Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Wow, Carmina, da' stiu ca ai ceva carticele de la Cotidianul! Eu m-am trezit sa cumpar numai acum, pe final, cateva... Tocmai am terminat un Kobo Abe, Femeia nisipurilor, care s-a citit practic de la sine. Faina ideea cu nisipul, dar dincolo de asta nu prea m-a prins. Cred ca ma asteptam sa faca mai mult cu o idee initiala asa de faina. Plus a pe fondul discutiilor voastre despre SF, ma tot gandeam la Dune - si asta o amintire veche de tot, de prin liceu.



Lia spune-mi ce ti-ai cumparat si eu iti voi recomanda ce sa citesti...nu de alta dar sa nu pirzi timp pretios .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Daniela, si mie mi-a placut mult Usa interzisa, la prima lectura. Mie-mi lipseste o cultura filozofica autentica - asa, de-un Kant mai stiu si eu, da' asta nu se pune - si l-am receptat pe Liiceanu mai mult pe partea asta, autobiografica, de discurs centrat pe eu. Oricum, ce-mi place mai mult e discursul lui asa de corect articulat logic, stilul asta patetic dar limpede de a pune in pagina ideile. Mi se pare odihnitor sa-l citesc. Spor cu Saramago!

Carmina, am cam incercat sa merg la sigur cu ce-am luat- un Henry James, un Huysmans si altii de genul asta. Nu ca-s fi eu vreo snoaba, dar am asa de putin timp de citit, ca parca n-as mai experimenta. De aia ca las pe voi sa faceti recomandari inainte sa ma apuc de vreo capodopera contemporana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

[font=Georgia]Mihaela da am citit "Fetita si tigara"i s-a parut dementiala...mai ales ca sunt fumatoare si l-am inteles perfect pe bietul om.


Exact.

In alta ordine de idei, mi-au venit cartile de la Polirom. Am inceput noua runda cu 'Particulele elementare' a lui Michel Houellebecq. Eu ii raman loiala - o sarcina usoara, de altfel. Cred ca cel mai mult imi place descrierea crizei in care a intrat conceptul de sexualitate, singuratatea infricosatoare a omului modern, consumeriist pana si - sau mai ales - in sex, tristetea si deznadejdea cu care se iubesc personaajele lui. Asta e omul care spune ca e ca un copil care nu mai are de dreptul sa planga; sau care spune, intr-un eseu, ca adevarul e scandalos si, pe masura ce te apropii de el, ramai tot mai singur.
Astept sa termin cartea si revin cu impresii noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ca tot veni vorba de colectia 'Cotidianul', mie mi-au placut asa(ordinea e aleatorie):
1. Noi - Evgheni Zamiatin (distopie, aminteste de '1984' si 'A Brave New World', desi are multe stangacii)
2. Curzio Malaparte - Pielea (pentru curajul de a arata uratenia oamenilor in vremuri de razboi si pentru cea mai sfasietoare declaratie de dragoste facuta unui caine - sunt cateva pagini care m-au facut sa plang de-adevaratelea si mai eram si in 137)
3. Kobo Abe - Femeia nisipurilor (pentru precizia de bisturiu cu care se adanceste in absurd si nebunie; mi se pare un fel de 'realism magic' japonez)
4. Claire Castillon - Insecta (femeia asta nu are toate tiglele pe casa, asta-i sigur; insa demistificarea relatiei mama-fiica mi se pare excelenta si foarte foarte curajoasa)
5. Benoit Duteurtre - Fetita si tigara (am spus de ce)
6. Marie Darrieussecq - Bebelusul (pentru ca m-a facut sa inteleg ca nu sunt singura care se zbate in neputinta si pentru fraze de genul: 'in ultimele 3 luni, jumatate din creierul meu i-a apartinut bebelusului')
7. Per Petterson - La furat de cai (excelent descrisa imaginea pustietatii norvegiene; minunata figura paterna)

Sigur am mai uitat cate ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Sigur am mai uitat cate ceva


Pai nu spuneai tu ca uiti numa ce nu-i important? (Ma rog, cam asta era ideea.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Sigur am mai uitat cate ceva


Pai nu spuneai tu ca uiti numa ce nu-i important? (Ma rog, cam asta era ideea.)

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



Asa spuneam? Nu-mi amintesc. Varsta, de...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Buna dimineata!

am nevoie de ajutorul vostru al cititoarelor, vreau sa ii iau sotului cadou de mos nicolae o carte ( doua, trei) si nu ma pricep, i-am mai luat de mos cele 7 volume Harry Potter, a fost foarte incantat, as dori sa imi recomadati acelasi gen de carte, ma gandisem la Trilogia stapanul inelelor, dar nu stiu daca o gasesc, altele de acelasi gen care ar fi? stiu ca ii mai palce Narnia ..... va rog sa ma ajutati sa ii pun in ghetute ceva sa il bucure, asta pe langa ciocolata

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinam
stiu ca ii mai palce Narnia .....
Alina, mama de Vlad (25.09.2005)


Aici ai toate cele 7 volume ale Cronicilor din Narnia: http://forum.desprecopii.com/forum/post.asp?method=ReplyQuote&REPLY_ID=4361895&TOPIC_ID=123319&FORUM_ID=12

Eu nu prea ma pricep literatura fantasy ca sa-ti recomand altceva, poate fetele mai citite o sa te ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Multumesc , pana la urma am intrat la diverta si am intrebat daca au Stapanul inelelor, evident nu il aveau (i-am gasit in schimb mamei Memoriile unei gheise, a fost foarte incantata de cadou) si am intrebat ce mai au de acelasi autor si mi-au dat Hobbitul, oricum sotul e incatat, a si inceput lectura, mi-a zis ca mai bine asa ca Stapanul inelelor a vazut filmele si Narnia la fel si am facut bine ca am luat o carte la care nu stie finalul .

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Carminabulina, din pacate nu am avut timp sa termin Petrecere cu mama si nici nu o sa am in viitorul apropiat .
Deocamdata sunt setata pe carti de pr - am vreo 15 la numar pentru inceput care ma striga de pe rafturi si ma invita la citit si scris licenta . Ma consolez citindu-va pe voi ca sa aud si de alte carti. Maine merg sa imi aleg cadoul de mos Nicolae si ma gandeam la carti, dar o sa imi fac suflet rau daca le cumpar si nu le citesc asa ca o sa ma indrept spre altceva.

Am totusi o intrebare - voi cumparati cartile de la Adevarul? Eu le iau si nu stiu cum sa mai fac pentru ca joi am stat 2 ore jumate in frig de la ora 7 dimineata ca sa astept (la coada evident) masina cu presa si am prins penultima carte . Abonament nu prea mi-as face ca as da bani aiurea o gramada... restul nenilor si tantilor din zona mea le tin si le vand la suprapret.. uff .

Spor la citit va doresc!



Good things happen to good people.

Mergi la inceput