... se tavaleste pe scarile alea si este atat de ambitioasa ca de cele mai multe ori nu vrea sa o ajutam sa urce. Iar pe la etajele 1-2 da semne de oboseala si atunci accepta sa o sustinem macar de o mana, nu de alta, dar risca sa ajunga cu capul spart acasa. Si de fiecare data cand urcam scarile numaram treptele (pana la 5). Acu sa nu credeti ca numara ca la carte, mai sarim cate o cifra, pe altele le repetam de 2-3 ori.
Cand mergem pe strada sau prin magazine, avem surpriza sa arate cu mana un scris ceva (de la reclame) si sa strige in gura mare: TATI (adica T de la TATI) sau UOUO (adica O de la OUA) sau mai stiu eu ce litera vede ea.

Am mai pus aseara 2 poze: asta e una, iar asta e a 2-a.

Dar chiar asa, Desiree si Mirona pe unde umbla?


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ioi ce par lung are Iulia

Pai in cei 250 de ml lapte de la 9.30 nu-i bagi vreo 2 masuri de cereale? 2 masuri nu prea se observa...d'aia am trecut eu la 4...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

salutare salutare,
despre disparitia lui Desiree - nu ma invinuiti pe mine ca zau nu stiu unde a disparut si ce am facut asa rau sa meritam aceasta tratatie din partea-i ... nici macar pe mess nu mai apare. O fi in conced si noua nu ne-o spus? Zau ca nu stiu nika de ea.

de disparitia mea inca nu pot sa va spun nika - pana nu se materializeaza ceva - nu divulg secrete de familie + plus problemele cu care ne-am procopsit in ultimul timp - deci pe bune ca nu lipsesc doar de fitze - sunt motivate absentele, da?

ce sa va mai scriu de noi? cam aceleasi lucruri le facem zilnic - doar ca s-a mai diversificat vocabularul Karei, urca scarile pana la 4 singura - eu uneori nu am rabdare s-o mai astept si o iau inainte - spre disperarea vre-unei vecine care iese din ap. s-o vada cum urca singura.
In parc avem cam aceleasi jocuri - mama deseneaza toate personajele de desene animate pe care le stie si apoi intreaba unde e cutare si copiii cauta si-l indica, hinta mare/mica, carucioarele de papusi, nisip/pietris cu sau fara ustensile, topoganul si cataratoarea de sarma.
Acasa ne jucam din ce in ce mai rar - jocuri lavedere au mai ramas niste nasturi intr-o cutie, cubul confectionat de mine, lipiturile si papusile. Rar isi mai ia ceva din multitudinea de jucarii de la ea din camera.

in rest - afara afara si iar afara - este motto-ul acestei veri. si sa nu uitam - savuram momentele in care mai suntem cu puii nostri - ca "unele" acusi acusi tre sa ne reintoarcem in campul muncii. Ca altele au facut-o deja.

Dastefa vazut pozele de la mare - Mi-au placut mult cele cu ziarul in pat. O nebunie.
Kokobine ai revenit home. Te asteptam cu impresii si povesti.

o am inca pe socrela la noi - nu va mai spun ce bube amla gura de nervi, da? Azi pleaca - poate poate ne revenim si noi la viata de zi cu zi.
Stiti ceam observat eu?
Cand mi-e invadata intimitatea - ma simt tare rau si fizic si psihic, macert cu Dani - nu mai am rabdare cu Kara - chir zbier la ea.
Nu va mai spun ca tot ce am construit eu in cateva luni bune cu Kara - au fost daramate in aceste cateva zile de cand e la noi ... ca ma apuca iar pandaliile.
ca mi se arunca copila pe jos (oriunde ar fi) pentru a o ridica buni de pe jo si ao lua in brate v-am spus-o?
ca in parc nu sta dupa ea cum mi-ar place mie, nu o antreneaza in jocuri, ca exact ceea ce nu-mi place mie la alte mamici care stau deoparte - taman aia face si ea? la faza asta imi zice sotul - "pai foarte bine - mai lasa-i si ei spatiu sase joace, sa respire - ca prea numa ce ii impui tu face, adica numai ce jocuri ii zic eu - numai alea le jucam".

Aici tare m-a pus in cumpana. Oare asa e? Mie nu mi se pare. Acasa isi cauta singura de joaca - daca are nevoie de mine - ma ia de mana si ma duce la locul cu pricina. Afara ii las libertatea sa alerge unde vrea ea - atata timp cat sunt in spatele ei si o pot urmarii - daca depaseste limita parcului - o readuc inapoi, daca vrea sa suie pe undeva (si nu poate singura) o ajut - daca poate - o asist. Stau si moderez joaca ei cu a altor copii, sa nu-si smulga jucariile unul altuia, sa nu se impinga/bata, sa nu dea altii cu biciclete/triciclete/motorete peste ei ... etc.
Chair saptamana trecuta mi-a datMIE un copil cu o masinita peste picioare. Ma-sa sta ca vaca lao masa si ne privea - eu bineinteles ca l-am luat de mot - daca eraun copil in locul meu? L-ar fi trantit cu siguranta. Ma-sa s-a luat de mine - ca sa nu-i cert copilul - eventual sa-i spun ei. Copilul vrand sa dea inapoi cu masina - ma mai pocneste inca o data peste picior - si ea ca vaca ... nici nu-si cere scuze - tot pe mine ma certa ca sa nu-i urlu odrasla.
No - deci? De asa ceva vreau eu sa-mi feresc copila - de aceea ii stau cao umbra in spate - eh ... o umbra mai indepartata - dar prefer sa-i fiu aproape decat sa dea peste asa ceva.

hai ca iar m-am ambalat.
mai revin io, mai scriu cand pot.
va pup pe toate


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

salutare. ce liniste pe aici.
Cris e bine cu burtica, n-a mai vomitat, sper ca i-a trecut. iesim pe afara dar nu socializam deloc, macar o perioada o sa o izolez pana se mai intareste sistemul imunitar.
ma tot intreb unde e Desiree. ca nici pe mess nu am mai vazut-o demult.
a reusit sa se urce singura in patul din dormitor, care e destul de inalt. cu altceva nu prea ne laudam. nu prea zice nimic, nu numara, nu stie litere, nimic.
kokorina ma bucur ca ai revenit .
Angi ce par are Iulia ...ai o mandrete de fetita .
dbunny noi nu mai mancam cereale de bebelusi. cateodata ii dau fulgi de porumb, ii rontaie asa uscati.
dastefa am vazut pozele de la mare. noi am fost la Costinesti incepand din `99 de cand ne-am cunoscut in fiecare an, anul trecut a fost singurul cand nu am ajuns ca era Cris prea mica. unde ati stat? ati avut revervare dinainte? anul asta chiar ma gandeam ca parca nu as merge cu ea acolo, ca e prea aglomerat. as fi vrut eforie, dar tre` sa caut cazare si acolo.
va pup pe toate.



mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

fetelor...prima data va dau vestea ca am ras-o in cap pe sophia.e cam plastica exprimarea dar intelegeti voi.e atata de dulce si abia astept sa-i creasca zulufii la care eu visez.avea niste carlionti frumosi la spate,motzul bine cunoscut,dar tot par de bebe avea.asa ca aseara i-am taiat motzul si il voi pune in albumul ei la pastrare,si cu masina de ras tzaca-paca am dat jos parul.mi-e draga chelioasa de-mi vine sa o crantzanesc.o sa punem poze deseara,ca aum copchii dorm si dupa mergem la gradina.

offfff!!!!mare esec in romania cu vacanta noastra.noi am plecat impreuna cu sora mea pana la oradea,cu tati desigur.la oradea ne-am odihnit,la hotelul in care ne astepta cumnatul meu,sotul soramii.andi a plecat apoi acasa in austria si noi am plecat cu sormea si cumnatul meu spre bacau.dimineata,inainte de plecare,sophia a facut febra,am plecat cu o inimaaaaaa.pe drum a facut febra 39 si in mersul masinii i-am pus supozitor.a mai lasat-o dar o vedeam tanjind.dupa nici 2-3 zile,pascal a fost muscat de o capusa.am gasit-o in partea inghinala dimineata la schimbat,seara fuseseram in parc.am innebunit.am avut noroc ca nu apucase sa suga mult sange si cand am smuls-o am smuls-o cu tot cu cap si dinti....mama i-a vazut cand a strivit-o.am fugit la medic si e ok.apoi tot lui pascal i-a aparut niste puncte rosii p spate,am zis ca e de la caldura.nu,erau de la un iaurt cu fructe.la iar cateva zile face sophia febra iar....nu mai stiam unde sa o apuc.apoi am observat ca are gingia atat de rosie,ca sangele.dupa putin timp i se umple gura cu sange iar eu.....innebunisem,nu mai stiam ce sa fac.nu mai avea gurita,avea bot,i se umflasera atat de tare gingiile ca intre strungareata din fata,coborase gingia pana jos,practic nu i se mai vedeau dintii.am mers la medic si ....clar!ca doar santem in romania.mi-a spus ca sant anemici copii,ca sant prea slabi si ca sophia are rosu in gat(toti copii din romania au rosu in gat,sa stiti.alt diagnostic nu mai stiu medicii astia),iar gingia e umflata de la ceva acru,piersica sau orice altceva.mi-a dat o solutie sa o dau dar nu am facut mare lucru cu ea.tot ii curgea sange...abia asteptam sa ajung aici la medic.asa ca l-am sunat pe andi sa vina sa ne ia acasa.mai adaug ca in lipsa lu' tacsu sophia statea numai in bratele mele,pascal sta si asa numai la mine.asa mergeam cu ei pe strada,nu vroiau pe jos si mergeam cu doi copchii in brate.lumea ma compatimea si pe mine ma enerva din plin asta.faptul ca sophia s-a simtit rau,lipsa lu' tacsu....tanjea dupa el efectiv,caldura de nesuportat(nu aveam unde iesi pana seara pe racoare.asa ieseam,dimineata in parc si seara)...toate astea m-au adus la disperare.fugeam si eu pe undeva numai o ora-doua cat dormeau ei,ca dupa ce se trezeau plangeau dupa mine...deci nu puteam mult lipsi.cand a avenit andi(eram curioasa de reactia lor)...i-a luat pe amandoi in brate si pret de 10 minute,fdara exagerare radeau impreuna,uitandu-se numai unii la altii.abia atunci am rasuflat usurata si ne-a fost la toti mai bine.
aici am fost la medic cu sophia sa vedem despre ce este vorba.are o infectie in gurita care poate fi luata de oriunde si momentan cam multi copii sufera de asta...de aici ma refer.andi s-a uitat pe internet si a cautat despre aceasta infectie si 90% din cazuri se datoreaza psihicului.a nu se interpreta explicatia.asa cum noua ne mai ies herpesuri din cauza stresului,asa se manifesta la copii cand au un "stres".deci clar,din cauza ca ea a tanjit dupa tacsu a facut aceasta infectie.o sa radeti sau sa nu ma credeti dar ne-am informat despre asta si sant mai mult decat convinsa ca asa este.acum,aici acasa e foarte bine,mananca,doarme bine,o dau in continuare cu solutia data de medic,care da si rezultate,avem cheliuta si cercei noi,na!ca am zis-o...

eu am ajuns o slabatura,m-au scurs copchii de toate resursele.eu care credeam ca mai stau pana in august,sa mai vantur copchii,sa ma mai duc si eu ca fumeia pe undeva,ti-ai gasit la matza praznic.nu am facut poze ca nu aveam 7 maini,sa duc si doi copchii in brate,geanta cu lucrurile lor cand plecam de acas,plus o minge sau vreo jucarie.singura care mai putea atenua din stresul meu, afost sora mea,pt ca la sora mea tragea sophia,vroia la ea in brate.la mama nu prea vroia,la tata mai tragea dar el era acasa numai sambata si duminica,pt ca lucra.el ma mai scotea cu luatul sophiei in brate.pascal se ducea la mama,dar mama nu prea putea sa-l tina ca e greu si o dureau si rinichii.pascal mergea frumos si de manuta dar cand obosea trebuia sa-l iau in brate,cerea la mine,dar eu eram cu sophia in brate si tot asa de colo-colo cu doi copchii.cald afara,eu numai ape,nervoasa,m-am apucat de fumat iar....ce sa mai,esec total.daca ar fi si in romania cum e aici de linistiti copchii....as boieri dar asa...trag din greu.o sa punem putinele poze pe care ni le-a facut tata in parc...
nu va mai plictisesc,si asa fug ca s-au trezit copchii...apoi va mai pove ce mai stiu copchii mei sa faca.nu!!!puzzle nu au invatat inca si nici povesti nu citesc.lucruri pamantesti si realiste in orice caz.

ANGI.....ai o fata artista.e du-re-re de frumoasa!!!!!!!!!

DBUNNY....pupate-as!

intru ca ma intereseaza si pe mine inca cu bibe si masurile de cereale.ma scuz acum ca trebuie chiar sa fug.

va pup si va iubesc pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

quote:
despre disparitia lui Desiree - nu ma invinuiti pe mine ca zau nu stiu unde a


m-ati bagat intr-o ceata de nu stiu pe unde sa ies.cum adica DISPARITIE....cum ar veni,a scris azi si apoi a disparut sau cum?s-a intamplat ceva?si de cand a disparut?va rog nu ma lasati neelucidata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Dbunny, ai dreptate tu, ar trebui sa ii pun in lapte vreo 2 lingurite de cereale. O sa incerc sa vad daca ii place.
Mirona, si eu ma port cu Iulia ca cu buba coapta, adica stau dupa fundul ei sa nu pateasca ceva, sa nu o loveasca cineva, ma joc cu ea atunci cand o cere. Prietenii nostri ne spun ca o cocolosim, insa chiar si asa, noi o lasam sa faca numai si numai ce vrea (cu limitele de rigoare, normal). Am observat ca acum a inceput sa mai plece si cu altii, fara sa venim si noi cu ea. Adica ieri a plecat cu mama mea o ora, si pe mama o vede cam o data pe saptamana. Insa a indragit-o si o cere in fiecare zi, i-am facut o poza cu telefonul si acum cand o cere pe mamaie ii aratam poza de pe telefon si o pupa de zic ca ineaca telefonul. Iar ieri a fost prima data cand Iulia a plecat cu ea fara sa ceara sa venim si noi cu ea. Bine, cred ca si faptul ca sta acum in cursul saptamanii cu bona conteaza.
Acum, sa nu ai pretentia sa fie toti ca tine, ca nu se poate. Mai sunt si mamici care prefera comoditatea, si din cauza asta nu isi dau seama ce face copilul lor. Iar asta, asociata cu nesimtirea... dauneaza
Aka, ma bucur ca sunteti bine. Si, intr-adevar, este bine sa o tii un pic izolata, insa chiar sa nu socializeze deloc, iar nu e bine. Eu stiu de la Iulia ca nu am scos-o peste iarna aproape deloc afara si cand se intalnea cu copii statea numai la noi in brate si se uita de-acolo. I-a luat ceva timp sa se obisnuiasca. Poate daca o duci in locuri unde sunt putini copii... sa se joace doar cu un singur copil... Cris nu are nici un/o prieten/a?
Koko, vai, ce-ai putut sa patimesti... Si ce dor i-a fost Sophiei de tati Este ca un facut, cand vii in Romania se intampla ceva... Mai stati si acasa, sa intrati si voi in normal, ce atatea plimbari...
Musai sa ne pui poze cu Sophia cheliuta

quote:
citat din mesajul lui kokorina

quote:
despre disparitia lui Desiree - nu ma invinuiti pe mine ca zau nu stiu unde a

m-ati bagat intr-o ceata de nu stiu pe unde sa ies.cum adica DISPARITIE....cum ar veni,a scris azi si apoi a disparut sau cum?s-a intamplat ceva?si de cand a disparut?va rog nu ma lasati neelucidata


Desiree nu a anuntat nimic, a postat si ea ca omul, apoi... nimic... bezna... nici pe messenger nu mai este... este un mister

Multumesc pentru aprecierile la adresa Iuliei


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Desireeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:)))) ultima data spunea ca Octa a naucit-o in timpul noptii, tot la tzatza era..probabil o masea...are cineva numarul ei? eu pot s-o sun seara dupa 8...

Miro tu esti mama de fetita...eu sunt mama de baiat, baieteii is mai impingaciosi, mai brutali , mai nedelicati...eu ce-as face(sincer):

daca copilul meu ar imbranci pe cineva i-as spune ca nu-i voie, ca nu-i frumos, ca face buba, etc etc...daca trebe se cere scuze copilului imbrancit, mamei, etc...

daaaaaaaar daca cineva l-ar lua de motz pt asta(un adult) l-as agata in copac (vorba lu' Dolores), si cand spun `lua de motz`, ma refer la orice fel de atingere fizica...nici macar sa ridice tonul la el n-as accepta...nu stiu, copiii-s copii, se mai pleznesc, trag de par, una alta...o sa vezi cand o sa vina Kara zgariata de la gradinita, pe cine-o sa certi?

Dani a fost trantit/impins, si la randul lui a trantit si impins alti copii, acu depinde si de varsta celuilat copil...ca unul de 7 ani stie deja ce-i voie si ce nu-i voie, dar chiar daca Dani in ziua de maine incurca itzele, cea indicata pt cearta/pedepsire/luare de motz, orice, este mami sau tati nimeni altcineva...cealalta mama poa' sa vina sa-mi explice ca-i neobrazat, needucat, bruta, etc si de-acolo preiau eu hatzurili...pupam Kara mica si mai spune-ne ce-ai mai primit din Franta

Cu soacra....poama acra...de obicei bunicii strica copiii, eu am avut si-o sa am divergente pe tema asta chiar si cu mama, dar na, facem cum putem mai bine pt binele copilului, dar cu grija sa nu stricam nici relatia mama-fiica, nora-soacra...cu alte cuvinte: trimite-o acas!

aka...ma bucur ca sunteti mai bine la stomacel...si daca nu papati cereale-n lapte care-i micul vostru dejun? ou moale cu painica?

Koko, of, halal vacanta...saracii copii, dorul de tati i-a razvratit...tu s-asa erai slaba, ai mai slabit???? unde-i biciul? stii pt ce vreau sa-l scot, nu?

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Sa nu va inchipuiti ca eu nu alerg prin parcuri dupa curu' lu' fiimiu! nu-l scap din oki nici o secunda, am eu fixurile mele(a se citi teama de pierderea copilului ingrozitoare)

Koko...abia astept sa vad poze cu chelioasa

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput