Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

buna fetele,

Alina imi place mult rochia ta, oricum vad ca tu stii bine cum sa faci bluzele/rochii sus la umeri, eu tare ma incurc la umeri si daca nu am fost eu in stare sa pun niste maneci! s-o porti cu placere!
Asa zic si eu ca trebuie croit pe bie sa pice bine volanul ala dar nu o lua de buna ca eu nu ma pricep la rochii de ocazie.... si mai zic ca ar fi bine incretite impreuna....

Diana asteptam poze cu camasa, succes nu mai ai mult la ea si imi pare bine ca a fost de ajutor video cu butonierele! si tot intrebai tu de sarbatoare, eu sunt o pacatoasa, am lucrat si in ziua de rusalii - asta pentru ca s-a trezit cumnata-mea ca ii trebuie costum lui fi-su pentru serbare si a doua zi avea serbarea! si am mai avut eu clienti dinastia care se trezesc pe ultima suta de metri de parca tu nu ai avea si alt program (clienti e mult spus pentru ca nu platesc!) asa ca pentru mine nu lucrez in zi de sarbatoare (aici e vb de crucea rosie) dar e posibil sa fie ceva de tras repede (un tiv ceva) si nu mai astept a doua zi pentru asta.


si acum pozele promise

fusta si fata si spatele sunt la fel; www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/122_Skirt/1270777-1463237-1503695-1503698-1503798.html" target="_blank">aici modelul si pentru ca mi-a mai ramas un pic de material rochita Anna fata; rochita Anna spate, si tot din acelasi material o esarfa si 2 elastice de prins parul.

va pupic si mult spor in toate

Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

ola!

Alina, ti-a iesit foarte frumoasa rochita si iti vine si bine!
Elena, ce frumoase sunt si fustita si rochita , de unde ai cumparat materialul asta asa de frumos? pare si finut.

eu am cusut doar pt sora mea ... care trebuie sa mearga la o nunta si nu era prea sigura ce fel de rochita vrea... prima data am cumparat un material din samo expo (f prost materialul, a ramas sclipici peste tot, pe mine, prin masina de cusut... f greu de indepartat, asa ca nu recomand nimanui)... a iesit asta http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=q3.jpg si spate: http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=q4.jpg
dar nu i-a placut si m-a pus sa-i fac alta
si i-am facut o rochie "bubble" din tafta (10lei/m in sam-expo, f bun) : http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=bubble2.jpg si spate: http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=bubble3.jpg
si o alta rochita de vara: http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=vv1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, super fusta cu volanase. Foarte varatica, exact ca si rochita pt fetita. Lasa ca o sa ti se duca vestea si vin si clientele reale, pe bani.
Va pun o poza cu rochia de seara ca sa vedeti ce probleme am. Nu am apucat sa fac volanul dar ma gandeam sa incerc sa-l fac doar din organza si sa-l cos peste poalele rochiei.
Fatza
Spate
E prost croita si nu am cum sa o refac, ma tem ca o sa renunt la ea si imi cumpar ceva de-a gata
Mellina hai ca m-ai lasat cu gura cascata... Cat m-am chinuit eu sa-mi aleg modelul, sa scot tipare, sa croiesc... Si tu arunci aici doua super rochii asa, rapide. Mor, sunt superbe amandoua. La prima imi place foarte mult partea de sus, probabil pe alt material i-ar fi placut sorei tale si a doua e super, ideala pt o silueta perfecta. Ce sa mai, hai sa ne apucam de afaceri, eu fac chestii mai conservatoare, dupa tipar si tu tzoale sexy.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

Alina, foarte frumos modelul rochiei, super de tot, vine asa de bine pe corp, cred ca un pic mai stramta pe solduri daca iesea, era perfecta. din spate e fff misto si nu as mai pune volanas, in fatza cred ca as reface cusatura cu partea care a iesit un pic incretita.
e f frumoasa rochia, imi place cum ai asortat-o cu sandalute,cu banda aceea. ar merge niste pietricele mici mici care se lipesc cu fierul pe partea de sus. eu as purta-o :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Hello fetelor ... ce harnicute sunteti toate !
eu m-am lenevit cu rochita mea si am facut doar un top mic mic de tot pentru nepotica mea de 5 ani - e inebunita dupa culoarea mov ...
http://s280.photobucket.com/albums/kk198/kindaras/Denisa%20si%20Raisa/?action=view¤t=SANY0123.jpg
vad ca toate v-ati apucat de fustite , rochite de vara ... Elena, rochita aia pentru Anna e scumpica foc !
de Mellina nu mai zic nimic, noi ne chinuim aici de zor ( eu una ) si ... sunt super faine cele trei rochite .
Guguluff, imi plac foarte mult culoarea si materialul rochiei. ce culoare ai organza ? eu nu prea vad pata de calcar.. si vine bine rochita. si am vazut ca o sa porti la ea tooocuri ... curaj ! eu cred ca pana la urma o sa iasa cum vrei tu !
pupici

mi-am adus aminte ca am vazut pe undeva scris ca satinul ( asa pare materialul tau , Guguluff, un fel de satin daca vad eu bine ) nu se calca cu abur ca se increteste materialul la cusaturi ...

si spor , poate azi imi termin si eu rochita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mellina, am incercat sa refac cusatura si tot creata iese...Ma gandesc ca am croit-o prost din start si de aia e asa. Era materialul de 80cm latime si pe bie deja; eu am croit cumva ca sa evit cusaturile din fabrica. Mai incerc ceva pana sa ma dau batuta, e captusita total, are volan de tull pe partea de jos, ce mai... e muncita.
Kinda, da. Tocuri destul de mari dar mai groase, asa pot sa port si sunt comode sandalele. Organza e argintie sau gri metalizat, cred ca merge bine cu culoarea rochiei.
Alte Jartelutze

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Guguluff, ce anume ai facut la croit, tu stii cel mai bine. In mod normal cele doua parti pe care le imbini trebuie sa fie egale,sa aiba si acelasi unghi de evazare ( eu nu prea inteleg de ce s-ar increti, decat daca una e mai lunga si o tensionezi tu in cusut)
Ca sa corectezi, desfa cusaturile in zona evazata si pune din nou tiparul pe fiecare bucata cu atentie la directia firului. Daca lipseste din lateral, poti reduce din largimea clinilor (peste tot, in tipar, in mod egal). Reduci unghiul de evazare, retrasezi si corectezi din croit. Eu n-as aplica volan pe deasupra...Daca nu am explicat clar, mai intreaba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Melina foarte frumoase rochitele! m-ai dat pe spate, mai ales ca tu le faci si fara tipar!
Materialul l-a adus clienta dar sa stii ca foarte greu s-a lucrat, eu zic ca este o matase, imi fugea pe masina, s-a lucrat greu ce sa mai! bine ca i-a placut ce-a iesit.

Kinda la cat mai multe creatii pentru nepotica, foarte frumos topul.

Cat despre rochia ta Alina, ce sa mai, am ramas fara cuvinte! mie imi place foarte mult, nu renunta la ea, eu nu i-am vazut defectele. Acum tu decizi, tu stii cel mai bine!

Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna,fetelor!
Vad ca munciti de zor si imi place!

Mellina,ca de obicei,superbe rochitele!Ptr. mine e o enigma,cum reusesti sa le faci atat de bine fara tipar.Asta inseamna sa ai talent! Felicitari!

Alina,ti-a iesit foarte bine rochia! Si eu zic sa nu-i mai pui volanul acela,arata bine asa.Cat despre defect,eu nu reusesc sa-l vad,iar la incretitura aceea,trage un pic de mat. cand il cosi.Apropo de ideea Melinei,se gasesc strasuri colorate ce se lipesc si ar arata bine.Nu fi dezamagita,rochia arata foarte bine!

Elena,chiar ma uitam la modelul acela de fusta si ma intrbam cum ar arata. A iesit foarte bine,iar rochita Anei esta in trend.Lui Petrisor nu i-ai mai facut nimic?

Kinda,din ce in ce mai bine!Foarte frumos topul,la cat mai multe! Curaj!

Am cusut si eu cate ceva:o bluza,o fusta,o rochita cu elastic ca a Mellinei(de fapt 3,ptr. ca am mai facut si ptr. doua prietene) si un top pe care l-am facut cadou,ptr.ca mi-a iesit cam stramt.Acum trebuie sa-i fac unei prietene o rochita de gravida.Mai am in plan si altele,dar nu sunt hotarata la model.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Salutici fetelor!!!!


Ma bucur sa vad ca grupul se mareste si sunt prezentate din ce in ce mai multe hainute superbe!!!
Felicitari si muuuult spor!!!

Si eu am cusut o rochita, a iesit multumitor daca tin cont de faptul ca am cusut-o eu Din avion si de o poza merge, inca nu am pozat-o dar cand o voi face, o postez

Guguluf, e super rochia!!! Poate daca incerci sa intaresti linia respectiva si apoi sa cosi?(este intaritura speciala de 1 cm sau croiesti tu..) eventual poti sa incerci sa cosi in cealalta directie...iar daca mai ai material sa croiesti din nou clinul respectiv..
Oricum sa stii ca nu e foarte deranjant "defectul', daca dansenzi/mergi nu cred ca se vede asa puternic ca in fotografie iar pentru fotografii poti poza mai 'dinamic' asa incat sa maschezi linia respectiva

Succes si petrecere frumoasa

-------------------
Diana

Mergi la inceput