Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Alina 1976, tot Dry test am facut si eu ieri. Iti ia sange din deget si iti pun cinci picaturi pe o hartie absorbanta si apoi analizeaza sangele uscat. Intr-adevar este mai sigur, dar si mai scump decat celelalte.

Selene, te ro sa nu te ingrijorezi, dar in acelasi timp te rog sa schimbi medicul, nu e posibil sa te intrebe pe tine dc e bine sau nu. Acele masuratori mi-au fost date de medicul meu,care mi-a spus ca este posibil ca pliul nucal sa fie mai mare si sa se absoarba lichidul in timp, asta nu inseamna automat ca bebe are SD. Pliul nucal tb corelat cu prezenta osului nazal si alti parametri din sange.

Iris si Daiopri, eu platesc pt ca asigurarea mea nu este una foarte buna, fiind gratis de la scoala, acopera mai putine chestii. Aici difera foarte mult de tipul de insurance. Oricum la medic nu platesc decat 25 de dolari pe vizita, iar la nastere doar 10% din costul total.

Ma duc sa citesc si eu din urma, m-am grabit sa raspund.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Buna, fetelor!
Sunt la serviciu si pic de somn... abia astept sa se faca ora 5 sa sparg usa
Am si eu o intrebare: varsta pe care ti-o zice doctorul la eco e varsta reala a bebeului sau varsta in functie de ultima menstruatie?
Pupici.

Crisia mami de Iulia-Nicole (2.12.2002) & bebe2 11+
Iulia-Nicole (2.12.2002)
Puiutul mic DPN 9.01.2009
Uite cat de mari ne-am facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Asa...deci am sunat medicul sa intreb ce e cu durerea de mijloc si ce sa fac. Raspuns: prima transa de contractiMama lor...cica tot vor mai fi. Trebuie sa iau nospa de 3 ori pe zi!Super tare!

Justme12+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

quote:
Originally posted by crisia

Buna, fetelor!
Sunt la serviciu si pic de somn... abia astept sa se faca ora 5 sa sparg usa
Am si eu o intrebare: varsta pe care ti-o zice doctorul la eco e varsta reala a bebeului sau varsta in functie de ultima menstruatie?
Pupici.

Crisia mami de Iulia-Nicole (2.12.2002) & bebe2 11+
Iulia-Nicole (2.12.2002)
Puiutul mic DPN 9.01.2009
Uite cat de mari ne-am facut




varsta dupa ultima menstruatie o calculam noi

la dr iti zice aparatul de ecograf in functie de marimea copilului - dar si el calculeaza cu cele 2 saptamani inainte de conceptie... adica daca eu aveam dupa data cm 8 s si 1 zi, aparatul mi-a zis 8 s si 6 zile (ca e bebe mare) adica de fapt copilul are 6 s si 6 zile (dar nu se calculeaza fara cele 2 saptamani ca nu e sigur cand ai ovulat, si in plus si masuratorile de la eco sunt diferite - adica eu care nu am vomitat deloc am un bebe maricel pt varsta lui, cea dupa ultima menstruatie, daca as fi stat in spital cu perfuzii ca muream de rau poate bebe era un pic mai mic - adica si asta de la eco e relativa, pt ca pe parcurs copii mici cresc brusc, poate cei mari cresc mai lent spre finalul sarcinii ... si atunci tot dupa ultimul ciclu e cel mai usor sa tii evidenta)


11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

uitasem ceva: azi galma mea face 12 saptamani!! "La multi ani, galma!!!"

Crisia
- varsta sarcinii o calculam din prima zi a ultimei menstruatii - la mine a fost aproape identica de fiecare data cu ce mi-a spus doctorul!!

12+

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

LA MULTI ANI GALMITEI RALUCA

11+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

La mine a fost la inceput o diferenta foarte mare de 8 zile, apoi s-a redus la cinci. Diferenta mare de 8 zile mi-au dat-o la un ecograf in Romania, iar cea de cinci zile (facute ecografiile la 9 sapt si ieri la aproape 12) mi-a fost data cu ecografele de aici si coincide exact cu data la care am avut eu ovulatia. Cred ca depinde f mult de calitatea ecografului si interpretarea medicului. Oricum la mine si HcG a fost mult mai mic in primele saptamani decat ar fi trebuit.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Am inteles, sa schimb medicul. Bine ar fi sa fiu si intr-un oras pe care sa il cunosc sau macar intr-un oras unde sa cunosc oameni care sa cunoasca medici pe care sa te poti baza. Sau cabinete. Asa, parca sunt pierduta-n spatiu. Stau si dau cu banul (cu mouse-ul pe Net), timpul trece...

Am fost nervoasa pe ziua de azi, nici pofta de mancare n-am avut.

Bun, alta intrebare: cate echografii e voie sa facem? Eu am deja doua facute. Daca schimb medicul, va fi a treia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Poti face cate vrei, sunt femei care fac ecografii in fiecare luna, sunt femei care fac una sau doua ecografii toata sarcina. La mine cea de ieri a fost a patra. In 25 de ani de cand s-a introdus aceasta procedura nu au fost identificate reactii negative la bebelusi. Mergi linistita si fa o alta eco.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

quote:
Originally posted by miereamara

Poti face cate vrei, sunt femei care fac ecografii in fiecare luna, sunt femei care fac una sau doua ecografii toata sarcina. La mine cea de ieri a fost a patra. In 25 de ani de cand s-a introdus aceasta procedura nu au fost identificate reactii negative la bebelusi. Mergi linistita si fa o alta eco.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby





Din ce am mai citit, si eu aceeasi parere am. Nu au influenta negativa echo asupra bebelushului.
Ca si acum cu bblusha, si in sarcina cu Teo am fost urmarita de doi medici + echografistii separat la care merg (Iosup trim 1, +Herghelegiu trim 2).
Asadar, fac cel putin doua echografii morfologice atat la prim trimestru cat si la al doilea...

fiecare cu pasaricile lui, eu cu stolul meu...



Alinuk, Teo si perlutza mica
nasterea - una dintre minunile lumii
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput