Corn posterior ventricular ?

Corn posterior ventricular ? | Autor: gabriela08

Link direct la acest mesaj

Buna, eu sunt noua pe aici! As avea si eu o intrebare, cine stie ce implica grosimea mare a cornului posterior ventricular stang la copil. Aceasta mi-a fost desoperita la ecografia 4D, spunandu-mi ca este de 8,9 stangul si 8,3 deptul si ca trebuie sa repetam 4D sa vedem daca a mai grescut. Daca a mai avut cineva aceasta problema, sa-mi spuna si mie ce inseamna si ce implicatii poate aduce.VA multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

gabriela draga mea
1. ma intereseaza cat de avansata e sarcina ta in principiu
2. diagnosticul tau vizeaza sistemul nervos central care din start nu e bine sa aiba probleme
3 pe net gasesti inf referitoare la aceste probleme cel mai bine vorbeste cu un neurochirurg ei stiu exact in ce consta aceasta problema. si insista la ginec el ce spune de aceasta problema
nu vreau sa te sperii insa si eu am avut un bb cu probleme care desi operat amurit la 5 luni.
4. incearca sa mergi si la alt echo sa vezi ce diagnostic iti pune
astept raspunsul tau. noi am fost la Dr. Pelinescu Spitalul Filantropia (il gasesti la Medlife acuma) el a fost singurul care a descperit problemele lui bb Pavel. iar la neurochirurg la Dr. Tascu spitalul Bagdasar Arseni Buc
iti doresc sanatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

cornul il gasesti aici
Hipocamp este o creasta in relief pe fata interna a emisferelor cerebrale; la nivelul ventriculului lateral apare ca un relief in forma de corn, numit cornul lui Amon.Ambele componente sunt formate din cate trei straturi; celulele specifice sunt celule piramidale.Rolurile hipocampului sunt foarte importante la nivelul procesului de:invatare,memorie recenta,proces onirice (din vise,haluginatii procese vegetative si emotionale
neaparat afla ce este cu el daca este sau nu marit si cat ar trebui sa fie normal la varsta ta gestationala
iti doresc sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela08 spune:

Buna, ELILOV3, iti multumesc ca mi-ai raspuns.
Eu sunt in saptamana 27, am fost la 4D pe data de 24.06, dl.doctor Herghelegiu, a vazut diferentele de intre ele si ca cel din stanga este mai mare, dar ce mi-a spus a fost "nu-i nicio problema". Ducandu-ma pe data de 03.07 la doctora mea sa-mi vada analizele la secretie si rezultatul de la eco, a spus sa mai repetam o data, adica sa ma mai duc sa-mi masaore cornurile din nou, ptr ca limita este 10, iar eu am 8,9. Probabil albindu-ma la fata, mi-a repetat de 4-5 ori ca sa stau linistita, nu tb sa intru in panica ptr ca s-a mai intamplat si ca a mai avut cazul de genul asta (ex: grosime de 9.15 si ca a mai scazut). Cert este ca eu oricum nu pot sta linistita si oricum pe data de 29.07, ma duc din nou la ecografir. Eu pana in momentul de fata nu am avut nici un fel de probleme, toate testele si ecog mi-ai iesit super bine.
Sper din toata inima sa fie bine.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

Doamne Ajuta ca esti in grafic asta este tot ce conteaza important e sa nu fie mai mare decat datele din grafic pentru varsta ta gestationala.
Daca doctorita ta zice ca e ok atunci asa este...abia astept si rez de la celalat echo
Numai bine iubita ma rog sa fie bine
21+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela08 spune:

Iti multumesc ptr mesg. Si eu sper sa fie bine si abia astept rez de la ecog, o sa te tin la curent. Mi-a facut mare placere sa vb cu tine.Te pup si va doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela08 spune:

Buna elilov3.
Am repetat 4D si a iesit bine, de la 8.9 a sczut pana la 5.1, este super.Acum m-am linistit, mai fac un 2 D pe data de 14.08 si cam atat in rest este totul bine, Imi pare bine ca am stat de vb cu tine si iti multumesc ptr informatiile si sfaturile date.Iti doresc multa sanatate si fericire in viata. Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

gabriela felicitari
Ma bucur ca valoarea a scazut sa mergi la biserica sa pui un acatist si sa ii multumesti lui Dumnezeu ca a fost alaturi de tine..sti tu un suflet cald face cat totii si toate in lume
ma bucur nespus pentru tine si bb-ul tau
sa ai o sarcina usoara si de acum pe mai departe si evident nastere usoara la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mecla84 spune:

buna...am si eu aceeasi problema cu bebica al meu....oare exista sanse sa revina la normal acest corn????eu sunt in 17 saptamani si dimenasiunea acestui corn are 6.6 sunt in pragul disperarii nu mai stiu efectiv ce sa fac....

Mergi la inceput