Scoala Ita Wegman-Waldorf???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narnia72 spune:

Din cate stiu eu s-a obtinut aprobarea pentru liceu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATANA spune:

Buna ziua!
M-am gandit sa impartasesc si altora din experienta noastra, poate va fi utila cuiva.
Mi-am mutat baietii la aceasta scoala din septembrie 2009 si suntem cu totii foarte incantati de aceasta schimbare.
Copii mei merg la scoala cu mare placere (lucru care nu se intampla inainte).
Am intalnit aici multa daruire si implicare la toate clasele si la toate materiile.
Cel mic (clasa I-a) a facut progrese remarcabile la germana, scrie si citeste bine atat in romana cat si in germana. Herr Dan, invatatorul clasei I-a este un profesor grozav, copiii il adora, imi place cum lucreaza cu ei si cum ii determina sa scrie, sa invete intr-un mod foarte atragator pentru ei, desi fac totul foarte temeinic.
Cel mijlociu este clasa a IV-a si o are ca invatatoare pe d-na Raluca, care este o persoana deosebita. Cei care vor incepe clasa I-a in toamna sunt foarte norocosi sa o aiba pe d-na Raluca invatatoare.
Cel mare, clasa a VI-a, face toate materiile in germana, profesorii sunt foarte implicati, lucru pe care copilul meu il simte si reactioneaza ca atare.
As vrea sa amintesc ca scoala este asa cum am descris-o si datorita eforturilor d-nei directoare care impune un anumita calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda2008 spune:

Buna seara,

Ma bucur sa gasesc pareri pozitive despre aceasta scoala.Noua tocmai ni s-a spus ca nu avem nicio sansa la sc.germana asa ca suntem in cautare de variante alternative.Din pacate aceasta scoala este putin cam departe de noi, dar o luam totusi in considerare.
Stie cineva ceva de invatatorii care vor prelua clasa I anul acesta?
Si examenul de limba seamana cu cel de la scoala germana sau e mai relaxat?Si nu in ultimul rand, scoala aceasta are afteerschool sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui anda2008
Stie cineva ceva de invatatorii care vor prelua clasa I anul acesta?
Si examenul de limba seamana cu cel de la scoala germana sau e mai relaxat?Si nu in ultimul rand, scoala aceasta are afteerschool sau nu?


La intrebarea privind invatatorul, de fapt invatatoarea , ce va prelua la toamna clasa I a raspuns Katana in ultimul post; chiar inaintea postarii tale. Iar o descriere detaliata a "examenului de admitere" vei gasi tot in postarea Katanei de la pagina 4. Cat despre After-school a povestit alina74 tot pe pagina 4.

Ah, si la modul ideal, nu se alege aceasta scoala pt ca nu poti intra la Goethe.. ci pentru ca altceva este ceea ce cauti. Un loc unde copiii sunt vazuti ca si individualitati, unde sunt tratati cu respect, sunt incurajati si ajutati. Fara sa li se puna oprelisti, fara a scoate din ei robotei identici. In acelasi timp sunt bine struniti.. dar intr-un mod subtil. Si sunt pusi cu burta pe carte, fara sa-i nauceasca. Bonus limba germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATANA spune:

Buna Anda,
Ca sa iti faci o impresie despre invatatoare care va prelua clasa I-a de la toamna poti sa intri pe site-ul scolii (www.scoala-itawegman.ro/echipa-de-profesori) unde vei gasi un mesaj al doamnei Raluca catre viitorii scolari.
Ca sa fiu succinta este genul de invatatoare care ii face pe copii sa invete cu mare placere, nu tipa niciodata la ei, cu toate acestea clasa ei este poate cea mai disciplinata din scoala.
Eu regret ca nu mi-am dat baiatul la d-na Raluca inca din clasa I.
Sfatul meu este sa mergi tu la scoala si sa vezi daca ceea ce ofera scoala se potriveste sau nu copilului tau si aspiratiilor tale.
Salutari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda2008 spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genusa spune:

Multumim pentru informatii.Sunt f pretioase,mai ales ca vin de la persoane direct implicate ca si parinti.
Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti cine va luam clasa I anul viitor adica 2011-2012,adica ce invatator-invatatori sunt in acest moment la clasa a-III-a.este o clasa sau 2?
Eu am 2 copii si daca dau copilul cel mare anul acesta la aceasta scoala probabil o sa trebuiasca sa il dau si pe cel mic tot acolo-anul viitor- si as dori sa stiu cum stau lucrurile pentru anul respectiv.

Multumesc si numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genusa spune:

stie cineva de intalnirea de miercuri 17.03 pentru inscrierea in clasa I?
multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Care optiune este mai buna: Liceul Waldorf din Pantelimon sau Ita-Wegman?
Apropos de 17 martie: este ziua portilor deschise la Liceul Waldorf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genusa spune:

A fost cineva la intalnirea de prezentare pentru clasa I la aceasta scoala?cate clase vor fi 1 sau 2?
multumesc

Mergi la inceput