Cafeaua in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Cred ca toata lumea are unda verde la cafea cu conditia sa nu faca excese. Pana la urma, la noi mai putin se bea cu cana, cat cu ceasca. O ceasca-doua de cafea pe zi nu strica, asta este cert, mai ales daca persoana in cauza era obisnuita sa consume cafea si mai este si hipotensiva. Oricum, persoanele hipertensive ocolesc cafeaua pentru ca le face rau

Personal beau si cola din cand in cand; nu stiu dar e singurul 'suc' pe care il pot bea. Sucurile de fruncte gen fanta, cappy sau oricare altul de pe piata imi stau in gat, mi se par mai chimicalizate chiar si decat cola. Nu va imaginati totusi ca beau zilnic sau in cantitati industriale, insa uneori ma ia efectiv pofta de cola.

Alteori beau cafea decaeinizata. De ce spuneti ca nu e bine sa bei dintr-asta? Pentru ca e mai tratata chimic decat cea naturala? Multumesc...

27+ fara nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gopo29 spune:

Am baut cafea decofeinizata pe toata durata sarcinii si inca mai beau si acum dupa 9 luni de cand am nascut. Eu nici inainte nu eram mare consumatoare de cafea, iar cea decofeinizata nu mi se pare deloc rea la gust. Pot spune ca m-am obisnuit cu ea si de-asta am renuntat sa mai beau cafea normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

nu sunt fan cafea...mai beau din cand in cand, ii simt mirosul si mai poftesc la ea, dar ca sa raspund la intrebarea topicului...doctorita mea de exemplu mi-a spus foarte clar ca pot consuma cafea in timpul sarcinii atata timp cat nu fac exces, am cerut parerea si altui medic si am primit acelasi raspuns...acum fiecare ia decizia care crede ca e mai buna pentru el.

26+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Mie mi-a spus Obstetricianul asa: tot ce e in exces strica, dar in moderatie, o cafea pe zi, si chiar si un pahar de vin o data pe saptamana nu face rau nimanui.

Cafeaua fara cofeina e buna, numai daca a fost decofeinizata prin “swiss water process” (scuze nu stiu cum se traduce, e un proces de decofeinizare fara chimicale); altfel cafeaua fara cofeina, e plina de chimicale si va face mai rau decat una normala.

Eu mi-am reluat cafeluta zilnica la indicatiile medicului in a doua parte a sarcinii, pt ca lesinam din pricina tensiunii f. mici.

Sori 1980, mami de Alexia Sara 15 luni

Mergi la inceput