Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna dimineata fetele!!!! Sunt si eu o graviduta noua DN 23-08-1982 UM 1-06-2008 PDN 8-03-2009. Am aflat de 2 sapt ca sunt gravida. Am mai avut o sarcina in 2006 dar am pierdut-o la 12 sapt din cauza unor discutii aprinse si f f multi nervi provocati de o anumita pers. Asa ca va dau un sfat: NU VA ENERVATI , FITI CALME!!! Acum sunt mai atenta , nu vreau sa patesc ceva rau. Am o problema insa(care in 2006 nu o aveam) , am un catelus scump pe care-l iubesc f mult si nu-l pot da ca m-i s-ar rupe inima. CE MA FAC? Fac rau capilului dc pastrez catelul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Bun venit simina.
Si eu am pierdut sarcina din banuielile mele tot din cauza stresului. Ai dreptate trebuie sa ne menajam.
Cat despre catelus in perioada sarcinii nu sunt probleme din cate am citit. Dupa ce apare bebelusul in primele luni nu stiu cum se vor descurca. Poate ca ar trebui sa iti intrebi medicul ce iti recomanda. Stiu ca in sarcina trebuie mai multa grija pentru cele care au pisicute.
Pupici

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Multam de raspuns Alina. Ce ma nelinisteste este ceea ce am citit la odisee 5sapt , referitor la animale, ca am fi predispuse la toxoplasmoza. Am o prietena care avea pesti in acvariu iar doctorul i-a spus sa-i dea. Eu nu pot da catelul ca este ingerasul meu si-l am de 2 ani , este mic , nu-mi lasa par si nici mizerie nu face. Cand se va naste bebe o sa vedem noi cum ne impartim intre el si catel.Deocamdata astept sa vb cu doctorul. Ma omoara durerea de sani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

buna dragutelor
Maria K te pupic vezi PM
aalina cred ca la 6 sapt ale lui bb deci 8 de sarcina
simina bine ai venit la aceasta odisee deci renuntam la stres si iata un articol despre animalele de companie si sarcina
Animalele de companie si sarcina
Astepti un copil sau intentionezi sa ai unul in viitorul apropiat. Te simti fericita, implinita, dar totusi apare o umbra de ingrijorare. Oare trebuie sa renunti la dragul tau catel? Cum te vei purta acum cu pisica prietenilor, pe care o rasfatai de fiecare data cand ii vizitai? Ia-ti toate masurile de prevedere pentru sanatatea ta si a bebelusului.


Sarcina si animalele de compnaie nu sunt incompatibile, dar trebuie sa ai in vedere cateva aspecte, pentru a sti cum sa te protejezi.

In primul rand, discuta cu medicul ginecolog despre prezenta unui caine sau a unei pisici in casa ta. In acest caz, doctorul iti va explica ce implicatii poate avea un animal de companie pentru sarcina ta: boli transmisibile, zgarieturi etc. De asemenea, cere si parerea unui medic veterinar. In functie de sfaturile lor, fie iti vei lua masurile de precautie necesare, pastrand animalul, fie il vei da in ingrijire unei alte familii.

Cel mai bine ar fi sa-l lasi pe sotul tau/alt membru al familiei sa schimbe nisipul din ladita pisicii sau sa curete dupa catel, daca a facut prin casa. In acest fel, eviti riscul de a contracta toxoplasmoza, o boala parazitara datorata unui protozoar existent in organismul animalelor, mai ales la pisici. Daca esti totusi nevoita sa cureti singura, foloseste manusi de cauciuc de unica folosinta.

Nu lasa cainele sau pisica sa te linga pe fata si spala-te intotdeauna pe maini dupa ce i-ai mangaiat.

Tine legatura cu veterinarul si deparaziteaza regulat pisica sau cainele impotriva diferitelor tipuri de viermi intestinali. Nu uita sa le faci vaccinurile la timp si sa-i duci la control pentru a le verifica starea de sanatate.

Tine cont ca animalele sesizeaza schimbarile din viata ta. Nu le neglija, spunandu-ti ca acum ai altele pe cap. Acorda-le aceeasi atentie in timpul sarcinii si dupa ce nasti, altfel pot deveni geloase pe bebelus, cu reactii imprevizibile.

Respecta programul cainelui tau (plimbari, joaca) si nu-l lasa sa se plictiseasca sau sa se deprime, pentru a nu avea probleme cu el. Dar daca ai un caine agresiv, va trebui probabil sa renunti la el.

Dupa nastere

Nu lasa niciodata animalul singur in preajma copilului, pentru ca poate fi tentat sa se urce langa el in patut sau carucior. Si nu uita ca o pisica sau un caine pot escalada usor peretii unui tarc.

Supravegheaza intotdeauna copilul atunci cand se joaca cu un animal de companie. In general, cainii sunt mai toleranti decat pisicile, dar oricare dintre ei poate reactiona prin zgarieturi si muscaturi, atunci cand este tras de mustati, de coada sau mangaiat in anumite zone ale corpului.

Animalele de companiei iubesc copiii si se simt bine in preajma lor. Pentru pacea familiei si buna convietuire, invata-i pe cei mici sa se joace frumos cu ele, sa nu le chinuie si sa le respecte.
va imbratisez cu drag
22+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

MULTUMESC MULT PT RASPUNS . M-AM MAI LINISTIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

simina, si parintii mei au o pisica, si am tangenta in fiecare zi cu ea, pt ca avem firma in acelasi loc cu locuinta parintilor. Daca pisica e cu vaccinurile la zi, controlata periodic de dr, nu cred ca are ce sa se intample. Am citit ca animalele care au toxoplasmoza prezinta anumite simptome, deci nu imi fac probleme.

Fetelor, cum va impacati cu greata ? De cateva zile am acid la stomac si imi vine sa vomit, si am descoperit ca daca mananc des, imi trece. Dar nici mancatul asta , nu ii o solutie, ca o sa ajung cat o balenuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

salutare mai avem un pic si deschidem cap 2

ne-am intors si noi de la mare ieri
vad ca au mai aparut gravidute , si sarcina usoara le dorim

eu inca n-am facut testul, mi-am luat aseara ...dar mai astept inca nu sunt in intarziere....am niste emotii...simtome am ca de CM..dar sper sa fie de la bb

si-a fcaut cineva testul inainte de CM? mie ar tb sa-mi vina joi, asa l-as face...dar o sa astept...sper sa vad "dublu" ...la prima sarcina l-am facut dupa 4 zile intarziere si a iesit imediat....uffff greu trece timpul...
va pe toate si aveti grija de burtici


edit: ma apuc de citit si revin



Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie 2005)


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."
Michael Levine

"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Eu mi-am facut testul cu 3 zile inainte de data la care trebuia sa imi vina ciclul, si se vedea destul de bine si a doua linie. Era mai mult rozalie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Buna, sunt si eu 5+ , mai precis maine intru in spatamana a 6-a!!!!

Miercuri merg la o ecografie transvaginala, am fost si duminica pentru ca nu mai am rabdare! Credeti ca prea multe controale il pot afecta pe bebe, adica il pot "dezlipi'?

Eu am pierdut o sarcina anul trecut, si am emotii mari!

Va imbratisez pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Am revenit cu precizari, din cauza entuziasmului nu am fost clara: duminica am facut o ecografie prin burtica si un control manual, dar ma intrebam daca dilatatoarele (cred ca asa se cheama acele doua chestii metalice) il pot afecta pe bebe...

Cat despre testele de sarcina, eu am facut 3 ... nu am avut rabdare sa imi vina CM si am cumparat un test cam la o saptamana dupa ce am considerat eu ca as fi ramas insarcinata, a doua liniuta a iesit vaga, apoi am mai asteptat cateva zile si am cumparat inca unul, a iesit la fel....si apoi chiar in dimineata zilei cand trebuia sa vina menstruatia! Si atunci am avut o a doua liniuta clara!!!!

Mai multe despre mine: DN 20.02.1980, DUM 10.06.2008 si DPN 16.03.2009.

Cu mult drag,
PT

Mergi la inceput