Mamici ce asteapta al doilea copil (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Mada, nastere usoara

----------------------------------------------------------------------------------------------
Ada35+ deja mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Hai Mada!!!

vine bebelina!!! wow, sa de-a DD sa scapati repede si sa vi cu vesti!!!

Eu....dorm bine noaptea, nu stiu pana cand, da oricum am intrat intr-o faza daia de plina energie ziua si noaptea de somn profund, ceea ce ma bucura ca o vreme eram zombi.

CamiM si mie imi este groaza de injectia aia in coloana....ohhh numai cand ma gandesc mi se zbarleste pielea si ma doare coloana Da ma gandesc ca la momentul respectiv nu o sa mai am ce face va trebui sa ma gandesc la bebe Matei si la faptul ca o sa treaca toate cele nasoale.
Eu ma retrag la bucatarie, azi am de gatit si ma apuc de pe acum sa scap mai repede da tot o sa mai arunc cate un ochi pe aici.
Toate cele bune si sa auzim de bine!!!

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim

"gradina de flori" - noi constructii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

'Neata!

Sper sa fie plin de vesti bune acest capitol.
Mada, sa dea Dumnezeu sa fie nastere de data asta si sa fie bine! Asteptam vesti.
Ada, tin pumnii pentru mama ta sa aiba rezultate bune, sa depisteze problema si sa o rezolve cat mai repede sa ai si tu liniste. Cat depsre bagaj, nu te panica. In afara de cateva hainute si cativa pampersi nu ai nevoie in primele zile; apoi ai tu timp sa faci cumparaturi; de-abia mai ai motiv sa iesi din casa. Despre picioare umflate, e posibil sa fie de vina si caldura (organismul isi face rezerve de apa in caz de deshidratare); asa ca incearca sa bei cat mai multa apa si stai cu piciorusele sus. Am observat si la mine, cum scad cu apa sub 2 litri pe zi ma umflu iar la noi nu sunt caldurile din Ro; rareori daca avem cate o zi doua cu 30 de grade, in rest intre 15 si 20 de grade se cam tine temperatura.
Ana, nu stiu exact ce o sa ai tu nevoie la spital; eu imi amintesc la Stefan ca am avut la spital camasute din alea de se petrec la spate si pantalonasi simpli si m-am chinuit ca proasta ca mai mult eu am ingrijit copilul; asistentele veneau si ma rugau pe mine sa-l dezbrac daca voiau sa-l controleze sau sa-i faca ceva. Poti sa-i iei body-uri din alea care se incheie in fata cu multe capse (pentru nou nascuti) ca se dezbraca usor si 2-3 pantalonasi simpli ca sa nu zici ca le complici cu salopete. Aici habar n-am cum o sa fie ca ii imbraca ei pe copii in spital si le pun si pampers eu trebuie sa am haine doar pentru a-l scoate din spital. Faci si tu cum crezi; oricum daca nu le convine la asistente taie-le macaroana repede si spune-le ca daca nu le convin hainele tale sa-i dea ele altele mai bune. Si-asa multe freaca menta toata ziua si fac pe grabitele tocmai cand e sa schimbe un copil ca sa-si dea importanta. (am lucrat si eu vreo 1an jumate ca asistenta intr-o maternitate la sectia de nou-nascuti si mi-au mancat zilele colegele mele dragi cu ce ipocrizie si ce mentalitati de exploatare a bietelor mame aveau in cap; am fugit cat am vazut cu ochii de spital de atunci). Asa ca sfatul meu e sa cumperi ceva ce vei folosi si acasa. Tu... faci cum crezi.
Cami, nu te invidiez deloc atunci cand povestesti de temperaturile mari de pe la voi dar cand ma gandesc ca si noi avem tot doua anotimpuri si anume primavara si toamna... nu prea stiu sa spun exact daca as prefera lungile zile noroase si ploioase in care te apuca depresia sau zilele fierbinti de la tine.

Noi... azi avem o zi fierbinte: e abia ora 10 si sunt deja 24 de grade, la pranz se anunta 32 asa ca o sa profitam sa mergem la strand dupa amiaza; de maine incep ploile cu temperaturi de 11 grade la pranz asa ca... profitam de ziua de azi.
Am incarcat pozele cu achizitiile pentru fetita mea. NU sunt multe, am mai spus ca nu am cumparat decat strictul necesar pentu iesitul din spital, ceva mai subtire si ceva mai gros ca la noi nu stii cum e vremea. In rest, o sa mai cumpar dupa ce se naste daca mai am nevoie de ceva ca atunci o sa stiu exact ce dimensiuni are, cuc e culoare i-ar sta bine, vad ce-i mai vine si de la frate-su (la care am avut multe alte culori decat albastru sau bleu). Mai am de facut o sarja de cumparaturi pe care o sa o fac sapt. viitoare probabil cu sotul meu; cadita, pampers, biberoane, lenjerie pentru patut, chestii de ingrijire dar haine nu mai iau. Ca sa scurtez povestea iata cele cateva nimicuri cumparate.
Cred ca ne-am hotarat si in privinta numeleui: Lucia am ales in final dupa lungi dezbateri. Ne-am impiedicat mult si de pronuntia nemtilor care e diferita si nu voiam sa avem probleme; si asa e posibil ca cei mai putin cititi sa ii spuna Lutzia. Ana/ Anna, ar fi fost un nume cu multe probleme aduse din faptul ca in romana se scrie cu un singur a iar nemtii il scriu cu doi. La Alexandra am renuntat din cauza ca avem prea multe cunostinte si prietene cu numele asta. Asa ca... daca o sa fie fetita se va numi Lucia.
Mama ce mesaj lung am scris! parc-as fi nepoata lu' Sadoveanu.
Hai ca v-am pupat! fug da' mai revin cu cate un ochi sa vad ce face Mada. Paaaa!

mamica lui Stefan din 03.04.2005
31+
iata minunea 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Ms mult de galerie bebe vad ca e tare incapzanata. Situatia e aceeasi contractiile la 7 minute suportabile nimic tare dureros bebitza f agitata intepaturi cat incape nu am reusit deloc sa dorm asta noapte abia pe la 4 dim am atipit si la 5 jumate s-a trezit Ari am mai stat in pat cat si-a baut ea laptele si apoi am coborat eu jos cu ea si l-am lasat pe Flo sa doarma eu am dorm mai acusi cand se trezeste el si dupa amiaza sa mergem la moasa la 3 jumate sa vedem ce afcem cu separarea aia de membrane.
Am tot citit pe net aseara despre procedura asta si se pare ca e destul de eficienta au fost cazuri unde la doua ore dupa procedura deja erau cu bebe in brate.
Acuma speram sa aiba efect si la noi si sa fie bine adik sper sa faca asta azi ca in caiet asa scrie sper sa nu se gandeasca sa ma mai lase ca eu deja nu mai suport vrem si noi sa vina bebitza sa o tinem in brate sa o iubim sa stim ca e ok. Uff grea asteptarea asta.
va tin la curent daca e vreo schimbare.
Edit: Claudia am vazut pozele sa le foloseasca sanatoasa printesa Lucia. F fain numele imi place.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acum cu Amira Maya
6 Days Overdue...baby enjoys torturing mummy...already

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

buna fetele, noi suntem bine cu totii

- imi pare rau ca nu voi raspunde la mesajele voastre acum fiindca am tare multa treaba de facut
- ieri am fost toata ziua cu treburi prin oras ,si ne-am luat si combina frigorifica de la Indesit , este de culoare gri
- azi am gatit mancare ca numai aveam si ne trebuia neaparat
- Mada nastere usoara si bebe sanatos
- va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa , am sa revin cu raspunsuri pentru fiecare


danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)


Album poze



Galeria activata pentru Mada , Ana_a , nasteri usoare si bebei sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Mama, ce mult ati scris cat am lipsit!!!!!!!!!
Noi am terminat curatenia, acum e totul luna.
Nu am apucat sa vd poze, asa ca o sa ma intorc in urma sa recitesc , sa vad poze, ca am citit cam in diagonala si nu mai stiu ce zis fiecare.
Oricum, HAI Mada!!!!!!!!!!!!!!!, Nastere usoara!!!!! vad ca se apropie momentul.

O sa revin cand ma lasa Cristian , ca si el vrea sa stea.
A, am uitat sa va zic ca intre timp mi s-a bulit si calculatorul si a trebuit schimbat hard diskul.

In afara de aceste "mici" dezastre, toate bune!!!
Va pupacesc!

Rianna
Crengu 34+ cu Rianna si mami lui Cristian( 5 anisori)
AMR 4+ saptamani!!! Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Am venit de la moasa. Nu a vrut sa imi faca azi separarea de membrane a zis ca bebele este exact la iesire nu mai trebuie sa coboare sau ceva ci lipsesc contractiile alea cu adevarat dureroase.
Pt separarea de membrane tre sa merg din nou vineri dimineata. Ce ti-e miercuri ce ti-e vineri? Iar tre sa merg pana acolo, uff. Daca nu merge nici asa mi-a facut programare pt spital pe data de 9 iulie abia pt inducere.
Uff de ar veni bebe odata, ca degeaba am contractii daca nu is puternice cum ar trebui sa fie.
Cam atata vesti momentan, merg pe canapea is cam suparata speram sa imi faca azi sweep-ul ala ca asa a zis moasa data trecuta si ma gandeam ca na poate pana maine dim cunosteam si noi printesa mica.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acum cu Amira Maya
6 Days Overdue...baby enjoys torturing mummy...already

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Buna din nou!

Mada, saracuta de tine... imi inchipui ce dezamagita esti. Dar lasa, fruntea sus, ai asteptat tu atatea luni si acum au ramas doar cateva zile. Poate se intaresc contractiile alea de la sine. Eu tin pumnii.
Dany, spor la treaba!

Eu de-abia am ajuns acasa si am intrat sa ma vait la voi. Nu mai pot de picioare, nu stiu ce o sa ma fac pana la sfarsitul sarcinii. M-am facut cat o balena si obosesc asa de repede. Am fost cu Stefan la strand si parca am fost la arat asa obosita ma simt. De-abia am reusit sa ma tin de el la intoarcere; drumul spre strand trece prntr-un parc si m-as fi asezat pe toate bancile dar flacaul meu credeti ca are rabdare? ei, as! la fiecare 10 sec. imi zice sa ma scol de pe banca. Am ajuns acasa si pot sa spun ca ma dor toate oscioarele de pe talpa; altceva n-am nimic doar ca mi se pare ca la fiecare pas mi se desfac oasele talpii. Ce-i drept nu prea stau deloc in timpul zilei dar totusi am abia 31 de sapt. ce ma fac pana la 40? In fine... trebuie sa fac fata; ma descurc eu cumva dar simteam nevoia sa ma vait cuiva care ma intelege si cine altcineva poate intelege mai bine decat voi? Sotul meu saracul incearca sa inteleaga dar daca n-a trait pe pielea lui o sarcina... La mama si la soacra-mea nu ma vait ca se impacienteaza iar prietenele mele nu prea au copii. Asa ca tot pe voi va bat la cap cand imi vine sa ma plang cuiva. Gata, ma duc sa ma intind putin in pat. Va pup pe toate si va urez o seara faina!

mamica lui Stefan din 03.04.2005
31+ cu Lucia DPN 28.08.2008
iata minunea 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Am revenit si noi acasaCrengu,Claudia,Mada,Dany,Cami ,multumim de urariA fost frumos,mai putin obositor decat anul trecut,bine ca am luat patutul cu noi,caci nu a mai fost nevoie sa-l adormim pe Alex.Se pare ca e alergic la soare ,caci desi nu a stat in orele de varf,s-a iritat putin si se scarpina de mama focului,drept urmare am incercat sa-l tinem departe de soare.Nu a fost foarte greu,caci apa era oarecum rece si nu a fost deloc incantat,asa ca s-a jucat mai mult cu nisipul.O sa pun si poze zilele astea,le-a descrcat in seara asta Lucian,dar n-am avuit timp sa le vad,am preferat sa mai citesc cate ceva
Miky,felicitari pentru bebelina.Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii
Mada,imi pare rau ca nu ai nascut.Grea asteptarea asta...Poate nu mai e nevoie sa mergi vineri.Sper sa nasti pana atunci.ma gandesc la tine
Claudia,si mie au inceput sa mi se umfle picioarele si am senzatia ca am legate cu ata degetele (interesant).Sper sa te simti totusi mai bine.Referitor la numele bebelinei si mie imi place Lucia,e frumos
Ana,eu nu sunt pentru legarea trompelor.Cica totusi ai putea avea dereglari hormonale dupa.Exista si alte alternative .Si apoi,poate candva vei mai dori un bebe si l-ai putea avea.sper sa iei o decizie inteleapta si sa-ti fie bine
Merg la culcare,ca inca nu mi-am revenit cu somnul.
Va pup pe toate
Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna dimineatza fetele!!!Va poftesc la o cafeluta virtuala!

Julax bine ai revenit! In legatura cu legarea trompelor....azi discut mai bine cu medicul sa vedem ce parere are dansul si apoi mai vad. Eu am multe cunostinte care au facut treaba asta si ele zic ca nu este nici un risc de dereglare hormonala, dar ramane sa ma mai documentez saptamana asta sa iau o decizie in cunostinta de cauza.

In legatura cu bagajul de spital pentru bebe, m-am hotarat totusi sa pregatesc body si salopetele apoi o sa vad ce si cum acolo. Sper sa stau cu bebele in aceasi camera si atunci e treaba mea cum il imbrac si dezbrac

Mada ce faci?Cum esti? Eu zic sa te relaxezi, sa mai profiti de aceste momente "in trei" si poate si bebelinei din burtica ii va veni cheful sa iasa.Daca te vede asa nerabdatoare si stresata mai asteapta sigur pana te linistesti, stii tu cum sunt copilasii "Gica contra"
Un de la noi si o sa vezi ca daca nu te mai gandesti la contractii si nastere vor veni si aceste momente ca asa este si firesc! Iti doresc o zi buna si sa auzim numai de bine!!!!

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim

"gradina de flori" - noi constructii

Mergi la inceput