Cafeaua in sarcina

Cafeaua in sarcina | Autor: monaraus

Link direct la acest mesaj

Am auzit si citit mai multe variante, ba ca ar dauna cafeaua sarcinii, ba ca nu ar dauna. Eu una cand nu mai pot si nu mai pot de pofta de cafea imi fac o decofeinizata. Asta face vreun rau?

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Cel mai bine iti pui lapte mult in cafea si stai fara nici o grija.

Tecky 39 sapt Raluca Ana
AMR 3 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Eu beau cafea..normala...ca de obicei..o cana dimineatza...

Sorana 19+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Si eu mor de pofta dupa cafea.......dar nu beau....acum daca bei una de pofta nu are nimic dar zilnic nu stiu ce sa zic,parerile sunt impartite.Eu una am hotarat sa ma abtin in timpul sarcinii.

asa creste minunea noastra,un baietel

Doamne ajuta in continuare!Mai avem 11s!

29+LUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Eu nu m-am lasat de cafea pe timpul sarcinii pentru ca am tensiunea foarte mica. Am baut in fiecare zi dimineata o cana, cel mult doua, indoita cu lapte.

Uite un articol despre cofeina in sarcina: http://www.babycenter.com/0_caffeine-during-pregnancy_3955.bc?page=1&articleId=3955


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

eu am baut in ambele sarcini cate o cana pe zi...dar si eu aveam tensiunea mica.
excesele sunt contraindicate in sarcina..

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Eu am baut i fiecare dimineata cate o cafeluta, dar nu mai mult, si pina acum nu am avut nici un fel de probleme.

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita32+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
mult asteptat
garderoba printesei
AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ai voi pana la 3 cesti pe zi, de preferat cu lapte;

trebuie sa nu faci excese, dar in rest e ok;

din cate am citit mai bine o cafea normala (de preferat cu lapte) decat decofeitinizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Eu am renuntat la cafea in timpul ambelor sarcini... La prima data aveam parerea (proasta de altfel!) ca imi iese copilul nervos.... Si dimitris este intradevar mai nervos ca si copil cu toate ca nu am baut cafea in timpul sarcinii...
La a doua sarcina... am descoperit ca nu-mi place sa beau cafea daca nu pot fuma....so, nu am baut!
In schimb,... sora-mea a baut toata sarcina cate o cafea cu cofeina pe zi si are o bebelusa minunata si sanatoasa si cuminte!!!!

Cred ca,...vorba fetelor - excesele sunt daunatoare!
Sarcina usoara tuturor!!!

PS ;i Off topic.... Desi am nascut de aproape 5 luni... tot mai "trag cate un ochi" pe aici, pe la voi... La odiseea sarcinii in 40 de saptamani m-am simtit extraordinar si am descoperit fete minunate!
Perioada gravideniei a fost minunata! Bucurati-va din plin de ea!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Eu am renuntat la cafea inca inainte de a ramane insarcinata, cand imi propusesem sa fac un copil. Totodata m-am lasat si de fumat . Partea asta n-a fost asa de grea; cel mai dificil mi s-a parut sa nu mai beau cafea. Dar am inceput sa beau decofeinizata, care bineinteles ca nu-mi placea. Dar am rezistat eroic pana pe la jumatatea sarcinii, cand i-am spus dr ca ma chinuie groaznic niste dureri de cap (pe care le aveam foarte des) iar ea mi-a zis ca e posibil sa fie din cauza lipsei de cafea in situatia in care organismul meu era obisnuit cu ea. Asa ca mi-a "dat voie" sa beau o cafea pe zi, de preferat mai slaba, cu lapte, asa ca spre fericirea mea de atunci mi-am facut si eu placerea zilnica si nici nu m-a mai durut capul.

Anna 38+ cu Ioana Maria
AMR 4 ZILE
vinebarza
bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Am baut cate o ceasca de cafea aproape zilnic, in ambele sarcini. Aveam tensiunea mica si fara cafea aveam ameteli, asa ca am avut unda verde la cafea.

Mergi la inceput