Vacanta in Turcia (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

Noi am fost in Belek luna trecuta, si am mers si in excursie la scufundari.
CE sa zic, dezamagire totala. In primul rind, drumul din Belek pina in Kemer a durat 2 ore si jumatate. Un ametit de sofer, care a mai avut de luat si din Lara niste turisti, zgircit la aerul conditionat din masina.
Am ajuns la Kemer, in port. Vaporasul, destul de rudimentar. Am mincat de prinz cu farfuria in brate, niste spaghete cu sos si cite 2 pestisori. Nasol. Instructorii nu stiau engleza, se uitau la noi ca la ciudati. S-a gasit unul pina la urma sa vb putin engleza. Sotul meu n-a reusit sa se scufunde, pt ca i s-a facut scirba de chestia aia care se baga in gura de la tubul de oxigen, deoarece il mai folosisera si altii inainte ( daca va puteti lua de acasa chestia aia, ar fi super).N-a reusit sa-si controleze respiratia, si a renuntat.
Marea era foarte frumoasa, iar peisajul superb.
Ne-am intors obositi si dezamagiti.
Insa am vazut si vaporase mai aratoase, care aveau si barcute pneumatice pt transportul persoanelor pe mal, acolo unde ancorau.
Cam atit. Repet, marea super, peisaj la fel, dar conditiile jalnice. Toate astea pentru 65 E pt cine se scufunda, 40 pt cine nu se scufunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

Salutari vacantionistilor (m-am specializat la inventat cuvinte in romana de cand sunt plecata si nu imi mai vin pe limba cuvintele adevarate :-)

Vreau sa stiu cine era saptamana trecuta in Belek la Cornelia Resort. Erau o gramada de familii de romani dar mi-a fost cam jena sa intreb mamicile daca sunt de pe DC. Erau unii cu copii exact de varsta fie-mii, poate chiar erau printre nazdravanii nostri de iulie-august 2003.

Am mai citit din comentariile voastre si vad ca sunt nemultumiri in legatura cu restaurantele in special. Ca sunt cam sub nivelul asteptarilor si parca sunt cantine. Si ma gandeam ca hotelurile astea incep businessul cu super calitate, manacare si servicii dar de obicei nivelul oaspetilor fiind sub cel asteptat (dpdv cultura, nu bani, ca bani se pare ca au) incet incet se degradeaza si nivelul serviciilor. Pai degeaba scrie peste tot si se pun tot felul de afisuri pertinente despre imbracamintea admisa in restaurante ca oamenii tot in chiloti vin. Eu am vazut o romanca vineri care a venit cu halatul de baie. Da, exact, halatul ala din prosop alb care il primesti odata cu camera. Sa nu mai vorbim de rusii cu burtile deformate de alcool care, nu stiu din ce motiv, prefera costumul de baie slip, cazut sub burta... degeaba ii tot atentioneaza personalul discret si cu zambetul pe buze- ca tot asa se aseaza la masa. si comanda sampanie la micul dejun. Class!

In afara de asta, mai exista si comportamentul gen 'ce ba daca scrie aici ca nu se fumeaza, unde drecu sa te duci cu tigara, apride-o aici' (comentariu cat se poate de real, din partea unui roman foarte afecat in stil si pretentii de altfel - in conditiile in care in Turcia este interzis prin lege fumatul in spatiile inchise si asta scrie peste tot). Vorba 'fumezi ca turcu' nu prea mai e de actualitate...

Si ca sa tragem linie - Turcia este superba pt vacante. Va recomand din toata inima sa incercati dar nu va asteptati la servicii deLuxe pt un pachet de 1000 de euro/sejur cu avion inclus si ultra all inclusive pt ca e o asteptare nerealista.

Si va recomand Cornelia ;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Yasmin, eu sunt de acord cu tine 100%. din pacate turistii strica standardele si locurile mai rau decat orice altceva. eu am mai scris demult, in 2004, ca primul concediu in Turcia ne-a fost "deranjat" numai si numai de turistii ucrainieni complet lipsiti de maniere si de minim bun simt. de atunci incerc sa ii evit oriunde... prefer sa nu mai merg intr-un hotel daca aud ca limba predominanta e rusa. pe de alta parte, tot respectul pentru turistii turci - eu am intalnit oameni bine educati si extrem de politicosi si cu bun simt.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Si eu sunt de acord cu voi cu toate c-am scris mai sus si despre nemultumirile mele!
Imi place Turcia!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

Buna,
am si eu o intrebare foarte importanta pentru mine.
Pe 23 august plecam in Kemer, la Amara Dolce Vita.Vroiam sa stiu, de la fetele care au mai fost cu copii mici, daca gasesc acolo lapte.Trebuie sa iau cu mine? Fata mea bea lapte cu termen de valabilitate mic, care s-ar strica transportandu-l si nu vreau sa-l schimb cumparandu-i UHT.

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Noi ne-am hotarat sa plecam in vara asta in Turcia, date fiind review-urile cum ca ar fi children friendly si family oriented. Ne hotarasem pt Royal Wings Hotel, dupa ce am citit posturi pe forum softpedia, tripadvisor si am primit si o recomandare pozitiva (inclusiv poze) de la o mamica DC. Dar, la naiba, e in stop sales, iar un tupeist de la Ag. Patriot (la care am sunat sa-mi confirme acest ss, dupa ce ma anuntasera Mr. peter, Alibaba si Intertour Voyage) m-a intrebat daca am citit ce scrie pe site-ul lor. Nu, nu citisem. Dadusem direct la contact, sa-i sun. In fine. Deci bye bye Royal Wings. I-am contactat intre timp si pe cei de la Antalyaresorts (care au confirmat fully booked-ul) si pe cei la RW (n-au raspuns inca). Ma gandeam ca poate mai gaseam o camera pe-acolo, ne descurcam noi cu charterul.
Whatever. Acum am ramas fara destinatie si vroiam sa va intreb si pe voi cam ce mi-ati recomanda, avand in vedere urmatoarele detalii:

  • Facilitati pentru copii – le consideram esentiale (par pt copil, scaun de masa copii, mancare speciala – necondimentata, fiarta etc., locuri de joaca, piscine si alte asemenea locuri de distractie speciale pentru copii)

  • Ar fi de dorit ca plaja sa fie cu nisip, nu cu pietris, iar marea sa nu fie adanca la mal

  • fresh-uri disponibile free

Multumesc.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

fetelor, ce baccisuri dati voi la hotel? 5 euro e destul ptr chelner?

Ma gandesc sa schimb ceva euro la casele de valuta, ca sa-i am pregatiti

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

felicia74

Noi am dat cite 5 euro si toata lumea era multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Fetelor, ajutati-ma si pe mine ca pana ma hotarasc trece vara: vreau pt. 01 - 08.09(2 pers+1copil 10 ani) un sejur in Antalya. Voi, care v-ati plimbat, care este ordinea urmatoarelor hoteluri (raport calitate/pret):
- Titanic;
- Kervansaray Kundu;
- Botanik World;
- Lara Beach
- Delphin Palace.

Insiruirea mea este pur intamplatoare, astept parerile voastre, VA ROOOOG !! Fiecare zi conteaza !!!

In numele intregii mele familii, va multumiiiim !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

quote:
citat din mesajul lui Graviduta

Noi ne-am hotarat sa plecam in vara asta in Turcia, date fiind review-urile cum ca ar fi children friendly si family oriented. Ne hotarasem pt Royal Wings Hotel, dupa ce am citit posturi pe forum softpedia, tripadvisor si am primit si o recomandare pozitiva (inclusiv poze) de la o mamica DC. Dar, la naiba, e in stop sales, iar un tupeist de la Ag. Patriot (la care am sunat sa-mi confirme acest ss, dupa ce ma anuntasera Mr. peter, Alibaba si Intertour Voyage) m-a intrebat daca am citit ce scrie pe site-ul lor. Nu, nu citisem. Dadusem direct la contact, sa-i sun. In fine. Deci bye bye Royal Wings. I-am contactat intre timp si pe cei de la Antalyaresorts (care au confirmat fully booked-ul) si pe cei la RW (n-au raspuns inca). Ma gandeam ca poate mai gaseam o camera pe-acolo, ne descurcam noi cu charterul.
Whatever. Acum am ramas fara destinatie si vroiam sa va intreb si pe voi cam ce mi-ati recomanda, avand in vedere urmatoarele detalii:
  • Facilitati pentru copii – le consideram esentiale (par pt copil, scaun de masa copii, mancare speciala – necondimentata, fiarta etc., locuri de joaca, piscine si alte asemenea locuri de distractie speciale pentru copii)

  • Ar fi de dorit ca plaja sa fie cu nisip, nu cu pietris, iar marea sa nu fie adanca la mal

  • fresh-uri disponibile free

Multumesc.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



Alina, in ce perioada doriti sa mergeti? Royal Wings iese din stop sales pe 12 septembrie la camerele cu sau fara vedere la mare.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput